NBR_1: Nowy Biznes Rekina – odsłona wersji beta

Zapraszam na plac budowy! Nadszedł czas abym pokazał na czym będzie polegał Nowy Biznes Rekina (NBR). Wersja beta jest już dostępna do testów.

Nie jest to rakieta kosmiczna, ani super zaawansowany technologicznie produkt medyczny. Jest to natomiast internetowy start-up, który ma bazować na potwierdzonych zapotrzebowaniach ludzi.

Zanim jednak dowiesz się szczegółów o tym biznesie chcę przyznać się do błędów, które popełniłem dotychczas.

To może Cię zszokować ale dziś nie podjąłbym decyzji o budowie tego biznesu, bo pojawiły się przede mną nowe, łatwiejsze możliwości zarobkowania. Zasadniczo popełniłem dotychczas 4 błędy:

 1. Niedoszacowałem pracochłonności nad projektem
 2. Nie potrafiłem znaleźć ludzi o odpowiednich umiejętnościach, co opóźniło rozwój projektu
 3. Nie przewidziałem, że 23% moich kosztów to VAT, którego nie odzyskam
 4. Niedoszacowałem kosztów prawników

To wszystko spowodowało, ze zamiast dziś oglądać super dopracowany produkt, gotowa jest tylko wersja beta z 1 z 3 produktów, które mają być dostępne docelowo.

Każdy biznes buduję etapowo.

Nie inaczej jest teraz.

 1. Na początek zbudowałem skromny produkt, ale taki który wydaje mi się, że ma już szansę aby zacząć zarabiać
 2. Produkt testowy wprowadzę go na rynek metodą direct marketing, którą jeszcze nigdy nie stosowałem (będzie to super lekcja dla mnie). Wykorzystam także kontakty z partnerami, które udało mi się zbudować dotychczas. Tym sposobem zbiorę pierwsze niezbędne doświadczenia i opinie o produkcie. Jest to taki pierwszy empiryczny test czy produkt w takiej formie ma w ogóle szansę na sukces.
 3. Jeśli próba zakończy się sukcesem, zainwestuję w promocję i realizację kolejnych etapów budowy produktu.
 4. Jeśli próba skończy się totalną porażką, pogodzę się ze straconymi pieniędzmi i czasem (w tym przypadku ekwiwalent to ok 30 000 zł). Totalna porażka oznacza, że docierając z produktem do 1000 celowanych firm nie zakupi go żadna.

Czym jest NOWY BIZNES REKINA ?

To portal internetowy dotyczący wiarygodności firm oraz opinii na ich temat i ich flagowych produktów.

MinisterFinansow.pl łączy cechy trzech portali, które od lat dobrze radzą sobie w polskim internecie:

 • Opineo.pl – portalu z opiniami o firmach
 • Rzetelna Firma – znak wiarygodności firm
 • Biuro informacji gospodarczej i zagraniczne wywiadownie gospodarcze

O ile podobnych portali do tych dwóch pierwszych było już całe mnóstwo i zakończyły się porażką to w tym ostatnim przypadku mamy monopolistę, pod którego została nawet napisana ustawa, stwarzająca skuteczną barierę wejścia m.in poprzez wymagany kapitał zakładowy 4 mln zł. Oczywiście wyrażam tu tylko moją opinię (rekinochron) 😉 Polskie prawo w zasadzie uniemożliwia prowadzenie wywiadowni gospodarczej także rynek jest opanowany przez jednego monopolistę i zagraniczne firmy typu Dun and Bradstreet.

Portale z opiniami i oceną wiarygodności działają na starej zasadzie zakodowanej w każdym z nas. Jeśli ja powiedziałbym o sobie, że jestem miłym gościem to uznałbyś to za bufonadę, chwali pięctwo, tudzież oznakę braku skromności. Jeśli jednak ktoś inny powiedziałby Ci, że „rekin to miły gość” to… pomyślałbyś sobie o mnie pozytywnie. Na tej zasadzie ma działać NBR.

NBR to MinisterFinansow.plMinister Finansów

Minister Finansów docelowo zaoferuje 3 produkty:

# Produkt 1 # – promocja twojej firmy – 30% klientów więcej

Ludzie szukają informacji w internecie o firmach. Chcą wiedzieć czy jest ona wiarygodna. Szukają ja klienci, pracownicy i potencjalni partnerzy biznesowi. Według różnych badań minimum 30% osób decyduje się na zakup po przeczytaniu pozytywnych opinii o produkcie lub firmie.

Minister Finansów daje unikalną szansę, że po wpisaniu nazwy twojej firmy w wyszukiwarkach internetowych pojawi się strona Ministra Finansów z profilem twojej firmy. Szukający będzie mógł poznać twój biznes z niezależnego źródła i przekonać się do niego. Konkurencyjne Opineo.pl oferuje zaledwie profil twojej firmy za minimum 400 zł miesięcznie. Na Ministrze ceny zaczynają się już od 99 zł rocznie. Rożnica w cenie gigantyczna.

Co więcej na Ministrze Finansów dostaniesz dużo potężniejsze narzędzie marketingowe.

Na ten produkt składa się bowiem rozbudowany profil firmy z oceną wiarygodności biznesowej firmy, znakiem wiarygodności na stronę, opiniami użytkowników oraz szerokimi możliwościami promocji firmy, jej produktów, a nawet sprzedażą bezpośrednią przez profil. Możliwości są bardzo duże, do tego stopnia, że na ministrze finansów mogą pojawiać się odnośniki do ostatnich publikacji prasowych o twojej firmie w internecie.

Możliwości są tak duże, że profil twojej firmy na Ministrze Finansów może całkowicie zastąpić twoją firmową stronę internetową jeśli prowadzisz mniejszy biznes, szczególnie lokalny.

>>>Pełną listę możliwości możesz zobaczyć tutaj<<< Dla czytelników Rekina przygotowałem zniżkę 20% na wszystkie usługi do końca 2016 roku. Kod zniżkowy to „rekin”.

Możesz zobaczyć przykładowy gotowy profil mBanku na MinisterFinansow.pl. Nie jest on super dopracowany, ale da Ci próbkę tego co może znaleźć się w takim profilu.

Tutaj możesz zobaczyć przykładowy profil mojego bloga na ministrze finansów:

# Produkt 2 # – sprawdzanie wiarygodności obcej firmy

Chciałbyś sprawdzić wiarygodność firmy, o której nic nie wiesz lub wiesz za mało? Będziesz mógł to zrobić przez Ministra Finansów.

Ten produkt planuje uruchomić dopiero w styczniu 2017 ale już dziś możesz zobaczyć czego możesz się spodziewać.

Czemu nie chcę od razu wprowadzać tego produktu? Wiąże się ona ze sporymi kosztami stałymi. Aby je pokryć najpierw trzeba wypromować portal i tą usługę aby osiągnąć odpowiedni efekt skali. Prawnicy pracują także nad tym aby raport ze sprawdzenia wiarygodności był zgodny z przepisami, które bardzo ograniczają przekazywanie informacji gospodarczych stronom trzecim. Nie jest to szybkie i łatwe.

# Produkt 3 # – dla konsumentów

Ten produkt ma być darmowy ale ma za to przynieść największą popularność portalowi. Wymaga on sporej pracy web developerów i co za tym idzie kosztów. Planuje uruchomić go jak tylko portal zacznie generować przychód. Szczegółów na razie nie zdradzam.

Już teraz portal ma funkcjonalność śledzenia profili wybranych firm. Dojdą do tego funkcje społecznościowe, będzie można np. nawiązywać znajomości i prywatnie rozmawiać o firmach i ich produktach.

Sukces czy porażka NBR?

Zawsze staram się chłodno oceniać prawdopodobieństwo powodzenia projektu. Abstrahując już od rzeczy typowo technicznych, badania popytu, biznes planów, analiz biznesowych itp. wspomnę o tym, o czym chcę wspomnieć 😉

Przesłanki za sukcesem NBR

Popyt jest potwierdzony przez inne działające firmy. Produkt wydaje się jakościowo i cenowo atrakcyjniejszy w finalnej formie. Wykorzystam swoje doświadczenie z zakresu audytów finansowych i marketingu internetowego. Nie znam konkretnie tej niszy ale wcześniejsze doświadczenia zawodowe na pewno będą pomocne. Porażki nie zrażają mnie, także łatwo się nie poddam.

Zagrożenia dla sukcesu NBR

Oprócz rekina i ministra prowadzę także 4 inne projekty. To zdecydowanie za dużo jak na jedną osobę. Już teraz wiem, że będe musiał z niektórych projektów zrezygnować. Już dziś wiem, że powinienem skupiać się tylko na najbardziej dochodowych biznesach. Brak czasu i kompetentnych współpracowników to największe zagrożenie dla powodzenia tego projektu.

Jak zbudować taki portal?

To po prostu trzeba zlecić. Nie oznacza to jednak, że płacimy i mówimy „rób Pan portal„. Absolutnie nie. Informatycy mają to do siebie, że są dobrzy w kodowaniu natomiast jeśli chodzi o user experience, estetykę czy zmysł biznesowy to zazwyczaj jest z tym już bardzo słabo. Zazwyczaj trzeba kawa na ławę wszystko napisać, narysować i spędzić z takim specjalistą dużo czasu.

Dobór technologii uważam, że zawsze powinien bazować bardziej na funkcjonalności dla użytkownika, a nie na tym, że kod strony jest lepszy czy gorszy. Tutaj wskazania informatyków mogą być odmienne. Minister Finansów chodzi na darmowym skrypcie WordPress. Ma on swoje minusy ale przede wszystkim dzięki niemu mogłem obniżyć znacznie koszty budowy portalu, wiele rzeczy wykonując sam. O wordpresie napisano już pół internetu, także wiedza jest na wyciągnięcie ręki.

Jeśli jednak przeraża Cię sama nazwa php, css czy js to wiedz, że szybciej niż później będziesz musiał grzebać w kodzie. Bardzo ważne jest także bezpieczeństwo. Jeśli nie masz o tym pojęcia to wiedz, że szybciej niż później ktoś włamie się na twój serwer i zniszczy twoją stronę, kradnąc dane i robiąc inne brzydkie rzeczy 😉

O ile zbudowanie prostego sklepu internetowego może zamknąć się w kwocie 5000 zł to budowa niestandardowych portali zawsze wymaga dobrych informatyków. Niestety żadnego na razie nie mogę polecić bo takiego nie znam… ale chętnie poznam 🙂

Skąd wziąć pieniądze na nowy biznes?

Wszystko zależy od tego ile potrzebujesz pieniędzy. Jeśli znasz się na biznesie, który chcesz robić, dużo rzeczy można wykonać samemu. Ja np. w 80% sam tworzę portal, w 90% sam go promuję. W mojej sytuacji jest to trochę głupie, że robię to sam ale niestety nie mam innego wyjścia.

Okey czas na konkrety jak pozyskać 30 000 zł na własny biznes, nie korzystając z kredytu:

Co dalej z NBR?

Najbliższe dwa tygodnie będę pracował nad niezbędnymi poprawkami na portalu. Stworzę także umowy i regulaminy dla produktu 1.

Kolejny mój post będzie natomiast o tym jak docieram do potencjalnych klientów z tym produktem. Zobaczysz także wyniki sprzedaży produktu 1 po próbie zaprezentowania go 1000 wybranym firmom działającym na rynku. Sprzedaż bezpośrednia to dla mnie nowość także sam jestem ciekaw jakie będą efekty.

Zachęcam do subskrypcji bloga oraz polubienia na fejsie —–>

[FM_form id=”1″]

Jeśli chcesz poczytać poprzednie artykuły z serii NBR to tutaj znajdują się wszystkie: https://rekinfinansow.pl/tag/nowy-biznes-rekina/

| 2017-12-11T20:34:03+00:00 Październik 14, 2016|Zarabianie|22 komentarze

22
Dodaj komentarz

5 Wątków
17 Odpowiedzi w wątkach
6 Obserwatorów
 
Najpopularniejsze komentarze
Najczęściej komentowane
8 Kilogramów narybku

najnowszy najstarszy najlepiej oceniane
AgaSSSS

Też uważam że nazwa się negatywnie kojarzy. W Polsce wszystko co związane z państwem i urzędami jest negatywnwie postrzegane, dlatego Ty sam np. nie zatrudniasz pracowników, bo musiałbyś się za bardzo urzerać z instutucjami państwowymi..

Tomek

Rekinie, mówiąc, że teraz już byś nie zaczął ponownie tego projektu, ponieważ istnieją lepsze sposoby pozyskiwania pieniędzy to co masz konkrtenie na myśli ?

Luk

Cześć Rekin, Twojego bloga znalazłem, przeglądając Fb. Bardzo spodobał mi się cykl wpisów o zakładaniu własnego biznesu, zwłaszcza że sam kiedyś się zastanawiałem nad własną firmą ale skończyło się na korpo 🙂 Dziś gdy przeczytałem na czym polega Twój pomysł z nowym biznesem, jestem zaskoczony, że można wymyślić nowy portal, którego jeszcze nie ma. Natomiast dziwi mnie wybór nazwy. Jaki jest związek pomiędzy nazwą „Minister Finansów”, a portalem wiarygodności firm oraz opinii. Dla mnie minister finansów kojarzy się z „dobrą zmianą”, albo czymś państwowym. Nazwa w stylu „Fajne Firmy”, daje pozytywniejsze skojarzenia z zawartością projektu. Czekam na kolejne wpisy. P.S.… Czytaj więcej »

Michał co też próbuje

Hej Rekin, od kilku lat próbuję tworzyć coś trwałego i dochodowego w internecie. Mam wzloty i upadki. Cecha, która jest niezbędna, żeby zrobić coś większego niż mały blog albo kilka mini serwisów o ograniczonej żywotności i dochodowości, to zdolność budowania zespołu. Albo przez zapłacenie ludziom (zlecenia albo pełne zatrudnienie), albo przez znalezienie wspólników. Często odnosisz się do tego, jak zagranicą łatwo budować biznesy. Być może to prawda. Ale jak spojrzysz na te wszystkie wiodące firmy, każda bardzo szybko przechodziła z poziomu „cały mój biznes to ja” na poziom „tworzymy razem coś większego”. Mi osobiście mega brakuje umiejętności „zrzeszania się” z… Czytaj więcej »

aaa

Informatyk – komiotek myślący, że posiadł całą wiedzę internetu a w rzeczywistości potrafiący podłączyć drukarkę(i to tylko taką na USB). Programista – osoba tworząca narzędzia (programy) komputerowe. Web developer – często programista i/lub grafik nastawiony na tworzenie stron internetowych. Frontend’owiec (Frontend developer) – Webwedeloper zajmujący się głównie wyglądem strony z zewnątrz – widać jego pracę, bo przygotowuje/tnie layout(wygląd strony dostarczony przez grafika). Backend’owiec (Backend developer)- Webdeveloper zajmujący się głównie działaniem strony „od środka” – nie widać jego pracy, bo zajmuje się logiką działania strony(sprawdzeniem poprawności przesyłanych danych, zabezpieczenie strony przed włamaniem itp). Dobór technologii to wybranie gotowego rozwiązania(CMS) lub pisanie… Czytaj więcej »