Najlepsze lokaty bankowe pozwolą, przynajmniej częściowo ochronić twoje oszczędności przed narastającą inflacją. Trzymając oszczędności w skarpecie, musisz liczyć się z tym, że stracisz minimum ok 15% siły nabywczej swoich oszczędności w 2023 r. W rankingu znajdziesz tradycyjne lokaty oraz moje inwestycje alternatywne w instrumenty dłużne, które dają zysk do 16% rocznie.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to ok 1,5%.
Najlepsza lokata
bez kruczków jest oprocentowana na 8%.

Najlepsze lokaty Rekina Finansów

lp Zysk Kwota lokaty Okres Kruczki Sprawdź
1 6-16% od 50 zł dowolny Brak gwarancji BFG Szczegóły
2 8% do 1 mln zł 1-60 mies. Bez kruczków Szczegóły
3 8% +200 zł do 200 tys zł do 12 mies. Konto osobiste Szczegóły
4 8% do 450 tys zł
3,6,12 mies. Nowe środki Szczegóły
5 8% do 400 tys zł 3 mies. Nowe środki Szczegóły
6 4-7% bez limitu
3,6,12,19 mies. Nowe środki Szczegóły

Zobacz co przygotowałem dla Ciebie!

Prognoza oprocentowania lokat bankowych w 2023 roku

Rada Polityki Pieniężnej pod przewodnictwem Prezesa Adam Glapińskiego postanowiła nałożyć podatek inflacyjny na oszczędności Polaków. Oprocentowanie lokat powoli pnie się do góry, ale inflacja 3-4 krotnie wyższa pozwala obniżać Rządowi RP koszty obsługi długu publicznego poprzez jego dewaluację. Szacowana inflacja w 2023 roku przekroczy 13% co sugeruje, że dalszy wzrost stóp procentowych powinien być bazowym scenariuszem w 2023 roku lecz ze względów politycznych może się nie zmaterializować.

Reklama baner bank Pekao

Podsumowanie: oprocentowanie lokat bankowych w 2023 roku powinna wrosnąć ale wysokość pozostanie znacznie poniżej stopy inflacji. W rankingu znajdziesz popularne inwestycje alternatywne o stopie zwrotu ponad 10% rocznie, które są warte uwagi dla dywersyfikacji twoich oszczędności.

Ranking lokat bankowych

Aktualnie najlepsze lokaty bankowe i inwestycje alternatywne to:

Miejsce 1

6-14% – inwestycja w pożyczki

Z ograniczonym ryzykiem i zyskowna – to moje żelazne wymagania co do każdej inwestycji. Od 2017 roku inwestuję na platformach pożyczkowych, które kojarzą firmy pożyczkowe i osoby chcące lokować pieniądze z większym zyskiem niż na tradycyjnych lokatach bankowych – ale nie ponosząc nieograniczonego ryzyka. W 2017 roku pierwsza taka platforma weszła do Polski i umożliwiła inwestycje w złotówkach. Wśród czytelników Rekina ta forma inwestycji cieszy się dużą popularnością od wielu lat. Wyniki inwestycji można śledzić w „W co inwestuje Rekin Finansów ?„.

Na czym polega inwestycja w pożyczki?

Krótki opis modelu tej inwestycji pomoże Ci zorientować się czy jest to odpowiednia forma inwestycji dla ciebie. Banki przyjmują depozyty w formie twoich pieniędzy na rachunku ROR, kont oszczędnościowych czy lokat. Następnie z tych środków udzielana są kredyty innym osobom. Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie mogą przyjmować depozytów. Mają one zatem bardzo ograniczone możliwości udzielania pożyczek na dużą skalę. Firmy pożyczkowe mogą pożyczyć tylko tyle, ile wynosi ich własny kapitał. Platforma Mintos rozwiązuje ten problem.

Platformy pożyczkowe działa następująco:

 1. Jan Kowalski ubiega się o pożyczkę w firmie pożyczkowej, np. Bocian Pożyczki, Wonga, Vivus czy Provident.
 2. Firma pożyczkowa ocenia wniosek o pożyczkę Jana Kowalskiego, ustala oprocentowanie i pożycza pieniądze z własnych funduszy.
 3. Następnie pożyczki pojawiają się na platformie pożyczkowej, gdzie zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy instytucjonalni mogą wybrać pożyczki, w które chcą inwestować, a w konsekwencji otrzymują miesięczne płatności należności głównej i odsetki.

Technicznie wygląda to tak, że poprzez inwestowanie w pożyczki, inwestorzy kupują prawa roszczenia wobec pożyczkobiorcy na podstawie umowy cesji. Co ważne większość firm pożyczkowych zobowiązuje się wykupić inwestycje w pożyczki, gdyby pożyczkobiorca (Jan Kowalski) spóźnił się ze spłatą więcej niż 60 dni.

Oczywiście na platformach są pożyczki bez zobowiązania odkupu pożyczkodawcy, ale wiążą się z dużo większym ryzykiem straty części lub całości zainwestowanego kapitału. Dla zwiększenia bezpieczeństwa, warto inwestować:

 • tylko w pożyczki ze zobowiązaniem odkupu;
 • tylko w pożyczki pożyczkodawców w dobrej kondycji finansowej;
 • w pożyczki udzielane w bezpiecznych i wiarygodnych Państwach;
 • inwestować w walucie, na której nie ma istotnego ryzyka walutowego;
 • w państwach gdzie legislacja jest przyjazna lub neutralna dla wierzycieli;
 • na sprawdzonych platformach.

Największy wybór pożyczek jest w euro. Do tego celu przydaje się darmowe konto walutowe pełniące równocześnie funkcję kantoru np.

Tutaj można zobaczyć ranking platform pożyczkowych Rekina Finansów. Inwestować można od zaledwie 50 zł. Możesz także śledzić na bieżąco w jakie pożyczki inwestuje Rekin i obserwować wyniki.

Miejsce 2

8% na 3-60 miesięcy w InBank (najlepsza lokata)

Lokata bankowa do 50 000 zł nawet na 5 lat od InBank

Lokata standardowa inbank

1M 6%
3M 7%
6M 7,5%
12M 7%
24M 4%
36M 3,5%
48M 3,5%
60M 3,5%

Lokata na start inbank

3M 8%
 • Stopa oprocentowania stała na wybrany okres,
 • nie trzeba zakładać konta ROR,
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to 50 000 zł,
 • lokata zakładana online w 5 minut.

InBank w Polsce działa od marca 2017 na zasadzie oddziału estońskiego banku-matki. Założone w InBank lokaty wraz z odsetkami są gwarantowane przez estoński fundusz gwarancyjny, czyli odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 euro.

Tutaj możesz założyć lokatę w InBank:

Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez InBank, za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i promocję edukacji ekonomicznej wśród Polaków.

Miejsce 4

8% do 12 miesięcy + 200 zł w Pekao

Trwa promocja Pekao, gdzie z darmowym kontem osobistym bez warunków otrzymuje się także konto oszczędnościowe oprocentowane 8% na 6 miesięcy i lokatę mobliną 8% na 12 miesięcy do 200 000 zł. Dodatkowo do 200 zł premii pieniężnej za założeniem konto osobiste i spełnienie warunków promocji.

Konto oszczędnościowe w Pekao jest zakładane z kontem osobistym Przekorzystnym w Pekao.

 • stopa oprocentowania stała 8% do 6 miesięcy,
 • max. kwota oszczędności oprocentowana 8% to 200 000 zł
 • do 200 zł bonusu za założenie i aktywność na koncie,
 • trzeba założyć konto ROR, ale może być za 0 zł,
 • konta zakładane w 15 minut online.

Lokata oszczędnościowa w Pekao (zakładana przez aplikację mobilne Peopay)

 • stopa oprocentowania stała 8% do 12 miesięcy do 50 000 zł
 • do 200 zł bonusu za założenie i aktywność na koncie,
 • trzeba założyć konto ROR i aplikację mobilną, ale może być za 0 zł,

Warunki otrzymania bonusu do 200

 • Załóż konto z kartą lub tylko aplikacją Peopay przez ten link. Znajdziesz tam także szczegółowy opis warunków promocji.

Kruczki

Konto oszczędnościowe tak jak i lokatę można założyć tylko z kontem osobistym. Obecnie konto jest darmowe bez kruczków.

Tutaj możesz założyć konto oszczędnościowe 8% (stopa stała) na wybrany okres czasu oraz otrzymać bonus do 200 zł. Zakładając konto przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Pekao za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i promocje edukacji ekonomicznej wśród Polaków.

Miejsce 5

8% na 2,3 lub 6 miesięcy w Velo Bank

Lokata na nowe środki na 2, 3 lub 6 miesięcy do kwoty 150 000 zł. Co ważne, mogą z niej skorzystać także byli klienci Velo Bank!

 • lokata bankowa ze stałym oprocentowaniem
 • oferta dla klientów, którzy udzielą zgód marketingowych,
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to, aż 150 000 zł (można założyć max 3 lokaty),
 • lokata zakładana online w 2 minuty.

Oprocentowanie:

 • 8% na 2 miesiące
 • 8% na 3 miesiące
 • 7% na 6 miesięcy

Kruczki? „Kruczkiem” jest konieczność udzielania zgód marketingowych oraz automatyczna odnawialność lokaty. Po założeniu lokaty lepiej zalogować się do systemu Velo Bank (dane do logowanie dostaniesz od banku na e-mail/telefon) i zmienić ustawienia lokaty z „odnawialnej” na „nieodnawialną” ponieważ lokata automatycznie po 3 miesiącach odnawia się na niższe oprocentowanie zgodnie z tabelą oprocentowania w chwili odnowienia lokaty (ok 0,15%). Zmienić odnawialność lokaty można także telefonicznie na infolinii pod numerem: 19797. Karta produktu  i regulamin na tej stronie.

Tutaj możesz założyć lokatę w Velo Bank 8%. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Rekin Finansów rekomenduje przechowywanie w Velo Banku maksymalnie 100 000 tys. euro.

Miejsce 6

8% na 3 mies. w Velo Bank

Jest to całkowicie darmowe konto oszczędnościowe, oprocentowane 4 proc. na 3 miesiące od dnia założenia konta. To konto oszczędnościowe jest otwierane z darmowym kontem osobistym Proste Zasady (wystarczy 1 płatność w miesiącu kartą lub Blikiem).

Oprocentowanie i warunki

 • 8% na nowe środki do 400 tys zł na 3 miesiące
 • 0,15% powyżej 400 tys. zł.
 • minimalna kwota lokaty to 100 zł,
 • maksymalna kwota jednej lokaty to 400 000 zł,
 • trzeba wyrazić zgody marketingowe dla Banku. 

Co z opłatami za konto oszczędnościowe? – BRAK

Za konto oszczędnościowe nic nie płacisz. 0 zł za dwie pierwsze operacje (przelew lub wypłata) w miesiącu kalendarzowym, 9 zł za kolejne przelewy/wypłaty w miesiącu kalendarzowym. Jeśli chciałbyś przelać środki na lokatę w Velo Bank – przelewy zawsze są darmowe. Dodatkowo możesz bez ograniczeń wpłacać i wypłacać pieniądze – bez opłat, bez limitów. Regulamin promocji i szczegółowa tabela oprocentowania na tej stronie.

Jak założyć konto oszczędnościowe w Velo Bank?

Wystarczy tutaj wypełnić wniosek online o otwarcie konta oszczędnościowego. Rekin Finansów rekomenduje przechowywanie w Velo Banku maksymalnie 100 000 tys. euro.

Miejsce 7

7% na 19 miesięcy w banku…

Do 7% proc bez konta, bez kruczków, bez limitu kwotowego  – dla wszystkich środków do 1 mln zł.

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata w Alior Banku z następującym oprocentowaniem

 • 92 dni – 5,5%
 • 182 dni – 6%
 • 282 dni – 6,25%
 • 365 dni – 6,5%
 • 19 miesięcy – 7%

Kalkulator lokat

Kalkulator lokat pozwala obliczyć dokładny zysk z lokaty, uwzględniając podatek od zysków kapitałowych.

Jeśli interesują Cię szczegóły jak samodzielnie obliczyć odsetki od lokaty lub chcesz dowiedzieć się jak szczegółowo działa kalkulator przejdź do kalkulatora lokat.

Nie znalazłeś lokaty bankowej dla siebie?

 1. Zobacz mój ranking kont oszczędnościowych !
 2. Zobacz w co ja inwestuję

Subskrybenci bloga czasami otrzymują ode mnie wiadomość o pojawiającej się super okazjach. Warto pozostać ze mną w kontakcie, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

[cp_modal display=”inline” id=”cp_id_84b62″][/cp_modal]

Lokata bankowa – pytania i odpowiedzi

Najlepsze lokaty bankowe

Najlepsze lokaty bankowe oferują najwyższe oprocentowanie twojego kapitału. Najlepsze lokaty terminowe posiadają również gwarancję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do 100 000 euro lub innego europejskiego odpowiednika.

Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta, a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są najbardziej korzystne dla deponenta kapitału.

Najlepsza lokata miesiąca charakteryzuje się:

 • bezpieczeństwem środków (tylko zdrowe finansowo banki),
 • wysokością oprocentowania,
 • szybkością i łatwością założenia (bez konta ROR),
 • limitem lokaty powyżej 10 000 PLN,
 • elastycznym okresem lokaty

Co to jest lokata terminowa?

To zaskakujące, ale bardzo wiele osób zakłada lokaty, a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Przeczytaj szczegółowy encyklopedyczny artykuł o tym co to jest lokata bankowa.

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy, ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową,
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 tys. euro),
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł,
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału.

Rodzaje lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa, to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat, mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku, np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana, to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania lokaty progresywnej. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2 proc, a w kolejnych rośnie do np. 5 proc w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy, aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95 proc gorsze, niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być, ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście, jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

Lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok, przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć z odsetek, oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost, odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się z taką lokatą w banku spółdzielczym, który oferował ją przedsiębiorcom z rachunkiem firmowym. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty, ponieważ może znów bankowcy odkryją ją na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze?

Podsumujmy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane, lecz:

 • bez konieczności zakładania rachunku ROR,
 • z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł,
 • z elastycznym okresem lokaty,
 • z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego.

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem, tj. powyżej 12 miesięcy? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paroletnie, i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty, ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa, czy trzymać lokatę łudząc się, że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie, o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, że jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych, ponieważ żal im było zrywać lokaty paroletnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres, jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5 proc. Po roku dostaniemy 105 000 zł. Rekin natomiast, założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5 proc, a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5 proc. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-miesięczne zarobiłby jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim akapicie.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas, z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem, zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu, a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat, ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Zazwyczaj nie trzeba zakładać kont ROR, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne, mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla ciebie lokatę bankową i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Najlepsza, to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem, kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł,
 • konieczność założenia konta ROR,
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków.

Poszukując najlepszej oferty, należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP, Pekao SA, czy ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża, dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej. Niestety w ostatnich latach rynek bankowy bardzo się skonsolidował a warunki legislacyjne i rynkowe dla małych banków nie sprzyjają ich powstawaniu.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych?

O tym ile realnie można zarobić na lokacie bankowej decydują trzy czynniki:
 • oprocentowanie lokaty
 • okres deponowania środków na lokacie
 • stopa inflacji
 • stawka podatku od lokat bankowych
 • kapitalizacja odsetek

Aby obliczyć zysk z lokaty skorzystaj z kalkulatora lokat. Kalkulator nie uwzględnia inflacji, wobec czego skoryguj stopę oprocentowania lokaty o stopę inflacji. Przykładowo jeśli oprocentowanie lokaty wynosi 8%, a inflacja 16%, oznacza, to że realnie lokata daję stratę, choć nominalnie osiąga zysk.

Na wysokość oprocentowania lokaty bankowej ma wpływ głównie stopa depozytowa Narodowego Banku Polskiego