Lepiej żyć z socjalu niż pracować za 2500 zł ?

Ciężko pracujesz za 2000-3000 zł, 200-240 godzin miesięcznie? Ja też, w 2012 roku pracowałem za około 2500 zł miesięcznie, około 240 godzin miesięcznie. Resztę czasu poświęcałem na naukę (i randki okazjonalnie 🙂 ).

Okazuje się, że ludzie żyjący na polskim socjalu śmieją się z takich frajerów jak ja, a rządzący dodają, że tworzą z nich nową klasę średnią.

Czy po „dobrej zmianie” lepiej żyć na socjalu niż uczyć się, rozwijać się i uczciwie pracować?

Czytelniczka Rekina Finansów, Pani Lidia, urzędniczka pomocy społecznej, z 20-letnim stażem pracy, nakreśliła mi jak wygląda sytuacja z jej perspektywy.

Moje zarobki zawsze były żenująco niskie. W tej chwili zarabiam około 2500 zł brutto. To co dzieje się teraz, jest paranoją. Dochody klientów MOPSU (miejski ośrodek pomocy społecznej) przekraczają kilkukrotnie moje wynagrodzenie.

Mocne! Sprawdźmy to.

Ile można wyciągnąć na polskim socjalu nic nie robiąc ?

Na początek podkreślam, że cały wpis dotyczy około 1 000 000 osób, które mogłyby pracować, a tego nie robią, bo wygodniej żyć im na socjalu. Zapewne część z nich nie znajduje zatrudnienia z uwagi na brak umiejętności. Pomijam osoby chore, które naprawdę potrzebują naszej pomocy i o które powinniśmy się troszczyć. Nie jestem absolutnie żadnym ekspertem w dziedzinie polityki socjalnej ale chcę zarysować jak i ile może „wyciągnąć” człowiek z opisem na facebook’u „szlachta nie pracuje” z hasłem przewodnim „carpe diem” 😉

Na poważnie, największe dochody uzyskują osoby bezrobotne w konkubinacie, z dziećmi.

Zobaczmy ile miesięcznie można wycisnąć z polskiego socjalu:

 • 1200 zł mieszkanie komunalne
 • 1000 zł nowe becikowe/kosiniakowe na każde dziecko (12 tys zł przez rok)
 • 700 zł dodatek mieszkaniowy (2-4 osoby) – także dla mieszkań komunalnych
 • 550 zł zasiłek dla bezrobotnych (lub zasiłek stały 520 zł)
 • 500 zł na każde dziecko tzw. 500+
 • 500 zł świadczenie z funduszu alimentacyjnego
 • 500 zł remont mieszkania, wymiana sprzętów w mieszkaniu komunalnym
 • 300 zł darmowa opieka medyczna z ZUS dla 1 osoby
 • 240 zł darmowy obiad, mleko dla dziecka w szkole
 • 120 zł zasiłek celowy (np. ubrania, jedzenie)
 • 100 zł zupy/obiad od towarzystw charytatywnych/sióstr samarytanek itp. dla dorosłego
 • 100 zł kolonie dla dziecka
 • 90 zł zasiłek szkolny dla dziecka

Zapewne jest jeszcze wiele innych zasiłków, zapomóg, zwolnień z opłat, o których nie mam pojęcia. Przykładem może być „żłobkowe” (400 zł/msc) dla mieszkańców Warszawy (we Wrocławiu podobno też jest podobny program). Kolejne programy socjalne jak Mieszkanie+ już są w trakcie realizacji, choć założę się, że będą to mieszkania dla swoich (czyt. partyjnych).

Socjal dla 1 osoby z dzieckiem: 6 200 zł miesięcznie

To jednak nie wszystko… taka osoba prawie nic nie robi, więc ma sporo wolnego czasu. Często wykorzystuje go na inne zajęcia:

 • 3000 zł żebranie na ulicy i/lub…
 • 2000 zł drobne niekarane kradzieże ([tooltip text=”co można ukraść do 400 zł?” gravity=”ne”]- markowe whisky Johnnie Walker Black Label 700 ml za 109 zł, – Toster 200 zł, – buty New Balance 250 zł – nawigacja samochodowa 359 zł, – biżuteria: złoty pierścionek 300 zł, – złoty naszyjnik z przywieszką 379 zł, – woda toaletowa 80 ml 199 zł, – zestaw kremów przeciwzmarszczkowych 375 zł, markowa odzież: bluza męska marki adidas 265 zł, jeansy Levis 259 zł, numizmaty: srebrna moneta 169 zł, rower miejski retro 399 zł, gra na konsolę 219 zł, książka w miękkiej oprawie 35 zł. [/tooltip])
 • 200 zł pomoc od organizacji pozarządowych np. PCK, Kościołów, zbiórek itp
 • 500 zł darmowe pożyczki internetowe
 • 55 zł darmowe konta bankowe z premią

Oczywiście niektórzy mogą się oburzyć: „jak to matka dziecka może nic nie robić! Przecież opieka nad dzieckiem to ciężka praca.” Zacytuje Panią Lidię z opieki społecznej:

Wysyłają dzieci na cały dzień do szkoły, później do świetlic socjoterapeutycznych, żeby poświęcać im jak najmniej czasu. Niech martwi się szkoła. Niech szkoła zajmuje się ich potomstwem. Matki już swoje zrobiły – urodziły.

Socjal dla 1 osoby z dzieckiem + „dodatkowe zajęcie”: 11 955 zł miesięcznie

Do tego wszystkiego trzeba doliczyć także kosztu obsługi przez Państwo czyli przerzucanie papierków z kupki na kupkę (urzędasów, koszty stałe urzędów, policja, straż miejska itp.). Załóżmy, że jest to lekką ręką 2500 zł miesięcznie.

Ile zarobi pracownik na etacie pracując 160-240 godzin miesięcznie ?

Pensja miesięczna Pani Lidii, (która de facto też żyje z podatków osób pracujących w sektorze prywatnym) to 2500 zł brutto. Pracodawca dodatkowo płaci 515 zł czyli pracownik z 3015 zł otrzyma 1808 zł. Resztę zabiera Państwo, zgodnie z „prawem”.

 • 1808 zł – pensja netto

Zróbmy jednak jeszcze małą korektę, bo przecież wykonywanie pracy wiąże się z kosztami, np.

 • 100 zł dojazdy do pracy

Zarobki pełno-etatowego pracownika z dzieckiem: 1708 zł

„Pińcet+” utrwala bezrobocie?

Skutki polityki socjalnej dostrzegają szczególnie osoby, które obcują z „nową klasą średnią”. Utrwala ono także postawy roszczeniowe osób, które nie dokładają ani złotówki do budżetu Państwa. Niedawno wspominałem o tym na facebook’u:

Warto przypomnieć co zrobili „biedni” z nowiutkim osiedlem wybudowanym specjalnie dla nich za 2,5 mln zł w Nowej Soli. W pełni umeblowane i wyposażone w sprzęty domowe mieszkania. Lokatorzy nie zapłacili za nie ani złotówki.

osiedle-dla-biednych

Po roku wyglądały tak:

budynki-socjalne-nowa-sol
Po roku użytkowania nawet szyby w oknach zostały wybite
Zdjęcia z facebooka burmistrza Wadima Tyszkiewicza z Nowej Soli z 2015 roku.

Wnioski

Statystycznie pewnie nie warto się uczyć. Nie warto zadawać sobie tyle trudu. Nie warto pracować. Nie warto prowadzić firmy.

Warto żyć z socjalu i na koszt innych. Doskonale pokazuje to „nowa klasa średnia” żyjąca z socjalu, politycy i wszelkiej maści urzędnicy.

Ty należysz z pewnością do mniejszości, do tych, którzy pchają nasz kraj do przodu – do tych pracowitych, ambitnych, inteligentnych, którzy tworzą lub będą tworzyć realne PKB naszej gospodarki. Bardzo cenię swoich czytelników bo to fachowcy, specjaliści w swojej dziedzinie, przedsiębiorcy, przyszłe championy i sympatyczne osoby 😉

Chciałbym aby temat bezrobotnych z wyboru, skłonił do szerszej dyskusji, bo dotyczy on dobrobytu wszystkich Polaków. Zachęcam do udostępniania w mediach społecznościowych.  

PS. Co myślisz o życiu na socjalu i „dobrej zmianie”? Mnie nie objęła, a Ciebie?

Zaliczam się do tych, którzy utrzymują „nową klasę średnią”. Wczoraj, odwiedziły mnie Panie z urzędu(ohydne służbistki w wieku około 30-35 lat) aby skontrolować moją 1-osobową działalność. Przypieprzyły się do papierka, który powinien wisieć na ścianie i straszyły mnie karą około 25 000 zł. Powiedziałem: „Nie zarabiam tak jak Panie na drukowaniu i przerzucania papierków za cudze pieniądze, więc papierka nie ma”. Zatkało babska. Dowiedziałem się jeszcze, że muszę lecieć po zaświadczenia do Urzędu Skarbowego i ZUS-u – pewnie jeszcze za nie zapłacić. No cóż, w najgorszym razie przejdę na socjal – pomyślałem 😉

Na razie jednak chciałbym pomóc indywidualnie osobie, która rzeczywiście potrzebuje pomocy –  komuś kto jest niepełnosprawny np. nie może chodzić. Jeśli jesteś taką osobą – koniecznie napisz do mnie tutaj. Wystarczy, że możesz, chcesz i potrafisz biegle posługiwać się komputerem, korzystać z internetu i prowadzić dyskusje. Nie rozdaję jednak pieniędzy za darmo, bo sam ich nie dostaję za darmo. Możesz sobie natomiast dorobić kilkaset złotych miesięcznie – za niezbyt czasochłonną pracę z domu. Pracy w Polsce jest mnóstwo, trzeba tylko chcieć się uczyć i pracować.

Pozdrawiam Rekiny !

ZARABIAJ Z REKINEM

 • bez wychodzenia z domu
 • bez ryzyka
 • w wolnym czasie
 • od 50 zł miesięcznie
WYŚLIJ »
| 2017-12-11T20:10:09+00:00 Grudzień 2, 2016|Zarabianie|68 komentarzy

Dodaj komentarz

68 komentarzy do "Lepiej żyć z socjalu niż pracować za 2500 zł ?"

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Witam Pana Panie Szymonie i Wszystkich, którzy aktualnie to czytają. Nie wiem czy może ja nie do końca rozumiem to co Pan napisał czy moje doświadczenia z socjalem są zupełnie inne. Na początku chciałbym oddzielić tych co na socjal trafią od tych, którzy z niego żyją. Opiszę anonimowo historię socjalu trzech osób z mojego otoczenia. Osoba pierwsza nie pracowała, była w wieku 20 lat gdy dostała ostatnie przedłużenie renty socjalnej, w tym także wieku posiadała drugą grupę niepełnosprawności, wspomnę że renta „była za” chore serduszko, osoba ta też ma dwa tętniaki,kręgozmyk, częste napady rwy kulszowej no i kilka innych mniej… Czytaj więcej »
Brawo za artykuł. Śmiem twierdzić ,ze znaczna czesc komentujących to właśnie owi beneficjenci. Ludzie piszecie,ze 500+ nie wpływa na bezrobocie-ubawiło mnie to do łez. Likwiduje obszary biedy? Mozliwe,ale przypuszczam,ze w 1 przypadku na 1000 i to przy dobrych lotach. Socjali jest tak dużo i są tak wysokie ze matka rodzicielka może spokojnie spędzać czas przed tv całymi dniami, a jak się dobrze postara to jeszcze będzie miała w przyszłości emeryturkę. Wystarczy pokombinować. W samej Warszawie widać po ulicach ,ze to ewoluowało. Fakt pieniędzy więcej. Patologia rodzi patologie, a my utrzymujemy Napomknę tylko,ze normalni ,pracujący ludzie po socjale nie stoją, raz… Czytaj więcej »

Tak masz. Rację tak się dzieje jak opisałeś bo właśnie jestem po rozmowie z żoną nauczycielką która na co dzień ma do czynienia z takimi rodzinami a ja prowadząc firmę nie mogę znaleźć ludzi do pracy co potwierdzają komentarze poniżej ! Tak trzymam kciuki za Twój bloga !

gowno prawda samotna matka z jednym dzieckiem .po wylewie. i 1 grupą inwalidztwa. bez renty . nie ma szans dostac jaki kolwiek socjal z mopsu. jedynie co mops pomogl to dal ZASILEK STALY AŻ 42 ZL. ZASILEK STALY CZTERDZIESCI DWA ZL

To chyba źle Pani zaczęła,
Samotna matka z 1dzieckiem -moja kuzyna-dziewczyna 32lata -4300zl miesięcznie i śmieje się wszystkim w twarz. Proszę się rozeznać z których funduszy należy sie Pani zasilek

Panie Rekinie, jest z Pana fachowiec,, a nie zapoznał się Pan z oficjalnymi i nieoficjalnymi danymi na temat 500+. otóż nie utrwala ono wcale bezrobocia, ale likwiduje obszary biedy w kraju. Wiele dzieci dzięki niemu po raz pierwszy wyjechało na wakacje lub spożywa lepsze jedzenie. Zjawisko, o którym Pan pisze jest marginalne, dotyczy ok 1-2% pobierających świadczenia, czyli w granicach błędu statystycznego. To się zawsze zdarza. nie mam niestety, czasu na dłuższą polemikę, gdyż się spieszę zarabiać na życie, ale jeszcze dopiszę, że ten socjal, to nie jst tak jak Pan pisze, że mieszkania dają. Rodzina mojej znajomej z dawnej… Czytaj więcej »
Pani Judya pobiera Pani świadczenie z programu 500+ i chwali się Pani cytuję „dorobiłam się majątku wyrażonego sześcioma zerami i nie z jedynką na początku…” Czy to aby uczciwe ? Fakt, że dają i nie patrzą na dobrą sprawę komu dają, ale Pani taka przeczulona na los Znajomej pobiera takie świadczenie mimo tego, że logicznie patrząc jest Pani nie potrzebne. To troszeczkę niesmaczne. Dodatkowa Droga Pani ale praca na dwóch etatach gdy zarabia Pani kilka średnich krajowych ? Dlaczego się Pani nie zajmie dzieckiem lub życiem osobistym tylko zajmuje, aż dwa bardzo dobrze płatne miejsca pracy ? Skoro tak Panią… Czytaj więcej »

@ Szymon Zięba,

Proszę pomyśleć o lepszym formatowaniu komentarzy blogowych, bo zarówno akapity, jak i pojedyńcze zdania – wszystko zlewa się ze sobą, po opublikowaniu każdego komentarza.

@ Stanisław, To jest przechodzenie ze skrajności w skrajność. A „kradzież miejsca pracy” jest już całkowitym hardcorem. Szanujmy ludzkie wybory, zwłaszcza, gdy rozmawiamy o osobach, które ciężko harują na życie. @ Szymon Ziemba, Załatwienie sobie tak wysokich dochodów przez bezrobotnych jest jak najbardziej możliwe. Problem polega na tym, że tych cwanych jest stosunkowo mało, a ludzie najbardziej potrzebujący są w takim stanie psychicznym i ogólnej sytuacji życiowej, że nawet nie mają siły, aby myśleć o pracy. Ludzkie problemy znamy na co dzień – każdy, kto się interesuje drugim człowiekiem, widzi wiele. Sugerowałbym zastanowienie się, jak można pomóc sobie i innym,… Czytaj więcej »

ZARABIAJ Z REKINEM

 • bez wychodzenia z domu
 • bez ryzyka
 • w wolnym czasie
 • od 50 zł miesięcznie
WYŚLIJ »
zamknij