Kolejna aktualizacja wyników moich inwestycji. Zobacz w co obecnie inwestuję. Ważne jest dla mnie abyś zrozumiał moją filozofię inwestowania. Oczywiście nic nie narzucam – ty możesz mieć własną – być może taką, która da Ci więcej zarobić, ale może poniesiesz też większe ryzyko.

Strategia Rekina w zarządzaniu ryzykiem inwestycyjnym

Stosuję zasadę Pareto. Zgodnie z nią 20% inwestycji powinno generować 80% zysków. W praktyce 80% kapitału lokuje w aktywa o najmniejszym ryzyku – lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, waluty. W tym artykule zobaczysz w co lokuję pozostałe 20%. Może Cię to zdziwić ale są to nadal inwestycje o bardzo małym ryzyku. Moja naczelna zasada to nie tracić pieniędzy. Czasami jednak drobne kwoty lubię poświęcić na spekulacje o wysokim ryzyku.

Aktualny stan inwestycji Rekina Finansów

Inwestycja Zysk roczny(%) Status Ryzyko Sprawdź
Trwające inwestycje
1 Pożyczki gwarantowane 9,96% r/r
od 10.05.2017
(>70 000 zł)
małe↑ Szczegóły
2 Zakup EUR 4,6% od 05.2019
(>1 000 000 zł)
małe Szczegóły
3 Nieruchomość 16,1% od 06.2019
(215 000 zł)
małe Szczegóły
4 Bulkestate 14,5% r/r start 07.2020
(>50 000 zł)
małe Szczegóły
5 Inwestycja VIP 1 20% 9.2020 (ok. 390 000 zł) małe Szczegóły
6
Akcje Retro S.A.

start 28.04.2021 (20 000 zł) wysokie↓ Szczegóły
Planowane inwestycje
6 Inwestycja VIP 2 5% (szczegóły strefa VIP) małe Szczegóły
Zakończone inwestycje
7 Fundusz obligacji 3,72% 7.04.2017-7.12.2017
(1000 zł)
małe Szczegóły
8 Kanał Youtube -95% 11.04.2018-2019
(6 200 zł)
wysokie Szczegóły
9 Kontrakty term. WIG20 38,9% 11.06.2018-08.11.2018
(3 688 zł)
wysokie Szczegóły
10 Kontrakty term.WIG20 -31,6% 04-06.2020
(12 000 zł)
wysokie Szczegóły

Z tabeli usunąłem inwestycje dot. własnych biznesów, z uwagi na to, że są prawie niemożliwe do skopiowania dla czytelników.

1

Pożyczki gwarantowane

Zysk roczny: 9,966%

Reklama baner bank Pekao

Mój zysk w skali roku wynosi obecnie 9,66%. Jest to jedna z najlepszych moich inwestycji zapoczątkowana w 2017 roku. Koniec 2019 r. przyniósł ogromne zmiany w moim portfelu inwestycyjnym. Wielu inwestorów zostało zaskoczonych kryzysem 2020, o nadejściu którego informowałem na blogu już od połowy 2018 r. Osobiście stosuje się do tego co piszę na blogu, więc 85% środków wycofałem ok 2 miesiące przed marcem 2020. Od marca 2020 znacząco zmieniałem skład mojego portfela inwestycyjnego na Mintos, o czym na bieżąco informuję w artykule dla czytelników VIP: Inwestycja Rekina w pożyczki Mintos – strategia, portfel, ranking bezpiecznych firm, przecieki. We wspomnianym artykule zobaczysz także:

  • jaką kwotę obecnie mam zainwestowaną,
  • dokładny skład portfela czyli w jakie pożyczki inwestuję,
  • moją aktualną strategię inwestycyjną,
  • ranking najbezpieczniejszych firm pożyczkowych, w które inwestuje (szczegółowa tabela z danymi),
  • przecieki nt. Mintosa i sytuacji finansowej firm pożyczkowych,
  • powyższe informacje są bardzo ważne w czasach podwyższonego ryzyka makroekonomicznego.

Mintos inwestycja pożyczki

W strefie VIP zobaczysz także grafiki, m.in. screen mojego portfela, poniżej przykładowy historyczny:

inwestycja w pożyczki rekinainwestycja w pożyczki

Jak zacząć inwestowanie w pożyczki gwarantowane?

Stworzyłem darmowy przewodnik po inwestycjach w pożyczki gwarantowane na platformie Mintos dla początkujących inwestorów. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania początkującego inwestora. Warto także przeglądnąć nasze rekińskie dyskusje w komentarzach. Warto zainwestować trochę czasu w swoją wiedzę.

W celu dywersyfikacji inwestycji w pożyczki stworzyłem ranking Top 7 platform pożyczkowych dla inwestorów,  znajdziesz tam więcej ciekawych opcji, np. platformę od Creditstar – Lendermarket.

Poniżej zamieszczam informacje w pigułce:

Szybkie wprowadzenie do inwestycji w pożyczki

Szybkie wprowadzenie do inwestycji w pożyczki

Czym jest Mintos?

Mintos to platforma-giełda, która kojarzy firmy pożyczkowe i osoby chcące lokować pieniądze z większym zyskiem niż na tradycyjnych lokatach bankowych – ale wciąż o małym ryzyku. W tym roku Mintos wreszcie wszedł do Polski i umożliwił inwestycje w złotówkach. Można oczywiście inwestować w innych walutach na całym świecie.

Kto stoi za Mintos?

Mintos został założony przez Łotysza Martinsa Sulte – byłego konsultanta Ernst&Young i bankiera inwestycyjnego w SEB Investment Group. CEO Mintos Martins Sulte kończył uniwersytet w Sztokholmie, w którym też kiedyś rozważałem studiować. Skończył również prestiżowe studia z zarządzania strategicznego MBA na Uniwersytecie w Paryżu INSEAD. Dla niewtajemniczonych jest to najbardziej prestiżowy tytuł MBA w Europie – kosztuje około 80 tys euro (ponad 320 tys zł). No cóż pozostaje mi tylko stwierdzić, że jest to manager jakiego chciałaby największe firmy na świecie na najwyższych stanowiskach. Prawie 10 lat doświadczenia w takich firmach jak EY i SEB sprawiły, że jest to człowiek, z którym trudno się równać w biznesie.

Na czym polega inwestycja w pożyczki?

Banki przyjmują depozyty w formie twoich pieniędzy na rachunku ROR, kont oszczędnościowych czy lokat. Następnie udzielają z tych środków kredyty innym osobom. Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie mogą przyjmować depozytów. Mają one zatem bardzo ograniczone możliwości udzielania pożyczek na dużą skalę. Firmy pożyczkowe mogą pożyczyć tylko tyle ile wynosi ich własny kapitał. Platforma Mintos rozwiązuje ten problem.

Platforma Mintos działa następująco:

  1. Jan Kowalski ubiega się o pożyczkę w firmie pożyczkowej np. Bocian Pożyczki, Wonga, Vivus czy Provident.
  2. Firma pożyczkowa ocenia wniosek o pożyczkę Jana Kowalskiego, ustala oprocentowanie i pożycza pieniądze z własnych funduszy.
  3. Następnie pożyczki pojawiają się na platformie Mintos, gdzie zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy instytucjonalni mogą wybrać pożyczki, w które chcą inwestować, a w konsekwencji tego otrzymują miesięczne płatności należności głównej i odsetki.

Technicznie wygląda to tak, że poprzez inwestowanie w pożyczki, inwestorzy kupują prawa roszczenia wobec pożyczkobiorcy na podstawie umowy cesji. Co ważne większość firm pożyczkowych gwarantuje odkup twojej inwestycji w pożyczki, gdyby pożyczkobiorca (Jan Kowalski) spóźnił się ze spłatą więcej niż 60 dni. Umowa cesji jest generowana przy każdej inwestycji, także w jej szczegóły można zagłębić się po założeniu darmowego konta i inwestycji minimum 50 zł.

Oczywiście na platformie Mintos są pożyczki bez gwarancji odkupu ale w te nie polecam inwestować bo wiąże się to z ryzykiem straty części lub całości zainwestowanego kapitału. Moim zdaniem warto inwestować tylko w bezpieczne pożyczki z gwarancją odkupu.

Jeszcze raz powtórzę – najbezpieczniej inwestować w pożyczki z gwarancją odkupu oznaczone żółtą tarczą. Można także zwrócić uwagę ile miesięcznych rat dotychczas pożyczkodawca już spłacił. W powyższym przykładzie widać, że spłacił już pierwszą ratę w terminie. Tak więc jest to dodatkowy pozytywny sygnał. Na tej pożyczce inwestor zarabia 12% brutto rocznie, a do końca inwestycji pozostało jeszcze 18 miesięcy. Co miesiąc inwestor otrzymuje 1/18 tego co zainwestował + odsetki. Można zainwestować max 440 zł w tą pożyczkę.

Tutaj można zobaczyć wszystkie szczegóły – założyć darmowe konto na Mintos i zacząć inwestować. Minimalna kwota inwestycji to ledwie 50 zł. Zakładając konto na Mintos przez bloga wiem, że jesteś zainteresowany tego typu inwestycjami. To ważne bowiem ma to wpływ na to czy tworze nowe treści w tym temacie. Im nas więcej tym lepiej. Zapraszam też do dyskusji w sekcji komentarzy.

Więcej informacji w pełnym przewodnikujak inwestować w pożyczki Mintos„?

2

Zakup EUR

zysk: 4,6%

W styczniu 2019 pisałem w tym artykule:

Niestety nie udało mi się kupić dolara po 3,5. Zszedł tylko do 3,6. W chwili pisania artykułu dolar kosztuje już prawie 3,8 zł. Jeśli wojna handlowa rozpęta się na dobre, nie zdziwię się jeśli dolar przekroczy barierę 4 zł. Obserwuję rynek i czekam na korektę na dolarze, aby kupić USD po relatywnie dobrej cenie.

Zamiast USD kupiłem natomiast EURO, średnio po 4,3 zł za 1 euro. Aktualny kurs euro utrzymuje się powyżej 4,5 zł za 1 euro.

O tym kiedy sprzedam euro dowiesz się jako pierwszy będąc czytelnikiem VIP.

O ukazaniu się tego ważnego artykułu dowiesz się zapisując się do mojej listy mailingowej.

[cp_modal display=”inline” id=”cp_id_84b62″][/cp_modal]

3

Nieruchomość

zysk: 16,1%

W czerwcu 2019 zainwestowałem w nieruchomość… której nie widziałem na oczy przed zakupem, jako, że droga z Rumunii do Polski to cały dzień jazdy samochodem. Od tego czasu zysk jest naprawde imponujący pomimo bycia pustostanem.

Co ciekawe na tej inwestycji, z założenia kupionej na najem, nie zarobiłem dotychczas ani złotówki na najmie… ponieważ zanim mieszkanie zostało zlifitingowane i urządzone, rozpętał się kryzys i pandemia 2020. Niestety urządzanie mieszkania trwało tyle czasu z takiego powodu, iż trudno jest zdalnie to zrobić z Rumunii. Niestety nie znalazłem odpowiedniej osoby, która mogła to zrobić za mnie za wynagrodzeniem. Tak więc nawet bez najmu ponieważ kupiłem je okazyjnie, a ceny mocno wzrosły zysk jest pokaźny. Przeczytaj mój poradnik: Jak kupić nieruchomości 20% poniżej ceny rynkowej? (akt. 2021). Koszt całkowity inwestycji, wraz z wyposażeniem, lifitngiem, czynszem 218 000 zł. W tej chwili nie ma żadnych szans dostać takiego mieszkania, w tej lokalizacji i w tym standardzie za mniej niż 253 000 zł. Od 2021 dodatkowo dojdzie przychód z najmu ok. 7% rocznie.

Dotychczas natomiast jednak nie udało mi się wynająć nieruchomości, mam nadzieję, że najemca zostanie znaleziony do końca pierwszego tygodnia października 2020.

Szczegóły tej inwestycji znajdziesz w artykule: Jak opłacalnie zainwestować w mieszkanie na wynajem?

Planowane inwestycje

4

Bulkestate

Bulkestate to platforma inwestycyjna dla nieruchomości, głównie w Rydze (Łotwa). Platforma działa od grudnia 2016 r., a firma jest licencjonowaną instytucją finansową w Estonii. Dotychczas żaden inwestor nie stracił ani złotówki na tych inwestycjach. Dotychczas jednak nie inwestowałem na tej platformie ponieważ były atrakcyjniejsze formy inwestowania (podobna stopa zwrotu i większa płynność).

To co jest bardzo dobre w inwestycjach przez Bulkestate to to, że inwestycja jest zabezpieczona na nieruchomości. De facto inwestujemy w pożyczkę, która jest zabezpieczona notarialnie na nieruchomości. Zazwyczaj LTV, czy zadłużenie w stosunku do wartości nieruchomości to max 60%, tak więc nawet spadek cen na rynkach o załóżmy 20% nie rodzi ryzyka straty finansowej.

Inne plusy to to, że można inwestować od 50 euro, stopy zwrotu ok. 14-15% rocznie, za plus należy też uznać w obecnych kryzysowych czasach, to, że okres inwestycji to ok 1 rok, co jak na inwestycję opartą o nieruchomości to krótko.

Rygę znam całkiem nieźle, mam też tam znajomych, tak więc mam jeszcze fundamentalne newsy z niezależnych źródeł np. zdjęcia z remontów, budowy.

Więcej o Bulkestate pisałem tutaj. W strefie VIP możesz z kolei zobaczyć m.in. w jakie projekty inwestycje i jak wybieram, w które zainwestować.

Zarejestrować się na platformie możesz TUTAJ. Dzięki za wszystkie rejestracje przez Rekina!

5

Inwestycja VIP 1 i VIP 2

Inwestycja VIP 1 ze stopą zwrotu 20% została opublikowana w strefie VIP tutaj.

Inwestycja VIP 2 ze stopą zwrotu 5% nie została dotychczas zrealizowana.

6

Akcje Retro S.A.

Złożyłem zapis na akcje Retro S.A.na kwotę 20 000 PLN. O tej inwestycji pisałem szczegółowo tutaj. Spółka wchodzi na giełdę, produkuje piękne ozdobne okładziny ze starych sląskich cegieł – zarówno do wnętrz jak i do zewnętrzynych elewacji.

Zakończone inwestycje

6

Fundusz obligacji korporacyjnych

Zrealizowany zysk roczny: 3,72%

W kwietniu 2017 zainwestowałem w fundusz obligacji korporacyjnych, głównie amerykańskich firm. O ile solidny zysk 1,12% w ledwie 2 miesiące sprawił mi niemałą satysfakcję to tempo wzrostu wyhamowało. O ile oczekiwałem początkowo minimum 6,5% zysku rocznie to ostatecznie zarobiłem 3,72% w skali roku. Kupowałem po 173,54 dnia 7.04.2017, a sprzedałem 7.12.2017 po 177,85.

inwestycja rekina finansów w obligacje korporacyjne

W USA będą dalej podnoszone stopy procentowe więc rentowność będzie rosnąć, natomiast cena obligacji spadać. Oczywiście fundusz będzie to rolował, ale ze względu na niski zwrot z inwestycji uznałem, że ryzyko jest niewspółmierne do potencjalnego zysku. Dlatego zrealizowałem zysk. Nie zamierzam w najbliższych dwóch latach inwestować w obligacje korporacyjne.

7

Inwestycja w Kanał Youtube

Zysk roczny: -95%

Odpaliłem parę próbnych odcinków Video bloga, mocno niszowych. Żaden z nich finansowo nie przyniósł zysku. Ruch kierowany z Youtube na bloga był zbyt mały. Inwestowanie czasu i pieniędzy typowo w kanał Youtube okazało się dla mnie nieopłacalne finansowo i czasowo. Youtube należy do google, który w czerwcu 2019 obciął mi 70% ruchu z uwagi na cenzurę (sprawa LGBT i Trump’a), która teraz nabiera jeszcze bardziej przerażających rozmiarów. Wobec tego szaleństwem jest inwestowanie w coś nad czym google ma całkowitą kontrolę.

— w styczniu 2019 pisałem —

Przychód z kanału Youtube planuję uzyskiwać poprzez przekierowania widzów na blog, gdzie widz może już dać mi jakoś zarobić, a także z kampanii wizerunkowych firm, jeśli takowe zainteresowanie się pojawi. Takie zainteresowanie jest możliwe jeśli jakiś film osiągnie około 30 000 wyświetleń. Tematyka finansowa jest bardzo niszowa w Polsce, więc taka ilość wyświetleń to już sporo.

Zadajesz sobie pytanie czemu „wyrzucam pieniądze w błoto”? A może powiesz, że po co robię taką głupią inwestycję, skoro wiem, że i tak stracę na niej? Otóż video masporą siłę oddziaływania pod względem przywiązania i zaufania do człowieka. Jednym słowem inwestycję w Video bloga traktuję jako wydatek PR-owy i budowę rozpoznawalności marki w niszy finansowej.

8

Kontrakty terminowe WIG 20

Zysk zrealizowany: 39% (2018) , – 31,6% (2020)

2020: W kwietniu 2020 obstawiałem dalszy spadek warszawskich indeksów giełdowych, ale dodruk pieniędzy przez banki centralne na niespotykaną skalę w historii świata odwlekł druga falę spadkową w czasie, pompując bańkę cenową na rynku amerykańskich akcji do niespotykanych poziomów w historii świata. Szczegółowo inwestycje opisywałem w artykułach:

2018: W czerwcu 2018, tak jak zapowiadałem rozpocząłem spekulować na spadek warszawskiego indeksu giełdowego. Na razie obracam niewielkim kapitałem 3688 zł z uwagi na dźwignię 20 i duże ryzyko. Trzeba pamiętać, że giełda to w dużej mierze gra losowa. Dotychczas na dzień 2.07.2018 udało mi się zrealizować zyski na kwotę ~1430 zł po uwzględnieniu prowizji domu maklerskiego. Moje transakcje możesz zobaczyć tu, a moją historię finansową portfela tutaj.

Po rozpętaniu się wojny handlowej na dobre, o czym będzie już wiadomo w I połowie lipca, wrócę do obstawiania spadków. Większym kapitałem w tą inwestycję być może wejdę w 2019 jak tylko wskaźniki makro w Polsce będą się już mocno pogarszać.

—- Moja zapowiedź z początku czerwca 2018 —
Będę grał na duże spadki kursu indesku WIG 20 (Warszawska Giełda). Jeśli czytasz mojego bloga, wiesz, że jestem takiego zdania – jak tylko runie podstawa naszej gospodarki – konsumpcja napędzana zasiłkami (na kredyt i z łupienia prywatnych firm i ich pracowników), oraz dopływ dotacji UE(cięcie o 23% od 2021 r) to Polska giełda też runie. Populizm i socjalizm w Polsce rozkwita, a jak się to kończy w długiej perspektywie? Najdrastyczniejsze przypadki z ostatnich lat to Grecja i Wenezuela. Pozostaje tylko pytanie kiedy to się stanie i jak bardzo to odczujemy. Będę obserwował sytuację, w każdym razie jestem przygotowany do wejścia w tą inwestycję już teraz. Czekam na panikę i krew :)

Dyskutujmy o tych inwestycjach !

Zachęcam do rzeczowej rozmowy i wymiany doświadczeń na temat moich inwestycji. Zastrzegam, że nie prowadzę doradztwa inwestycyjnego także nie proś mnie o to żebym Ci doradzał, w co ty masz inwestować, albo czy to i to jest dobre, albo co sądzę o jakiś innych produktach inwestycyjnych :)

[cp_modal display=”inline” id=”cp_id_84b62″][/cp_modal]