Ujawnione rozmowy pomiędzy właścicielem Getin Banku i Idea Banku, a szefem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) mówią wiele o sytuacji Getin Banku, ale jeszcze więcej o Państwie, w którym żyjemy, o osobach na wysokich stanowiskach urzędniczych z politycznego nadania, oraz przede wszystkim o politykach, którzy ich mianowali. Świat obiegła już informacja o łapówce w kwocie 10 mln dolarów.

Słowem wstępu muszę powtórzyć, że nie mam żadnych sympatii politycznych, spływa to po mnie niczym woda po rekinie :).  Niemniej temat Getinu jest bardziej polityczny niż finansowy i sięga samych szczytów władzy. Stronię od polityki ale postaram się przedstawić kulisy zamieszania wokół Getin i Idea Banku, z usług których korzystają setki tysięcy Polaków (i ja sam).

Na początek przypomnę moje ostatnie publikacje związane z Getin Bankiem i Idea Bankiem, dzięki którym można prześledzić historię problemów tych banków:

W artykułach pisałem o szkodliwych działaniach urzędników i polityków (już w 2016 roku), które tylko pogorszyły sytuację finansową Getin Banku i Idea Banku. Właściciel tych banków nawiązuje do tego w rozmowie z szefem KNF m.in. w 17m:40s, wymieniając kwotę 2,3 mld zł.

Niektórzy urzędnicy i politycy działali na szkodę Getin Banku?

Rozmowa między Leszkiem Czarneckim, a Markiem Chrzanowskim (szefem KNF, mianowanym przez Premier Beatę Szydło) miała miejsce 28 marca 2018 roku, rozpoczęła się o godzinie 10:45 i trwała ponad godzinę. Tuż przed rozpoczęciem rozmowy obu Panów, tj. godz. 10:28 otrzymałem anonimową informację z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, którego szefem jest Zdzisław Sokal (członek KNF z rekomendacji Prezydenta RP i szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego), o czym wspominałem na blogu. Oczywiście, niektórzy w komentarzach pod moim artykułem „Zaplanowane bankructwo Get Back ratunkiem dla Getin Banku?” twierdzili, że kłamię.

Dziś zamieszczam więc tą wiadomość:

Z Getinu trzeba uciekać, natomiast ideabank ma się dobrze i nawet jak go sprzeda to będzie dalej się trzymać dobrze. Getin zacznie likwidować placówki, bankomatu, przerwy techniczne i dostep do gotówki ograniczy…

Adres IP: 213.189.42.XX, fw.bfg.pl

O czym świadczy treść tej wiadomości? Dla mnie o tym, że urzędnicy planowali, a przynajmniej dopuszczali, położenie Getin Banku na łopatki. Tą teorię potwierdza ujawniona rozmowa, w której szef KNF informuje, że szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego ma plan aby przejąć Getin Bank za złotówkę. Getin mógłby być przejęty i dokapitalizowany przez państwowy Pekao S.A. (w stenogramach pojawia się nazwisko Prezesa Pekao). Zapisy pochodzą z publikacji stenogramu oraz nagrania audio na stronie Gazety Wyborczej.

Reklama
baner darmowe akcje

Fragment rozmowy poniżej:

MC (Marek Chrzanowski, szef Komisji Nadzoru Finansowego): Bo nie chcę żeby Pan się przeraził, bo chcę całą perspektywę Panu powiedzieć, był Pan na ostatnim posiedzeniu prawda, tam był Pan Sokal, Panu Sokalowi (szczęka) opadła, jak wszedł zarząd, jak wszedł Pan, bo nie atakował tak jak zazwyczaj, ale niestety on nas atakuje cały czas, jeżeli chodzi o nasze działania w stosunku do Getinu, też przed chwilą dostałem, bo to jest pismo, które BFG wysłało do ministerstwa (nz słowo) …stabilności finansowej w przyszłym tygodniu do (nieznane słowo), poświęcone sytuacji ekonomiczno-finansowej Getin Noble Banku — tak yyy ja mogę Pana o dyskrecję prosić ??

LC (Leszek Czarnecki, właściciel Getin Banku i Idea Banku): „Yhy”

MC: Między nami no to Zdzisław (Sokal, członek zarządu KNF, szef Bankowego Funduszu Gwarancyjnego) ma swój plan, który wygląda w ten sposób, że on uważa, że Getin powinien upaść za złotówkę, zostać przejęty przez jeden z tych dużych banków i on chciałby dokapitalizować to kwotą dwóch miliardów złotych czyli już ten bank który to przejmie i to jest jego wizja rozwiązania sprawy i nas atakuje za każdą decyzję, którą podejmujemy pozytywną w stosunku do (Getin) banku, u Prezydenta u Premiera no ja zrobię wszystko żeby doprowadzić też do tego do wyjaśnienia tej sytuacji bo to nie jest postawa, jak Pan widzi, szczególnie zdrowa tak ? No nie jest, My oceniamy bank jako b…

LC: To jest sprzeczne z prawem

MC: Jest sprzeczne z prawem ale rozmawiamy przy pełnej dyskrecji, tak ?

LC: Tak mi się wydaje.

Frankowicze gwoździem do trumny Getinu

W marcu 2018 politycy intensywnie forsowali prezydencki projekt ustawy o wsparciu Frankowiczów (do dziś sprawa tej ustawy się toczy), który zakłada powstanie Fundusz Restrukturyzacyjnego, z którego banki miałyby finansować przewalutowanie kredytów frankowych. Oznaczałoby to kolejne bardzo duże koszty dla Getin Banku, które zagrażają jego wypłacalności.

MC (Marek Chrzanowski, szef KNF): To teraz jest kwestia taka, że na fundusz wsparcia, fundusz restrukturyzacji, raczej fundusz restrukturyzacji, fundusz wsparcia, tak to jest ten drugi filar, my w takiej sytuacji jesteśmy w stanie w ostateczności operować EGONEM ?? bo mamy EGON, który jest na ryzyko frankowe założony, mamy też wyższe wagi ryzyka więc to są po części instrumenty, które są ze sobą komplementarne one się uzupełniają. Więc to jest jakiś filar bezpieczeństwa ten EGON

LC (Leszek Czarnecki, właściciel Getinu): Wystarczy zdjąć ok 150% wagi ryzyka

MC: Ale 150 wagi ryzyka nakłada Ministerstwo Finansów

LC: Ja mówię, że jeżeli chodzi w ogóle o cały system

MC: Nie, ja mówię o tym co…

LC: I nie ma żadnego kłopotu w systemie, znaczy kłopotu nie ma, pieniądze wypływają moim zdaniem też bezprawnie i niekoniecznie konstytucyjnie do końca ale to jest moje zdanie, natomiast w sensie stabilności systemu to proste, jeżeli ministerstwu finansów zależy na destabilizacji systemu no to ok, to wejdzie ta ustawa beż żadnych działań ochronnych.

MC: To znaczy ja mówię o tym co my mamy tak bo rozmawia Pan z szefem KNF-nu a nie z ministrem finansów więc mówię tak jak wygląda sytuacja z mojej perspektywy

LC: Wie pan tak pana słucham i z ust pana Sokala się pojawiały takie uwagi że my jesteśmy jakąś zorganizowaną grupą przestępczą

MC: Yhy

LC: Zresztą to nie raz nie dwa powtarzał na spotkaniach już z samym zarządem BFG i tam taka ogromna nieufność w stosunku do tego co my robimy po prostu zastanawiam, że tak powiem jaki jest cel działań drugiej strony bo jeżeli celem jest przejęcie tego banku za złotówkę i przekazanie go czy też znacjonalizowanie to nazywam rzecz po imieniu to jest po prostu kradzież.

MC: Tak, ale to ja zakładam, że to jest ..

LC: I to kradzież powiedzmy systemowa z systemu, po prostu coś nieprawdopodobnego

MC: Ale wie Pan co ja jestem po drugiej stronie tak

LC: Yhhh

MC: to jest (działanie) dopuszczalne ja Panu mówię o…

LC: Na mnie na razie z moich działań, że tak powiem Państwo żadnej szkody nie poniosło to tylko ja ponoszę szkody, chcę je, że tak powiem, doprowadzić bank do stanu normalności — mało tego wydaję się w tej chwili, że program naprawczy chyba się udał, znaczy wszystko wskazuje, że się udał, nic nie wskazuje, że się nie udało, dalej przy relatywnie wysokich wskaźnikach współczynnika wypłacalności – poniżej norm – ale relatywnie wysokim z prostym planem dojścia i że w ogóle takie pomysły się pojawiają w głowach urzędników państwowych, Jezus Maria gdzie my żyjemy!

MC: Ale to Ja Panu tak jak mówię w zaufaniu i to mówię dyskretnie, tak nie chcę, żeby Pan wykorzystywał tę informację, ja identyfikuję tutaj problem.

LC: No tak ale przecież jest Pan świadomy że jeżeli dojdzie do tego scenariusza to ja nic nie będę robił, oczywiście, że będę robił, się będę bronił prawda

MC: Oczywiście tak no ale … (szum)

LC: Oczywiście że będzie pozew przeciwko Państwu będą wszyscy członkowie komisji zeznawali jako świadkowie i to o duże pieniądze

MC: Wie Pan, Ja jestem zszokowany bo

LC: Po prostu Coś nieprawdopodobnego !!

MC: Bo w tej chwili, no to jest działanie też przeciwko mnie

LC: Oczywiście, że tak znaczy ja dokładnie do czego innego

MC: Bo moimi rękoma przeprowadzić całą tą akcje więc…

LC: Znaczy jakby co to Pan będzie kozłem ofiarnym

MC: Tak, no bo wie pan, bo jeżeli jest przesłuchanie kogoś załóżmy na komisji tak i pan Sokal cztery godziny kogoś meczy pytaniami, które są nieskładne, bo nie cenię go za inteligencję, niestety próbuje coś swojego, tak krzycząc, przeforsować zmusić mnie do tego bym powiedział, że ten plan jest nierealizowany w przypadku banku, to jest to widzę, że to jest próba zrobienia czegoś moimi rękoma

LC: Niestety dużo szkody zrobił z audytorem, bardzo przestraszył audytora w tej chwili.

Łapówka na 40 milionów za przychylność urzędu?

Choć kwota na głos nie pada, warto posłuchać jak składa się propozycję nie do odrzucenia. Do Getin Banku miał być wprowadzony polecony prawnik Grzegorz Kowalczyk, który jak twierdzi Czarnecki miał otrzymać wynagrodzenie w kwocie 1% kapitalizacji Getin Banku, czyli na dziś ok. 40 milionów złotych, w ciągu trzech lat.

Długi fragment rozmowy poniżej:

MC (szef KNF): I też widzę, gdzieś są jakieś synergie. Bank można popchnąć (nieznane słowo) pada pytanie takie. Czy nie widzi pan jakiegoś, jakieś potrzeby zwiększenia swoich zasobów jeżeli chodzi o… o prawników?

LC (właściciel Getin i Idea Banku): W samym banku czy na zewnątrz banku?

MC: Jeżeli chodzi o cały ten proceder, który (niezn, słowo)

LC: Nie wiem. Jeżeli ktoś jest dobry to zawsze się przyda

MC: Tak, tak myślałem. Wie pan, mogę panu kogoś polecić. Wydaje mi się, że to byłoby z korzyścią i dla urzędu i dla całej instytucji. Znaczy kogoś kto by powiedzmy no, no nie wiem jaki ma pan system wynagrodzenia w banku, ale wydaje mi się, że jeżeli by pan to powiązał to z wynikiem banku, tak. No to by też w jakiś sposób gwarantowało, że ten prawnik będzie bardziej zaangażowany.

LC: Mhm

MC: Tak. W tym horyzoncie najwyższych kilku lat no to byłoby, tak jak pan uważa, tak, może rozwiązanie, na którym bank mógłby, że tak powiem oprzeć wsparłaby ta osoba państwa w tym procesie restrukturyzacji.

LC: Absolutnie, bardzo chętnie się spotkam.

MC: Dam panu wizytówkę.

LC: Mhm

MC: Ma kancelarię w różnych procesach restrukturyzacji

LC: Okej skontaktuję się

MC: On byłby na pewno wdzięczny i tak jak mówię, on mógłby się zająć jedną sprawą od początku do końca, innych spraw że tak powiem nie brać w tym czasie, w pełni byłby, że tak powiem zaangażowany w sprawę. Wiem, że ten proces restrukturyzacji jest procesem powiedzmy to skomplikowany, tak. Nie wiadomo jak za kilka lat będzie wyglądała sytuacja w (Getin) banku, tak. No bo są pewnego rodzaju ryzyka więc ja tak np. u siebie ludzi wynagradzałem w firmie, że też wynagradzałem ich zadaniowo, znaczy (niezn. Słowo) zadaniowo.

LC: Mhm

(Czarnecki opowiada jak system dużych bonusów od wyników się nie sprawdził – fragment pominięty)

MC: No okej. Wracając jeszcze tutaj. Wie Pan, zna pan całą sprawę. Ja widzę to, jakiś horyzont, prawda?

LC: Mhm. I dlatego pana ma trzy lata zatrudnić?

MC: No na przykład, tak.

LC: MhM

MC: I to jest długi horyzont czasowy, tak, w którym wszystko będzie wiadomo

LC: Mhm

MC: Prawda? I to nie jest żadna osoba, która jest ze mną w jakiś sposób rozwiązanie, w żaden, żaden sposób. I zależy jemu, panu, na wyniku, prawda, na koniec tego okresu i wydaje mi się, że jeżelibyśmy to jakoś chcieli (niezn, słowo) prawda, do załóżmy kapitalizacji, tak, dzisiejszej (Czarnecki twierdzi, że na karteczce szef KNF napisał mu 1% od kapitalizacji – „dzisiejszej” czyli ok 40 milionów). Pan się uśmiecha, to ja to widzę w ten sposób

LC: Mhm

MC: Jakkolwiek ważne jest to co będzie po tym okresie, tak? Nie wiem czy Panu to odpowiada. Możecie sobie z nim porozmawiać. Natomiast wydaje mi się, że to jest rozwiązanie, które jest w jakiś sposób motywujące w tym otoczeniu, które jest i mówimy o tej instytucji, o restrukturyzacji tej instytucji. O czymś co będzie za trzy lata, co dzisiaj jest niepewne, a wtedy będzie pewne. I o wiemy, że w tej chwili to jest przy dzisiejszym kursie to jest mniej więcej z czegoś takiego, prawda, ale wszyscy wiemy, że to będzie, jest nadzieja, że będzie (niez. Słowo). Ja życzę bankowi żeby się rozwijał.

LC: Mam nadzieje, no dobrze, spotkamy się z tym panem, okej

MC: A wracając do naszej rozmowy ja mogę panu obiecać, bo wie pan też, jestem rozgoryczony w pewien sposób i rozczarowany całym otoczeniem, wszystko co panu powiedziałem to jest szczera prawda, że w interesie moim zdaniem, całego systemu wszystkich którzy są w systemie i kraju jest żeby ten bank działał (Getin), żeby ten bank przyniósł powiedzmy to istotę zwrotu z inwestycji i korzyści gospodarcze takie jak każdy komercyjny bank, prawda który jest otwierany w Polsce przez Niemców, Francuzów, przez, przez Skarb Państwa. I tak jak Panu podkreśliłem, ja nie rozumiem tego, że w pewnych kręgach, banki, które funkcjonują (niezn. Słowo) czy Niemieckich w jakimkolwiek innym są lepiej traktowane niż, niż banki, które funkcjonują z kapitałem polskim.

LC: Mhm

MC: Bo historia u nas różna była, tak? I każdy ma różne poglądy, z różnych środowisk się wywodzi. Natomiast no, czym lepszy jest kapitał włoski, czy francuski, czy niemiecki, niczym. Więc ja uważam, że jesteśmy w stanie ten bank, mówię o Getinie, tutaj Idea nie jest w złej sytuacji. Wyprowadzić na prostą i pomóc po prostu zrealizować ten transfer Panu. (Komentarz: jeśli mowa o „transferze”, być może chodzi o obligacje CoCo, które chciałby wypuścić Getin i pozyskać kapitał na odbudowę, obecne prawo w Polsce nie zezwala na emisję takich obligacji, są to obligacje wysokiego ryzyka, konwertowana na akcje, w razie zaistnienia założonego zdarzenia)

LC: Dziękuję bardzo.

MC: Także.

O samym prawniku, którego „polecał” szef KNF, niewiele wiadomo, raczej jest to „noname” bez kwalifikacji na wysokie stanowiska, z tego co donoszą media. W mojej opinii, typowy słup, a nie kompetentna osoba w zakresie restrukturyzacji banków. Nie ma nawet jego CV w internecie.

Co ciekawe ten sam prawnik zasiada od lipca 2018 w radzie nadzorczej Plus Banku, należącego do innego miliardera Zygmunta Solarza-Żaka. Właściciel Plus Banku i Cyfrowego Polsatu najwidoczniej nie odrzucił podobnej „propozycji nie do odrzucenia”, natomiast faktem jest, że Ministerstwo Finansów jeszcze w maju 2018 domagało się 100 milionów „extra” podatku dochodowego od Cyfrowego Polsatu. Programy informacyjne w telewizji Polsat stały się bardziej pro-rządowe, za sprawą awansowania Doroty Gawryluk – takie jest moje wrażenie. Wszystko układa się w jedną całość.

Co dalej z szefem KNF?

Rano 13 listopada po publikacji stenogramu, szef KNF zapowiadał, że nie poda się do dymisji, później zmienił zdanie. 14 listopada jakby nigdy nic wrócił do swojego biura KNF na parę godzin (tak informują media). Po tym czasie do KNF weszło CBA. Nie trzeba być szczególnie bystrym aby domyśleć się, że wrażliwe dokumenty mogły już zniknąć z KNF. Takie zachowanie CBA sugeruje tylko, że afera sięga najwyższych władz i… że podobnie jak wszystkie poprzednie rozejdzie się po kościach.

Czy uciekać z oszczędnościami z Getin i Idea Banku?

Stenogram jasno mówi, że Idea ma zdrowe podstawy i nie ma tutaj wielkich zagrożeń – tak było w marcu 2018. Natomiast Getin znalazł się w sytuacji zależnej od decyzji politycznych i w dłużej perspektywie potrzebuje dalszego dokapitalizowania.

Czy coś zmieniło się od marca 2018 i mojego ostatniego artykułu z września 2018 – „Idea Bank na krawędzi niewypłacalności” ?

Tak. Leszek Czarnecki publikując nagrania rozmów z szefem KNF rozzłościł władzę. 13 listopada parę godzin po publikacji nagrania, KNF ogłosił, że wpisuje Idea Bank na listę ostrzeżeń z powodu nielicencjonowanej działalności maklerskiej i doradztwa inwestycyjnego. Zemsta jest słodka, a wpis na listę dotyczy zapewne obligacji Get Back, w sprzedaży, której Idea Bank pośredniczył.

Leszek Czarnecki z pewności spodziewał się zemsty polityków i paniki wśród swoich klientów. Przygotował się jednak na odpływ kapitału. Stwierdził bowiem, że publikuje nagranie 7 miesięcy po zdarzeniu ponieważ musiał (kapitałowo) przygotować na to swoje banki. Myślę, że byłby głupcem, gdyby opublikował nagrania zbyt szybko, ponieważ Getin i Idea Bank mogłyby nie wytrzymać tak dużego odpływu kapitału. W takiej sytuacji banki zamknęłyby możliwość wypłacania gotówki, przynajmniej czasowo.

Czy zrywać lokaty w Idea i Getin Banku ?

Najważniejsze pytanie jednak brzmi – co z setkami tysięcy Polaków-klientów Getin i Idea Banku?

Osobiście nie sądzę, aby w tej sytuacji politycy i urzędnicy nadal próbowali przejąć Getin bank za złotówkę. Nie popełnią też harakiri i nie doprowadzą do bankructwa banków i zachwiania całego systemu bankowego w Polsce. Upadek Getinu i Idea Banku oznaczałby ogromny kryzys gospodarczy w Polsce. Niektórzy twierdzą, że Idea to mały bank i może upaść, ale to nie jest prawdą – ten bank obsługuje dziesiątki tysięcy przedsiębiorców – szalenie ważną tkankę naszego systemu gospodarczego.

Na tą chwilę mądrym rozwiązaniem jest trzymać się limitów BFG czyli lokować nie więcej niż 100 tys euro w każdym z tych banków. Lokowanie większej kwoty to ryzyko, które – ja osobiście ponoszę, w Idea Banku. Od mojej publikacji Idea Bank na krawędzi niewypłacalności? nic w tym zakresie się nie zmieniło. O możliwych zmianach w moim portfelu lokat w Idea Banku będę informował w drugiej połowie grudnia 2018. Mam nadzieję, że do tego czasu otrzymam nowe informacje o sytuacji finansowej Idea Banku. Przede wszystkim należy śledzić współczynniki wypłacalności, które w ostatnich publikacjach danych były blisko wymaganych przez KNF minimów.

Na koniec chciałbym przypomnieć o problemach i zagrożeniach dla Getin Banku, żebyś wiedział co ma istotny wpływ na jego sytuację finansową.

  • kredyty niespłacane przez klientów banku,
  • dokonane duże wpłaty przez Getin na rzecz BFG z powodu wielu bankructw SKOKów i SK Bank,
  • nowe (kolejne) kosztowne regulacje i obowiązki narzucane przez KNF,
  • projekt ustawy dla frankowiczów
  • podatek bankowy,
  • bezpośrednie działania urzędników i polityków.

Zapraszam do komentowania. Donosy do Rekina w tej sprawie i wielu innych możesz wysłać na adres donos@protonmail.com. Zapewniam anonimowość dziennikarską. Kopie donosów są zdeponowane na innym kontynencie jako moja polisa ubezpieczeniowa :)

Czołem Rekiny !