Rekin Finansów wymaga od autorów korzystania z pierwotnych źródeł w celu wsparcia ich dokładnego i bezstronnego artykuł lub innego rodzaju treści. Pierwotne źródła danych obejmują realne zestawy danych, białe księgi, dane rządowe, oryginalne raporty i wywiady z ekspertami branżowymi. W razie potrzeby zawsze powołujemy się na oryginalne badania innych renomowanych wydawców. Nasze podstawowe zasady redakcyjne obejmują dokładność i uczciwość, minimalizowanie potencjalnych szkód i ryzyk, działanie w sposób niezależny oraz odpowiedzialność i przejrzystość.

Misja

Naszą misją jest upraszczanie skomplikowanych informacji i decyzji finansowych, biznesowych i podatkowych, tak aby nasi czytelnicy, głównie zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy, mieli pewność, że są w stanie zarządzać każdym aspektem swojego życia finansowego i kariery biznesowej.

Od 2015 roku kiedy powstał blog Rekina Finansów założony przez Szymon Ziembę pomogliśmy ponad 2,5 milionom Polaków

 • dokonać świadomych decyzji finansowych,
 • poszerzyć wiedzę na temat ekonomii i finansów
 • zapoznać się z technikaliami produktów finansowych

Uważamy, że konieczne jest ujawnienie, na jakich zasadach dzielimy się naszą wiedzą w publikowanych artykułach i treściach na naszej stronie internetowej.

Naczelne zasady redakcyjne

 1. Edukacja: Finanse mogą być skomplikowane i onieśmielające. Dostarczamy Ci informacji, z których możesz korzystać bez obaw, niezależnie od Twojego poziomu doświadczenia.
 2. Bezstronność: Od rekomendacji produktów finansowych do finansowych implikacji polityki rządowej, przedstawiamy wszystko w kontekście i dostarczamy wszystkie fakty. Nasze informacje są starannie badane i nie są pisane w celu wspierania konkretnego ekonomicznego lub politycznego punktu widzenia.
 3. Dokładność: Posiadanie dokładnych informacji finansowych, podatkowych i prawnych, przedstawionych w przejrzysty sposób i regularnie aktualizowanych jest dla nas sprawą najwyższej wagi. Poszukujemy i współpracujemy z najbardziej wykwalifikowanymi ekspertami w każdym temacie, który poruszamy. Wszelkie błędy, nieścisłości lub przeinaczenia zidentyfikowane przez naszych czytelników są badane i niezwłocznie korygowane. Prosimy o kontakt z nami, jeśli zauważysz konieczność korekty.
 4. Inkluzywność: Pracujemy nad tym, aby nasze treści służyły i cechowały się godnością i szacunkiem ludzi w różnym wieku, różnych narodowości, wyznań, tożsamości płciowych, orientacji seksualnych, grup etnicznych, statusów związków, zdolności fizycznych i umysłowych oraz typów rodzin.
 5. Współpraca: Jesteśmy otwarci na współprace z ekspertami ale także każdą osobą, która chce aby treści prezentowane na naszej stronie internetowej były jeszcze dokładniejsze, kompleksowe i służyły doboru i rozwojowi wiedzy finansowej Polaków.

Etyka

Jesteśmy zobowiązani do przestrzegania oficjalnych kodeksów etycznych, standardów badawczych, wydawniczych i dziennikarskich:

 1. Kodeks Etyczny Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Edycji i Pisania w Biznesie (SABEW)
 2. Kodeks Etyczny SPJ
 3. Europejski kodeks postępowania w zakresie uczciwości badań naukowych

Bezpłatne treści prezentowane na stronie internetowej rekinfinansow.pl mają charakter informacyjny i edukacyjny oraz nie mają na celu zastąpienia indywidualnej porady licencjonowanego lub certyfikowanego prawnika, księgowego, doradcy finansowego lub innych uznanych specjalistów finansowych. Ci profesjonaliści tworzą treści na naszej stronie internetowej, ale zdecydowanie zalecamy indywidualne podejście do każdej osoby i jej sytuacji.

Proces redakcyjny

Nasz zespół redaktorów i ekspertów pisze i zarządza wszystkimi artykułami, które znajdziesz na rekinfinansow.pl. Dostarczamy odpowiednich danych i analiz, kontekstu, spostrzeżeń i informacji edukacyjnych, aby pomóc Ci zrozumieć wszelkie aspekty finansowe. Tam, gdzie to możliwe, podajemy przykłady, które pomagają spojrzeć na złożone tematy i koncepcje z odpowiedniej perspektywy. Treści edukacyjne pozwolą Ci podejmować mądrzejsze i bardziej świadome decyzje finansowe.

Nasz zespół redakcyjny regularnie weryfikuje i aktualizuje artykuły na naszej stronie. Data aktualizacji znajduje się na każdej podstronie dotyczącej treści finansowych. Nieaktualne treści są aktualizowane lub, jeśli to konieczne, całkowicie przepisywane, sprawdzane i redagowane na nowo. Nasza sieć doświadczonych ekspertów, którzy stoją na straży naszego procesu i polityki, pomaga w naszych wysiłkach aktualizacyjnych.

Normy jakości

Każdy artykuł na stronie jest poparty dogłębnymi badaniami redakcyjnymi i współautorstwem lub sprawdzony przez co najmniej trzech wykwalifikowanych specjalistów z doświadczeniem w danej dziedzinie. Każdy tekst na rekinfinansow.pl jest sprawdzony pod względem faktów, bezstronny, odpowiedzialny, dokładny, zrozumiały, pomocny i zgodny z wyżej wymienionymi zasadami redakcyjnymi i etycznymi. Profesjonalni redaktorzy, osoby sprawdzające fakty tzw. fact-checkerzy, eksperci, którzy posiadają głęboką wiedzę merytoryczną, dokonują przeglądu treści, aby zapewnić, że są one zgodne z wartościami Rekina Finansów, takimi jak bezstronność, dokładność, kompleksowość i inkluzywność.

Różnorodność

Nasz zespół redakcyjny promuje równość, różnorodność i integrację osób w każdym wieku, o różnym kolorze skóry, rasie, pochodzeniu etnicznym lub narodowym, orientacji seksualnej, stanie cywilnym i rodzicielskim, niepełnosprawności fizycznej, upośledzeniu i przekonaniach religijnych.

Korekty

Rekin Finansów ujawnia czytelnikom błędy rzeczowe, jeśli takowe wystąpiły. Błędy i nieścisłości są natychmiast poprawiane, wraz z notą redakcyjną. Prosimy o zgłaszanie nam wszelkich możliwych błędów, w tym drobnych błędów językowych, najlepiej zostawiając komentarz pod daną treścią jeśli jest taka mozliwość.

Redaktorzy

Redaktorzy są starannie rekrutowani, weryfikowani i sprawdzani pod kątem merytorycznym jak i zgodności z przedstawioną polityką redakcyjną. Niektórzy eksperci są doświadczonymi redaktorami finansowymi, prawnymi, biznesowymi i finansowymi, inni są ekspertami w poszczególnych aspektach prawa, biznesu lub finansów. Nasi autorzy są wybierani ze względu na ich wiedzę i umiejętności przekazywania złożonych tematów prostym, jasnym, przystępnym i możliwym do zastosowania językiem.

Autor lub recenzent każdego artykułu jest wymieniony na górze strony wraz z linkiem do jego/jej biografii, na którą można kliknąć, aby dowiedzieć się więcej o jego/jej referencjach, wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, a czasem nawet obecności w mediach społecznościowych.

Wszyscy autorzy są zobowiązani do przestrzegania naszych wytycznych redakcyjnych opisanych w niniejszej polityce redakcyjnej.

Jak zarabiamy pieniądze?

Nasza redakcja nie otrzymuje bezpośredniego wynagrodzenia od naszych reklamodawców. Oferty, które pojawiają się na tej stronie pochodzą od firm zewnętrznych w tym banków i instytucji finansowych, które w niektórych przypadkach mogą nas wynagradzać. Wynagrodzenie to może mieć wpływ na to, że nasz zespół redakcyjny zajmie się daną tematyką, jak i gdzie produkty pojawiają się na tej stronie, w tym, na przykład, kolejność, w której mogą pojawić w zestawianiach. Jednak to wynagrodzenie nie ma wpływu na informacje, które publikujemy, lub opinie, które można zobaczyć na tej stronie. Wszystkie informacje bowiem podlegają opisywanej polityce redakcyjnej. RekinFinansow.pl nie zawiera wszystkich firm lub wszystkich dostępnych produktów – nie posiadamy tak dużego zespołu i możliwości finansowych aby było to możliwe.

Nasz zespół ekspertów redakcyjnych i finansowych ma łącznie setki lat doświadczenia w tematach, które mają największe znaczenie dla twoich finansów osobistych i budżetu domowego czy firmowego. Nasze rekomendacje opierają się na tym, co jest najlepsze dla konsumentów. Reklamodawcy i partnerzy Rekina Finansów nie mają wpływu na nasze rekomendacje.

Nie uwzględniamy każdego produktu na rynku ani nie opisujemy każdej sytuacji finansowej. Nasze porady nie są spersonalizowane, ale raczej oparte na szerokim zakresie wspólnych celów i powszechnych sytuacji. Ponadto, nasze szacunki, porady, zalecenia i oceny oparte są na wynikach z przeszłości i jako takie nie stanowią gwarancji przyszłych wyników.

Zawartość naszej strony nie zastępuje indywidualnej porady i analizy wykwalifikowanych specjalistów, którzy znają wszystkie szczegóły sytuacji. Zalecamy, abyś szukał takiej porady przy podejmowaniu kluczowych decyzji finansowych, szczególnie u tych, którzy działają na zasadzie wynagrodzenia, które ty wypłacasz i nie przyjmują wynagrodzenia za polecanie konkretnych produktów lub dają Ci swobodny wybór między produktami wskazując plusy i minusy danych ofert pod katem twoich potrzeb.

Przed podjęciem jakiejkolwiek wynagrodzenia dokonujemy podstawowego sprawdzenia czy dana instytucja finansowy lub produkt nie jest piramidą finansową lub zaplanowanym oszustwem. Należy jednak pamiętać, że możemy nie mieć 100% skuteczności w naszych ocenach ani nie mamy wpływu na przyszłe działania i decyzje innych osób i instytucji. Pamiętaj, że wszelkie decyzje podejmujesz na własną odpowiedzialność.

Nasi reklamodawcy są zazwyczaj liderami na rynku i mogą nas wynagradzać  w zamian za umieszczenie ich produktów lub usług po kliknięciu na określone linki umieszczone na naszej stronie. To pozwala nam przynieść, bez opłat, jakości treści, konkurencyjne stawki i przydatne narzędzia czytelnikom Rekina Finansów.