Kredyt hipoteczny to często najważniejsza decyzja finansowa w życiu, której skutki odczuwa się często przez 20-30 lat swojego życia. Znalezienie najtańszego kredytu hipotecznego na własną rękę jest jednak niemożliwe z dwóch powodów:

 1. Uzyskanie oferty w banku wymaga mnóstwa dokumentów i trwa około 2 tygodnie zanim bank wyda wstępną decyzję kredytową i ewentualnie przedstawi indywidualną ofertę dla Ciebie.
 2. Każdy złożony wniosek o kredyt mieszkaniowy ląduje w BIK i każdy obniża o ok. 5 punktów ocenę w BIK. Tym samym obniżona zostaje twoja zdolność kredytowa co może nawet pozbawić szans na zakup wymarzonej nieruchomości.

Aby Ci pomóc stworzyłem najbardziej zaawansowaną algorytmicznie porównywarkę kredytów hipotecznych. Pozwoli Ci ona zorientować się na jakie realne warunki kredytowe może liczyć przeciętny Polak, posiadający 20% wkładu własnego. Na całkowity koszt kredytu składa się mnóstwo czynników, o których piszę dalej w artykule. Wiele zależy od twojej indywidualnej sytuacji finansowej. Podczas  indywidualnej i darmowej konsultacji kredytowej Rekina, porównujemy dla czytelników Rekina Finansów oferty 15 banków bez wysyłania zapytań do BIK ale korzystamy z bankowych systemów oceny kredytobiorcy. Dzięki temu możesz uzyskać bardzo precyzyjne porównanie, a następnie złożyć wniosek o kredyt hipoteczny w wybranym banku. Pomagamy także z całą papierologią, negocjujemy warunki, ostrzegamy przed haczykami i dokładnie sprawdzamy ostateczną ofertę banku pod względem finansowym.

 • Kwota pożyczki:
 • Okres spłaty:
  lata
 • Rata:

OFERTY NAJPOPULARNIEJSZE

 
Popularny
1

PKO BP

 • RRSO
  2,74 %
 • KOSZT
  92 489
 • RATA
  812
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 20000
  OD: 1 LAT
 • DO: 2000000
  DO: 35 LAT
Oprocentowanie Wibor 6M + marża 1,96%-2,5%
Prowizja 0-3,5%
Opłata przygotowawcza 0
Obowiązkowe produkty konto ROR, karta kredytowa, 3 rodzaje ubezpieczeń*
Operat rzeczoznawcy nieruchomości 300-700 zł
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę 1,5% od kwoty spłaty
Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę 2% od kwoty spłaty min. 200 zł
Podwyższenie kwoty kredytu 2% od kwoty podwyższenia min. 300 zł
Zmiana harmonogramu spłat 0,5% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł
Monit 15 zł
*w praktyce zazwyczaj wymagane 3 z 5 produktów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla wypłaconego jednorazowo kredytu Własny Kąt hipoteczny w PKO Banku Polskim zabezpieczonego hipoteka wynosi 2,80% przy następujących założeniach: okres obowiązywania umowy: 25 lat; całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 230 000 zł, LTV (kwota kredytu do wartości zabezpieczenia) 65,1%, oprocentowanie zmienne 1,35%/rok – w pierwszym roku oraz 2,32%/rok w kolejnych, na które składa się wskaźnik referencyjny WIBOR 6M 0,25% wg stanu na dzień 2.03.2021 r. oraz marża 1,1% w pierwszym roku oraz marża 2,07% w kolejnych latach (marża jest podwyższana o 0,9 p.p. do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że nastąpi to w terminie 4 miesięcy od zawarcia umowy kredytu); całkowity koszt kredytu 85 918,26 zł, w tym: prowizja 0%, tj. 0 zł, odsetki 71 686,67 zł, ubezpieczenie nieruchomości 4 600 zł (za cały okres kredytowania, dla ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem PKO Banku Polskiego); ocena wartości nieruchomości mającej stanowić zabezpieczenie kredytu 400 zł, PCC 19 zł; ROR (Konto za Zero) 0 zł (za cały okres kredytowania; w związku z deklaracją systematycznych wpływów minimum 3 000 zł na ROR); karta kredytowa (Przejrzysta Karta Kredytowa) 1 737,59 zł (za cały okres kredytowania), ubezpieczenie spłaty kredytu na wypadek utraty źródła dochodu, poważnego zachorowania, pobytu w szpitalu w następstwie nieszczęśliwego wypadku 7 475 zł (za 4 lata), całkowita kwota do zapłaty 315 918,26 zł, płatna w 300 ratach annuitetowych (równych) miesięcznych przy czym pierwsze cztery raty wynoszą 1 003,38 zł, następne po 905,06 zł w pierwszym roku oprocentowania. Od drugiego roku kolejne raty wyniosą po 1 008,50 zł i ostatnia rata wynosi 993,17zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2.03.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.

Wymagane dokumenty do kredytu hipotecznego w PKO BP?

Dokumentów zazwyczaj jest aż 20-30 w zależności czy kupujemy gotowe mieszkanie, działkę czy budujemy dom.
 • dowód osobisty
 • drugi dokument tożsamości ze zdjęciem (np. paszport, prawo jazdy)
 • skrócony odpis aktu małżeństwa
Opcjonalnie:
 • umowa rozdzielności majątkowej w formie aktu notarialnego
 • wyrok rozwodowy

Dokumenty wymagane w przypadku zakupu mieszkania lub domu na rynku wtórnym

 • umowa przedwstępna ze zbywcą
 • dokumenty potwierdzające wniesienie wkładu własnego (oświadczenie dewelopera, potwierdzenia przelewu, dowód wpłaty, wyciąg) - jeśli dotyczy
 • odpis z księgi wieczystej nieruchomości - [ważność 30 dni] - w większości banków akceptowany jest wydruk elektroniczny
 • dokumenty potwierdzające prawo własności zbywcy (akt notarialny kupna-sprzedaży, darowizna, spadek etc.)
 • wypis oraz wyrys z ewidencji gruntów (dotyczy domu) - [ważność 3 - 6 miesięcy]
 • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami - [ważność 30 dni]
 • zaświadczenie ze wspólnoty mieszkaniowej o niezaleganiu z opłatami - (dotyczy banku Nordea, może być dostarczony najpóźniej do dnia zamówienia umowy kredytowej) [ważność 30 dni]
 • zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej o braku przeciwwskazań do założenia księgi wieczystej dla lokalu (dotyczy: spółdzielczego lokalu nieposiadającego księgi wieczystej) oraz wypis z ewidencji gruntów dla działki, na której stoi budynek (wymagane przez sądy na etapie zakładania księgi wieczystej)- [ważność 30 dni]
 • operat szacunkowy / wycena bankowa nieruchomości (należy dostarczyć w momencie składania wniosków kredytowych) - rzeczoznawca banku weryfikuje operat odpłatnie.
 • potwierdzenie dostępu domu do drogi (dotyczy domów i działek) - np. wypis z księgi wieczystej dla działki stanowiącej drogę
Opinia o kredycie hipotecznym PKO BP
Kredyt hipoteczny w PKO BP należy do najpopularniejszych na rynku lecz rzadko bywa najtańsza ofertą. Prawdopodobnie popularność wynika z silnej marki PKO BP zakorzenionej w głowach Polaków od pokoleń. Bank udziela kredytów pod różnymi nazwami np. "własny kąt" lecz tak naprawdę całkowity koszt kredytu jest tylko minimalnie większy lub mniejszy w zależności od nazwy oferty. Jeśli bank kusi tym, ze nie pobiera prowizji "Prowizja 0%" to wiedz, ze zazwyczaj odbije sobie z nawiązką w postaci np. ubezpieczeń, które nierzadko przewyższają koszty prowizji. Na pewno do minusów kredytu mieszkaniowego w PKO BP należy zaliczyć obowiązkowe dodatkowe produkty np. Konto za "0 zł" z karta kredytową jeśli chce się zaciągnąć kredyt na korzystnych warunkach. W praktyce dodatkowe produkty rzadko okazują się darmowe - chyba, że miesiąc w miesiąc spełniasz warunki, koszt za takie dodatkowe produkty zazwyczaj wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w skali roku, co przez 20-30 lat kredytu daje zauważalne sumy. Jeśli rozbudowujesz swój dom może udać ci się ominąć ubezpieczenia, a tych bank ma całe mnóstwo. Nieświadomi nieszczęśliwcy wyjdą z pełnym pakietem np. ubezpieczaniem od utraty pracy (które chroni ale na bardzo krótki okres), ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie nieruchomości itd. Okres oczekiwania na kredyt hipoteczny w PKO BP wynosi zazwyczaj około 4-5 tygodni od momentu złożenia wniosku, przez ocenę analityka, aż po jego udzielenie. Czasami zdarza się , ze w tym czasie ktoś sprząta sprzed nosa atrakcyjne mieszkanie kupującemu, czekającemu na kredyt. w takiej sytuacji warto mieć podpisaną i odpowiednio skonstruowaną umowę ze sprzedającym. Do plusów kredytu na dom w PKO BP można zaliczyć możliwość uzyskania wakacji kredytowych. W czasie takich wakacji można nie spłacać części kapitałowej raty. W praktyce oznacza to, że będziemy płacili mniejszą ratę nawet przez 3 lata. Nie może to być jednak powód do radości ponieważ całkowity koszt kredytu wzrośnie, przez to, że nie spłacaliśmy części kapitałowej raty.

2

mBank

 • RRSO
  2,89 %
 • KOSZT
  97 817
 • RATA
  827
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 80100
  OD: 1 LAT
 • DO: 2000000
  DO: 35 LAT
Oprocentowanie Wibor 3M + marża 1,85-5%
Prowizja 0-4%
Opłata przygotowawcza 0 zł
Obowiązkowe produkty
w przypadku niskiego wkładu: ubezpieczenie spłat kredytu i często ubezpieczenie na życie. Poza tym konto bankowe.
Operat rzeczoznawcy nieruchomości wskazany przez mBank. 300 zł - działka i mieszkanie, 500zł - dom, 800 zł - inne
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę 0%
Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę 2% kwoty przedterminowej spłaty (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Podwyższenie kwoty kredytu 0-4% kwoty podwyższenia
Wydłużenie okresu spłaty 0,5% prolongowanej kwoty kredytu
Monit 30 zł
RRSO:2,5%
Mbank akceptuje osoby bez historii kredytowej czyli tych z pustym BIK-iem. Bank wnikliwie sprawdza okres 3 lat wstecz w BIK, akceptuje opóźnienia do 30 dni. Bank nie odrzuca wniosku tylko na podstawie minimalnej wysokości dochodu, bo nie ma takiego kryterium. Do obliczania zdolności kredytowej Bank akceptuje dochody z następujących źródeł:
 • Umowa o pracę: średnia za ostatnie 3 miesiące. Premie są akceptowane w 100%, liczone są jako suma za ostatnie 3 miesiące i dzielone przez 3, uwzględnia się 1/12 premii rocznej.
 • umowa na czas określony jest akceptowana: tak, średnia za ostatnie 3 miesiące, wymagany okres trwania umowy minimum 6 miesięcy wprzód.
 • Dochód na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą jest akceptowany, natomiast nie jest akceptowany dochód podczas urlopu macierzyńskiego.
 • Umowa zlecenia/o dzieło: wymagany okres trwania umowy minimum 6 miesięcy. Średnia za ostatnie 6 miesięcy. W przypadku 50% kosztów uzyskania przychodów, bank uznaje 100% dochodów.(w przypadku przeniesienia praw autorskich bank honoruje 100% dochodów, ew. dodatkowe informacje)
 • Dochody z najmu: średnia za ostatnie 6 miesiące.
 • Działalność gospodarcza: średnia zysku za ostatnie 12 miesięcy. Minimalny okres prowadzenia działalności gospodarczej to 12 miesięcy.
 • w przypadku samozatrudnienia - wymagany okres działalności wynosi 3 miesiące (wcześniej zatrudnienie w tej samej branży (takie samo stanowisko) min. umowa o pracę przez 3 miesiące lub dzieło lub zlecenia przez 6 miesięcy)
 • ryczałt dla DG: bank uwzględnia wycinek przychodów jako dochód netto według własnych wzorów
 • karta podatkowa: bank uwzględnia pięciokrotność kwoty płaconego podatku jako dochód netto.
 • Żaden dochód z zagranicynie jest akceptowany.
 • Dywidendy: tak (wypłacana min. 2 lata), dochód brany z PIT
 • Działalność rolnicza: tak, dochód z hektara + rachunki za 24 miesiące + dopłaty
 • Diety i alimenty nie są brane pod uwagę.
 • Inne źródła dochodu to emerytura i renta stała
 • Bank nie ma specjalnej ulgowej oferty dla zawodów publicznego zaufania
Opinia o kredycie hipotecznym w mBank
Mbank ma parę bardzo dużych zalet. Przede wszystkim wymaga tylko 10% wkładu własnego ale oczywiście wymaga zakupu ubezpieczania spłat kredytu, ubezpieczenia na życie itd. Super w mBank jest także to, że akceptuje osoby bez historii kredytowej. W innych bankach to rzadkość. Kolejnym mocnym punktem jest 0% prowizja za częściową spłatę kredytu. Żadne inny bank nie umożliwia tego za darmo. Jeśli masz problemu finansowe, masz kredyt hipoteczny w mBank to możesz bardzo tanio, w porównaniu do innych banków wydłużyć okres spłaty kredytu (tylko 0,5% od kwoty prolongowanej kredytu). Jakie są mankamenty kredytu hipotecznego w mBank? Niska marzą i oprocentowanie w mBank mogą być zgubne. Poważne koszty pojawiają się w postaci ubezpieczeń, które są doliczane do miesięcznej raty kredytu. Również algorytm kalkulacji rat kredytu w mBank nie należy do najkorzystniejszych dla klienta. Jeśli zarabiasz zagranicą, w mBanku nie masz szans na kredyt hipoteczny. Twój wniosek zostanie odrzucony automatycznie, tym samym obniżając zdolność kredytową w oczach innych banków.

NAJTAŃSZE KREDYTY HIPOTECZNE

 
dla zamożnych
3

City Handlowy

 • RRSO
  2,33 %
 • KOSZT
  77 362
 • RATA
  770
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 50000
  OD: 5 LAT
 • DO: 2000000
  DO: 30 LAT
Oprocentowanie Wibor 3M + marża 2.09% (marża jest podwyższana o 1,3pp. do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że nastąpi to w terminie 3 miesięcy od zawarcia umowy kredytu)
Prowizja 1%
Opłata przygotowawcza 19 zł
Obowiązkowe produkty Ubezpieczenie nieruchomości, Rachunek ROR
Operat rzeczoznawcy nieruchomości 250 zł
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę 2% od kwoty przedterminowej spłaty (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę 2% od kwoty przedterminowej spłaty (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Podwyższenie kwoty kredytu max 5%
Zmiana harmonogramu spłat 0,5% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł 
Monit 25 zł
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla kredytu mieszkaniowego, zabezpieczonego hipoteką wynosi 2,35% przy następujących założeniach: okres kredytowania 25 lat, całkowita kwota kredytu 520 000 zł, oprocentowanie zmienne 2.30%, w tym: stopa referencyjna WIBOR 3M 0.21% oraz marża 2.09% (marża jest podwyższana o 1,3pp. do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że nastąpi to w terminie 3 miesięcy od zawarcia umowy kredytu) . Całkowity koszt kredytu 166 539 zł, w tym: prowizja 0%, tj. 0 zł, odsetki 165 920zł, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 19zł, koszt wpisu hipoteki do Księgi Wieczystej 200zł, opłata za usługę wyceny nieruchomości zlecanej przez bank 400,00 zł (dla nieruchomości stanowiącej mieszkanie), opłata za rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) 0zł (przy utrzymaniu warunku wpływów miesięcznych min 8000zł), całkowita kwota do zapłaty 686 539zł, płatna w 300 ratach miesięcznych, równych w wysokości 2284 zł po ustanowieniu zabezpieczenia. Do uzyskania kredytu niezbędne jest zawarcie umowy ubezpieczenia. Kalkulacja dokonana na dzień 29.06.2021 na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie za sobą ryzyko wysokiej raty, a tym samym całkowitej kwoty do zapłaty.

Bank akceptuje następujące dochody:

 • Umowa o pracę: średnia za ostatnie 3 miesięcy. Premie i nagrody akceptowane w 100% ich wysokości jeżeli są powtarzalne i wypłacane nie rzadziej niż raz w roku. Prowizje i nadgodziny są akceptowane jeżeli mają charakter stały.
 • Umowa na czas określony jest akceptowana: gdy trwa minimum od 3 miesięcy u aktualnego pracodawcy i nie wygaśnie w przeciągu najbliższych 8 miesięcy.
 • Dochód na na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą jest akceptowany w chwili wnioskowania o kredyt mieszkaniowy.
 • Dochód na urlopie macierzyńskim też jest akceptowany ale tylko jeśli złoży się oświadczenie o powrocie do pracy po zakończeniu urlopu.
 • Jeśli np. oficjalnie zbyt mało zarabiasz żeby dostać kredyt hipoteczny, a pracodawca dać Ci podwyżkę to bank to zaakceptuje.
 • Umowa zlecenia/o dzieło: minimalny okres trwania umów cywilnoprawnych to 12 miesięcy (przynajmniej przez 10 miesięcy musi być być to umowa za wynagrodzeniem pieniężnym). Bank preferuje w takich umowach stały zakres zleceń.
 • Dochody z najmu: są akceptowane w wysokości 80% miesięcznych zarobków z tego tytułu. Umowa najmu powinna trwać min. 12 miesięcy i obowiązywać przynajmniej 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku o kredyt hipoteczny.
 • Działalność gospodarcza: tutaj dochody wyliczane są jako średnia z ostatnich 12 miesięcy na podstawie PIT-u. Firma musi działać przez okres minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.
 • Amortyzacja nieruchomości jest brana pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej
 • W przypadku samozatrudnienia bank wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez 1 miesiąc (przy czym wcześniejsza umowa zatrudnienia musi trwać min. 11 miesięcy)
 • ryczałt ewidencjonowany: bank uwzględnia 80% przychodów jako dochód netto co jest bardzo korzystne.
 • karta podatkowa: alior liczy dochód jako 15-krotność kwoty podatku z karty podatkowej
 • Działalność rolnicza: Rolnicy także mogą dostać kredyt hipoteczny, nawet jeśli uzyskują dochód z gruntów dzierżawionych
 • Dochody z zagranicy: min. 3 miesiące z tytułu umowy o pracę. Zagraniczna działalność gospodarcza jest nieakceptowana.
 • Dywidendy: akceptowane, jednak ostatecznie decyduje o tym dział ryzyka kredytowego. Dywidendy muszą być wypłacane min. 3 lata wstecz.
 • Diety są akceptowane tylko dla zawodowych kierowców np. TIR-ów
 • Alimenty generalnie nie są brane pod uwagę chyba, że pokrywają one minimum utrzymania jednej osoby przyjętej przez bank. Dziecko nie jest wtedy brane pod uwagę w liczbie osób w gospodarstwie domowym
 • Inne źródła dochodu też są akceptowane przy min. 3 miesięcznym okresie zatrudnienia. Dotyczy to np. duchownych, posłów, radnych, prezesów i członków zarządu
 • Bank nie ma dedykowanej oferty hipotecznej dla zawodów zaufania publicznego
Zalety:
 • Wymaganego ubezpieczenia nieruchomości możesz dokonać u wybranego ubezpieczyciela,
 • Możliwość spłaty części lub całości zobowiązania po 3 latach bez dodatkowych kosztów,
Wady:
 • Wymagane 20% wkładu własnego,
 • Minalny okres kredytowania to 5 lat,
 • Brak "wakacji kredytowych",

4

Alior Bank

 • RRSO
  2,72 %
 • KOSZT
  91 506
 • RATA
  810
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 20000
  OD: 1 LAT
 • DO: 2000000
  DO: 30 LAT
Oprocentowanie Wibor 3M + marża 2,39%-5%
Prowizja 1-5%
Opłata przygotowawcza 0 zł
Obowiązkowe produkty w niektórych konfiguracjach ubezpieczenie na życie lub wkładu własnego
Operat rzeczoznawcy nieruchomości we własnym zakresie
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Podwyższenie kwoty kredytu max 5%
Zmiana harmonogramu spłat 0,5% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł
Monit 25 zł
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla wypłaconego jednorazowo kredytu Megahipoteka w Alior Banku SA zabezpieczonego hipoteką wynosi 4,13% przy następujących założeniach: okres obowiązywania umowy: 338 miesięcy, całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów): 326 562 zł, LTV (stosunek kwoty kredytu do wartości zabezpieczenia): 88%, oprocentowanie zmienne: 2,60%; na oprocentowanie składa się: stopa referencyjna WIBOR 3M wynosząca 0,21% wg stanu na 16.06.2021 r. oraz marża 2,39% w okresie spłaty kredytu, która jest podwyższona o 2,5 p.p. do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że uprawomocnienie nastąpi w terminie 3 miesięcy od daty zawarcia umowy kredytu); całkowity koszt kredytu: 205 939,22 zł, w tym prowizja 3 265,62 zł (1%), odsetki: 138 447,62 zł, ubezpieczenie na życie: 16 328,10 zł (składka opłacana jednorazowo za okres pierwszych 5 lat okresu ubezpieczenia oferowanego za pośrednictwem Alior Banku SA), suma wszystkich składek ubezpieczenia na życie opłacanych miesięcznie po upływie okresu 5 lat: 35 743,51 zł , koszt ubezpieczenia nieruchomości opłacany rocznie: 8 806 zł; koszt złożenia w formie aktu notarialnego oświadczenia o poddaniu się egzekucji: 2 729,37 zł, koszt ustanowienia hipoteki: 200,00 zł, opłata z tytułu inspekcji nieruchomości: 250,00 zł, wpis roszczenia o ustanowienie hipoteki 150 zł, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 19 zł, całkowita kwota do zapłaty: 532 501,22 zł. Kredyt Megahipoteka jest płatny w 338 ratach annuitetowych (równych), miesięcznych, po 1 378,25 zł (po ustanowieniu zabezpieczenia docelowego, tj. wpisu hipoteki umownej). Kalkulacja została dokonana na dzień 16.06.2021 r. na reprezentatywnym przykładzie.
Alior Bank nie ma określonej minimalnej kwoty dochodu netto niezbędnej do wnioskowania o kredyt. To dobra wiadomość. Zaległości w BIK są akceptowane do 30 dni, 31-90 dni tylko drobne zaległości. Zaległości długoterminowe mogą być główną przyczyną odmowy udzielenia kredytu hipotecznego.

Bank akceptuje następujące dochody:

 • Umowa o pracę: średnia za ostatnie 3 miesięcy. Premie i nagrody akceptowane w 100% ich wysokości jeżeli są powtarzalne i wypłacane nie rzadziej niż raz w roku. Prowizje i nadgodziny są akceptowane jeżeli mają charakter stały.
 • Umowa na czas określony jest akceptowana: gdy trwa minimum od 3 miesięcy u aktualnego pracodawcy i nie wygaśnie w przeciągu najbliższych 8 miesięcy.
 • Dochód na na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą jest akceptowany w chwili wnioskowania o kredyt mieszkaniowy.
 • Dochód na urlopie macierzyńskim też jest akceptowany ale tylko jeśli złoży się oświadczenie o powrocie do pracy po zakończeniu urlopu.
 • Jeśli np. oficjalnie zbyt mało zarabiasz żeby dostać kredyt hipoteczny, a pracodawca dać Ci podwyżkę to bank to zaakceptuje.
 • Umowa zlecenia/o dzieło: minimalny okres trwania umów cywilnoprawnych to 12 miesięcy (przynajmniej przez 10 miesięcy musi być być to umowa za wynagrodzeniem pieniężnym). Bank preferuje w takich umowach stały zakres zleceń. Dla Alior bank liczy się wysokość wpływu na rachunek, a nie wartość wynagrodzenia podana na takiej umowie.
 • Dochody z najmu: są akceptowane w wysokości 80% miesięcznych zarobków z tego tytułu. Umowa najmu powinna trwać min. 12 miesięcy i obowiązywać przynajmniej 6 miesięcy od momentu złożenia wniosku o kredyt hipoteczny.
 • Działalność gospodarcza: tutaj dochody wyliczane są jako średnia z ostatnich 12 miesięcy na podstawie PIT-u. Firma musi działać przez okres minimum 12 miesięcy przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny.
 • Amortyzacja nieruchomości jest brana pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej
 • W przypadku samozatrudnienia bank wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez 1 miesiąc (przy czym wcześniejsza umowa zatrudnienia musi trwać min. 11 miesięcy)
 • ryczałt ewidencjonowany: bank uwzględnia 80% przychodów jako dochód netto co jest bardzo korzystne.
 • karta podatkowa: alior liczy dochód jako 15-krotność kwoty podatku z karty podatkowej
 • Działalność rolnicza: Rolnicy także mogą dostać w Alior kredyt hipoteczny, nawet jeśli uzyskują dochód z gruntów dzierżawionych
 • Dochody z zagranicy: min. 3 miesiące z tytułu umowy o pracę. Zagraniczna działalność gospodarcza jest nieakceptowana.
 • Dywidendy: akceptowane, jednak ostatecznie decyduje o tym dział ryzyka kredytowego. Dywidendy muszą być wypłacane min. 3 lata wstecz.
 • Diety są akceptowane tylko dla zawodowych kierowców np. TIR-ów
 • Alimenty generalnie nie są brane pod uwagę chyba, że pokrywają one minimum utrzymania jednej osoby przyjętej przez bank. Dziecko nie jest wtedy brane pod uwagę w liczbie osób w gospodarstwie domowym
 • Inne źródładochodu też są akceptowane przy min. 3 miesięcznym okresie zatrudnienia. Dotyczy to np. duchownych, posłów, radnych, prezesów i członków zarządu
 • Bank nie ma dedykowanej oferty hipotecznej dla zawodów zaufania publicznego
Plusy kredytu hipotecznego w Aliorze
Kredyt hipoteczny w Alior Bank można wziąć nie tylko na zakup nieruchomości, co może być dużym plusem. Jednocześnie można wziąć kredyt mieszkaniowy na zakup i remont nieruchomości. Inne cele kredytu hipotecznego Alior Banku to konsolidacja kredytów, cele komercyjne i konsumpcyjne. Bank wymaga tylko minimum 10% wkładu własnego. Jednak jeśli twój wkład własny to mnie niż 20% musisz liczyć się z wyższą marżą kredytu i ubezpieczeniami niskiego wkładu, na życie itd. Ubezpieczenie jest płatne z góry za pierwsze 5 lat w wysokości 5% od kwoty kredytu powiększonej o prowizje. Jednym słowem kwota może wyjść zawrotna dla tych, którzy nie znają się na kredytach hipotecznych i niuansach matematyki finansowej. Miła niespodzianka czeka osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny w walucie obcej GBP, EUR i CHF. Alior jest jedynym bankiem w Polsce, który udziela kredytów na dom w funtach brytyjskich. Bank chętnie daje kredyty co też jest sporym plusem, nawet jeśli twój scoring kredytowy nie jest najlepszy. Będzie Cię to dużo kosztować ale jest większa szansa niż w innych bankach, że dostaniesz ten kredyt.
Minusy Alior Banku
Kredyt mieszkaniowy w Alior Bank można dostać na bardzo różnych warunkach. Niestety jeśli twój scoring kredytowy jest słaby bądź pewny, że koszt będzie wyższy niż oferta w porównywarce Rekina. Nie zmienia to faktu, że bank potrafi dać także atrakcyjny kredyt - wiele zależy od sprzedawcy w banku. Tego problemu nie mają klienci Rekina, którzy uzyskują niższe marże kredytu o minimum 0,3 punktu procentowego niż dostałbyś składając wniosek w banku sam. W skali kilkudziesięciu lat oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

5

BOŚ Bank

 • RRSO
  2,74 %
 • KOSZT
  92 334
 • RATA
  812
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 20000
  OD: 1 LAT
 • DO: 2000000
  DO: 35 LAT
Oprocentowanie Wibor 6M + marża 2,29%-2,50%
Prowizja 1,8%
Opłata przygotowawcza 2% od wartości kredytu
Obowiązkowe produkty w niektórych konfiguracjach ubezpieczenia, konto osobiste, karta kredytowa
Operat rzeczoznawcy nieruchomości rzeczoznawca wyznaczony przez bank (550 zł mieszkanie, 930 zł dom + każda inspekcja 290-475 zł)
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą spłatę 2% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 200 zł
Podwyższenie kwoty kredytu 1% od wartości podwyższenia
Prolongata spłat 0,6-1% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł
Monit 30 zł
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) dla kredytu hipotecznego uruchamianego jednorazowo na podstawie przykładu reprezentatywnego dla lokalu mieszkalnego/domu jednorodzinnego na dzień 11.06.2021 r. wynosi 2,80% przy założeniu, że: całkowita kwota kredytu wynosi 252 000 PLN, okres kredytowania wynosi 300 m-cy, spłata w formie równych rat miesięcznych, oprocentowanie zmienne w wysokości 2,54 % w skali roku, które składa się z aktualnej stopy bazowej WIBOR 6M (z dnia 20.05.2021 r. wynosi 0,25%) powiększonej o marżę Banku w wysokości 2,29 p.p., LTV 60%. Całkowity koszt kredytu, na który składa się: prowizja przygotowawcza w wysokości 2,20% od kwoty kredytu tj. 5544 PLN opłacana gotówką, podwyższenie o 1,00 p.p. marży kredytu do czasu prawomocnego wpisu hipoteki przez Bank przez okres 6 miesięcy, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych (zakupionego za pośrednictwem Banku) przez cały okres kredytowania wyniesie ok. 9 975 PLN, miesięczny koszt prowadzenia ROR (EKOKonto bez Kosztów) w całym okresie kredytowania 6 PLN (do założeń przyjęto, że po spełnieniu warunków zwolnienia z opłat opłata może wynosić 0 PLN), podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynosi 19 PLN. W całkowitym koszcie kredytu Bank nie uwzględnia kosztu wyceny nieruchomości, gdyż przyjęto założenie, że Kredytobiorca nie skorzysta z usługi wyceny nieruchomości przez rzeczoznawców współpracujących z Bankiem. Wysokość raty kapitałowo-odsetkowej przy przyjęciu ww. założeń i uwzględniająca podwyższoną marżę do czasu prawomocnego wpisu hipoteki wynosi 1 266,98 PLN, natomiast rata kapitałowo-odsetkowa po ustanowieniu zabezpieczenia hipotecznego wyniesie 1 137,74 PLN. Całkowita kwota do zapłaty przez Kredytobiorcę wynosi 357 635,44 PLN.
Zaległości w BIK są analizowane indywidualnie (nie powinny przekroczyć 200 zł i nie być dłuższe niż 60 dni). Bank wymaga standardowych dokumentów. Przyjrzyjmy się jednak źródłom dochody jakie akceptuje BOŚ Bank dla kredytów mieszkaniowych.
 • minimalna kwota dochodu netto niezbędna do wnioskowania o kredyt: brak limitu
 • Umowa o pracę: średnia za ostatnie 3 miesięcy. Premie są akceptowane indywidualnie (jeśli premie są regularne, bank uznaje praktycznie 100% premii, jeśli nie są regularne - proporcjonalnie.) Bank nie uwzględnia premii jednorazowych.
 • Umowa na czas określony jest akceptowana: gdy trwa minimum od 3 miesięcy i nie zakończy się w przeciągu roku od dnia złożenia wniosku.
 • dochód na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą jest akceptowany: tak
 • dochód na urlopie macierzyńskim oraz podwyżka od pracodawcy nie są akceptowane jako zwiększenie dochodu gospodarstwa domowego. j
 • Bank nie akceptuje wynagrodzenia pobieranego w gotówce
 • Umowa zlecenia/o dzieło: tylko jako dochód dodatkowy (nie dotyczy pożyczek gotówkowych) średnia za ostatnie 12 miesięcy. Bank honoruje 50% wpływu na rachunek bankowy, zarówno w przypadku umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło (niezależnie od osiąganych kosztów uzyskania).(w przypadku przeniesienia praw autorskich bank honoruje 50% dochodów, ew. dodatkowe informacje). Umowa musi trwać minimum 12 miesięcy.
 • Dochody z najmu: W przypadku wynajmu na czas nieokreślony, bank honoruje 100% miesięcznie uzyskanej kwoty, w przypadku umowy na czas określony 75% miesięcznie uzyskiwanego dochodu z najmu
 • Działalność gospodarcza: średnia za ostatnie 12 miesięcy + miesiące bieżącego roku. Wymagane jest prowadzenie działalności przez okres minimum 12 miesięcy.
 • amortyzacja - nie jest uwzględniana przy wyliczaniu dochodu
 • w przypadku samozatrudnienia bank wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez 12 miesięcy
 • ryczałt ewidencjonowany: bank uwzględnia 50% przychodów jako dochód netto.
 • karta podatkowa: bank uwzględnia dziewięciokrotność kwoty płaconego podatku jako dochód netto.
 • Działalność rolnicza: tak
 • Dochody z zagranicy: rozpatrywane są indywidualnie; zwykle akceptowane, jeśli zostały osiągnięte w krajach UE i na podstawie umowy o pracę.
 • Dywidendy: tak
 • Żadne diety nie są brane pod uwagę.
 • Alimenty: tylko zasądzone, bank przyjmuje 50% ich wartości, muszą trwać min. 12 miesięcy
 • Kredyt dla zawodów zaufania publicznego: niedostępny
Mocne strony kredytu hipotecznego w BOŚ Bank
Jeśli pracujesz w branży finansowej bank obniży Ci marżę aż do 0,75% pod niezbyt wygórowanymi warunkami dotyczącymi przychodów i posiadania konta w BOŚ Bank. Wielki plus. Bank Ochrony Środowiska ma także fajną ofertę sprzyjającą ekologii. Mocną stroną kredytu w tym banku są atrakcyjne warunki kredytowania domów, które wykorzystują odnawialne źródła energii (OZE) np. pompy ciepła czy kolektory słoneczne,  które mają status budynku niskoenergochłonnego (nie większa niż 70 kWh/(m2/rok)) lub status budynku pasywnego - tj. takiego, dla którego wielkość energii niezbędnej do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem domu, określona w świadectwie charakterystyki energetycznej, jest nie większa iż 15 kWh/(m2/rok). Niewątpliwie zaletą kredytu hipotecznego w Boś Bank jest to, że w pożyczce można zawrzeć także koszty luźniej związane z zakupem nieruchomości np. koszty konsumpcyjne. Oczywiście w BOŚ można wziąć także pożyczkę hipoteczną na dowolny cel ale tutaj marże są ponad 2 razy wyższe niż kredytu na zakup nieruchomości co stawia bank raczej w ogonie peletonu bankowego. Maksymalny okres kredytu wynosi aż 35 lat, a najstarszy kredytobiorca może mieć maksymalnie do 70 roku życia.  To nie zdarza się często w innych bankach. Wakacje kredytowe są dostępne bez dodatkowych opłat do 3 miesięcy. Można oczywiście za opłatą wydłużyć termin spłaty aż do 3 lat.
Mankamenty kredytu hipotecznego w BOŚ Banku
Trzeba mieć dużo cierpliwości w oczekiwaniu na decyzję o przyznaniu bądź odmowie udzielenia kredytu na dom bądź mieszkanie. Zdarza się, że po ledwie 1-2 dniach spóźnieniu w spłacie raty kredytu, klientów zaczyna nękać firma windykacyjna wynajęta przez bank co na pewno nie jest przyjemnym doświadczeniem. Pracownicy w oddziałach BOŚ Banku mają też często brak w wiedzy odnośnie oferty kredytów hipotecznych. Było naprawdę śmiesznie kiedy w banku pytałem o szczegóły kredytu hipotecznego. Boś Bank to polski państwowy bank, o którego problemach finansowych pisałem już na blogu. Zostały zażegnane poprzez przelanie ok 400 mln zł na konto boś banku pochodzących od innych państwowych spółek. To już taka ciekawostka jak funkcjonuje bank "polityczno-urzędniczy". Co zabawne bank nie ma preferencyjnych kredytów hipotecznych dla osób publicznych.

6

BNP Paribas

 • RRSO
  2,77 %
 • KOSZT
  93 407
 • RATA
  815
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 50000
  OD: 1 LAT
 • DO: 1200000
  DO: 30 LAT
Oprocentowanie Wibor 3M/1Y + marża 1,8%-2,95%
Prowizja 0-5%*
Opłata za sprawdzenie prawidłowego wydatkowania środków z kredytu 70 zł
Obowiązkowe produkty często pakiet ubezpieczeń i konto ROR
Operat rzeczoznawcy nieruchomości 350 zł
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą spłatę kredytu 2% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł
Zmiana okresu kredytowania 0,5% min. 150 zł (pobierana od kwoty zadłużenia na dzień zawarcia aneksu)
Podwyższenie kwoty kredytu 2%
Zmiana harmonogramu spłat 0,5% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł
Skrócenie/wydłużenie okresu karencji (wakacje) 250 zł
Monit 30 zł
* Marża 0% teoretycznie możliwa ale w zamian wymagane ubezpieczenia, których koszt może być wyższy niż obniżona prowizja.
Minimalna kwota dochodu netto niezbędna do wnioskowania o kredyt hipoteczny w BNP Paribas wynosi 1500 zł na osobę w gospodarstwie domowym. Przykładowo małżeństwo musi razem zarabiać na rękę miesięcznie przynajmniej 3 000 zł. Jeśli chodzi o złe wpisy w BIK to BGŻ nie akceptuje opóźnień powyżej 90 dni. Zaległości w spłatach zobowiązań do 90 dni są oceniane indywidualnie. Jakie warunki trzeba spełnić aby dostać kredyt hipoteczny w BNP? Przede wszystkim liczy się źródło dochodu:
 • Umowa o pracę musi trwać minimum 6 miesięcy, do zdolności brana średnia za 6 ostatnie miesięcy.
 • premie regulaminowe, trzynastki - 100% (średnia za ostatnie 12 miesięcy) - do zdolności przyjmowane nie więcej niż 30% podstawowego wynagrodzenia
 • premie uznaniowe - przyjmowana jest średnia z trzech najniższych premii w danym roku z ostatnich trzech lat (np. [najniższa premia 2010+najniższa premia 2011+najniższa premia 2012]/3) - do zdolności przyjmowane nie więcej niż 30% podstawowego wynagrodzenia
 • nadgodziny, prowizje, diety - 50% średniej z ostatnich 12 miesięcy
 • umowa na czas określony jest akceptowana: min. staż 6 miesięcy u obecnego pracodawcy, a łączny nie krótszy niż 24 miesiące (przerwy w pracy nie dłuższe niż 3 miesiące. Umowa musi trwać min. 6 miesięcy do przodu (3 miesiące w przypadku nauczycieli)
 • czy dochód na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą jest akceptowany: tak, gdy wynagrodzenie płacone przez pracodawcę (ostateczna ocena dochodu dokonywana indywidualnie)
 • czy dochód na urlopie macierzyńskim jest akceptowany: tak, gdy nie jest to jedyny dochód gospodarstwa domowego i umowa jest na czas nieokreślony (ostateczna ocena dochodu dokonywana indywidualnie)
 • Bank nie zaliczy podwyżki bo wylicza średnią za 6 ostatnich miesięcy pracy
 • Umowa zlecenia/o dzieło: minimalny okres trwania: minimalny okres uzyskiwania dochodów z tytułu umowy zlecenia/o dzieło wynosi 12 m-cy, przy czym dopuszcza się krótszy okres uzyskiwania dochodów z tego tytułu (3 m-ce) - jeżeli umowa zlecenie/o dzieło jest łączona z umową o pracę u tego samego pracodawcy
 • Dochody z najmu: min. okres 12 miesięcy - średnia za 12 miesięcy
 • Działalność gospodarcza: min. okres 12 miesięcy (jeżeli ma być uznany za stabilny to 48 miesiące). Dla KPiR bank pod uwagę bierze niższą z dwóch wartości a) średni miesięczny dochód netto w ostatnim roku podatkowym b) średni miesięczny dochód netto za ostatnie 12 miesiące kalendarzowe
 • przypadku samozatrudnienia dochód netto ustalany jest na podstawie danych finansowych za poprzedni rok podatkowy oraz rok bieżący
 • ryczałt: min. okres 12 miesięcy (jeżeli ma być uznany za stabilny to 48 miesiące) - dochód netto ustalany jest na podstawie danych finansowych za poprzedni rok podatkowy oraz rok bieżący -liczony na podstawie wzoru "zaszytego" w kalkulatorze
 • karta podatkowa: min. okres 12 miesięcy (jeżeli ma być uznany za stabilny to 48 miesiące) - dochód netto ustalany jest na podstawie wymiaru karty podatkowej na dany rok -liczony na podstawie wzoru "zaszytego" w kalkulatorze
 • Działalność rolnicza: min. okres 12 miesięcy (jeżeli ma być uznany za stabilny to 48 miesiące)- średnia miesięczna za ostatnie 12 miesiące kalendarzowe
 • Dochody z zagranicy: nie
 • Dywidendy: raczej nie - indywidualnie
 • Diety: mogą być uwzględnione tylko tylko w przypadku dochodu kierowców - nie więcej niż 50% dochodu z tytułu diet
 • Alimenty: nie
 • Inne źródła: akceptowane stypendium doktoranckie oraz dochody z mandatu posła
 • Bank udziela preferencyjnych kredytów mieszkaniowych osobom pracujących w zawodach zaufania publicznego o czym wspominam w mojej opinii o kredycie hipotecznym BGŻ BNP PARIBAS.
Zalety kredytu hipotecznego w BNP Paribas
Kredyt hipoteczny w BNP Paribas jest dosyć skomplikowany i dostępny w bardzo wielu konfiguracjach z produktami dodatkowymi. Może to być wada ale dla osób, które korzystają z pomocy rekina jest to zaleta bo dzięki temu można umiejętnie obniżyć koszt kredytu. BNP Paribas oferuje kredy i pożyczkę hipoteczną. Ta druga może być wykorzystana na dowolny cel natomiast jest około 40% droższa niż kredyt na zakup nieruchomości. Jeśli...
 • chcesz kredyt na nie dłużej niż 20 lat;
 • masz konto osobiste w BNP Paribas z wpływami miesięcznymi min. 7500 zł;
 • wykonujesz jeden z tych zawodów: pracownik służb mundurowych, pracownik naukowy, pracownik bankowy, pracownik zakładu ubezpieczeń, nauczyciel, lekarz, stomatolog, weterynarz, architekt, prawnik, notariusz, komornik lub sędzia;
...bank zastosuje najniższą przewidzianą marżę kredytu w wysokości 1,8%, a prowizja wyniesie max 4%.
Wady kredytu hipotecznego w BNP Paribas
Bank wymaga minimum 20% wkładu własnego. Teoretycznie możliwe jest LTV 90% czyli tylko 10% wkładu własnego ale trzeba dać w zastaw środki na koncie bankowym bądź obligacje skarbowe. Wadą kredytów hipotecznych jest to, że przed wstępną decyzją kredytowa wymagany jest operat szacunkowy z wyceny nieruchomości. Jeśli go nie masz musisz go wykonać, a to koszt kilkuset złotych. Trzeba także uważać bo bank wymaga operatu dokonanego przez autoryzowanego przez BGŻ rzeczoznawcę. Za największy minus uważam to, że nie-finansista tj. przeciętny klient banku sam nie jest w sanie ocenić czy uzyskana oferta jest dobra czy nie. Marża kredytu może wydawać się niska, ale oprocentowanie jest liczone według WIBOR 3M, rzadziej 6M lub 12M. Historycznie WIBORY na dłuższe okresy były przez ponad 80% zawsze wyższe niż WIBOR3M od 2000 roku. To nie koniec kosztownych haczyków. Kluczem zazwyczaj jest ubezpieczenie Cardiff, które podwyższa marże kredytu 0 0,99 p.p. oraz inne ubezpieczenia kredytu (wydają się malutkie ale są doliczane do każdej raty kredytu co znacznie wpływa na całkowity koszt kredytu). Przeciętny kredytobiorca kieruje się zazwyczaj tylko wysokością marży kredytu i wysokością prowizji. na tej podstawie podejmuje często błędną decyzję ponieważ ubezpieczenie, dodatkowe produkty i sposób kalkulacji rat ma znaczący wpływ na koszt całkowity kredytu. Bank przed podjęciem decyzji o przyznaniu kredytu, podobnie jak parę innych banków, sprawdza BIK i weryfikuje wartość nieruchomości. Wiąże się to z opłatą około 350 zł. Po tym fakcie można dostać decyzję odmowną czyli nie dostać kredytu. Klienci rekina nie muszą się jednak o to martwić bo przed złożeniem wniosku sprawdzam czy dana osoba ma szanse na pozytywną decyzję BNP Paribas.

7

ING Bank

 • RRSO
  3,10 %
 • KOSZT
  105 708
 • RATA
  849
MOŻLIWY ZAKRES POŻYCZKI
 • KWOTA:
  OKRES:
 • OD: 70000
  OD: 1 LAT
 • DO: 2000000
  DO: 35 LAT
Oprocentowanie Wibor 3M + marża 2,39%-5%
Prowizja 1-5%
Opłata przygotowawcza 0 zł
Obowiązkowe produkty w niektórych konfiguracjach ubezpieczenie na życie lub wkładu własnego
Operat rzeczoznawcy nieruchomości we własnym zakresie
Dodatkowe opłaty
Prowizja za wcześniejszą częściową spłatę 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę 2,5% od kwoty przedterminowej spłaty, min. 100 zł (przed upływem 3 lat od daty wypłaty kredytu)
Podwyższenie kwoty kredytu max 5%
Zmiana harmonogramu spłat 0,5% od kwoty aktualnego zadłużenia min. 300 zł
Monit 25 zł
Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) wynosi 2.86%, dla kredytu budowlano hipotecznego w ofercie Wakacyjna wyprzedaż - łatwy start z oprocentowaniem zmiennym, przy następujących założeniach: okres kredytowania 25 lat, całkowita kwota kredytu zabezpieczonego hipoteką (bez kredytowanych kosztów) 263 224,00 zł, całkowita kwota do zapłaty 367 981,04 zł, oprocentowanie zmienne 2.50 % w tym: wskaźnik referencyjny WIBOR 6M 0.25% oraz marża 2,25% (marża jest podwyższana o 0,05 pp. do czasu wpisu hipoteki umownej przy założeniu, że nastąpi to w terminie 6 miesięcy od zawarcia umowy kredytu), całkowity koszt kredytu 104 757,04 zł w tym: prowizja 0.00 zł, odsetki 93 211,44 zł, podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) 19,00 zł, ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych zawarte za pośrednictwem banku 7 606,27 zł (przy zabezpieczeniu na jednej nieruchomości, na cały okres kredytowania), opłata za usługę wyceny nieruchomości zlecanej przez bank 680,00 zł (dla nieruchomości stanowiącej dom), opłata za prowadzenie konta Direct 0,00 zł, opłata za posiadanie systemu bankowości internetowej 0,00 zł; koszt przelewu przychodzącego i wychodzącego wykonanego w systemie bankowości internetowej w wysokości 0 zł, ubezpieczenia spłaty kredytu Opcja Życie Plus 3 240,33(w okresie 3 lat od daty zawarcia umowy), 290 miesięcznych równych rat kapitałowo-odsetkowych po 1 210,37 zł po ustanowieniu zabezpieczenia. Kredyt wymaga zabezpieczenia w wysokości minimum 394 836,00 zł. Kalkulacja została dokonana na dzień 2021-08-16 na reprezentatywnym przykładzie. Zmienne oprocentowanie niesie ze sobą ryzyko wzrostu wysokości raty, a tym samym wysokości kwoty zadłużenia.
Twój BIK nie jest czysty? ING Bank nie przekreśli twoich szans na kredyt automatycznie, choć jest to bardzo prawdopodobne. Zaległości 0-30 dni są akceptowalne, o ile udowodni się brak własnej winy, jest szansa na procedowanie wniosku. W przypadku zadłużenia o statusie windykacja, ważne jest aby zadłużenie było spłacone minimum 2 lata przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. Bank nie ma z góry określonych minimalnych dochodów netto przypadających na członka gospodarstwa domowego. ING Bank Ślaski przy ocenie twojego wniosku kredytowego bierze pod uwagę następujące źródła utrzymania:
 • Umowa o pracę: średnia za ostatnie 3 miesiące, na czas nieokreślony - staż min. 3 miesiące, na czas określony staż min. 6 miesięcy i okres obowiązywania umowy min. 12 miesięcy w przód. Premie i nadgodziny są brane pod uwagę w 100% o ile zostaną uwzględnione w całości na zaświadczeniu o zatrudnieniu i wliczone do średniej dochodów.
  • umowa na czas określony jest akceptowana: tak
  • czy dochód na zwolnieniu lekarskim związanym z ciążą jest akceptowany: tak
  • czy dochód na urlopie macierzyńskim jest akceptowany: tak
 • Umowa zlecenia/o dzieło: średnia za ostatnie 12 miesięcy, w przypadku 50% kosztów uzyskania dochodu bank honoruje 80% dochodów netto (wpływów na rachunek). Dotyczy to wszystkich typów umów cywilno-prawnych. Wymagana ważność umowy minimum 3 miesiące w przód.
 • Dochody z najmu: średnia za ostatnie 12 miesięcy.
 • Działalność gospodarcza: średnia za ostatnie 12 miesięcy
  • w przypadku samozatrudnienia bank wymaga prowadzenia działalności gospodarczej przez 12 miesięcy (do tego limitu bank wlicza m.in. wcześniejszą umowę o pracę, umów cywilnoprawnych i wcześniej prowadzonej działalności)
  • ryczałt: bank uwzględnia procent przychodów według swojego kalkulatora jako dochód netto (dochód = 20% przychodu)
  • karta podatkowa: bank uwzględnia 4,26-krotność kwoty płaconego podatku jako dochód netto.
 • Działalność rolnicza: nie
 • Dochody z zagranicy: nie
 • Dywidendy: tak, jeśli są systematyczne
 • Diety: nie
 • Alimenty: nie
Opinia o kredycie hipotecznym w ING Banku
ING oferuje raty malejące co znacznie obniża koszty kredytu - jeśli taki wybierzesz, bo domyślnie bank zaproponuje raty równe. Na plus zaliczam także obsługę , która jest na wysokim poziomie w porównaniu do innych banków, choć tutaj uważam, że mBank jest minimalnie lepszy, w tej kwestii. ING nie ma preferencyjnych kredytów hipotecznych dla polityków.
Słabe strony kredytu hipotecznego w ING Banku
Nie posiadasz oszczędności czyli tzw "wkładu własnego" minimum 20% wartości nieruchomości? Kredytu hipotecznego w ING Banku nie dostaniesz. Gorzej w ING mają drobni przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcą kupić na kredyt nieruchomość komercyjną. Kredy hipoteczny może w takim wypadku pokrywać tylko 30% powierzchni komercyjnej. Kredyt w ING Banku Śląskim może być bardzo drogi. Samo konto i jego użytkowanie lub brak użytkowania średnio kosztuje ok 80-100 zł rocznie. Szczególnie jednak należy uważać na oferty ING "0% prowizji" albo w stylu "my panu obniżymy marżę kredytu o 0,05 p.p. ale zakupi pan pakiet ubezpieczeń". Formalnie w ING obowiązkowe jest tylko ubezpieczanie nieruchomości ale zdecydowana większość klientów ING przy okazji kredytu hipotecznego wychodzi z ich całym pakietem np. ubezpieczaniem spłat kredytu, ubezpieczaniem na życie, ubezpieczaniem od utraty pracy, ubezpieczaniem wkładu własnego itd. W skrajnych sytuacjach zdarzało się, że kredytobiorca ubezpieczył całą rodzinę przy okazji kredytu hipotecznego. Całkowity koszt kredytu wychodzi bardzo wysoki ale kredytobiorcy nie są tego świadomi. Warto zwrócić uwagę, że ING Bank jako jeden z nielicznych do obliczania oprocentowania kredytu hipotecznego stosuje WIBOR 6M, który przez ostatnie 17 lat był przez 80% czasu wyższy niż WIBOR 3M, który stosują inne banki. Oznacza to po prostu wyższe oprocentowanie kredytu.

Przykład reprezentatywny:

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) dla reprezentatywnej oferty kredytów w porównywarce wynosi 2,76 %. Okres obowiązywania umowy: 30 lat, całkowita kwota pożyczki: 200 000 zł. Całkowity koszt zobowiązania spłacanego w ratach równych: 92 946,40 zł, całkowita kwota do zapłaty: 292 946,40 zł. Spłata następuje w 360 ratach równych. Kalkulacja została dokonana na dzień 25.10.2021 na reprezentatywnym przykładzie.

Minimalny i maksymalny okres spłaty: min. 1 lat, max. 35 lat
Maksymalne RRSO: 3,10 %

RRSO jest kalkulowane każdokrotnie po uzyskaniu indywidualnej oferty. Wyliczenia RRSO ofert w porównywarce mogą nieznacznie różnić się od podawanych RRSO na stronie banków dla tej samej kwoty kredytu i tego samego okresu kredytowania. Wynikać to może z zaokrągleń, nie uwzględniania przez bank kosztów szacunkowych ale pewnych np. kosztów użytkowania karty kredytowej dołączanej do promocyjnej oferty kredytowej, dnia wypłaty środków przez bank i innych. W celu uzyskania indywidualnej oferty z kalkulacją RRSO skorzystaj z konsultacji kredytowej Rekina Finansów lub aplikuj o kredyt samodzielnie klikając na wybranej ofercie w porównywarce „przejdź do banku”. Wyliczenia w porównywarce nie stanowią oferty w rozumieniu KC.

W jakim banku otrzymam najtańszy kredyt mieszkaniowy?

Jeśli tu trafiłeś to na pewno przeglądałeś jakiś ranking kredytów hipotecznych. Tak naprawdę jednak są one bezużyteczne bo znajdują się w nich oferty najtańsze, tylko tyle, że dostępne dla max 1% kredytobiorców. 99% osób nie zobaczy na oczy tak dobrej oferty kredytowej. Rankingi kredytów mieszkaniowych nie uwzględniają także wielu ukrytych lub zastępczych opłat.

Zazwyczaj potencjalny kredytobiorca, który chce mieć wreszcie swoje m3 – żółtodziób – podejmuje decyzję o złożeniu wniosku o kredyt hipoteczny w danym banku na podstawie 3 czynników:

 • wysokości marży kredytu (oprocentowania kredytu)
 • wysokości prowizji
 • tego w jakim banku ma konto i do którego jest przywiązany

Niestety decyzja tylko na podstawie tych 3 czynników jest opłakana w skutkach. Banki doskonale sobie zdają, że na podstawie tych kryteriów 85,5% kredytobiorców podejmuje decyzję. Takie osoby nieświadomie wybierają drogą lub najdroższą możliwą ofertę dla siebie. Banki kuszą często prowizją 0% jednak jest to tylko chwyt marketingowy. Takie banki odbijają sobie z dużą nawiązką brak prowizji najczęściej np. poprzez opłatę przygotowawczą, ubezpieczenia oraz niekorzystny sposób kalkulacji kredytu. Banki zdzierają też najwięcej pieniędzy ze swoich obecnych posiadaczy konta ROR. Proste chwyty, na które nabiera się większość Polaków.

Mogłeś się również spotkać z sytuacją gdzie bank oferuje obniżkę marży kredytu o np. 0,4 punkta procentowego jeśli np. weźmiesz kartę kredytową, założysz konto, zakupisz ubezpieczenie na życie itp. Czy bank robi to z dobroci abyś zapłacił mniej? Absolutnie nie. Banki mają dokładnie wyliczone o ile więcej zarobią na tobie przez kilkadziesiąt lat dzięki dodatkowym produktom, które weźmiesz aby obniżyć marżę i tym samym oprocentowanie kredytu. Tych kosztów nie zobaczysz nawet w kalkulacji kosztów kredytu przygotowanej przez bank. Banki jednak wiedzą ile na Tobie dodatkowo zarobią bo mają dane historyczne byłych i obecnych klientów. Bądź pewien, że „doradca” w banku podsunie Ci najmniej korzystną propozycję obniżki marży.

Przy setkach tysięcy złotych ogromne znaczenie ma także sposób kalkulacji kredytu, typ raty kredytu (równa bądź malejąca), typ oprocentowania (stałe/zmienne) i warunki jego zmiany w trakcie trwania kredytu. Jest jeszcze wiele innych czynników, które mogą istotnie wypływać na całkowity koszt kredytu. Na przykład niektóre banki kalkulują prowizję płaconą z góry od kwoty kredytu powiększoną o prowizję. W 98% przypadków klient banku nie ma pojęcia o takich sztuczkach matematycznych – nie dziwi mnie to bo takich informacji nie uzyska od sprzedawcy w banku ani na stronie www banku.

Podczas konsultacji kredytowej Rekina sprawdzamy całkowity koszt kredytu przed i po uzyskaniu decyzji kredytowej. Do tego szacujemy także ukryte koszty. Dzięki dobrym kontaktom w bankach czytelnik Rekina Finansów uzyskuje tańszy kredyt niż w gdyby wnioskował o niego sam o minimum 15% co przy średnim koszcie kredytu ok 200 000 zł daje aż 30 000 zł oszczędności. W rzeczywistości oszczędności są jeszcze większe bo zwykła osoba nie ma przecież pojęcia gdzie może dostać najtańszy kredyt hipoteczny z jej zdolnością i historią kredytową.

Będzie mi niezmierni miło, jeśli docenisz mój ranking najtańszych kredytów hipotecznych dzieląc się nim ze swoimi znajomymi w mediach społecznościowych.