Regularnie prezentuję Ci wyniki moich inwestycji, a także na bieżąco informuję w co inwestuje. Niech chociaż tutaj króluje kapitalizm!  Ważne jest dla mnie abyś zrozumiał moją filozofię inwestowania. Oczywiście nic nie narzucam – ty możesz mieć własną – być może taką, która da Ci więcej zarobić, ale poniesiesz też większe ryzyko.

Strategia Rekina w zarządzania ryzykiem inwestycyjnym

Stosuję zasadę Pareto. Zgodnie z nią 20% inwestycji powinno generować 80% zysków. W praktyce 80% kapitału lokuje w aktywa o najmniejszym ryzyku – lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. W tym artykule zobaczysz w co lokuję pozostałe 20%. Może Cię to zdziwić ale są to nadal inwestycje o bardzo małym ryzyku. Moja naczelna zasada to nie tracić pieniędzy.

Zmieniam sposób pokazywania moich wyników, bo okazuje się, że dla wielu osób przeliczanie do skali rocznej stóp zwrotu okazuje się zbyt kłopotliwe.

Aktualny stan inwestycji Rekina Finansów

 InwestycjaZysk roczny(%)StatusRyzykoSprawdź
Trwające inwestycje
1Pożyczki gwarantowane
10,63%trwa od 10.05.2017 (1000zł)
trwa od 20.06.2017 (50000zł)
małeSzczegóły
2Kanał Youtube-95%start 11.04.2018 (3000zł)wysokieSzczegóły
3Kontrakty terminowe WIG20
38,9%start 11.06.2018 r (3 688 zł)wysokieSzczegóły
Zakończone inwestycje
4Fundusz obligacji3,72%7.04.2017-7.12.2017 (1000zł)małeSzczegóły
Planowane inwestycje
5Zakup USDstart 06.2018 (115 000 zł)średnieSzczegóły
6Nowy biznes w USA/Rumuniastart 2019 rwysokieSzczegóły
Porzucone plany
7Nieruchomość zagranicznaporzucony 06.2018 rwysokieSzczegóły
1

Pożyczki gwarantowane

Zysk roczny: 10,63%

Mój zysk w skali roku poszybował z 9,41% do 10,63% co możesz porównać na interaktywnie grafice poniżej (PRZED i PO). Zmieniłem skład mojego portfela pod koniec zeszłego roku w związku ze zmianą mojej strategii podytkowanymi czynnikami zewnętrznymi. Ilość moich opóźnionych pożyczek poszybowała do góry z 3,3% do 35%. Nie ma to jednak znaczenia bo za cały okres opóźnienia są naliczane odsetki, a po 60 dniach są wykupywane przez firmę pożyczkową.

inwestycja w pożyczki rekinainwestycja w pożyczki

Przykładowe pożyczki, w które zainwestowałem:

Pożyczki, w które zainwestowałem pierwszą transzę inwestycji.

W jakie pożyczki inwestuje ?

 1. Wyłącznie w pożyczki z gwarantowanym wykupem w przypadku gdy pożyczkobiorca spóźnia się ze spłata raty o więcej niż 60 dni.
 2. W pożyczki udzielane w polskiej walucie w Polsce, dzięki temu eliminuje ryzyko zmian kursu walutowego. W tej chwili waluty obce tanieją w stosunku do PLN.
 3. W 90% w pożyczki osobiste ratalne, które nie sprawiają klientom trudności w spłacie
 4. Wyłącznie w pożyczki bez opóźnień
 5. ok 50% lokuję wyłącznie w pożyczki gdzie pożyczkobiorca spłacił już pierwsza ratę – to znacząco zmniejsza prawdopodobieństwo, że pożyczkobiorca będzie miał opóźnienia większe niż parę dni. Odpowiedzialny człowiek spłaca bowiem ratę pożyczki w terminie.
 6. Nie inwestuje w pożyczki ratalne gdzie spłacono więcej niż 4-5 rat ponieważ część raty odsetkowej maleje wraz ze spłata kolejnych rat przez pożyczkobiorcę.

Lista pożyczek i strategia inwestycyjna

Możesz zobaczyć moją liste pożyczke i poznać moją strategię alokacji i ryzyka. Dostęp do listy, stale aktualizowanej możesz uzyskać na 180 dni od ręki. Wartość mojej inwestycji przekracza 55 000 zł.

Dostęp na 180 dni do listy pożyczek i strategii:

(produkt niedostępny, uruchomienie planowane na 28.II.2019)

Lista pożyczek rekina (dostęp na 180 dni)

Co dalej z moją inwestycją w pożyczki gwarantowane ?

Utrzymuje stan zaangażowania i reinwestuje zyski. Lista pożyczek i aktualna strategia jest dostępną powyżej, abyś mógł inwestować tak jak ja.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »

Jak zacząć inwestowanie w pożyczki gwarantowane?

Stworzyłem przewodnik po inwestycjach w pożyczki gwarantowane na platformie Mintos dla początkujących inwestorów. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Warto także przeglądnąć nasze rekińskie dyskusje w komentarzach. Warto zainwestować trochę czasu w swoją wiedzę.

Poniżej zamieszczam informacje w pigułce:

Szybkie wprowadzenie do inwestycji w pożyczki

Szybkie wprowadzenie do inwestycji w pożyczki

Czym jest Mintos?

Mintos to platforma-giełda, która kojarzy firmy pożyczkowe i osoby chcące lokować pieniądze z większym zyskiem niż na tradycyjnych lokatach bankowych – ale wciąż o małym ryzyku. W tym roku Mintos wreszcie wszedł do Polski i umożliwił inwestycje w złotówkach. Można oczywiście inwestować w innych walutach na całym świecie.

Kto stoi za Mintos?

Mintos został założony przez Łotysza Martinsa Sulte – byłego konsultanta Ernst&Young i bankiera inwestycyjnego w SEB Investment Group. CEO Mintos Martins Sulte kończył uniwersytet w Sztokholmie, w którym też kiedyś rozważałem studiować. Skończył również prestiżowe studia z zarządzania strategicznego MBA na Uniwersytecie w Paryżu INSEAD. Dla niewtajemniczonych jest to najbardziej prestiżowy tytuł MBA w Europie – kosztuje około 80 tys euro (ponad 320 tys zł). No cóż pozostaje mi tylko stwierdzić, że jest to manager jakiego chciałaby największe firmy na świecie na najwyższych stanowiskach. Prawie 10 lat doświadczenia w takich firmach jak EY i SEB sprawiły, że jest to człowiek, z którym trudno się równać w biznesie.

Na czym polega inwestycja w pożyczki?

Banki przyjmują depozyty w formie twoich pieniędzy na rachunku ROR, kont oszczędnościowych czy lokat. Następnie udzielają z tych środków kredyty innym osobom. Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie mogą przyjmować depozytów. Mają one zatem bardzo ograniczone możliwości udzielania pożyczek na dużą skalę. Firmy pożyczkowe mogą pożyczyć tylko tyle ile wynosi ich własny kapitał. Platforma Mintos rozwiązuje ten problem.

Platforma Mintos działa następująco:

 1. Jan Kowalski ubiega się o pożyczkę w firmie pożyczkowej np. Bocian Pożyczki, Wonga, Vivus czy Provident.
 2. Firma pożyczkowa ocenia wniosek o pożyczkę Jana Kowalskiego, ustala oprocentowanie i pożycza pieniądze z własnych funduszy.
 3. Następnie pożyczki pojawiają się na platformie Mintos, gdzie zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy instytucjonalni mogą wybrać pożyczki, w które chcą inwestować, a w konsekwencji tego otrzymują miesięczne płatności należności głównej i odsetki.

Technicznie wygląda to tak, że poprzez inwestowanie w pożyczki, inwestorzy kupują prawa roszczenia wobec pożyczkobiorcy na podstawie umowy cesji. Co ważne większość firm pożyczkowych gwarantuje odkup twojej inwestycji w pożyczki, gdyby pożyczkobiorca (Jan Kowalski) spóźnił się ze spłatą więcej niż 60 dni. Umowa cesji jest generowana przy każdej inwestycji, także w jej szczegóły można zagłębić się po założeniu darmowego konta i inwestycji minimum 50 zł.

Oczywiście na platformie Mintos są pożyczki bez gwarancji odkupu ale w te nie polecam inwestować bo wiąże się to z ryzykiem straty części lub całości zainwestowanego kapitału. Moim zdaniem warto inwestować tylko w bezpieczne pożyczki z gwarancją odkupu np.

 • pożyczki osobiste: ASAA Polska, CreditStar
 • pożyczki samochodowe: Mogo

Jeszcze raz powtórzę – najbezpieczniej inwestować w pożyczki z gwarancją odkupu oznaczone żółtą tarczą. Można także zwrócić uwagę ile miesięcznych rat dotychczas pożyczkodawca już spłacił. W powyższym przykładzie widać, że spłacił już pierwszą ratę w terminie. Tak więc jest to dodatkowy pozytywny sygnał. Na tej pożyczce inwestor zarabia 12% brutto rocznie, a do końca inwestycji pozostało jeszcze 18 miesięcy. Co miesiąc inwestor otrzymuje 1/18 tego co zainwestował + odsetki. Można zainwestować max 440 zł w tą pożyczkę.

Tutaj można zobaczyć wszystkie szczegóły – założyć darmowe konto na Mintos i zacząć inwestować. Minimalna kwota inwestycji to ledwie 50 zł. Zakładając konto na Mintos przez bloga wiem, że jesteś zainteresowany tego typu inwestycjami. To ważne bowiem ma to wpływ na to czy tworze nowe treści w tym temacie. Im nas więcej tym lepiej. Zapraszam też do dyskusji w sekcji komentarzy.

Więcej informacji w pełnym przewodnikujak inwestować w pożyczki Mintos„?

2

Inwestycja w Kanał Youtube

Zysk roczny: -95%

W końcu odpaliłem 3 z 5 próbnych odcinków Video bloga. Pierwsze doświadczenia zebrane, pierwsze 3000 zł na produkcję przepalone :). Efekt? 6 000 wyświetleń w mediach społecznościowych bez żadnego wsparcia zasięgów reklamami. Dużo łapek w górę pod filmami, więc początek tej działalności krzepiący. Planuję zrobić jeszcze 2 odcinki próbne z nastawieniem na troszkę szerszą widownię, ale nadal dla osób w wieku powyżej 24 lat. Łącznie chcę przepalić 10 000 zł, z czego 5500 zł na produkcję i 4500 zł na dopalenie filmów reklamami. Reklamy puszczę na końcu, jeśli uznam, że któryś z filmów może przynosić zysk.

Przychód z kanału Youtube planuję uzyskiwać poprzez przekierowania widzów na blog, gdzie widz może już dać mi jakoś zarobić, a także z kampanii wizerunkowych firm, jeśli takowe zainteresowanie się pojawi. Takie zainteresowanie jest możliwe jeśli jakiś film osiągnie około 30 000 wyświetleń. Tematyka finansowa jest bardzo niszowa w Polsce, więc taka ilość wyświetleń to już sporo.

Zadajesz sobie pytanie czemu „wyrzucam pieniądze w błoto”? A może powiesz, że po co robię taką głupią inwestycję, skoro wiem, że i tak stracę na niej? Otóż video masporą siłę oddziaływania pod względem przywiązania i zaufania do człowieka. Jednym słowem inwestycję w Video bloga traktuję jako wydatek PR-owy i budowę rozpoznawalności marki w niszy finansowej.

3

Kontrakty terminowe WIG 20

Zysk zrealizowany: 39%

W czerwcu, tak jak zapowiadałem rozpocząłem spekulować na spadek warszawskiego indeksu giełdowego. Na razie obracam niewielkim kapitałem 3688 zł z uwagi na dźwignię 20 i duże ryzyko. Trzeba pamiętać, że giełda to w dużej mierze gra losowa. Dotychczas na dzień 2.07.2018 udało mi się zrealizować zyski na kwotę ~1430 zł po uwzględnieniu prowizji domu maklerskiego. Moje transakcje możesz zobaczyć tu, a moją historię finansową portfela tutaj.

Po rozpętaniu się wojny handlowej na dobre, o czym będzie już wiadomo w I połowie lipca, wrócę do obstawiania spadków. Większym kapitałem w tą inwestycję być może wejdę w 2019 jak tylko wskaźniki makro w Polsce będą się już mocno pogarszać.

—- Moja zapowiedź z początku czerwca —
Będę grał na duże spadki kursu indesku WIG 20 (Warszawska Giełda). Jeśli czytasz mojego bloga, wiesz, że jestem takiego zdania – jak tylko runie podstawa naszej gospodarki – konsumpcja napędzana zasiłkami (na kredyt i z łupienia prywatnych firm i ich pracowników), oraz dopływ dotacji UE(cięcie o 23% od 2021 r) to Polska giełda też runie. Populizm i socjalizm w Polsce rozkwita, a jak się to kończy w długiej perspektywie? Najdrastyczniejsze przypadki z ostatnich lat to Grecja i Wenezuela. Pozostaje tylko pytanie kiedy to się stanie i jak bardzo to odczujemy. Będę obserwował sytuację, w każdym razie jestem przygotowany do wejścia w tą inwestycję już teraz. Czekam na panikę i krew 🙂

4

Fundusz obligacji korporacyjnych

Zrealizowany zysk roczny: 3,72%

W kwietniu 2017 zainwestowałem w fundusz obligacji korporacyjnych, głównie amerykańskich firm. O ile solidny zysk 1,12% w ledwie 2 miesiące sprawił mi niemałą satysfakcję to tempo wzrostu wyhamowało. O ile oczekiwałem początkowo minimum 6,5% zysku rocznie to ostatecznie zarobiłem 3,72% w skali roku. Kupowałem po 173,54 dnia 7.04.2017, a sprzedałem 7.12.2017 po 177,85.

inwestycja rekina finansów w obligacje korporacyjne

W USA będą dalej podnoszone stopy  procentowe więc rentowność będzie rosnąć, natomiast cena obligacji spadać. Oczywiście fundusz będzie to rolował, ale ze względu na niski zwrot z inwestycji uznałem, że ryzyko jest niewspółmierne do potencjalnego zysku. Dlatego zrealizowałem zysk. Nie zamierzam w najbliższych dwóch latach inwestować w obligacje korporacyjne.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
5

Inwestycja w USD

Zakładany zysk roczny: 3-10%

Niestety nie udało mi się kupić dolara po 3,5. Zszedł tylko do 3,6. W chwili pisania artykułu dolar kosztuje już prawie 3,8 zł. Jeśli wojna handlowa rozpęta się na dobre, nie zdziwię się jeśli dolar przekroczy barierę 4 zł.  Obserwuję rynek i czekam na korektę na dolarze, aby kupić USD po relatywnie dobrej cenie.

—- Moja zapowiedź z początku czerwca —

Ryzyko wystąpienia kryzysu finansowego rośnie coraz bardziej, o czym pisałem w artykule: Światowy kryzys finansowy tuż za rogiem. W związku z tym zamierzam zacząć skupować amerykańskie dolary. Dlaczego USD? Pisałem o tym już w ww. artykule, natomiast jest jeszcze jeden bardzo ważny czynnik. Dług Państw trzecich, denominowany w USD sięgnął już 11 bilionów USD na koniec 2017 roku. Dla porównania, dług denominowany w euro to 2.9 bilionów Euro. USA mają znacząco wyższe stopy procentowe (które ciągle rosną), więc Europejczycy muszą więcej płacić Amerykanom za dług – popyt na dolara rośnie. Spodziewam się, że przy wybuchu kryzysu kurs dolara wobec złotówki wystrzeli do góry tak jak to było w 2008 roku.

Dolar tak czy siak przyda mi się w związku z moim planami na przyszłość, także nie traktuję tej inwestycji wyłącznie jako zarobek na zmianie kursu waluty – bardziej jako dywersyfikacja ryzyka utraty majątku podczas najbliższego kryzysu. Na początek planuję fizycznie kupić USD za 115 000 zł. Jak tylko kupię, napiszę po jakim kursie, żeby można było śledzić jak mi idzie.

Jeśli nie masz dużego kapitału, żeby inwestycja fizyczna w walutę miała jakikolwiek sens dla Ciebie, można wykorzystać dźwignię (nawet najmniejszą np. mikroloty) i skorzystać z brokera Forex. Oczywiście wykorzystanie dźwigni to zawsze większa eksopozycja na ryzyko i trzeba o tym pamiętać – mała zmiana kursu może oznaczać spory zysk lub stratę. Przy inwestycji na Forex warto skorzystać z Metatrader 4 dostarczanego z notowaniami na żywo za darmo przez Easy Markets. Mini kurs Forex dla początkujących, który przygotowywałem już dawno temu jest tutaj: https://rekinfinansow.pl/temat/forex/

6

Inwestycja w nowy biznes w USA/Rumunii

Zakładany zysk roczny: ok 200%

Rekin Finansów to nie jest szczyt moich ambicji. Chcę zbudować firmę o conajmniej 100 razy większym potencjale zysków. Mam już pomysł i chcę go zrealizować, ale na pewno nie w Polsce. No więc gdzie?

Jak wiesz, w 2017 byłem w Bułgarii i Rumunii zrobić rekonesans w celu zakupu nieruchomości, ale też zobaczyć na jakim etapie rozwoju są te Państwa. 2-2,5 razy niższe podatki dochodowe w Rumunii do 1 mln euro i 500 euro ZUSu rocznie przekonały mnie aby pozamykać firmy w Polsce i przeprowadzić się do Rumunii, tam też zatrudnić ludzi. Czarę goryczy przelał podatek solidarnościowy 4% od Premiera Morawieckiego, kolejne obciążenia fiskalne i Urząd Skarbowy, który od 2 miesiący nie zarejestrował mojej nowej spółki jako płatnika VAT. Gorszej jakości prawa i większej ilości regulacji(ograniczeń) w prowadzeniu biznesu nie ma ani w Rumunii ani w Bułgarii. Zwłaszcza Rumunia mocno postawiłą na walkę z biurokracją i minimalizacją regulacji.

USA to z kolei ponad 30-krotnie większy rynek niż Polska, więc potencjał zarobków jest 30 razy większy niz w Polsce. Stawki podatkowe… zbliżone do Polskich. W Rumunii/Bułgarii chcę stworzyć start-up, a później jeśli wypali, rozwijać go w USA. Moim marzeniem jest stworzyć produkt, który pomoże milonom ludzi.

7

Inwestycja w nieruchomość zagraniczną

Na razie porzuciłem ten pomysł ze względu na spodziewany początek światowego kryzysu w najbliższych 2 latach. Skupiam się na innych inwestycjach.

Dyskutujmy o tych inwestycjach !

Zachęcam do rzeczowej rozmowy i wymiany doświadczeń na temat moich inwestycji. Zastrzegam, że nie prowadzę doradztwa inwestycyjnego także nie proś mnie o to żebym Ci doradzał, w co ty masz inwestować, albo czy to i to jest dobre, albo co sądzę o jakiś innych produktach inwestycyjnych 🙂

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »