Oceny czytelników22 Votes
4
Ocena

Popularny kredyt mieszkaniowy PKO BP „Własny Kąt” jest jednym z najpopularniejszych ofert hipotecznych na rynku od wielu lat. Kredyt otrzymał już wiele nagród od różnych instytucji m.in. za dostępność kredytu, niskie koszty, warunki nadpłaty zadłużenia oraz możliwość zaciągnięcia zobowiązania maksymalnie na 35 lat.

Według danych Związku Banków Polskich, bank PKO BP udzielił przykładowo w 2017 roku aż 31,9% kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych. Od lat ten udział w rynku przekształtuje się na podobnym poziomie – nie inaczej jest w 2019 r.

Ile gotówki dostaniesz w PKO BP?

 • Finansowanie do 90% wartości nieruchomości
 • Od 20 tys do 3 000 000 zł

Na jak długo jest udzielny kredyt mieszkaniowy PKO BP?

 • Okres kredytowania to maksymalnie 35 lat.

Na co można przeznaczyć kredyt mieszkaniowy w PKO BP?

Do 25% kwoty kredytu możesz przeznaczyć na dowolny cel, np. na spłatę zobowiązań finansowych, takich jak karta kredytowa lub debet w rachunku, jak również własne przyjemności np. wakacje lub zakup samochodu.

Kredyt przyznawany jest na:

 • Budowę lub wykończenie i wyposażenie: domu jednorodzinnego, mieszkania
 • Nabycie: domu jednorodzinnego, mieszkania, działki budowlanej, garażu lub miejsca postojowego
 • Zakup, zagospodarowanie działki rekreacyjnej, a także na budowę domu na działce rekreacyjnej
 • Przebudowę pomieszczeń lub budynków niemieszkalnych na cele mieszkalne a także na rozbudowę domu
 • Nabycie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego
 • Spłatę kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku

Koszt kredytu mieszkaniowego PKO BP

Oprocentowanie Wibor 3M + marża 1,35%-2%
Prowizja 0-3,5%
Opłata przygotowawcza 0
Obowiązkowe produkty płatne konto ROR, karta kredytowa, 3 rodzaje ubezpieczeń*
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę 1,5% od kwoty spłaty
Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę 2% od kwoty spłaty min. 200 zł
Podwyższenie kwoty kredytu 2% od kwoty podwyższenia min. 300 z
Zmiana harmonogramu spłat 0,5% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł
Monit 15 zł

*w praktyce zazwyczaj wymagane 3 z 5 produktów.

Kalkulator rat kredytu mieszkaniowego PKO BP

Dzięki mojemu kalkulatorowi możesz oszacować ratę i koszt kredytu mieszkaniowego.

PLN
lata
200 000 PLN
30 lat
Numer w rankingu
Oprocentowanie
Prowizja
Pożyczasz
Koszt całkowity
Rata mies.
1.
Oprocentowanie
3,55%
Prowizja
1,00%
Pożyczasz
200 000 zł
Koszt całkowity
152 685 zł
Rata mies.
980 zł

Czy dostaniesz kredyt mieszkaniowy w PKO BP?

To zależy od twojej zdolności kredytowej czyli miesięcznej kwoty kredytu, którą jesteś w stanie spłacać. Policz sobie dokładnie jaką ratę kredytu mieszkaniowego mógłbyś płacić co miesiąc, biorąc pod uwagę twoje udokumentowane dochody i miesięczne zobowiązania. Jeśli znasz już mniej więcej kwotę raty, zobacz w powyższym kalkulatorze czy jesteś w stanie płacić taką ratę jaka wskazuje kalkulator przy wpisanych przez ciebie parametrach.

Jaki dokumenty są wymagane do kredytu Własny Kąt przez PKO BP ?

W zależności na jaki cel chcesz przeznaczyć kredyt, będziesz potrzebować różne dokumenty. W każdym przepadku będziesz musiał wypełnić wniosek o kredyt oraz przedstawić zaświadczenie o dochodach.

Poniżej możesz sprawdzić jakie dokumenty będą wymagane w zależności od przeznaczenia kredytu:

Kupujesz mieszkanie na rynku wtórnym

 • dokumenty służące identyfikacji klienta – dokument tożsamości np. dowód osobisty
 • dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów:
  – w przypadku osób osiągających dochody na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony) – zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku
  w przypadku posiadania rachunku w innym banku niż PKO Bank Polski –historia wpływu wynagrodzenia za ostatnie 6 miesięcy, w tym pełen wyciąg za ostatni miesiąc
 • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania
  – umowa przedwstępna (w formie cywilnoprawnej lub notarialnej) albo oświadczenie wnioskodawcy na druku bankowym
  – numer księgi wieczystej

Budujesz dom

 • dokumenty służące identyfikacji klienta – dokument tożsamości np. dowód osobisty
 • dokumenty potwierdzające wysokość osiąganych dochodów
  – w przypadku osób osiągających dochody na podstawie umowy o pracę (na czas nieokreślony) – zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach z ostatnich 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku
  – w przypadku posiadania rachunku w innym banku niż PKO Bank Polski –historia wpływu wynagrodzenia za ostatnie 6 miesięcy, w tym pełen wyciąg za ostatni miesiąc
 • dokumenty dotyczące przedmiotu kredytowania
  – numer księgi wieczystej
  – ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę lub decyzja o pozwoleniu na budowę lub w przypadku budowy obiektów niewymagających pozwolenia – kopia zgłoszenia budowy właściwemu organowi administracji i potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia albo potwierdzenie przez właściwy organ administracji braku wniesienia sprzeciwu na rozpoczęcie budowy
  – kosztorys podpisany przez wnioskodawców
  – dziennik budowy
  – zatwierdzony projekt techniczny (w przypadku braku wymogu pozwolenia na budowę – projekt ostemplowany przez właściwy organ administracji)
  – dokument/ zaświadczenie o zapewnieniu dostaw i warunkach przyłączeniowych dla nieruchomości dot. określonych mediów (np. gaz, woda, energia, odbiór ścieków) wydane przez właściwe jednostki organizacyjne – w przypadku gdy nie jest wymagane pozwolenie na budowę
  – kopia mapy ewidencyjnej (nie starsza 3 m-ce)
  – wypis z rejestru gruntów (nie starsza 3 m-ce)

Jaki dochód akceptuje PKO BP?

PKO BP akceptuje szerokie źródła dochodu możne to być umowa o pracę, umowa zlecenie lub o dzieło a także działalność gospodarcza. Brane jest pod uwagę średnie wynagrodzenie z 6 do 12 miesięcy niezależnie od źródła dochodu. Przy umowach o pracę na czas określony ważne jest by była to kolejna umowa z tym samym pracodawcą rokująca na przedłużenie. Przy umowach zlecenie i o dzieło dopuszczalna jest 3 miesięczna przerwa w umowach, ale bank bierze pod uwagę tylko cześć dochodów przy wyliczaniu zdolności kredytowej – może to być od 40 do 60% całości dochodów, więc warto to wziąć pod uwagę obliczając wysokość kredytu o jaki będziemy się starać. Przy działalności gospodarczej dokonywana jest indywidualna analiza zarobków, ale bank dopuszcza również osoby, które przez jakiś czas miały zawieszoną działalność.

Najczęstsze powody odmowy udzielenia kredytu mieszkaniowego w PKO BP

Powody odrzucenia wniosku to najczęściej wynik zbyt niskiej oceny scoringowej – jednym słowem ze zbyt niskiej wiarygodności kredytobiorcy. Możesz poczytać z jakiego powodu najczęściej banki odmawiają udzielenia kredytu.

Zalety kredytu mieszkaniowego PKO BP

 • Wysoka max kwota kredytu 300 000 000 zł
 • Możesz przeznaczyć aż 25% środków na inny cel
 • Niskie RRSO dla długich okresów kredytowania
 • Finansowanie do 90% kosztów nieruchomości
 • Długi okres kredytowania
 • Akceptowanie różnych źródeł dochodów
 • Wakacje kredytowe

Wady kredytu gotówkowego PKO BP

 • Oferta nie należy do najtańszych na rynku
 • Wymagane ubezpieczenia
 • Długie oczekiwanie na przyznanie kredytu – do 3 miesięcy w skrajnych przypadkach
 • Niska akceptowalność wniosków składanych na własną rękę

Opinia o kredycie mieszkaniowym PKO BP

Oferta kredytu hipotecznego PKO BP Własny Kąt jest bardzo popularna, mimo że nie należy do najtańszych. To, że kredyt udzielany jest przez bank państwowy stwarza poczucie bezpieczeństwa. Jednak trzeba pamiętać, że jest to bank jak każdy inny i warto kierować się tym, ile będziemy musieli końcowo zapłacić za kredyt. W moim rankingu znajdziesz kilka ofert, które przy kredycie na 200 000 zł będą tańsze. Bank PKO wymaga także by do kredytu brać dodatkowe ubezpieczenia, a to podraża ofertę. Jednak oferta ma też sporo plusów, chociażby możliwość przeznaczenia części otrzymanej gotówki na dowolny cel.

Bank PKO pozwala też na posiadanie minimalnego wymaganego wkładu własnego w wysokości 10%. Biorąc ten kredyt można skorzystać z wakacji kredytowych raz w roku – zawieszasz wtedy jedna spłatę. Dodatkowo bank umożliwia też karencję, czyli możliwość zawieszenia spłaty kapitału nawet do 36 miesięcy (jednorazowo w okresie kredytowania.) Podsumowując, nie jest to zły wybór, ale można znaleźć ciekawsze rozwiązania. Jeśli chcesz sprawdzić jaki kredyt hipoteczny będzie dla ciebie najlepszy, napisz do mnie⇐. Postaram ci się doradzić.

Jak złożyć wniosek o kredyt PKO BP?

Są dwie opcje.

 1. Możesz samodzielnie złożyć wniosek na tej stronie PKO BP.
 2. Druga opcja jest przeznaczona dla osób, które chcą zaciągnąć minimum 30 000 zł. Szanse uzyskania są dużo wyższe niż robiłbyś to na własną rękę. Za darmo pozyskuje kredyt gotówkowy dla czytelników, więc jeśli chcesz, zgłoś się do mnie tutaj.
Kredyt hipoteczny PKO BP
Podsumowanie
Kredyt udzielany na okres aż do 35 lat i do 3 mln zł. Wysoka przyznawalność na tle konkurencyjnych banków oraz mocno zakorzeniona w umysłach Polaków marka to niezaprzeczalne plusy kredytu na dom w PKO BP. Wakacje kredytowe i okres karencji do 3 lat to przydatne opcje jakie daje PKO BP.
Koszt kredytu
Przyznawalność
Oceny czytelników22 Votes
Zalety
Wady
4
Ocena