Wybrałem TOP 10 najlepszych sposobów na radzenie sobie z finansami według czytelników Rekina Finansów! Przy okazji konkursu na najlepszy lifehack finansowy organizowany wspólnie z platformą MAM, w którym do zgarnięcia było 4800 zł, postanowiłem wyróżnić 10 osób, których wskazówki publikuję poniżej. Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden.

Przeglądnij wszystkie TOP 10 lifehacków finansowych i sam zobacz jak trudny był wybór najlepszego sposobu na oszczędzanie.

15 sposobów na domowe oszczędności

Piotrek Janecki stworzył najbardziej profesjonalną grafikę z wieloma bardzo rzeczowymi i praktycznymi sposobami na oszczędzanie na wydatkach domowych. Brawo.

Zdrowy rozsądek i długoterminowe oszczędzanie

Mateusz zwrócił uwagę na bardzo ważną rzecz – myślenie i analizowanie wydatków w dłużej perspektywie. Oszczędzanie na rozwoju to wielki błąd na co zwrócił Mateusz.

Pieniądze są wszędzie, wystarczy się tylko rozejrzeć. Komputer, za pomocą którego napisałem ten tekst, grzejnik, który daje mi komfort i ciepło, a nawet leżący na półce podręcznik, dzięki któremu zdobyłem nowe umiejętności. Pieniądze to też to, czego nie widać gołym okiem – prąd, zasilający ten komputer, paliwo, ogrzewające wodę w grzejnikach oraz czas spędzony na nauce języka obcego ze wspomnianego podręcznika. Wszystko to– ma materialną wartość, przez co niesie też potencjał oszczędności. Dlatego też, można kupić tańszy komputer oraz mniej z niego korzystać, poświęcając ten czas na aktywność fizyczną.

Dzięki temu rachunek za prąd będzie niższy, stan zdrowia lepszy, a drogie leczenie nie będzie w przyszłości konieczne. Z drugiej strony, tańszy komputer często oznacza jego gorszą jakość i kosztowne naprawy. Ponadto, korzystanie z niego psuje nam wzrok i niszczy kręgosłup, ale może być też opłacalne. Rezygnując ze śledzenia blogu „Rekin Finansów”, nigdy nie napisałbym tego tekstu, przez co nigdy nie wygrałbym konkursu. Dalej szukając oszczędności można też zakręcić ogrzewanie, ale kilka dni później wydamy w aptece tyle, ile tak naprawdę na tym zaoszczędziliśmy. Sensowną oszczędnością tutaj wydaje się być zmniejszenie temperatury w cieplejsze dni lub zakręcenie grzejnika wtedy, kiedy wyjeżdżamy na weekend.

Można też nie kupować podręcznika i nie tracić czasu na naukę kolejnego języka, co również będzie miało odzwierciedlenie w budżecie domowym. Tylko, gdybym się w przeszłości do tego zastosował, to nie dostałbym teraz lepiej płatnej pracy, gdzie ten język obcy jest mi niezbędny.

Zatem mój sposób na oszczędzanie to myślenie i analizowanie. Trzeba oszczędzać, ale i wydawać. Oszczędność to nie tylko to, co „tu i teraz”. W swojej strategii budżetowej należy uwzględniać znacznie więcej czynników. Czasem trzeba wydać, żeby w dłuższej perspektywie zaoszczędzić. Najważniejsze, żeby robić to mądrze!

Internet kluczem do oszczędności

Klaudia zaprezentowała pragmatyczne sposoby na oszczędzanie… co ważne nie tylko pieniędzy ale czasu, a przecież czas to pieniądz. Oszczędności więc podwójne.

Nad wydawanymi pieniędzmi zaczęłam się bardziej zastanawiać po urodzeniu dziecka.

I okazało się, że mogę wydawać mniej nie zmieniając zbyt wiele. Internet okazał się skarbnicą wiedzy i to dzięki niemu kupuję dużo taniej.

I. Apteki internetowe- moje najlepsze odkrycie roku!

Zwykle gdy szłam do apteki po potrzebne rzeczy, kosmetyki czy witaminy dla dziecka zostawiałam tam bardzo dużo pieniędzy. Natomiast wystarczy poszukać apteki w Internecie i zamówić te produkty do domu i kilkadziesiąt złotych zostaje z nami.

II. Sklepy internetowe

Uwielbiam je głównie za to że na spokojnie można się zastanowić co nam potrzebne, przeczytać skład i wybrać najlepsze. W takich sklepach kupuje zazwyczaj a przez to nie wydaję pieniędzy na niepotrzebne rzeczy.

III. Szybkowar – miał oszczędzić czas a rachunki się zmniejszyły
Stało się to zupełnie przypadkiem. Szybkowar wprowadził rewolucję w moim życiu bo obiadek jest w 20 minut zrobiony a dodatkowo rachunki za gaz sporo zmalały.

INTERNET- mój najlepszy sposób na oszczędzanie zarówno pieniędzy jak i czasu.
A teraz dojdzie jeszcze platforma jamam.pl, która przy moich zakupach przez internet dołoży się do rachunków- super sprawa.

Konkursy – sposób na dodatkowa gotówkę

Kasia, oprócz ciekawej infografiki zwróciła uwagę na to, że udział w konkursach popłaca. Nie da się ukryć – kto gra ten wygrywa – kto nie gra – nigdy nic nie wygra.

 

Miłość czyli najkochańszy sposób na oszczędzanie

Piotrek – szacun. Wiele „rekinek” chwyciłeś już za serce. Miłość to piękny sposób na oszczędzanie.

Mój sposób na oszczędzanie to miłość! Tak, coś niematerialnego, czego kupić nie można, przekłada się na coś bardzo materialnego. Nie, nie! Nie chodzi mi o wspólne kąpiele, żeby oszczędzić wodę. Te zawsze trwają dłużej, więc i kosztują więcej. Generalnie życie w pojedynkę kosztuje więcej. Dzięki temu, że znajdziesz ukochaną osobę i z nią zamieszkasz, możesz podzielić największe wydatki na dwoje. Mieszkanie, które jest jedną z największych pozycji w domowym budżecie „kosztuje” dwa razy mniej. Zasada Pareto sprawdza się tu doskonale: oszczędzanie tylko w obszarze 20% wydatków da nam 80% oszczędności, które jesteśmy w stanie wygenerować

FinansoweLifehacki wdrożone w życie i przetestowane

Po Grześku O. widać, że jest dobrze zorganizowanym człowiekiem. Powiem nawet więcej – gdyby każdy czytelnik rekina miał taką głowę na karku – pożyczki konsumenckie to byłoby coś o czym słyszeliby tylko nieliczni.

Moje #FinansoweLifehacki wdrożone w życie, przetestowane, które przynoszą korzyści:)
1. Planowanie zakupów miesięcznych i tygodniowych – oznacza to, że większe zakupu (AGD, RTV czy meble) planujemy conajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem (wiadomo czasami nie przewodzisz kiedy pralka odmówi posłuszeństwa ale wdrażając poniższe punkty zawsze będzie miał gdzie rezerwę nie tylko na pralkę). Zakupy tygodniowe to przede wszystkim spożywka (tutaj planujemy na cały tydzień co i jak jemy i staramy się robić zakupy raz w tygodniu)
2. Wypłata/ Pensja. Podział gotówki na: a) bieżące wydatki, czynsz, media i zakupy tygodniowe, / b) zakupy większe, / c)”miesięczna składka wakacyjna” (w moim przypadku 200 zł x 12 = 2800 oszczędności na osobę na wakacje. Dwie osoby to już 4600 środków na wakacyjny wypoczynek.)Łatwiej odkładać małe sumy /d) rezerwa na nieplanowane wydatki (200/300 zł w zależności od potrzeb konkretnego miesiąca) / e) czwarta cześć przeznaczona do odłożenia na inne konto – poduszka finansowa, lokatę (Tak aby nie była widoczna na codzień, co by nie kusiło).
3. Wykorzystanie aplikacji zakupowej JA MAM do pozyskiwania oszczędności na media oraz innych porównywarek cenowych do robienia korzystnych zakupów. – świetnie sprawdza się ceneo, aczkolwiek nie zawsze.
4. Co do samych zakupów: porównywanie cen promocyjnych, wielopaków ( nie zawsze wielopak znaczy taniej!) Wykorzystywanie z głową promocji marketowych tak aby zakupiony towar naprawdę się przydał.
5. Oszczędności i Ekologia: ustawienie wszystko sprzętów elektronicznych w domu tak aby zoptymalizować ich koszty poboru energii/wody do oczekiwanej wydajności ( Np: w telewizorze można ustawić tryb oszczędny, tak aby dopasowywał jasność ekranu do światła w pomieszczeniu. Ustawić automatyczne wyłączniki jeśli sprzęt nie jest przez nas użytkowany przez dłuższy określany czas (tv reaguje sam jeśli użytkownik nie wykazuje aktywności np. przez 2 godziny). Żarówki LED – inwestycja która się zwraca w rachunkach za prąd jak również w ekologii. Odpowiednie ogrzewanie domu tak aby było komfortowo i zdrowo (odpowiednia temperatura pokojowa to ta w granicach 18-20 stopni w nocy, 21-23 stopni w dzień). Eko-jazda samochodem to mniejsze spalanie paliwa jak również mniejsze wydatki. Wietrzenie mieszkania: podłącz wietrzenia zakręcamy kaloryfery.
6. I najważniejsze! Dbaj o zdrowie, bo to najlepsza korzyść i oszczędność. Leczenie też kosztuje a zdrowie jest najcenniejsze!

Droga oszczędzania

Karolina pokazała swoją drogę do oszczędzania – pomocna zwłaszcza dla studentów, którzy nie przejmują się brakiem komfortu.

Oszczędzanie sprawia radość

Ula nieźle przechytrzyła swoje dzieciaczki –w pozytywnym sensie. Pokazała bowiem, że oszczędzanie może przynieść mnóstwo radości !

Dla mnie prawdziwym wyzwaniem było opieranie się zachciankom moich dzieci. Rozczulające „maaaaamoooo”, ich poczucie, że nie mają wszystkiego, co zobaczą u kolegów czy na sklepowej półce, budzące bunt czy smutek…
ZAKUPY Z DZIEĆMI to mój „LIFE”
potrzebny był mi „HACK”!

Jest nim obrazkowa lista zakupów, którą szykują moi synowie (3 i 5 lat) przed wyprawą do sklepu. Obrazki to naklejki (rysunki wydrukowane w domu na samoprzylepnym papierze, za grosze), a kartka jest podzielona na części zgodnie z układem sklepu, który najczęściej odwiedzamy.
Chłopcy mają świetną zabawę, zgadując, gdzie co będziemy mogli znaleźć. W sklepie skupiają się na poszukiwaniu ustalonych produktów (więc mniej patrzą na „przynęty”) i nie błądzą niepotrzebnie po alejkach (bo kartka podpowiada im, w których częściach sklepu szukać).
Dzięki temu ograniczanie się do usalonej listy staje się zabawą i grą, a nie umartwieniem!

Oszczędzanie dzięki innym

Radimex zwrócił uwagę m.in. na to, że oszczędzać można dzięki dobrym kontaktom międzyludzkim. Zgoda buduje. Szczególnie spodobał mi się sprytny myk w Tesco J

Ja znam dużo sposobów na obniżenie kosztów życia, z których korzystam i przedstawię kilka wybranych. Pierwszy z nich to podzielenie się z sąsiadem Internetem, dziś w dobie WiFi i kosmicznych prędkości jest to pestka, im więcej sąsiadów tym taniej. Wystarczy dogadać się powiedzmy z 2-ma sądami i dać im hasło do WiFi. Przykładowo płacimy abonament 60zł dzieląc się nim na na 3 osoby, płacimy tylko 20zł i 40zł miesięcznie zostaje nam w kieszeni. Kolejna rzecz to telefon w abonamencie, w Internecie jest dużo porównań, że taniej jest kupić osobno telefon komórkowy i abonament a jeszcze zamiast abonamentu wziąć doładowania + pakiet to wychodzi naprawdę sporo taniej. Doładowania na Allegro są 5zł taniej niż w sklepie i dostajemy gratis pozytywy. Ja doładowuję więc 45zl na 3 miesiące (czyli 15zł miesięcznie) i mam 200 minut rozmów na wszystkie sieci, 200 sms-ów i 8GB Internetu przy automatycznym odnawianiu pakietów, taki pakiet kosztuje 16zł/mies. Są też inne pakiety.

Kolejny sposób to jeśli mamy dużo sprzętu elektronicznego w domu to zainwestować w zegar prądowy, który na noc będzie nam to wszystko wyłączał: telewizory, ładowarki, laptop, PC, telefon bezprzewodowy, router WiFi, modem, drukarka, głośniki, ozdoby ledowe. Z oszacowań 2 lata temu wyszło mi ok. 4zł mniej za energię, gdy zacząłem wyłączać tylko na noc. Gdy mamy kartę Tesco Clubcard, stawajmy na końcu kolejki za tymi co robią duże zakupy, często nie mają jeszcze karty Clubcard i nie robią problemu żeby podłożyć swoją. Potem dostajemy spore zniżki kwotowe na zakupy. Jeśli sporo drukujemy w domu, warto kupić starą poleasingową drukarkę laserową HP, takich na aukcjach jest pełno. Drukarki HP wyjątkowo dobrze tolerują tonery zamienniki i są przy tym tanie tak samo jak tonery zamienniki.

Jeśli mamy na podwórku jakiś samochód starego grata powyżej 25lat to zapisując się do klubu PZM możemy dostać dzięki niemu zniżkę 70% na ubezpieczenie OC. Więcej na ten temat w Internecie. Gdy mamy pralkę po gwarancji, może ją spokojnie podłączyć pod ciepłą wodę, wówczas generują nam się dodatkowe oszczędności na energii elektrycznej bo pralka musi mniej dogrzewać wodę drogą energią elektryczną, ja mam solary słoneczne, więc efekt jest jeszcze większy. Ogrzewanie domu jest dość drogie, dlatego może warto sprawdzić i poprawić szczelność okien. Każdemu wydaje się, że jest to trudne i trzeba fachowca, jednak po obejrzeniu instruktażu na YT, sprawa okazuje się banalna i możemy oszczędzić na fachowcu i na ogrzewaniu.

Oszczędzanie w kościele

Damian dotknął temat tabu – księży – którzy jako nieliczni nie są w żaden sposób opodatkowani. Damian nie daje na tacę w kościele… robi to przekazując darowiznę na kościół, tym samym odpisując sobie 18% podatku od podarowanej kwoty. Tym sposobem finansowo zyskuje zarówno ksiądz jak i wierny.

Witam,

moim sposobem na optymalizację kosztów jest niewspieranie żadnych organizacji dobroczynnych, ani Kościoła, gotówką. Zamiast dawać w kościele „na ofiarę”, robię przelew na konto parafii, dzięki czemu mogę na początku kolejnego roku, przy składaniu zeznania podatkowego, odliczyć sumę darowizn od dochodu i zmniejszyć w ten sposób kwotę należnego podatku. Podobnie ma się rzecz z darowiznami na fundacje charytatywne. Dzięki temu, zachowując czyste sumienie i satysfakcję z pomocy innym, mogę później odzyskać od Państwa 18% z ofiarowanych pieniędzy. Pozdrawiam!

Kto wygrał 4800 zł ?

Wybór zwycięzcy konkursu na najlepszych finansowy lifehack nie był łatwy, ale dokonałem go wspólnie z przedstawicielem MAM. Nie było łatwo, bo dla mnie każdy uczestnik konkursu jest zwycięzcą – lubię po prostu przedsiębiorcze osoby.

Był to prawdziwy decyzyjny rollercoster ale ten jeden, najlepszych według nas lifehack finansowy przygotowała … ULA! I to ona jest naszym lifehackowym zwycięzcą!

Ula proszę byś skontaktowała się teraz z przedstawicielem MAM pisząc na adres: [email protected], w celu dopełnienia formalności.

Wielkie gratulacje dla wszystkich uczestników!

„Informujemy, że administratorem Twoich danych osobowych, zebranych dla potrzeb weryfikacji wyników Konkursu „Finansowe lifehacki” jest New Media Ventures Sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (02-675), przy ul. Wołoskiej 18 (dalej jako: „NMV”). Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez NMV w celu weryfikacji spełnienia przez Ciebie warunków Konkursu oraz dla celów marketingowych, kontaktowych, archiwizacyjnych i reklamacyjnych. Dane osobowe mogą zostać udostępnione wyłącznie podmiotom upoważnionym na podstawie przepisów prawa, w tym m.in. w przypadku takiego żądania podmiotu uprawnionego lub gdy wyrazisz na takie udostępnienie zgodę. Przysługuje Ci prawo do dostępu i poprawiania Twoich danych. „