Get Back nie wykupuje kolejnych zaplanowanych emisji obligacji. Na inwestorów padł blady strach – ponad 9000 osób może zostać bowiem z niczym. Jak to się stało, że prężnie działający gigant na rynku wierzytelności – Get Back nagle traci płynność? Co Get Back ma wspólnego z Getin Noble Bank i Idea Bank?

Getin niczym Titanic – pisałem w listopadzie 2017 roku. Jeśli nie czytałeś tego artykułu wróć koniecznie do niego. Pozwoli Ci zrozumieć cały ciąg zdarzeń, którego elementami jest Getin Bank i Idea Bank.

Co Get Back ma wspólnego z Getin Bankiem i Idea Bankiem?

Get Back został kupiony przez Idea Bank za 270 mln zł w 2014 roku. Idea Bank i Getin Bank dotychczas zlecały windykację niespłaconych kredytów zewnętrznym firmom. Get Back był zatem bardzo mądrym zakupem, bo zamiast oddawać zysk zewnętrznym firmom, setki milionów mogło zostać w kieszeni właściciela Getinu i Idea Banku – Leszka Czarneckiego.

Na nieszczęście dla Czarneckiego obecny rząd dokonał rewolucji na rynku windykacji – absurdalnie mocno wzmocniono ochronę dłużników i ograniczono możliwości windykacji. Na dobitkę w ustawie anty-lichwiarskiej ograniczono maksymalne koszty pozaodsetkowe kredytu. Rząd jedną ustawą drastycznie zmienił reguły gry na tym rynku kształtowane przez długie lata. Jednym słowem był to cios w imperium Leszka Czarneckiego – kolejny po podatku bankowym, rosnących wymaganiach kapitałowych KNF-u, karach UKOIK, wspieraniu Frankowiczów w sądach (orzecznictwo nagle się zmieniło na niekorzyść banków).

Reklama baner bank Pekao

Ustawę anty-lichwiarską uchwalono 11 marca 2016, a na dobitkę 11 lipca 2016 znowelizowano ustawę o kredytach konsumpcyjnych, która dopełniła dzieła zniszczenia dotychczasowych reguł rynkowych.

4 dni po uchwaleniu ustawy anty-lichwiarskiej czyli 15 marca marcu 2016 Get Back został sprzedany za 825 mln zł spółce Emest Investements, spółce tymczasowej powołanej do transakcji. Docelowo udziały w Get back objęła luksemburska spółka DNLD Holdings S.à r.l. utworzona niedawno – 31 października 2017. Właścicielem tejże spółki jest z kolei spółka DNLD L.P. zlokalizowana na wyspie Jersey. W umowie sprzedaży Get Backu określono, że DNLD L.P. ma zostać utworzona do 25 marca 2016 roku. Wyspa Jersey ma to do siebie, że zapewnia anonimowość właścicielom. W praktyce więc nikt nie wie kto jest głównym i większościowym akcjonariuszem GET BACK S.A. Mogę tylko przypuszczać, że za DNLD L.P. stoi łańcuszek spółek wydmuszek rozsianych po całym świecie.

Zaplanowana akcja ratowania Getinu?

W tym momencie stawiam tylko swoją tezę, która wcale nie musi być prawdą. W listopadzie 2017 w artykule „Sprzedaje Idea Bank aby ratować Getin Bank” napisałem receptę pozbycia się ponad 7 mld zł zagrożonych kredytów Getin Banku:

Najlepszą wiadomością byłoby gdyby te toksyczne kredyty puścić gdzieś w świat jako produkt inwestycyjny zabezpieczony wierzytelnościami(toksycznymi :)). Wtedy to inwestorzy zagraniczni mogliby stracić pieniądze, a nie Getin. Polska byłaby bezpieczna. Dotychczas jednak nie słyszałem, żeby Getin próbował takiego manewru.

Być może ten manewr, który zasugerowałem był już realizowany od 2016 roku. Get Back zbierał potężny kapitał z emisji akcji oraz emisji obligacji. Z samych obligacji zebrał bagatela 2,5 mld zł. Być może Get Back był po prostu tym podmiotem, który ma zebrać jak najwięcej pieniędzy z rynku, za które to miał skupić toksyczne kredyty Getin Banku, płacąc wystarczająco dużo. Get Back skupował też wierzytelności Idea Banku. Jednym słowem przypuszczam, że bankructwo Get Back to sposób ratowania Getinu. Jeśli moja teza jest prawdziwa to byłaby to wyśmienita wiadomość dla Getinu i świetna okazja dla inwestujących w akcje tego banku.

Politycy celowo działali na szkodę Getinu?

Polityki unikam jak ognia bo doskonale wiem, jakie to straszne szambo. Być może nie powinienem dzielić się takimi przemyśleniami, ale dla dobra swoich pieniędzy powinieneś zdawać sobie sprawę jak obecnie polityka kształtuje wielki polski biznes.

Jak zapewne zauważyłeś działania polityków bardzo mocno uderzyły w Getin Bank. Tego absolutnie nie da się ukryć. Co więcej niedawno dostałem anonimowy sygnał z KNF, który sugerował bankructwo Getin Banku co tylko wzbudziło moje podejrzenia, że w grę wchodzi wielka polityka. Politycznie Leszek Czarnecki nie jest na rękę obecnej władzy, nie da się tego ukryć. Każdy bardzo zamożny człowiek ma wielką władzę, więc nie na rękę jest władzy, której „raczej” nie popiera.

Podobne działania można zaobserwować w działaniu rządu na rynku energii odnawialnej, które właściwie położyły biznes Kulczyków – jednego z głównych graczy na rynku energii odnawialnej w Polsce. Identycznie jak na rynku windykacji, drastycznie zmieniono reguły gry na rynku. W konsekwencji kontrolowana przez Kulczyków spółka Polenergia podpisała z norweskim Statoil umowę sprzedaży połowy swoich projektów wiatraków na morzu Bałtyckim 8 marca 2018.

Klienci Idea Banku wpadli w panikę

Tutaj mogę przedstawić na to twarde dowody. Wystarczy spojrzeć na wykres akcji Idea Banku, który dosłownie runął w przepaść. Bank doświadcza teraz dużego odpływu kapitału. Dziś założyłem lokatę w Idea Bank na… 3,5%. Dla porównania państwowy PKO BP oferuje lokatę na 1%. Jest to ewidentny dowód na popłoch. Ja na tą chwilę postanowiłem zarobić na tej panice zakładając lukratywną lokatę.

lokata idea bank

Założyłem lokatę 25 kwietnia 2018 w Idea Bank

Idea Bank oferował inwestycje m.in. w obligacje Get Back ale tutaj przypomnę dane – ledwie 9000 osób kupiło obligacje Get Back, a przecież obligacje te oferowało bardzo wiele podmiotów. Tak więc, klientów którzy zrezygnują z usług Idea Bank tylko z tego powodu, że stracili na inwestycjach w obligacje jest garstka. Wyniki Idea Bank ma bardzo dobre, choć od roku widzę, że kompletnie nie inwestują w rozwój i marketing. Nikt z Idea Banku w przeciągu ostatniego roku, nie kontaktował się ze mną w sprawie współpracy. Widzę jak na dłoni, że liczą każdy grosz.

Niemniej Idea Bank według mnie to najlepszy prywatny bank z polskim kapitałem, szczególnie ceniony przez małych i średnich przedsiębiorców oraz oszczędzających na lokatach.

Konsekwencje bankructwa Get Back

Jeśli do niego dojdzie to załamanie na warszawskiej giełdzie mamy pewne co zresztą już się dzieje. Wyparują kolejne miliardy z rynku obligacji i akcji. Będzie to miało także reperkusje gospodarcze – jakie? – tego na tą chwilę nie mam czasu analizować. Możesz zrobić to sam analizując grupy kontrahentów Get Back. Na pewno problem będą miały w takiej sytuacji wszystkie podmioty, które zlecały windykacje Get Backowi.

Panikujesz?

Przenieść konto możesz w ledwie jeden dzień. Przydadzą Ci się moje rankingi, gdzie możesz od ręki założyć nowe konto:

Jeśli chcesz przenieść oszczędności lub inwestycje zajrzyj do mojego rankingu: 

Masz dla mnie ważne informacje i dokumenty?

Będę oczywiście nadal śledził sytuację Idea Bank, Getinu i Get Backu. Ważne informacje w tej i innych sprawach możesz mi dostarczyć na szyfrowanego szwajcarskiego e-maila donos@protonmail.ch E-maila nie odbieram ze swoich urządzeń, ani w Polsce, także prawie nikt nie jest w stanie przejąć wiadomości od Ciebie dla mnie. Ze swojej strony zapewniam pełną anonimowość.

Wrócisz do mnie jeszcze?

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »