Właśnie kupiłeś mieszkanie i chcesz je wyremontować? A może w twoim domu interwencji wymaga cieknąca instalacja? Każdy remont możesz sfinansować z kredytu. W zależności od tego jaką kwotę potrzebujesz i na co chcesz ja przeznaczyć, możesz skorzystać z różnego rodzaju finansowania.

Jaki kredyt na remont domu?

Koszt remontu mieszkania lub domu może być naprawdę duży. Z informacji rynkowych wynika, że Polacy wydają średnio na modernizację od 20 tysięcy do 80 tysięcy. W zależności od tego jakiej kwoty potrzebujemy i co zamierzamy z nią zrobić, do wyboru będziemy mieli dwie formy finansowania. Zastanawiając się nad pożyczką, możemy wybrać kredyt gotówkowy lub kredyt hipoteczny na remont.

Kredyt na wykończenie mieszkania opiewa najczęściej na niższe kwoty, przeciętnie statystyczny Polak wydaje do 48 tys. zł. W tych kosztach znajduje się najczęściej sfinansowanie zakupu mebli, paneli, płytek itp. W przypadku wydatków tego rzędu najprościej wybrać kredyt gotówkowy. Uzyskanie kredytu gotówkowego w banku może potrwać max 2 tygodnie. Maksymalnie można uzyskać 200 000 zł.

Kredyt na remont domu, może pochłonąć znacznie większe kwoty. Takie remonty polegają najczęściej na termomodernizacji (ociepleniu) domu, wymianie okien, dachu czy zakupie pieca centralnego ogrzewania. Jak wiadomo takie zmiany pochłoną znacznie większą ilość gotówki. Na szczęście można je sfinansować z kredytu hipotecznego na remont, w którym pożyczane są kwoty znacznie wyższe niż w przeciętnym kredycie gotówkowym. Ogromnym minusem tego typu rozwiązania jest niska dostępność i bardzo duża biurokracja. Uzyskanie takiego kredytu może zająć nawet 3 miesiące i spełznąć na niczym. Dlatego też, po takie rozwiązanie sięgają najczęściej duzi inwestorzy – firmy budowlane, wspólnoty mieszkaniowe itp.

 

Porównanie kredytów na remont

Kredyt HipotecznyKredyt Gotówkowy
Długość kredytuDo 30 latDo 12 lat
Kwota kredytuDo 60% wartości nieruchomościDo 200 tys. zł
OprocentowanieOd 4% do 6 %Do 10%
Zabezpieczenie kredytuHipoteka nieruchomościBrak
Czas uzyskania kredytuDługi czas oczekiwania nawet do 3 miesięcyKrótki czas oczekiwania do 2 tygodni
Kto wykonuje remontMogą być wymagane fakturyBrak wymogów
Czy nieruchomość musi być twoją własnością?TakNie
Na co możesz przeznaczyć kredyt?Na remont nieruchomości, zakupDowolny cel
Jakie dokumenty są konieczne?
 • Akt własności nieruchomości
 • Wycena nieruchomości
 • Wpis do hipoteki
 • Ubezpieczenia kredytu: na życie, od utraty pracy lub nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych
 • Plan remontu
 • Faktury
 • Rozliczenie remontu w tym inspekcja
Brak zaświadczeń lub zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny?

Mając do wyboru te dwa kredyty, trzeba zastanowić się nad plusami i minusami płynącymi z każdego z nich. Ograniczeniem w finansowaniu remontu, będzie też jego zakres.

Kredyt gotówkowy może posłużyć jako kredyt na remont mieszkania. Trudniej będzie taki kredyt przeznaczyć na wykończenie dużej rezydencji.

W kredycie hipotecznym, którym finansujesz zakup domu, znajdziesz ograniczenia mówiące o tym, że pozyskana z niego gotówka, może być wydana tylko na środki trwale związane z nieruchomością czyli okna, dach, ocieplenie ścian. Niektóre banki zaznaczają, że możesz wydać też pieniądze na wbudowaną kuchnię czy armaturę łazienkową, ale to rzadkość.

Kwoty jakie dostaniemy w kredycie gotówkowym są znacznie niższe niż w kredycie hipotecznym. Oprocentowanie kredytów gotówkowych oscyluje od 6% do 10%. Kredyt hipoteczny ma oprocentowanie znacznie niższe, czyli od 4% do 5,5%. Jeśli uwzględnimy prowizję to na pierwszy rzut oka kredyt hipoteczny jest tańszy od gotówkowego. Szkopuł jednak tkwi w okresie spłaty. Niemożliwe jest aby pożyczka hipoteczna na remont z okresem spłaty 30 lat była tańsza niż kredyt gotówkowy na 5 lat. Całkowity koszt kredytu zależy więc także od okresu kredytowania.

Okres spłaty tych kredytów również się różni: kredyt hipoteczny otrzymasz na 25-30 lat, kredyt gotówkowy udzielany jest najczęściej na 10 lat. Długość okresu kredytowania, oraz oprocentowanie związane jest z zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt gotówkowy udzielany jest najczęściej bez zabezpieczenia, dla kredytu hipotecznego zabezpieczeniem jest nieruchomość. Dlatego ważne jest, aby w księdze wieczystej nieruchomości nie istniał wpis hipoteczny na rzecz innego kredytodawcy. Kredyt hipoteczny na remont udzielany jest przez banki na kwotę w wysokości 60-90% wartości nieruchomości.

Jeśli z kredytu hipotecznego finansujesz zakup nieruchomości to z tego kredytu, na remont będziesz mógł realnie przeznaczyć max 15%-30% wartości nieruchomości. Jeśli na zakup masz ledwie 20% wartości nieruchomości, potrzebujesz jeszcze 80% na zakup i załóżmy 30% na remont to łatwo wywnioskować, że gotówki na remont nie dostaniesz w ramach tego kredytu. Przy zaciąganiu kredytu warto uwzględnić w nim kwotę na nieprzewidziane wydatki. Trzeba dokładnie oszacować koszty remontu, bo jeśli w trakcie robót zabraknie pieniędzy, podwyższenie kwoty kredytu może być niemożliwe albo potrwać nawet kilka tygodni.

W związku z tym w zależności co chcesz sfinansować z kredytu remontowego, musimy przemyśleć co ci się opłaca. Poniżej znajdziesz informację czym różnią się te dwa kredyty – łatwiej będzie ci wybrać odpowiedni.

Najlepszy kredyt na remont mieszkania do 200 tys zł.

Nie zaskoczę cię jeśli powiem, że kredyt gotówkowy. Taki kredyt można szybko otrzymać, a jeśli masz dobrą zdolność kredytową to jego kwota może sięgać do 200 tys zł. To na pewno wystarczy na remont i zakup wyposażenia.

Jeśli chcesz sfinansować mniejszy remont domu lub zakup “ruchomego wyposażenia” np. mebli to kredyt gotówkowy jest rozsądnym wyborem. Można go dostać szybciej i jest pozbawiony ograniczeń kredytu hipotecznego. Gotówkę którą otrzymasz od banku, możesz dowolnie rozdysponować.

Jeśli potrzebujesz szybkiej gotówki na remont do 15 tys zł i nie masz zdolności kredytowej to popularnym rozwiązaniem są pożyczki online na raty, o czym będe pisał za chwilkę.

Jeśli właśnie jesteś na etapie zakupu mieszkania i planujesz później jego remont, możesz skorzystać z kredytu hipotecznego, w którym część kwoty możesz przeznaczyć na remont. Takim kredytem dysponuje PKO BP. Jednak koszt remontu nie może przekroczyć najczęściej 30% całościowej kwoty kredytu.

Szybka pożyczka na remont do 15 tys zł

Szybka pożyczka na remont mieszkania to niekoniecznie pożyczka w banku. Najczęściej czytelnicy bloga w pilnych remontach korzystają z pożyczek pozabankowych. W takich firmach gotówkę można pozyskać w 1 dzień. W tej chwili są one bezpieczne (podlegają ustawie antylichwiarskiej) i ich oprocentowanie jest na wysokości 10%. Warto wśród takich pożyczek szukać takich w których prowizja jest niska, dzięki temu ich koszt nie będzie znacząco się różnił od pożyczki bankowej. W tej chwili taką ofertę ma np. Hapipożyczki, którą recenzowałem tutaj. Jeśli chcesz zobaczyć ofertę pozostałych firm pożyczkowych, sprawdź moją porównywarkę pożyczek ratalnych.

Szczególnie jeśli nie masz bardzo dobrego scoringu w BIK, a chcesz polepszyć swoją sytuację lokalową, możesz skorzystać właśnie z pożyczek online na raty.

Najlepszy kredyt na remont domu powyżej 200 tys zł

Z powodu większych wydatków na remont domu powyżej 200 000 tys. zł, lepszym, a właściwie jedynym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Jego koszt powinien być bardziej atrakcyjny niż przy kredycie gotówkowym przy założeniu 10 lat spłaty. Jeśli interesuje cię taki kredyt, możesz zobaczyć jakie banki mają w tej chwili oferty w porównywarce kredytów hipotecznych.

O czym należy pamiętać decydując się na wybór kredytu hipotecznego na remont:

 • Kredyt na remont rozliczany jest na podstawie kosztorysu (najczęściej sporządza się go na druku bankowym);
 • Dokumentujesz go fakturami lub zdjęciami;
 • W kosztorys mogą wejść wydatki na trwałe wyposażenie mieszkania lub domu, np. wbudowane meble kuchenne lub stałe wyposażenie łazienki. Nie kupisz za niego mebli;
 • Bank może chcieć dokonać inspekcji weryfikującej stan prac remontowych;
 • Kwota kredytu wypłacana jest transzami, podobnie jak w kredycie na budowę domu;
 • Remont nie może trwać w nieskończoność – transze wypłacane są maksymalnie przez dwa lata.