W 2019 roku inflacja przyspieszyła. Trzymając oszczędności w skarpecie, musisz liczyć się z tym, że stracisz minimum 2,7-3% siły nabywczej swoich oszczędności. Aby zniwelować straty, nadal warto korzystać z lokat tradycyjnych. Opisuję także moje inwestycje alternatywne o relatywnie niskim ryzyku, które dają zysk do 12% rocznie.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to ok 1,1%

Najlepsze lokaty Rekina Finansów

lpZyskKwota lokaty OkresKruczkiSprawdź
18-12%od 50 złdowolnyBrak gwarancji BFGSzczegóły
23%5 – 50 tys zł6-36 miesBez kruczkówSzczegóły
X
3% +100złdo 30 tys zł6 miesCzasowa promocja!Szczegóły
33,2%do 400 tys zł3 miesNowy klientSzczegóły
43,80%do 20 tys zł3 mies.Nowy klientSzczegóły
54%do 10 tys zł3 lub 6 mies.Nowy klientSzczegóły
62,1%do 100 tys zł
6,12 mies.Nowe środkiSzczegóły
72,8% lub 3,5%do 400 tys złdo 12 miesNowe środkiSzczegóły
82,50%do 400 tysdo 36 mies.Nowe środkiSzczegóły
92%do 20 tys zł3 mies.Nowy KlientSzczegóły
102%bez limitu
3,9,12 mies.Nowe środkiSzczegóły
11
1,5%do 1 mln zł3 miesBez kruczkówSzczegóły

Zobacz co przygotowałem dla Ciebie!

Prognoza oprocentowania lokat bankowych w 2019 roku

Oprocentowanie lokat spada od początku roku. Niektórzy członkowie Rady Polityki Pieniężnej głośno mówią, że chcą obniżać stopy procentowe, co oczywiście będzie oznaczało dalszy spadek oprocentowania lokat bankowych.

Inflacja rośnie w szybkim tempie. Modele ekonometryczne ekonomistów w bankach zgodnie pokazują, że inflacja pod koniec roku 2019 może przebić 3% r/r, a niektórzy prognozują nawet 3,8% r/r w I kw 2020 roku. Dane GUS za lipiec 2019 pokazały wzrost inflacji o 2,9% r/r. Temat inflacji poruszyłem ostatnio w artykule: Sprzedałem wszystkie złotówki – największa inflacja od 6 lat! Rozdmuchane wydatki socjalne, mocny wzrost cen energii oraz cały długi szereg nowych i wyższych podatków będzie niestety napędzać inflację. Zyskają kredytobiorcy, tracą oszczędzający.

Podsumowanie: Warto korzystać z tych promocji, które są aktualnie dostępne. Oprocentowanie lokat systematycznie spada.

Ranking lokat bankowych

Aktualnie najlepsze lokaty bankowe i inwestycje alternatywne to:

Miejsce 1

6-12% (HIT!) – inwestycja w pożyczki gwarantowane

Z niskim ryzykiem i zyskowna – to moje żelazne wymagania co do każdej inwestycji. Od 2017 roku inwestuję na Mintos – platformie-giełdzie, która kojarzy firmy pożyczkowe i osoby chcące lokować pieniądze z większym zyskiem niż na tradycyjnych lokatach bankowych – ale nie ponosząc dużego ryzyka. W 2017 roku Mintos wszedł do Polski i umożliwił inwestycje nawet w złotówkach. Wśród czytelników Rekina ta forma inwestycji cieszy się wielką popularnością. Na co dzień rozmawiamy o niej w komentarzach pod artykułem „W co inwestuje Rekin Finansów ?” oraz poradniku Jak inwestować w pożyczki Mintos?.

Na czym polega inwestycja w pożyczki?

Króciutko opiszę na czym to polega, abyś mógł wstępnie zorientować się, czy to odpowiednia forma inwestycji dla ciebie. Banki przyjmują depozyty w formie twoich pieniędzy na rachunku ROR, kont oszczędnościowych czy lokat. Następnie udzielają z tych środków kredyty innym osobom. Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie mogą przyjmować depozytów. Mają one zatem bardzo ograniczone możliwości udzielania pożyczek na dużą skalę. Firmy pożyczkowe mogą pożyczyć tylko tyle, ile wynosi ich własny kapitał. Platforma Mintos rozwiązuje ten problem.

Platforma Mintos działa następująco:

 1. Jan Kowalski ubiega się o pożyczkę w firmie pożyczkowej, np. Bocian Pożyczki, Wonga, Vivus czy Provident.
 2. Firma pożyczkowa ocenia wniosek o pożyczkę Jana Kowalskiego, ustala oprocentowanie i pożycza pieniądze z własnych funduszy.
 3. Następnie pożyczki pojawiają się na platformie Mintos, gdzie zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy instytucjonalni mogą wybrać pożyczki, w które chcą inwestować, a w konsekwencji otrzymują miesięczne płatności należności głównej i odsetki.

Technicznie wygląda to tak, że poprzez inwestowanie w pożyczki, inwestorzy kupują prawa roszczenia wobec pożyczkobiorcy na podstawie umowy cesji. Co ważne większość firm pożyczkowych gwarantuje odkup twojej inwestycji w pożyczki, gdyby pożyczkobiorca (Jan Kowalski) spóźnił się ze spłatą więcej niż 60 dni.

Oczywiście na platformie Mintos są pożyczki bez gwarancji odkupu, ale wiążą się z dużo większym ryzykiem straty części lub całości zainwestowanego kapitału. Moim zdaniem warto inwestować tylko w pożyczki z gwarancją odkupu, np.

 • pożyczki osobiste: ASAA Polska, CreditStar
 • pożyczki samochodowe: Mogo

Jeszcze raz przypomnę – najbezpieczniej inwestować w pożyczki z gwarancją odkupu oznaczone żółtą tarczą. Można także zwrócić uwagę ile miesięcznych rat dotychczas pożyczkodawca już spłacił. W powyższym przykładzie widać, że spłacił już pierwszą ratę w terminie. Tak więc jest to dodatkowy pozytywny sygnał. Na tej pożyczce inwestor zarabia 12 proc. brutto rocznie, a do końca inwestycji pozostało jeszcze 18 miesięcy. Co miesiąc inwestor otrzymuje 1/18 tego co zainwestował + odsetki. Można zainwestować max 440 zł w tą pożyczkę.

W związku z pracami Rządu RP nad nową ustawą antylichwiarską, inwestycja w pożyczki udzielane w Polsce stała się bardziej ryzykowna. Osobiście przerzucam środki na inwestycje w pożyczki zagraniczne, udzielane w euro. Do tego celu przydaje się darmowe konto walutowe pełniące równocześnie funkcję kantoru np.

Tutaj można zobaczyć wszystkie szczegóły – założyć darmowe konto na Mintos i zacząć inwestować. Inwestować można od zaledwie 50 zł. Zakładając konto na Mintos przez bloga wiem, że jesteś zainteresowany tego typu inwestycjami. Utworzyłem także osobny artykuł, gdzie możesz śledzić na bieżąco w jakie pożyczki ja inwestuję i obserwować moje wyniki. Przygotowałem także poradnik Jak inwestować w pożyczki Mintos?.

Miejsce 2

3% na 3-60 miesięcy w InBank

Lokata bankowa do 50 000 zł nawet na 3 lata od InBank

 • Stopa oprocentowania stała na wybrany okres,
 • 1,30% na 3 mies, 1,80% na 6 mies, 2,10% na 12 mies, 2,60% na 24 mies, 2,95% na 36 mies, 3% na 48 mies, 3,05% na 60 mies,
 • nie trzeba zakładać konta ROR,
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to 50 000 zł,
 • lokata zakładana online w 5 minut.

InBank w Polsce działa od marca 2017 na zasadzie oddziału estońskiego banku-matki. Założone w InBank lokaty wraz z odsetkami są gwarantowane przez estoński fundusz gwarancyjny, czyli odpowiednik polskiego Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do kwoty 100 000 euro.

Tutaj możesz założyć lokatę w InBank nawet do 3,05% (stopa stała) na wybrany okres czasu. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez InBank, za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i promocję edukacji ekonomicznej wśród Polaków.

Czasowa promocja!

3% + 100 zł do 6 miesięcy w Pekao (NOWOŚĆ)

Debiut w rankingu Rekina. Darmowe konto oszczędnościowe do 30 000 zł z oprocentowaniem 3 proc.. Konto zakładane z kontem osobistym Przekorzystnym w Pekao.

 • Stopa oprocentowania stała na wybrany okres maks. 6 miesięcy,
 • 100 zł bonusu za założenie,
 • trzeba założyć konto ROR, ale może być za 0 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to 30 000 zł,
 • konta zakładane w 15 minut online.

Warunki otrzymania bonusu 100 zł

 • Załóż konto z kartą lub aplikacją Peopay przez ten link.
 • Otrzymaj 100 zł – zapewnij jednorazowy wpływ na swoje Konto Przekorzystne na min. 500 zł przelewem z zewnątrz lub z konta firmowego w Banku Pekao S.A. Nagrodę otrzymasz do 14.11.2019 r. na swoje Konto Przekorzystne.

Kruczki

Konto oszczędnoścowe 3 proc. można założyć tylko z kontem osobistym. Do 26 roku życia konto Przekorzystne z kontem oszczędnościowym jest darmowe. Dla osób starszych koszt to 9 zł, jeśli brak wpływu na konto 500 zł z innego banku i brak przynajmniej 1 płatności kartą lub telefonem w miesiącu. Warto pamiętać, że wypłata z konta oszczędnościowego jest darmowa – tylko pierwsza w miesiącu.

Tutaj możesz założyć konto oszczędnościowe 3% (stopa stała) na wybrany okres czasu do 6 miesięcy oraz otrzymać bonus 100 zł. Zakładając konto przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Peako za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i promocję edukacji ekonomicznej wśród Polaków.

Miejsce 3

3,2% na 3 miesiące w Idea Bank

Lokata Happy Pro do 400 000 zł na 3 miesiące to gratka dla nowych klientów IDEA Bank, którzy dysponują średniej wielkości oszczędnościami.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3,2% (stopa stała) na 3 miesiące,
 • nie trzeba zakładać konta ROR,
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów*,
 • minimalna kwota lokaty to 20 000,01 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to 400 000 zł,
 • lokata zakładana online w 2 minuty.

*Nowy klient w rozumieniu Idea Bank to osoba która: nigdy nie była klientem Idea Banku lub Lion Banku, ani nigdy wcześniej nie wnioskowała o produkt Banku. Obecnie wnioskuje po raz pierwszy o produkt Banku, nie posiada ani nie wnioskowała o inne produkty Idea Banku lub Lion Banku.

Tutaj możesz założyć lokatę w Idea Bank 3,2% (stopa stała) na 3 miesiące do 400 000 zł. Zalecam aby nie lokować więcej niż wynosi limit Bankowego Funduszu Gwarancyjnego 100 000 euro (420 000 zł) ze względu na to, iż afera KNF zniszczyła zdrowe fundamenty banku. Do czasu dużego dokapitalizowania banku lepiej nie przekraczać limitu.

Korzystałeś już z promocyjnej lokaty np. w Idea Bank? Tak jak wiele rekinów tutaj 🙂 Promocja cię nie obejmuje. Zawsze jednak lokatę może założyć żona, mąż, dziecko, babcia, wujek itd. To co musi się zgadzać we wniosku to:

 • pieniądze należy wysłać z konta osobistego osoby, na którą zakładamy lokatę,
 • podać oczywiście jej dane przy zakładaniu lokaty,
 • przesłać bankowi skan dowodu osobistego/paszportu tej osoby dla potwierdzenia danych.
Miejsce 4

3,80% na 3 miesiące Idea Bank

Dla czytelników, którzy mają drobne oszczędności, lokata Happy jest wyśmienita. Szczególnie polecam studentom. Zawsze warto, aby to parę tysięcy pracowało na ciebie, a nie leżało na koncie.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3,80 proc. (stopa stała),
 • nie trzeba zakładać konta ROR,
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów*,
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to 20 000 zł,
 • lokata zakładana online w 2 minuty.

*Nowy klient w rozumieniu Idea Bank to osoba która: nigdy nie była klientem Idea Banku lub Lion Banku, ani nigdy wcześniej nie wnioskowała o produkt Banku. Obecnie wnioskuje po raz pierwszy o produkt Banku, nie posiada ani nie wnioskowała o inne produkty Idea Banku lub Lion Banku. Jak ominąć ten dokuczliwy warunek?

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 3,80% (stopa stała) na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 5

4% na 3 lub 6 miesięcy w Nest Bank

Nest Bank, który żartobliwie nazywam bankiem ludzi rudych (tylko tacy występują w jego reklamach i stronie internetowej) daje lokatę na 4 proc na 3 miesiące. Warunkiem jest otwarcie bezwarunkowo darmowego konta osobistego, które zajmuje czołowe miejsce w moim rankingu kont osobistych. Istnieje też opcja lokaty 4 proc aż na 6 miesięcy – ta jednak ma kolejne dodatkowe warunki.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 3 miesiące lub 6 miesięcy,
 • trzeba założyć bezwarunkowo darmowe konto osobiste z bezwarunkowo darmową kartą,
 • oferta dotyczy tylko nowych klientów Nest Bank,
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł,
 • lokata zakładana online.

Jak założyć lokatę na 4% w Nest Bank ?

Opcja 1 – 4% na 3 miesiące

Trzeba otworzyć bezwarunkowo darmowe konto osobiste. Najlepiej wybrać opcję potwierdzenia tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny na 1 grosz. Wtedy takie konto możesz otworzyć w zasadzie od ręki, w 10 minut. Możesz także wybrać przyjazd kuriera, ale to trwa parę dni. Po otwarciu konta wystarczy, że zalogujesz się i założysz sobie lokatę na 4%.

Opcja 2 – 4% na 6 miesięcy

Tutaj postępujemy tak samo jak w opcji 1 – trzeba otworzyć darmowe konto, a następnie po zalogowaniu do konta założyć sobie lokatę. W przypadku lokaty na 6 miesięcy, promocyjne oprocentowanie 4,00%, obowiązuje w całym okresie trwania przy założeniu spełnienia dodatkowego warunku promocji nie później niż 60 dni od dnia otwarcia lokaty:

 • trzeba zapewnić wpływu wynagrodzenia na Nest Konto, w kwocie nie niższej niż 2 500 zł w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym.

Tutaj możesz założyć lokatę w Nest Bank na 4% na 3 lub 6 miesięcy. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 6

2,1% na 3 miesiące w Getin Noble Bank

„Lokata na nowe środki” na 2,1 proc do kwoty 100 000 zł. Co ważne, mogą z niej skorzystać także byli klienci Getinu!

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,1% (stopa stała) na 6 mies lub na 12 mies,
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów,
 • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy na dzień złożenia wniosku nie mają żadnych innych produktów w Getinie,
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł,
 • maksymalna kwota lokaty to aż 100 000 zł,
 • lokata zakładana online w 2 minuty.

Kruczki? Jedynym „kruczkiem” jest automatyczna odnawialność lokaty. Po założeniu lokaty lepiej zalogować się do systemu Getinu (dane do logowanie dostaniesz od banku na e-mail/telefon) i zmienić ustawienia lokaty z „odnawialnej” na „nieodnawialną” ponieważ lokata automatycznie po 3 miesiącach odnawia się na oprocentowanie na 0,65%. Zmienić odnawialność lokaty można także telefonicznie na infolinii pod numerem: 19797. Karta produktu  i regulamin na tej stronie.

Tutaj możesz założyć lokatę w Getin Bank 2,1% na 6 lub 12 miesięcy. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków ;).

Miejsce 7

2,8% na 3 mies. w Getin Bank

Jest to całkowicie darmowe konto oszczędnościowe, oprocentowane 3 proc na 3 miesiące od dnia założenia konta. To konto oszczędnościowe jest otwierane z darmowym kontem osobistym Proste Zasady (wystarczy 1 płatność w miesiącu kartą lub Blikiem).

Oprocentowanie i warunki

 • 2,8% na nowe środki do 200 tys zł na 3 miesiące,
 • 3,5% do 10 tys zł do 12 miesięcy jeśli zapewnisz wpływy min. 1000 zł miesięcznie na konto osobiste Proste Zasady,
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł,
 • maksymalna kwota to 200 000 zł,
 • trzeba wyrazić zgody marketingowe dla Banku. 

Co z opłatami za konto oszczędnościowe? – BRAK

Za konto oszczędnościowe nic nie płacisz. 0 zł za dwie pierwsze operacje (przelew lub wypłata) w miesiącu kalendarzowym, 9 zł za kolejne przelewy/wypłaty w miesiącu kalendarzowym. Jeśli chciałbyś przelać środki na lokatę w Getinie – przelewy zawsze są darmowe. Dodatkowo możesz bez ograniczeń wpłacać i wypłacać pieniądze – bez opłat, bez limitów. Regulamin promocji i szczegółowa tabela oprocentowania na tej stronie.

Jak założyć konto oszczędnościowe w Getin Noble Bank?

Wystarczy tutaj wypełnić wniosek online o otwarcie konta oszczędnościowego. We wniosku możesz wybrać czy chcesz konto oszczędnościowe oprocentowane nawet 3,5 proc z darmowym kontem osobistym i spełnić te warunki, które opisałem.

Zakładając konto oszczędnościowe przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na uaktualnianie tego rankingu, wyłapywanie kruczków i tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 8

2,5% na 36 mies. w Santander Consumer Bank

„Lokata przez internet” na nowe środki na 2,5 proc. do kwoty 400 000 zł.

Oprocentowanie i warunki

 • 2,5% na nowe środki do 400 tys zł na 36 miesięcy,
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł,
 • maksymalna kwota to 400 000 zł,
 • kapitalizacja odsetek na koniec okresu lokaty,
 • możliwość założenia lokaty przez Internet, bez wychodzenia z domu, 
 • obsługa lokaty w Bankowości Internetowej​.

Dostępność lokaty?

Lokata może być założona w oddziale, samodzielnie poprzez bankowość internetową, a także poprzez złożenie wniosku przez internet lub telefon. Pieniądze na lokatę wpłacane są w formie gotówkowej (w oddziale) lub jako przelew na rachunek lokaty. Regulamin promocji i szczegółowa tabela oprocentowania na tej stronie.

Jak założyć lokatę w Santander Consumer Bank?

Wystarczy tutaj wypełnić wniosek o Lokatę Online przez internet. Przelej środki na lokatę, poczekaj na e-mail i SMS z potwierdzeniem założenia lokaty, zostaną wygenerowane dokumenty – umowa, arkusz dla deponenta i oświadczenie FATCA, i już możesz cieszyć się oszczędnościami!

Zakładając konto oszczędnościowe przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Santander za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na uaktualnianie tego rankingu, wyłapywanie kruczków i tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 9

2% do 3 miesięcy w banku…

Lokata prawie bez kruczków w mało popularnym banku państwowym. Jedynym warunkiem jest, aby nie być wcześniej klientem banku, ani nawet pełnomocnikiem żadnego rachunku – po prostu nie figurować w bazie klientów i byłych klientów banku.

 • lokata oprocentowana 2% (stopa stała),
 • nie trzeba zakładać konta ROR,
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów Banku,
 • minimalna kwota na koncie lokacyjnym to 1 000 zł,
 • limit górny konta lokacyjnego z tym oprocentowaniem to 20 000 zł.

Aby zobaczyć w jakim banku są ukryte lokaty udostępnij mój artykuł w mediach społecznościowych.

Jest to „e-lokata na plusie” w państwowym BOŚ Bank.

Miejsce 10

2% na 3, 6, 9, 12 miesięcy w banku…

2 proc bez konta, bez kruczków, bez limitu kwotowego do 12 miesięcy – dla wszystkich na nowe środki.

Szczegółowe oprocentowanie wygląda tak:

 • 1,8% w przypadku lokaty na 92 dni,
 • 1,9% w przypadku lokaty na 9 miesięcy,
 • 2% w przypadku lokaty na 12 miesięcy.

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata na nowe środki w Alior Banku

Miejsce 11

1,5% na 3 miesiące w banku…

1,5 proc bez konta, bez kruczków, z limitem do 1 000 000 zł, na 3 miesiące – dla wszystkich i bez ograniczeń.

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata beztroska w IDEA BANK.

 • oprocentowanie 1,5% (stopa stała) w skali roku na 3 miesięce,
 • kwota lokaty od 1 000 zł do 1 000 000 zł,
 • bez zakładania konta.

Nie znalazłeś lokaty bankowej dla siebie?

 1. Zobacz mój ranking kont oszczędnościowych !
 2. Zobacz w co ja inwestuję

Subskrybenci bloga czasami otrzymują ode mnie wiadomość o pojawiającej się super okazjach.

Warto pozostać ze mną w kontakcie, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »

Zostaw także swój komentarz na blogu, ponieważ twoja opinia może pomóc mi i innym czytelnikom bloga Rekin Finansów.

Nie orientujesz się w rodzajach kont bankowych?

Nie rozumiesz dlaczego do rankingu wybrałem takie kryteria?

TA część wpisu jest dla ciebie!

Najlepsze lokaty bankowe

W tym rzeczowym poradniku przedstawię ci charakterystykę najlepszych lokat bankowych. Warto mieć taką wiedzę, aby w rozmowie z „doradcą” klienta w banku mieć świadomość, co próbuje nam sprzedać. Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta, a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są mało korzystne dla naszych kieszeni. Poznaj cechy najlepszych lokat bankowych. Dowiedz się jak je znaleźć. Odkryj czemu rankingi lokat na innych stronach niż Rekin Finansów to strata czasu. Po przeczytaniu będziesz wiedział, jakie lokaty bankowe są najlepsze.

Co to jest lokata terminowa?

To zaskakujące, ale bardzo wiele osób zakłada lokaty, a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Najlepsza lokata miesiąca charakteryzuje się:

 • bezpieczeństwem środków (tylko zdrowe finansowo banki),
 • wysokością oprocentowania,
 • szybkością i łatwością założenia (bez konta ROR),
 • limitem lokaty powyżej 10 000 PLN,
 • okresem lokaty maks. 12 mies.

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy, ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową,
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 tys. euro),
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł,
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Najlepsza, to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem, kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł,
 • konieczność założenia konta ROR,
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków.

Poszukując najlepszej oferty, należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, czi ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża, dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas, z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem, zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu, a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat, ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Nie trzeba zakładać kont, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne, mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla ciebie lokatę bankową i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie. Zachęcam do dodania tej strony w zakładkach albo zapisania się do strefy VIP, gdzie czeka na ciebie „sprawdzacz lokat”.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze?

Podsumujmy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane, lecz:
– bez konieczności zakładania rachunku ROR,
– z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł,
– z maksymalnym okresem lokaty do 14 miesięcy,
– z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego.

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem, tj. powyżej 12 miesięcy? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paroletnie, i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty, ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa, czy trzymać lokatę łudząc się, że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie, o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, że jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych, ponieważ żal im było zrywać lokaty paroletnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres, jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5 proc. Po roku dostaniemy 105 000 zł. Rekin natomiast, założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5 proc, a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5 proc. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-miesięczne zarobiłby jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim akapicie.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych?

Paweł w poniższym wideo tłumaczy, ile realnie można zarobić na lokacie bankowej. Tłumaczy, jak obliczyć realny zysk uwzględniając inflację w swoich obliczeniach. Trzeba mieć na uwadze, że w tej chwili mamy deflację, a oprocentowanie najlepszych lokat przewyższa średnie oprocentowanie lokat na rynku około 1 punkt procentowy.

Rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa, to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat, mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku, np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana, to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2 proc, a w kolejnych rośnie do np. 5 proc w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy, aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95 proc gorsze, niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być, ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście, jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok, przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć z odsetek, oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost, odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się z taką lokatą w banku spółdzielczym, który oferował ją przedsiębiorcom z rachunkiem firmowym. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty, ponieważ może znów bankowcy odkryją ją na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »