Rada Polityki Pieniężnej wkrótce zadecyduje o obniżeniu stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego w związku z koronawirusem. Cięcie stóp oznacza to, że spadną raty kredytów, z czego ucieszą się wszyscy kredytobiorcy. Na przeciwnym biegunie są oszczędzający, którym już teraz inflacja obniża wartość nabywczą oszczędności. Ostatni odczyt inflacji w lutym 2020 w wysokości 4,7% r/r był najwyższy od 8 lat.

Obniżkę stóp procentowycho 50 pb zaproponował Prezes NBP Adam Glapiński. Jeśli RPP przegłosuje propozycję Prezesa, kredyty w Polsce po raz kolejny staną się najtańsze od 1989 roku – byłby to kolejny rok z kolejnym rekordowo niskimi cenami kredytów. Głosowanie wydaje się jednak formalnością bowiem 6 z 10 członków RPP, w tym Prezes NBP optuje w wywiadach za takim rozwiązaniem. Przypominam, iż w przypadku równowagi głosów, decydujący głos ma Prezes NBP, który jest za obniżką stóp procentowych.

Obniżka stóp procentowych ma wesprzeć polską gospodarkę, która pierwszy raz od 1989 r. pogrąży się w recesji. Co prawda inflacja wg. prognoz ekonomistów ma się obniżyć do ok 3% w dalszej części 2020, to jednak nadal będzie wysoka.

Dlaczego obniżka stóp procentowych to nietrafiony pomysł?

Osobiście uważam, że RPP popełniła znaczące błędy dopuszczając do tak wysokiej inflacji, gdzie po prostu przegrzano gospodarkę opartą rozdmuchanej konsumpcji, napędzaną zasiłkami socjalnymi i tanim kredycie. Obecnie w czasie kryzysu nie ma żadnych znaczących rezerw w budżecie Państwa, a stopy procentowe są już i tak bardzo niskie. Pola do obniżki podatków nie ma ponieważ rozdmuchano wydatki na cele socjalne. Pierwszy kryzys gospodarczy w Polsce od 1989 r. jest już w zasadzie faktem. Za parę miesięcy GUS poinformuje o spadku PKB Polski.

Firmom niewiele pomoże obniżka stóp procentowych z uwagi, na to, że problem leży w zerwanych łańcuchach dostaw, zakazie handlu, zamknięciu granic oraz stanie epidemiologicznym.

Obniżka stóp procentowych dodatkowo pogorszy i tak już fatalną sytuację oszczędzających. Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jeszcze bardziej zmaleje.

Problemy finansowe będą miały też małe banki, ponieważ ich przychody znacząco spadną – także te z już udzielonych i aktualnie spłacanych kredytów. W I kw. 2020 roku miało miejsce jedno bankructwo polskiego banku i konfiskatą pieniędzy klientów. Prawdopodobieństwo bankructw kolejnych małych banków rośnie.

Argumenty za i przeciw obniżce stóp procentowych

Znamienne jest, że przeciwnicy obniżki stóp procentowych wysuwają mocne, racjonalne i w pełni fachowe argumenty dotyczące aktualnych problemów gospodarki, podczas gdy zwolennicy operują bardziej ogólnymi stwierdzeniami. Poniżej zamieszczam ostatnie wypowiedzi niektórych członków RPP (źródło: PAP) – przeciwników jak i zwolenników obniżki.

EUGENIUSZ GATNAR – przeciw

„Stabilizacja stóp jest najlepszą strategią w obliczu epidemii COVID-19. Ta epidemia będzie oddziaływać zarówno dezinflacyjnie, jak i proinflacyjnie, ze względu na ograniczenia podaży. W lutym mieliśmy najwyższą inflację od 8 lat (CPI 4,7 proc.), dlatego obniżka stóp nie ma obecnie uzasadnienia. Pozostanie ona bez wpływu na gospodarkę realną, a pogorszy warunki funkcjonowania małych banków”

„W obecnej sytuacji NBP powinien przede wszystkim wykorzystać instrumenty zawarte w Pakiecie Zaufania przygotowanym w 2008 roku, aby stymulować pomoc banków dla sektora polskich przedsiębiorstw. Największe znaczenie będą miały jednak rozwiązania fiskalne, które należy wprowadzić nawet kosztem pojawienia się deficytu budżetowego”

KAMIL ZUBELEWICZ – przeciw

„Nie poprę wniosku o obniżkę stóp. Obniżka stóp nie spowoduje, że przedsiębiorcy będą więcej produkować ani, że ludzie chętniej będą brać kredyt. Inflacja wynosi w tej chwili 4,7 proc., i jest to wewnętrzna presja inflacyjna sprzed pojawienia się problemów z koronawirusem”

JERZY KROPIWNICKI – przeciw

„Nie widzę powodu, dla którego stopy procentowe miałyby być obniżane, ponieważ charakter obecnych problemów globalnych jest podażowy, a nie popytowy. Podtrzymuję przekonanie, że kroki, których celem jest obniżenie ceny kredytu dla wszystkich, nie spowodują sklejenia zerwanych łańcuchów kooperacji”

CEZARY KOCHALSKI – za

„Sytuacja jest nadzwyczajna i wymaga działań szybkich i zdecydowanych. Na pewno każda z instytucji powinna w tej sytuacji zastosować instrumenty, które pomogą łagodzić konsekwencje koronawirusa”

„W naturalny sposób podstawowym instrumentem banku centralnego i RPP jest zmiana stóp procentowych. Oczywiście w grę wchodzą inne instrumenty. W zapowiedzi prezesa NBP uważam, że takie posunięcie jest wskazane w kontekście dynamicznej sytuacji i również przewidywań co do inflacji”

RAFAŁ SURA – za

„Uważałem, że stabilizacja stóp proc. jest najbardziej optymalnym scenariuszem, ale sytuacja jest niebywale dynamiczna i w zasadzie przez każde kolejne 12 godzin spływają coraz bardziej pesymistyczne dane i informacje. Przekonany jestem, że jeśli najbliższe godziny będą wskazywać na uprawdopodobnianie się jeszcze bardziej niekorzystnych scenariuszy, to NBP będzie musiał podejmować w ramach polityki konwencjonalnej działania wspierające sytuację bieżącą i wysiłki rządu”

O ile spadnie oprocentowanie kredytów?

Zakładając, że zaciągniesz kredyt konsumpcyjny z oprocentowaniem 9% oraz prowizją 0%, wysokość twojej raty kredytu spadnie o minimum 5%. Obniżek przynajmniej kilkunastu-procentowych powinni spodziewać się osoby z kredytem hipotecznym. Należy jednak pamiętać, że przy zmiennym oprocentowaniu kredytu dopiero zmiana stawki WIBOR powie nam coś więcej o skali obniżek.

Czy czekać do kwietnia z zaciągnięciem kredytu?

Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt i zastanawiasz się czy czekać na obniżkę stóp to powinieneś wiedzieć, że:

  1. twoja rata kredytu i tak spadnie bez względu na to kiedy zaciągnąłeś kredyt jeśli zdecydowałeś się na zmienne oprocentowanie kredytu.
  2. bank bierze pod uwagę wysokość twojego wynagrodzenia przy obliczaniu zdolności kredytowej. W związku z koronawirusem twoje wynagrodzenie np. w marcu 2020 będzie prawdopodobnie niższe niż w lutym 2020. Nie warto więc zwlekać z zaciągnięciem kredytu ponieważ bank gorzej oceni twoją aplikację – albo obniży kwotę kredytu albo odmówi udzielenia.
  3. możesz mieć problemy ze spłatą kredytów, także pomyśl o konsolidacji kredytów aby obniżyć bieżące raty.

Przypominam, iż czytelnicy wnioskujący o kredyt przez bloga lub konsultację rekina mają dostęp do najświeższych ofert banków.

Przydatne linki:

Porównywarki średnich cen kredytów wśród czytelników

Bezpłatne konsultacje

Pomoc prawna i finansowa