Kupowanie akcji nie jest skomplikowane, ale zanim dokonasz pierwszej inwestycji, warto zdobyć wiedzę, która pomoże Ci uniknąć podstawowych błędów.

Aby kupić akcje publicznie notowane na giełdzie, niezbędne jest założenie konta maklerskiego. Rachunek maklerski można założyć w około 15 minut. Następnie, po dodaniu środków na konto, możesz znaleźć, wybrać i zainwestować w akcje poszczególnych firm. Dowiedz się szczegółów jak kupić akcje krok po kroku w poradniku Rekina Finansów.

Zakup akcji krok po kroku

 1. Wybierz rachunek maklerski
 2. Wyszukaj akcje, które chcesz kupić
 3. Podejmij decyzję o liczbie akcji do kupienia
 4. Wybierz typ zlecenia na akcje
 5. Zoptymalizuj swój portfel akcji

1. Wybierz rachunek maklerski

Najłatwiejszym sposobem zakupu akcji jest skorzystanie z internetowego rachunku maklerskiego lub rachunku brokerskiego. Po otwarciu i zasileniu konta użytkownik może w ciągu kilku minut kupić akcje za pośrednictwem witryny internetowej brokera. Inne opcje obejmują korzystanie z tradycyjnych usług maklerskich z pełną obsługą telefoniczną lub kupowanie akcji bezpośrednio od firm je emitujących.

Reklama baner bank Pekao

Otwarcie internetowego rachunku maklerskiego jest równie łatwe, jak założenie konta bankowego: Należy wypełnić wniosek o otwarcie rachunku, przedstawić dowód tożsamości i zasilić rachunek przelewem, kartą lub płatnością typu BLIK.

2. Wyszukaj akcje, które chcesz kupić

Po założeniu i zasileniu konta maklerskiego nadszedł czas, aby zająć się wybieraniem akcji. Dobrym sposobem na rozpoczęcie poszukiwania celów inwestycyjnych jest zbadanie firm, które już znasz z doświadczeń konsumenckich.

Nie daj się przytłoczyć zalewowi danych i wydarzeń rynkowych podczas prowadzenia analizy. Cel powinien być prosty: szukasz firm, których chciałbyś stać się właścicielem, które w twojej opinii mają świetny produkt i widzisz perspektywy do dalszego rozwoju firmy.

Warren Buffett, jeden z najsłynniejszych inwestorów giełdowych powiedział: „Kupuj firmę, którą chcesz posiadać, a nie dlatego, że chcesz, aby akcje poszły w górę”. Postępując zgodnie z tą zasadą, osiąga od wielu dekad imponujące wyniki.

Po zidentyfikowaniu spółek, w których akcje chcesz zainwestować nadszedł czas, aby przeprowadzić analizę fundamentalną spółki. Zacznij od raportu rocznego spółki, a konkretnie od rocznego listu zarządu do akcjonariuszy. W liście tym znajdziesz ogólną informację o tym, co dzieje się w firmie oraz kontekst dla liczb zawartych w raporcie.

Następnie większość informacji i narzędzi analitycznych potrzebnych do oceny spółki będzie dostępna na stronie internetowej spółki w zakładce dla akcjonariuszy.np. zapisy telekonferencji, aktualizacje wyników kwartalnych i najnowsze wiadomości. Większość brokerów internetowych również oferuje dostęp do takich informacji bezpośrednio z konta maklerskiego.

3. Zdecyduj, ile akcji kupić

Nie powinieneś czuć żadnej presji, aby kupić określoną liczbę akcji lub wypełnić cały portfel akcjami za jednym razem. Warto rozważyć rozpoczęcie od handlu na papierze lub na koncie demo konta inwestycyjnego, aby przećwiczyć inwestycje na sucho. Dzięki transakcjom na koncie demo możesz nauczyć się kupować i sprzedawać akcje za wirtualne pieniądze. Jeśli jesteś gotowy na wyłożenie prawdziwych pieniędzy, możesz zacząć od małych kwot. Można nabyć tylko jedną akcję, aby poczuć, jak to jest posiadać poszczególne akcje i czy ma się odwagę przejść przez trudne momenty bez stresu. Z czasem, gdy opanujesz handel akcjami, ocenę ryzyka i analizę fundamentalną, możesz zwiększać swoją pozycję.

Jeśli przykładowo chcesz zainwestować 1000 zł w akcje, przy zakupie akcji system podpowie Ci ile akcji możesz kupić.

Mali inwestorzy giełdowi mogą również rozważyć udziały ułamkowe – stosunkowo nową ofertę brokerów internetowych, która pozwala na zakup części akcji, a nie całego pakietu. Oznacza to, że możesz wejść w drogie akcje przy znacznie mniejszej inwestycji.

4. Wybierz typ zlecenia na zakup akcji

Termin Definicja
Sprzedaż (Ask/Sell) Dla kupujących: cena, którą sprzedający są skłonni zaakceptować za akcje.
Kupno (Bid/Buy) Dla sprzedających: cena, którą kupujący są skłonni zapłacić za akcje.
Spread Różnica pomiędzy najwyższą ceną kupna a najniższą ceną sprzedaży.
Zlecenie rynkowe Żądanie kupna lub sprzedaży akcji w trybie natychmiastowym po najlepszej dostępnej cenie.
Zlecenie z limitem ceny Żądanie kupna lub sprzedaży akcji tylko po określonej cenie lub wyższej.
Zlecenie stop (lub stop-loss) Gdy akcje osiągną określoną cenę, „cenę stop” lub „poziom stop”, zlecenie rynkowe jest realizowane, a całe zlecenie jest wypełniane po obowiązującej cenie.
Zlecenie stop-limit Po osiągnięciu ceny stop, transakcja zamienia się w zlecenie z limitem ceny i jest realizowana do momentu, w którym spełnione mogą być określone limity cenowe.

Poniższa tabela pozwoli Ci zorientować się jakie są typy zleceń maklerskich i do czego służą.

Istnieje o wiele więcej wymyślnych ruchów handlowych i skomplikowanych typów zleceń. Nie zawracaj sobie jednak tym głowy bowiem zazwyczaj inwestor posługuje się dwoma podstawowymi typami zleceń: zleceniami rynkowymi i zleceniami z limitem ceny.

Zlecenia rynkowe

Zlecenie rynkowe oznacza, że kupisz lub sprzedasz akcje po najlepszej dostępnej, bieżącej cenie rynkowej. Ponieważ zlecenie rynkowe nie nakłada żadnych parametrów cenowych na transakcję, zlecenie zostanie zrealizowane natychmiast w całości. Zlecenie rynkowe może również nie zostać zrealizowane, jeśli próbujesz kupić akcje, którymi obrót jest mało płynny, a dzienny wolumen transakcji niewielki.

Nie zdziw się, jeśli cena, którą zapłacisz – lub otrzymasz, jeśli sprzedajesz – nie jest dokładną ceną, którą podano kilka sekund wcześniej. Ceny bid(kupno/buy) i ask(sprzedaż/sell) zmieniają się nieustannie w ciągu dnia. Dlatego zlecenie rynkowe najlepiej stosować przy zakupie akcji, których ceny nie ulegają dużym wahaniom – dużych, stabilnych akcji blue-chipów, w przeciwieństwie do mniejszych, bardziej zmiennych spółek.

Warto wiedzieć:

Zlecenie rynkowe jest najlepsze dla inwestorów typu „kup i trzymaj”, dla których niewielkie różnice w cenie są mniej ważne niż pewność, że transakcja zostanie w pełni zrealizowana.

Jeśli złożysz zlecenie rynkowe „po godzinach”, kiedy rynki zostały zamknięte na cały dzień, Twoje zlecenie zostanie złożone po cenie obowiązującej w momencie ponownego otwarcia giełdy.

Zlecenia z limitem ceny

Zlecenie z limitem ceny daje większą kontrolę nad ceną, po której realizowana jest transakcja. Jeżeli akcje spółki XYZ są notowane po 100 zł za akcję i uważasz, że cena 95 USD za akcję bardziej odpowiada wycenie spółki, zlecenie z limitem ceny mówi maklerowi, aby się wstrzymał i zrealizował zlecenie dopiero wtedy, gdy cena ask spadnie do tego poziomu. Po stronie sprzedaży, zlecenie z limitem ceny mówi maklerowi, że ma się rozstać z akcjami, gdy cena kupna wzrośnie do ustalonego przez Ciebie poziomu.

Zlecenia z limitem ceny są dobrym narzędziem dla inwestorów kupujących i sprzedających akcje mniejszych spółek, które mają tendencję do występowania większych spreadów, w zależności od aktywności inwestorów. Są one również dobre do inwestowania w okresach krótkoterminowej zmienności na giełdzie lub gdy cena akcji jest ważniejsza niż realizacja zlecenia.

Istnieją dodatkowe warunki, które można umieścić na zleceniu z limitem ceny, aby kontrolować, jak długo zlecenie pozostanie otwarte. Zlecenie typu „wszystko albo nic” zostanie zrealizowane tylko wtedy, gdy wszystkie akcje, którymi chcesz handlować, będą dostępne po cenie z limitu. Zlecenie typu „do końca dnia” wygaśnie na koniec dnia handlowego, nawet jeśli nie zostało w pełni zrealizowane. Zlecenie „wykonaj lub anuluj” pozostaje aktywne do momentu realizacji zleceniu lub do daty wygaśnięcia zlecenia.

Warto wiedzieć:

Zlecenie z limitem ceny gwarantuje cenę, jaką otrzymasz, jeśli zlecenie zostanie zrealizowane, ale nie ma gwarancji, że zlecenie zostanie zrealizowane w całości, częściowo lub w ogóle. Zlecenia z limitem ceny są składane do tabeli ofert według kolejności zgłoszeń.

Jeżeli do czasu wygaśnięcia zlecenia z limitem ceny akcje nigdy nie osiągną poziomu zlecenia z limitem ceny, transakcja nie zostanie zrealizowana.

5. Zoptymalizuj swój portfel akcji

Twój pierwszy zakup akcji może być początkiem udanego inwestowania przez całe życie. Jeżeli jednak sytuacja stanie się trudna, pamiętaj, że każdy inwestor – nawet Warren Buffett – przechodzi przez trudne chwile. Kluczem do osiągnięcia długoterminowej przewagi jest zachowanie perspektywy i skoncentrowanie się na rzeczach, które można kontrolować. Nie należą do nich wahania rynku. Ale jest kilka rzeczy, na które masz wpływ. Moment zakupu i sprzedaży akcji bez wątpienia do nich należy.

Otwarcie rachunku maklerskiego i zakup akcji to świetny pierwszy krok, ale tak naprawdę to dopiero początek podróży inwestycyjnej.

Przykład inwestycji w akcje za pomocą brokera XTB

XTB to jeden z najpopularniejszych domów maklerskich, oferujący darmowy handel akcjami oraz ETF do 100 000 euro obrotu miesięcznie. Obsługa rachunku maklerskiego w XTB jest bardzo intuicyjna, a sama platforma inwestycyjna ma wbudowany skaner spółek. Przed otwarciem rachunku możesz sprawdzić opinie o brokerze XTB oraz przegląd platformy inwestycyjnej XTB. XTB to polski dom maklerski, nadzorowany przez KNF i inne uznane instytucje dający dostęp do ponad 2000 akcji spółek notowanych na 16 największych parkietach giełdowych Świata.

Przed przystąpieniem do procedury otwarcia rachunku przygotuj sobie dowód osobisty i potwierdzenie miejsca zamieszkania np. rachunek za media albo wyciąg bankowy z transakcją lokalną. Każdy dom maklerski ma obowiązek zweryfikować twoją tożsamość.

 1. Zarejestruj się tutaj, aby otworzyć rachunek inwestycyjny w domu maklerskim XTB;
 2. Zaloguj się na tej stronie i doładuj środki na twoje konto inwestycyjne;
 3. Otwórz platformę inwestycyjną XTB xStation 5 (xstation5.xtb.com);
 4. Po lewej stronie zobaczysz zakładkę „MarketWatch” – kliknij w niej zakładkę STC (jest to skrót od słowa „Stocks”- akcje;
 5. Następnie kliknij kraj, który Cię interesuje. Po wybraniu kraju zobaczysz pełną listę dostępnych akcji do inwestycji;
 6. Jeśli nie widzisz na liście zakładki „Polska” z polskimi akcjami, na stronie xtb.pl w prawym górnym rogu wejdź w zakładkę „Moje konto” → Pokój Inwestora. W nim zaznacz opcje, że chcesz handlować polskimi akcjami;
 7. Składać zlecenia na platformie xStation5 można trzema sposobami:
 • okienko Market Watch, PPM na walorze, Otwórz okno zlecenia
 • PPM na wykresie, Nowe zlecenie
 • panel w lewym górnym rogu wykresu

Sposoby składania zleceń na platformie XTB skomentował dla Rekina Finansów, przedstawiciel XTB Adam Rak w następujący sposób:

W przypadku platformy xStation, nową pozycję można otworzyć na kilka sposobów. Najprostszym jest kliknięcie prawym przyciskiem myszy na interesujący nas walor, a następnie wybranie z rozwiniętego menu opcji „Otwórz okno zlecenia”. W nim ustawimy wszystkie parametry naszej pozycji – jej kierunek, wielkość, cenę, poziom zleceń stop loss oraz take profit, a także to czy zlecenie ma być wykonane natychmiast (po cenie rynkowej) czy po określonej przez nas cenie. Dodatkowo, klikając w ikonkę „i” znajdującą się w górnej części okna zlecenia będziemy w stanie podejrzeć podstawowe informacje o wybranym walorze, jego dane rynkowe (takie jak kapitalizacja, stopa dywidendy czy wskaźniki), a także ostatnie wyniki finansowe. Okno zlecenia wywołamy również klikając prawym przyciskiem myszy na wykresie interesującego nas waloru. Zdecydowanie najszybszą metodą zajęcia nowej pozycji jest natomiast wykorzystanie panelu znajdującego się w lewym, górnym rogu wykresu. Znajdziemy w nim przyciski Sell/Buy (odpowiednio w kolorze czerwonym i zielonym), okno wyboru wielkości pozycji, a także menu w którym ustalimy poziomy stop loss i take profit.

 1. Wprowadź ilość akcji, cenę zakupu w przypadku zlecenie oczekującego i potwierdź zakup;
 2. Gratulacje, jesteś właścicielem akcji wybranej firmy.

Jeśli masz pytania odnośnie tego jak kupić akcje krok po kroku, zadaj pytanie w komentarzu. Postaramy się pomóc.