W sumie w latach 2017-2021 nabyłem mieszkania w cenach min. 20% niższych niż średnia cena transakcyjna dla danej lokalizacji. Im droższa nieruchomość, tym oszczędność była wyższa. Już przy małym mieszkaniu 20% od 200 000 zł to aż 40 000 zł oszczędności. Lata 2017-2019 to czas szalonego wzrostu cen w dużych miastach. Pomimo, to udało mi się dokonać paru zakupów po teoretycznie niemożliwych cenach. Najbliższe parę lat będzie sprzyjać kupującym, zatem warto skorzystać z moich doświadczeń i ruszyć na zakupy w poszukiwaniu okazji lub po prostu wymarzonego domu. W edycji 2021 poradnika dodałem nowe sposoby na znalezienie cenowej okazji.

Czas kryzysu to więcej okazji na rynku nieruchomości

Zerowe stopy procentowe w Polsce oraz Europie i wzrost ryzyka inwestycyjnego w związku z kryzysem gospodarczym, skłoniły mnie do przemyślenia jak bezpiecznie oszczędzać w nowej rzeczywistości. Odpowiedź już częściowo poznaliśmy, bowiem dodruk pieniądza przez banki centralne stworzył największą bańkę w historii rynku akcji. Zamiast przeceny aktywów mamy inflację aktywów, a dodruk zamienił inwestycję Rekina w bolesne straty. Inwestycja w niewyobrażalnie przecenione akcje wg mojej oceny niesie za sobą gigantyczne ryzyko – to tak jak stąpanie po cienkim lodzie, bowiem cena zależy wyłącznie od skali dodruku, który jak wszystko, musi mieć swój koniec.. i zależy od decyzji banków centralnych.

Ceny nieruchomości w Polsce i Europie już spadają wg raportów branżowych np. emerson, urban one. Historycznie ceny nieruchomości poruszają się w trendach wieloletnich, tak więc nie należy się spodziewać, że realne ceny zaczną rosnąć w najbliższych latach. Skala przeceny nieruchomości będzie jednak w kolejnych latach ograniczana w Polsce przez inflację oraz napływ pustego pieniądza na rynek. System finansowy oparty na długu mógłby ulec załamaniu przy znaczącej obniżce cen nieruchomości, tak więc nikt nie chce do tego dopuścić. Na pewno jednak najbliższe lata to czas atrakcyjniejszych cen, szczególnie dla nieruchomości komercyjnych. Fala bankructw firm dopiero przed Polską, gdzie koniec dofinansowania z tarcz antykryzysowych pociągnie za sobą drastyczne cięcia kosztów zewnętrznych firm jak i wewnętrzne zwolnienia pracowników.

Mamy zatem sytuację, gdzie ceny nieruchomości ulegną, niewielkiej korekcie wg Emmerson Evaluation 10-20% do 2022 roku. Zatem osobiście nastawiam się na okazyjne zakupy inwestycyjne nieruchomości w Europie z dyskontem ok 30%.

Reklama baner bank Pekao

Jak tanio kupić nieruchomość?

Przy szukaniu okazji inwestycyjnych będę korzystał z tych samych sposobów, które pozwoliły mi na tanie zakupy w latach szalonego wzrostu cen czyli w okresie 2017-2019. Jedną z moich inwestycji opisałem dokładnie na blogu: Jak opłacalnie zainwestować w mieszkanie na wynajem?. Ostatnio w artykule „W co inwestuje Rekin Finansów ? (akt. 2020)” opisałem jak na tej inwestycji wyszedłem.

Ogólna zasada taniego zakupu nieruchomości jest niezmienna – ktoś musi być w trudnej sytuacji finansowej aby zgodził się sprzedać nieruchomość po okazyjnej cenie i/lub wiedzieć o chęci sprzedaży nieruchomości musi bardzo niewiele osób. Czas zatem abym w praktyce pokazał Ci jak znaleźć dobrą nieruchomość po cenie znacznie niższej niż średnia cena transakcyjna.

Zaczynam od najbardziej oczywistych i powszechnych sposobów. Wspominam o nich ponieważ bywają skuteczne pomimo, że korzysta z nich bardzo dużo osób.

Alert w serwisie ogłoszeniowym

Korzystam z alertów na serwisach ogłoszeniowych. Starannie dobieram filtry np. dzielnicę, cenę za m2, powierzchnię, która mnie interesuje. Tym sposobem nie przegapiam żadnej okazji. Tutaj liczy się czas! Kto pierwszy ten lepszy. W okresie cenowego szaleństwa 2019-2020 ludzie potrafili kupować mieszkanie przebijając ofertę cenową z ogłoszenia przez telefon! Wysyp niedzielnych inwestorów spekulacyjnych był dla mnie powodem do uśmiechu bowiem zwiastował koniec bańki cenowej. Pomimo tego właśnie w taki sposób znalazłem mieszkanie, które opisywałem na blogu. Też kupiłem ją przez telefon z Rumunii. Nie był to jednak koniec historii, o czym w dalszej części artykułu.

Licytacje komornicze

Startowałem w wielu licytacjach lecz nigdy nie kupiłem żadnej nieruchomości w ten sposób. W Polsce od czasu przeprowadzki do Rumunii w 2018 roku, nie byłem na ani jednej licytacji komorniczej. Nie jest tajemnicą, że najatrakcyjniejsze nieruchomości są nabywane już zanim trafią na licytację. Dodatkowo licytacje komornicze potrafią być prawdziwą miną ze względu na przepisy w Polsce. Odradzam zakup nieruchomości z lokatorami, ponieważ w Polsce i Hiszpanii mają oni więcej praw niż właściciel mieszkania. Zamieszkiwanie na koszt właściciela w Polsce przybiera coraz większych rozmiarów.

Grupowy zakup nieruchomości

Opisywany przeze mnie Bulkestate pozwala od czasu do czasu na zakup mieszkań w stanie deweloperskim po cenie 15-23% niższej od rynkowej. Lokalizacja to jednak najczęściej Ryga, na Łotwie. Bulkestate pozwala jednak głównie na zarabianie na pożyczkach zabezpieczonych na nieruchomościach (pełny opis tutaj).

W dalszej poradnika opisuję 12 kolejnych mało znanych skutecznych sposobów na tani zakup nieruchomości, w tym nowego mieszkania/domu w stanie deweloperskim. Są to dużo mniej popularne sposoby, więc niech tak pozostanie dla dobra kupujących Rekinów ;)

Aby przeczytać cały artykuł

Ta wartościowa treść jest dostępna wyłącznie dla członków VIP.

Zobacz opcje członkostwa

Podsumowanie

Jak widzisz, sposoby podane przeze mnie dla czytelników VIP są imponujące ponieważ dostarczają dużo okazji i zwykły Kowalski nie ma o nich bladego pojęcia. Jeśli pominąłem jakiś sposób na tani zakup nieruchomości podziel się nim proszę z innymi czytelnikami VIP.