Pamiętasz ustawę o konfiskacie pieniędzy przez banki, uchwaloną przez Sejm w 2016 roku? Poruszyła ona czytelników bloga na tyle, że zostawili ponad 190 komentarzy pod artykułem, w którym alarmowałem o tej sprawie. Zdarzały się osoby, które podważały moją wiarygodność. Dziś, w 2020 roku pierwszy raz ustawę zastosowano w praktyce, a Polacy stracili bezpowrotnie ok 80 milionów złotych.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS), zagrożony upadłością, 15.01.2020 r. skonfiskował dziesiątki milionów złotych środków swoich klientów. Aby nie wywoływać paniki na całą Polskę zdecydowano się skonfiskować tylko środki samorządów (straciły 43,6% swoich pieniędzy) oraz dużych firm (mniej niż 43%).

Tym razem ocalono środki osób fizycznych oraz małych i średnich firm. Nie obyło się jednak bez paniki klientów detalicznych PBS. Zamknięto możliwości wypłacania gotówki na parę dni i zapowiedziano ograniczenia kwotowe wypłat.

Poważne problemy samorządów na Podkarpaciu

Konfiskata pieniędzy przez bank może oznaczać bankructwa niektórych wsi, a także paraliż niektórych gmin. Samorządowcy będą musieli zadłużyć mieszkańców, aby usługi publiczne i trwające inwestycje mogły być kontynuowane. W niektórych przypadkach na pewno będzie to niemożliwe.

Jednym z samorządów, który stracił pieniądze jest Urząd Miasta Sanoka. Zastępca burmistrza tego miasta Artur Kondrat poinformował PAP, że samorząd straci ponad 4,2 mln zł. Jeśli Sanok nie otrzyma dotacji z budżetu Państwa, będzie szukał oszczędności na inwestycjach.

W trudnej sytuacji znalazło się także Lesko, urząd miasta straci w związku z konfiskatą pieniędzy ponad 2,2 mln zł. Burmistrz Leska Adam Snarski, że sytuacja „nie jest wesoła” (PAP). „Jeśli nie otrzymamy rekompensaty będziemy musieli zrezygnować z większych inwestycji” – dodał.

Pieniądze na działalność straciło 30 gmin, w tym np. Korczyna, Dukla czy Zarszyn. –

Zabrano pieniądze NAS wszystkich! Pytam więc ile jeszcze, my samorządy możemy udźwignąć? Co musi się jeszcze stać, żeby zainteresowano się naszą sytuacją ? Gdzie mamy szukać tych ponad 1,3 mln zł które nam zabrano ? Jak wytłumaczymy to naszym Mieszkańcom, że nie będziemy się rozwijać, nie powstaną nowe inwestycje, że podupadnie działalność kulturalna? Na te i wiele innych pytań w najbliższych dniach będziemy musieli znaleźć odpowiedź. Jedyna nadzieja w Pani Wojewodzie oraz pozostałych przedstawicielach rządu, którzy mogą przyjść nam z pomocą w tej patowej sytuacji… ze swojej strony mogę zapewnić wszystkich Państwa, Mieszkańców Gminy Zarszyn, że będę walczyć o każdą złotówkę i każdy nasz wspólny grosz!

– napisała na Facebooku Magdalena Gajewska, wójt gminy Zarszyn.

Firmy będą zwalniać pracowników?

Co zrobią jednak firmy prywatne, które nie mogą liczyć na żadne dofinansowania z budżetu Państwa? Skutki tych prawdziwych dramatów poznamy zapewne niedługo. Niewykluczone, że niektóre firmy mogą nie podnieść się po konfiskacie środków przez bank. Oznaczałoby to zwolnienia pracowników i wiele ludzkich dramatów. Województwo Podkarpackie nie należy do miejsc, gdzie dostępność miejsc pracy jest duża.

Zaniepokojeni emeryci

Nie można się dziwić, że emeryci – klienci PBS, ustawiali się od północy w nocy aby wypłacić pieniądze jak tylko ogłoszono ponowne otwarcie placówki banku we wtorek 20.01.2020. Wg relacji klientów banku ograniczono wypłaty do 40 tys zł.

Co dalej z bankiem?

Kontrolę nad bankiem przejął Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Na oficjalnej stronie banku możemy znaleźć informację:

PBS zostanie podzielony. Zdecydowana większość jego majątku i zobowiązań, a także klienci i pracownicy, będzie przeniesiona do nowej instytucji – Banku Nowego BFG S.A., który mając 100 mln zł kapitału gwarantuje kontynuację jego działalności. Celem BFG jest doprowadzenie do sprzedaży Banku Nowego BFG S.A., czyli części byłego PBS, innemu bankowi lub grupie banków.

Podmioty, którym skonfiskowano pieniądze, nie mają prawa ubiegać się o zwrot zgodnie z „ustawą o konfiskacie pieniędzy” czyli znowelizowaną ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Słowo od Rekina

Dla zwiększenia bezpieczeństwa należy pamiętać aby nie trzymać więcej niż 100 tys euro w jednym banku.

Ranking kont osobistych znajdziesz oczywiście na stronie, a nowy ranking kont firmowych tutaj.

Wrócisz do mnie jeszcze?

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
Reklama