Rekin Finansów

Założyciel i redaktor naczelny Rekina Finansów

Rekin Finansów to popularny blog finansowy założony w kwietniu 2015 roku przez finansistę Szymon Ziembę. Z bloga skorzystało dotychczas ponad 3 miliony Polaków (unikalnych użytkowników wg danych Google Analytics).

Rekin Finansów pełni również rolę forum dyskusyjnego na tematy finansowe, na którym każdy może wyrazić swoje zdanie.

Misja

  • Edukować finansowo i promować krytyczne myślenie.
  • Dostarczać informacje, analizy i wskazówki przydatne Polakom do dokonywania lepszych wyborów finansowych – tych pozwalających zaoszczędzić, więcej zarobić, znaleźć najlepsze jakościowo rozwiązania finansowe, albo kompromis w stosunku jakość/cena.
  • Sprawiać, że blog pełni rolę forum finansowego, na którym każdy może się swobodnie wypowiedzieć.

Wartości

Na pierwszym miejscu jest zawsze interes i dobro czytelnika bloga. Stawiamy na rzetelność w tworzeniu treści oraz narzędzi finansowych, dostępnych na blogu. Promujemy pełną swobodę wypowiedzi i nie uznajemy cenzury. Jesteśmy zawsze otwarci na wszelką krytykę i uwagi, które można komunikować pod artykułami oraz w zakładce kontakt.

Przesłanie

Wbrew pozorom każdy może zwiększyć swoje zarobki i oszczędności. Każdy może dostać także dużo tańszy kredyt i ograniczyć zbędne wydatki. Wystarczy dostrzegać szanse i podejmować dobre decyzje, a pieniądze same zaczną Cię „lubić”. Dzięki temu będziesz mógł pozwolić sobie na bardziej dostatnie życie.

Polityka antydyskryminacyjna

Rekin Finansów to miejsce gdzie nie ma znaczenia kolor skóry, wyznanie, narodowość, orientacja seksualna, poglądy, poglądy polityczne itp. Każdy może skorzystać z bloga i podyskutować merytorycznie i kulturalnie na tematy finansowe i ekonomiczne.

Autorzy

Szymon Ziemba (’87) – założyciel Rekina Finansów, absolwent Europejskiego Biznesu i Finansów na Uniwersytecie w Nottingham oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Karierę zawodową rozpoczynał w bankach PKO BP, Raiffeisen Bank, kontynuując w firmie audytorsko-doradczej KPMG, docierając do stanowiska młodszego menedżera w branży produkcyjnej w firmie Kronospan w Polsce i na Białorusi. W 2015 roku założył blog Rekin Finansów, stopniowo rozwijając projekt, by w 2016 roku złożyć swoją pierwszą własną firmę. W grudniu 2018 roku wyemigrował do Rumunii po to by kontynuować karierę przedsiębiorcy, czego owocem było m.in założenie rumuńskiego bloga Finansowego Rechin Financiar w marcu 2019 roku.

Szczegóły Kariery Zawodowej

Karierę w finansach zaczynałem w 2007 roku, już w wieku 19 lat jako stażysta w oddziale regionalnym banku PKO BP na Śląsku. Zajmowałem się tam kredytami konsumpcyjnymi oraz wsparciem domu maklerskiego.

W 2010 roku odbyłem pierwszy staż w centrali Raiffeisen Banku w Warszawie, w dziale analiz ekonomicznych. Sporządzałem komentarze i analizy makroekonomiczne dla dealerów walutowych i zamożnych klientów banku. Komentowałem także wydarzenia na rynku surowców. Uczestniczyłem w spotkaniu z członkiem Rady Polityki Pieniężnej oraz sporządziłem raport wspierający prognozy stóp procentowych opracowywane przez zespół Raiffeisen Bank, który później cytowały media.

W 2011 r dołączyłem do centrali KPMG w Warszawie – firmy z tzw. BIG4, w której praca jest marzeniem praktycznie każdego absolwenta uczelni ekonomicznej. Pracowałem w dziale audytu finansowego największych spółek w Polsce. Badałem sprawozdania finansowe takich firm jak Telewizja Polsat, Cinema City, Airbus Military, Arcadis, GE Medical, Polkomtel, Euronet, PKP Cargo, DSV, Maersk, Arcadis, Carlsberg, BBDO Warszawa i parę innych gigantów. Dostęp do wszelkich informacji pufnych, praca z najlepszymi w branży finansowej, możliwość obserwacji jak i na czym robi się biznes dała mi niesamowicie wiele. Nabyłem mnóstwo umiejętności twardych i miękkich, rozwinąłem swój talent i umysł w tempie nieosiąganym w innych firmach. W KPMG pracowałem także w dziale fuzji i przejęć przedsiębiorstw. Transakcje opiewające na setki milionów złotych były podejmowane m.in. na podstawie moich analiz i badań spółek.

W 2013 roku, w wieku 26 lat objąłem pierwsze stanowisko menedżerskie w swojej karierze w firmie Kronospan – największej firmie na świecie produkującej płyty drewnopochodne (m.in. panele podłogowe). Pracowałem w Polsce i na Białorusi gdzie skupiałem się na zarządzaniu projektami inwestycyjnymi typu greenfield czyli w dużym uproszczeniu budowaniem nowych fabryk i biznesu od zera na wielką skalę. Szybko jednak doszedłem do szklanego sufitu, gdzie nie mogłem rozwijać się tak szybko jak mogłem. Fatalna atmosfera i stosunki międzyludzkie niczym z głębokiego PRL sprawiły, że każdego dnia marzyłem o odejściu. Nie było to jednak łatwe – z jednej strony niemałe pewne pieniądze co miesiąc – z drugiej nie wyobrażałem sobie, że mogę rozbudować własny biznes tak szybko. Pod koniec 2015 roku, pół roku przed moim planowanym odejściem w związku z zakończeniem kontraktu, zwolniono mnie… co okazało się jedną z najlepszych rzeczy, która spotkała mnie w życiu. Od tego momentu mogłem skupić się wyłącznie na budowaniu własnego biznesu, który przeszedł moje najsmielsze oczekiwania.

Blog finansowy

Mój blog Rekin Finansów założyłem jeszcze pracując na etacie – 1 kwietnia 2015 roku. Nie był to jednak mój pierwszy biznes internetowy. Być może znasz mnie także z innych portali w internecie. Na blogu skupiam się na niesieniu konkretnej pomocy czytelnikom. Piszę bardzo konkretnie – gdzie najlepiej lokować swoje oszczędności? W którym banku można dostać najtańszy kredyt? Pokazuję także jak można zarobić dodatkowe pieniądze i dzielę się swoimi doświadczeniami z zakresu kariery zawodowej i zakładania firmy. 1,7 mln czytelników bloga przez pierwsze 2 lata, ponad 10 000 subskrybentów bloga, ponad 5000 komentarzy świadczą o dużym zaufaniu i aprobacie czytelników bloga. Tym bardziej cieszy mnie to, ponieważ mój blog czyta mnóstwo osób w średnim wieku i tych po 50 roku życia.

Szczegółowe wykształcenie

2009 – 2011

Nottingham Trent University, Nottingham Business School, Nottingham, UK

Joint Master’s degree in European Business and Finance (Pass with Distinction)

2006 – 2011

Uniwersytet Ekonomiczny, Katowice

Magister Finansów i Rachunkowości (Wyróżnienie)

2008

Turku University of Applied Sciences, Turku, Finlandia

Stypendium Erasmus, International Business Administration

2007 – 2009

University of Glamorgan, Treforest, Walia

The Advanced Certificate Enterprise ACE

Moja historia

Swoją karierę zawodową zaczynałem od zera – bez pieniędzy – bez znajomości. Nigdy w życiu nikt nie załatwił mi pracy ani nie dał mi zarobić pieniędzy. Do wszystkiego doszedł sam co wcale nie bywało przyjemne ale na końcu dawało satysfakcję. Przede wszystkim udało mi się osiągnąć dużą niezależność finansową w życiu dzięki wytrwałości, walecznemu charakterowi i przemyślanym decyzjom. Brzmi to troszkę banalnie ale z perspektywy czasu były to cechy, bez których niewiele by mi się udało na polu zawodowym. Nie muszę obawiać się, że zostanę zwolniony z pracy i nie będę miał za co żyć. Nie mam długów, a wszystkie decyzje mogę podejmować samodzielnie  – pisać bloga również.

Być może ideał doby to 8 godzin pracy, 8 godzin życia osobistego i 8 godzin snu. Na razie jestem jeszcze daleko od tego ideału jednak wiem, że 888 to numer szczęścia w życiu dla wielu osób. Gdzieś, kiedyś, dawno temu przeczytałem receptę na szczęście według buddyjskich mnichów: Albo należy zmniejszyć oczekiwania, albo zwiększyć wysiłki. Dotychczas zawsze wybierałem to drugie.

Szymon Ziemba w mass mediach

autor rekin finansówJoanna Sterling (’80) – autorka licznych analiz produktów bankowych na Rekin Finansów. Absolwentka dziennikarstwa i ekonomii na Uniwersytecie w Göttingen. Przed dołączeniem do Rekina Finansów karierę zawodową realizowała głównie w obsłudze klienta w bankach oraz firmach telekomunikacyjnych. Posiada także praktyczne doświadczenie jako assistant researcher. Karierę rozpoczynała w lokalnych i krajowych gazetach w Niemczech i Polsce.

Joanna udziela się w instytucjach pro-społecznych m.in. pomagała imigrantom, osobom wykluczonym LGBTQ.

Bartek M. (’92) to specjalista od kredytów bankowych, którymi zajmuje się nieprzerwanie od 6 lat. Jego pomoc i wiedza jest nieoceniona w kredytach gotówkowych i hipotecznych, z których korzystają czytelnicy za naszym pośrednictwem. Bartek zanim dołączył do Rekina Finansów pracował w kancelariach finansowo-prawnych obsługując klientów zadłużonych i znajdujących się w tarapatach finansowych, często zagrożonych windykacją. Bartek pochodzi z Zielonej Góry, jest szczęśliwym ojcem swojej małej córeczki.

Wydawca

Rechin Financiar SRL
Str. 1 Decembrie, Nr. 94, Ap.1, 300566 Timisoara, Romania
Sole Registration Code: 40263707
Trade Registry Number: J35/4393/2018