Zastanawiasz się czy na blogu można zarobić ? Masz już bloga i nie zarabiasz na nim ?

To źle. Blog jest jak firma. Nie zarabiasz… nie masz pieniędzy na inwestycje… nie rozwijasz się… tracisz motywację.

W tym wpisie pokażę ci jak zarabiać na blogu. Poznasz sprawdzone sposoby na komercjalizację bloga. Krok po kroku poznasz strategie zarabiania na blogu, która jest niezbędna w rozwoju finansowym bloga.

Spójrz na mojego bloga. Jak myślisz ile można zarobić na blogu takim jak Rekin Finansów? Ma dopiero 9,5 miesiąca. 10 000 unikalnych użytkowników miesięcznie.

Reklama baner inbank

5 000 ?

10 000 ?

50 000 zł ?

rocznie?

netto ?

Zacznijmy jednak od początku. Właściwego początku.

Strategia zarabiania na blogu

Aby zarabiać na blogu trzeba mieć właściwą strategię. Bez tego twoja kariera blogowa zakończy się szybciej niż się zaczęła. Może zarobisz parę złotych ale daleko nie zajdziesz. Zanim przejdę do technicznych sposobów na zarabianie na blogu musisz wiedzieć po co założyć bloga i jaki jest twój cel.

5 powodów dla których założyłem bloga

Prawie całe moje życie studenckie i zawodowe jest związane z finansami. Studiowałem finanse i zarządzanie w Polsce, Finlandii i Anglii. Pracowałem dla banków, firmy audytowo-doradczej gdzie realizowałem projekty finansowe dla największych firm w Polsce np. PKP Cargo, Telewizja Polsat czy Polkomtel.

Moja wiedza jest więc całkiem spora jeśli chodzi o finanse – swoje i cudze :) Między innymi dlatego wybrałem taką właśnie tematykę bloga. Bloguję na tym na czym się znam i to co lubię. To jest bardzo ważne dla każdego blogera.

Na przykład:

Jeśli lubisz perfumy bloguj o perfumach.

Jeśli lubisz szybkie auta bloguj o szybkich autach.

Jeśli lubisz pieniądze i dziewczyny bloguj o forsie… (to ja)

Jeśli już blogujesz… albo jeśli jeszcze nie blogujesz zastanów się po co to robisz.

Żeby zarobić pieniądze ?

Żeby zarabiać pieniądze ?

Tu mam przykrą informację dla Ciebie. Blog to kiepski biznes.

Ja przed założeniem bloga wypisałem sobie powody dla, których warto założyć bloga:

 1. Darmowa promocja moich własnych biznesów (już pod koniec marca 2016 zaczynam;))
 2. Promocja własnej osoby (mało szlachetne ale to szczera prawda)
 3. Chęć podzielenia się moją wiedzą z innymi
 4. Dodatkowe stałe źródło dochodu
 5. Miałem już spore doświadczenie w biznesie internetowym

Przed założeniem bloga miałem już także wiedzę ile kosztuje reklama w internecie i innych mediach. Wielkie firmy wynajmują znane agencje marketingowe, które realizują kampanie promocyjne i budują markę za ogromne pieniądze we wszystkich dostępnych mediach.

Co jednak z małymi i średnimi przedsiębiorcami ? Ich możliwości są bardziej ograniczone. Niestety właściciele i prezesi małych i średnich firm mają praktycznie zerową wiedzę na temat budowania marki w internecie. Nie robią tego co robią najwięksi a powinni robić dokładnie to samo ale w mniejszej skali (odpowiedniej do ich budżetu finansowego).

Ja postanowiłem robić dokładnie to samo co robią największe firmy tylko w mniejszej skali. Postanowiłem zbudować swoją markę. Do tego potrzebowałem znanej twarzy…

Znana twarz przyciąga klientów

Justyna Kowalczyk dostaje miliony złotych rocznie za „twarzowanie” Santander Bankowi. Ba, jest smakowitym kąskiem ponieważ wcześniej „twarzowała” Raiffeisen Bankowi. Część klientów na pewno podążyła za nią do nowego banku. Dlaczego ?

Mnie nie stać aby promować swoje biznesy znaną osobą. Chciałem znaleźć osoby, które są znane w konkretnych niszach ale.. okazało się, że takich nie ma !

Postanowiłem więc sam zbudować swoją markę. Marka to przede wszystkim zaufanie i wiarygodność. Najważniejszy element każdego biznesu. Nikt od ciebie nic nie kupi jeśli nie masz dobrej marki. Markę może mieć nawet spożywczak na twoim osiedlu bo „sprzedaje pyszne, świeże warzywa”. Jednak sam produkt to za mało aby zbudować markę w internecie.

Najbardziej przekonująca jest marka osobista czyli człowiek. O tym doskonale wiedzą najlepsi marketerzy.

Budowanie marki osobistej na blogu to podstawa

Mój wniosek jest taki:

Bloguj budując swoja markę osobistą. To da ci dużą przewagę nad innymi blogerami czy serwisami o podobnej tematyce. Pozwoli ci to zyskać zaufanie, zbudować wiarygodność i popularność. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na realne zarobki z bloga. Marka osobista to także przyszłość rynku pracy.

5 sposobów na zarabianie na blogu

Żeby zarobić trzeba co sprzedać, prawda ?  Czas na konkrety jak zarobić na blogu !

Reklama

Możesz oferować usługę reklamową na swoim blogu i czekać aż ktoś się zgłosi. Nie jest to dobra strategia. 95% blogerów nie otrzymuje żadnych ofert stałej reklamy.

Lepszym pomysłem jest aktywne poszukiwanie reklamodawcy. Możesz reklamować jego produkty i usługi. Tylko największe firmy budują markę poprzez blogi. Małe i średnie firmy nie mają o tym pojęcia więc szkoda twojego czasu aby podkreślać to w twojej ofercie.

Formy tej reklamy mogą być następujące:

 • banery reklamowe
 • content marketing czyli pisanie artykułów semi reklamowych
 • sponsorowane kursy edukacyjne pisane na zamówienie
 • emailing i kampanie w mediach społecznościowych

Banery

Znalezienie bezpośredniego reklamodawcy jest bardzo trudne jeśli twój blog nie ma przynajmniej 30 000 unikalnych użytkowników miesięcznie. Wiele zależy jednak od branży. Generalnie im produkt jest bardziej mizerny i niekorzystny cenowo dla klienta tym reklamodawca jest bardziej hojny. Ja odmawiam takim firmom z dwóch powodów: nie chcę sobie psuć marki i ten poziom zarobków nie jest dla mnie na tyle atrakcyjny żebym zaśmiecał go reklamami. Ty też nie znosisz migających i wyskakujących banerów, prawda?

Najpopularniejszą formą reklamy wśród blogów w polskim internecie jest Google Adsense. Jego najpoważniejsi konkurenci to:

 1. Adtaily
 2. AdKontekst
 3. OnetKontekst
 4. SmartContext

Zarobki w Adsense to około 3-12 groszy za kliknięcie. U konkurentów trochę mniej. Jeśli oczekujesz kwoty 300-400 złotych miesięcznie ilość gości na twoim blogu powinna wynosić około 70 000 UU (unikalnych użytkowników). Tylko najpopularniejsze blogi osobiste osiągają takie wyniki.

Artykuły sponsorowane

Banery to najpopularniejsza i najbardziej pożądana forma reklamy przez małe i średnie firmy. Budowanie marki i realną sprzedaż uzyskuje się jednak dzięki:

 • artykułom sponsorowanym
 • sponsorowaniu kursów edukacyjnych
 • emailingowi do fanów i kampaniom w mediach społecznościowych

Małe i średnie w ogóle nie korzystają z tych form reklamy. Takie jest moje doświadczenie. Nie znaczy to jednak, że na tych formach reklamy nie można zarabiać. Można ale przez pośredników. Stawka za napisanie i umieszczenie artykułu reklamowego około 600 słów wynosi od 15 do 35 zł gdzie 30-35 zł to rzadkość. Kwoty brutto…

Najbardziej znani i wiarygodni pośrednicy, którzy zlecają sporo artykułów to:

W tych serwisach można otrzymać zlecenie polegająca na umieszczeniu artykułu lub jego napisaniu i umieszczeniu.

W dwóch pierwszych serwisach każde zlecenie napisania artykułu posiada:

 • tematykę
 • oczekiwania odnośnie tekstu i źródła informacji, z których ma korzystać bloger
 • formę artykułu (reklamowy lub ekspercki)
 • sposób i miejsce umieszczenia linków

Troszkę innym serwisem jest contentstream.pl, który wyświetla linki reklamowe na twoim blogu zgodne z tematyka danej strony. Tutaj jednak stawki są dużo mniejsze niż wyżej wymienionych serwisach.

Jak widać na moim blogu nie korzystam z tych form zarobkowania ponieważ moja strategia jest odmienna (patrz powody dla, których założyłem bloga).

Programy afiliacyjne

Pierwszy sposób zarabiania na blogu, z której korzystam ! Widzisz jednak jakieś banery na moim blogu ?  Zapewne nie :) Stosuję tylko reklamę kontekstową w postaci linków. Jak to wygląda u mnie w praktyce ? Zazwyczaj piszę artykuł dedykowany danemu tematowi np. ranking darmowych kont bankowych. W nim umieszczam linki afiliacyjne. w tym przypadku do strony gdzie można założyć konto.

Zarabianie na blogu dzięki programowi afiliacyjnemu

Zarabianie na blogu dzięki programowi afiliacyjnemu

Jeśli ktoś założy konto bankowe przez tego linka inkasuje prowizję. Jak dużą ? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Najpopularniejsze i oferujące najlepsze prowizje programy afiliacyjne to:

Jest jeszcze mnóstwo innych programów afiliacyjnych. Najlepiej dobrać sobie go do tematyki bloga. Jeśli ja mam bloga finansowego to nie będę rejestrował się w programie afiliacyjnym, który ma głównie ciuchy. To oczywiste. Minusem programów afiliacyjnych jest to, iż rozliczenia trwają nawet parę miesięcy.

Co jeśli twój blog jest o innej tematyce ?

Przygotowałem dla Ciebie listę programów partnerskich dla blogów tematycznych.

Blog elektronika i technologiaNajłatwiej zarabiać w programie partnerskim Ceneo. Można polecać swoim czytelnikom konkretną kategorię produktów, a w tym m.in. artykułów elektronicznych, RTV lub AGD. W sieci Comperia Lead znajdziesz oferty telekomunikacyjne m.in. Nju Mobile, Play, T-Mobile, Virgin Mobile. Możesz polecać nawet pakiety telewizji cyfrowej wykorzystując comperialead.
 
Blogi o dzieciachTu z pomocą znów może przyjść Ceneo. Ceneo ma tą przewagę, że ma bardzo szeroką ofertę produktów. Jeśli blogujesz o zabawkach dla dzieci ale artykułach pielęgnacyjnych dla bobasów warto poszukać także indywidualnego sklepu.
 
Blog o grach – godny polecenia i pewny jest Funhub , który zawiera linki afiliacyjne do gier online. Jeśli chcesz polecać gry komputerowe i konsolowe znów polecę Ceneo, na którym można kupić praktycznie każdą grę. Co zabawne nie zauważyłem aby videoblogerzy zarabiali na swoich video blogach w ten sposób.
 
Blogi o marketingu i sprzedaży – Tutaj istnieje bardzo wiele możliwości. Można polecać firmę pozycjonerską albo np. rodzime firmy zajmujące się email marketingiem: Freshmail oraz Getresponse. Każdy zakup pakietu z polecenia przynosi nam 33% od ceny dla klienta, a ponadto mamy do czynienia z programem drugiego stopnia gdzie sami możemy budować naszą sieć partnerów.

Blog fotograficzny – Zarabiać na blogu fotograficznym można poprzez polecanie produktów fotograficznych w Ceneo. Można także sprzedawać zdjęcia w internecie w popularnych serwisach jak np. Fotolia. Pytanie tylko dlaczego nie robić tego samemu i więcej zarobić na swojej fotograficznej pasji;)

Blog kulinarny – Do znudzenia… Ceneo, gdzie można sprzedać mikrofalę, tłuczek do mięsa czy nóż kuchenny. Można także polecać konkretne restauracje lub sieć restauracji. Jeśli nie wiesz jak zarabiać na blogu kulinarnym odpowiedź jest prosta – zacznij sprzedawać produkty, których ludzie potrzebują.
 
Blog o zdrowiu  Ceneo, Netsales, Webepartners, Salesmedia, Cash in Pills, Nutri Profits, Feromony, Intymność, Spirulina i wiele innych. Medykamenty, lekarstwa czy witaminy sprzedają się coraz lepiej. Także blogi o zdrowym odżywianiu mogą skorzystać z tych sieci partnerskich.
 
Blog o sporcie – bardzo szerokie pojęcie, bo zmieścić można tu dziesiątki dyscyplin i form aktywności fizycznej. Najpopularniejsza jest oczywiście piłka nożna aczkolwiek zarabiać można na każdej dyscyplinie sportu. Z pomocą jak zwykle przychodzi Ceneo ze swoimi produktami oraz firmy bukmacherskie.

Blog o wystroju wnętrza domu – w Webepartners znajdziesz sklepy poświęcone tej tematyce, a w Ceneo stosowne produkty. Jeśli chcesz zarobić na blogu o architekturze albo blogu o projektowaniu domów warto poszukać także indywidualnych partnerów afiliacyjnych.

Blog lifestyle – Zależy jaki lifestyle preferujesz. Ceneo jest pewnością najbardziej uniwersalne, bo znajdziesz tam np. ciuchy dla skejtów, skinheadów i piękne sukienki.
Blog modowy ma wiele możliwości. Dziwi mnie, że niektórzy mając popularne blogi nie wiedzą jak zarabiać na blogu modowym. Jest to chyba najbardziej rozbudowana branża, w której możesz zarabiać. Blogerki modowe często testują produkty. Polecają konkretne marki. Dobrym sposobem jest też zamawianie ubrań w internecie tylko po to by zrobić sobie sesje zdjęciową. Po tym można ubrania odesłać a na blogu polecać ich zakup poprzez wstawienie obrazka produktu z linkiem afiliacyjnym do Ceneo. Polecanie różnych cześć garderoby to pestka dla szafiarek, które mają mnóstwo fanek. Nawet mi się zrymowało :D
 
Blog o urodzie i kosmetykach – tak jak w przypadku mody ta branża jest bardzo silnie rozwinięta. Kobiety uwielbiają blogi kosmetyczne. Programów afiliacyjnych jest całe mnóstwo np. Nutiprofits, Ladymakeup, Archipelag Piękna, Moncredo, Biolander i wiele, wiele innych :) Oczywiście standardowo Ceneo też przyjdzie z pomocą.
 
Blog o książkach – Jeśli lubisz czytać pisz o tym co lubisz a przy okazji polecaj ulubione pozycje księgarskie poprzez Ceneo,  Ads4Books, Złote Myśli, Trade Doubler albo program partnerski Helion. Zobacz także co oferują mniejsze księgarnie. Zwracaj uwagę na szeroki wybór książek lub książki o specyficznej tematyce.
 
Blog podróżniczy – dla podróżników możliwości jest wiele. Zarobki też bardzo dobre. Możliwe jest polecanie indywidualnych hoteli np. sieci Accor, albo przystąpienie do agregatora z programami partnerskimi jak rezerwuje.pl, czy też HRS. Najpopularniejsze są porównywarki lotów pasażerskich i polecanie swoim czytelnikom promocji np. Esky, Sky4Fly.
 
Blog edukacyjny – Złote Myśli i Ceneo oferują książki o rozwoju osobistym, Ekademia pozwoli ci sprzedawać własne kursy albo polecać już istniejące. Interkursy również o tym traktuje, ale jest bardziej elastyczny.
 
Blog motoryzacyjny – nigdy nie kupię sobie luksusowego samochodu ale czemu nie polecać np. jazd próbnych w ebrokerpartner za 50 zł albo akcesoriów samochodowych z Ceneo. W Ceneo fajną opcją jest, iż możesz wstawiać boksy z konkretną kategorią produktów np. oponami. Znalazłem również program partnerski motomoney.pl, który istnieje od 2013 roku ale robi mało profesjonalne wrażenie. Oferta dla blogów motoryzacyjnych nie jest jeszcze tak bogata jak w przypadku np. branży finansowej czy modowej ale można na niej zarobić.

Programy afiliacyjne to bardzo prosty sposób na zarabianie na blogu. Wystarczy wstawić link i czekać aż ktoś wejdzie w niego i zakupi produkt. Niestety kampanie reklamowe zmieniają się co jakiś czas dlatego trzeba na bieżąco obserwować czy dany link może generować przychód.

Sprzedaż własnych produktów i usług

Zdecydowanie najlepszy sposób na zarabianie poprzez bloga. Dokładnie to co ja będę robił już od 2 kwartału tego roku. Reklama jest bardzo droga. Jeśli jednak masz już bloga jest to idealne miejsce aby sprzedawać swoje produkty i usługi.

Jeśli jesteś specjalistą w swojej dziedzinie możesz oferować swoje usługi bezpośrednio. Np. jesteś nauczycielką angielskiego  i prowadzisz bloga o nauce angielskiego. Zaoferuj swoje usługi na blogu.

Jeśli nie masz żadnego produktu czy usługi stwórz ją ! Może to być na przykład:

 • kurs edukacyjny
 • coaching
 • webinarium
 • przepis na pyszne ciasteczka ;)
 • mikro-porady

Na moim blogu możesz zobaczyć jak sprzedaję swoją wiedzę w postaci mikro-porad np. tutaj.Poniżej przykład:

płatny dostęp do treści

Płatność za dostęp do treści to dobry sposób na zarabianie na blogu.

Stosuję narzędzie (wtyczkę), który umożliwia natychmiastowy dostęp do mikro-porady i pozwala na natychmiastową płatność. Narzędzie działa na blogach opartych na wordpress. Niestety ale wtyczka jest dziurawa – pozwala spamowe rejestracje- ma dziury bezpieczeństwa także w tej chwili na rynku nie ma dobrego rozwiązania. Pracuję nad zaprogramowaniem własnej bezpiecznej wtyczki.

Ile można zarobić w ten sposób ?  Tutaj odpowiedź jest trudna ale pokażę ci ile zarobił mój konkurent na jednym kursie edukacyjnym w 2015 roku. Ten Pan doskonale wiej jak zarabiać na blogu… Jego blog miał wtedy około 70 000 UU miesięcznie. Przygotowanie kursu trwało 2 miesiące. Sprzedaż tego samego kursu organizował po raz 2.

Sprzedaż kursu edukacyjnego na blogu jest opłacalna

Jeśli wejdziesz na bloga Michała zostaw komentarz na jego blogu „Proszę o dodanie bloga Rekina Finansów do blogrolla” ;) Niestety lider polskiej finansowej blogosfery stworzył kółko wzajemnej adoracji w kręgu 5-6 osób i.. nikt nowy nie ma do niego wstępu. Bądź co bądź trzeba przyznać Michałowi, że włożył OGROM pracy w swój blog. Jego zarobki z pewnością przekraczają 1 000 000 zł rocznie. Ma moje największe uznanie za to czego dokonał ale za to, że nie chce wyciągnąć do mnie ręki ma przechlapane ;)

Czas na statystyki ! Jedna jaskółka wiosny nie czyni.

Ile zarabia się na blogu ?

Blogi to kiepski biznes jak już wcześniej wspomniałem. Tylko bardzo nieliczni zarabiają dobre pieniądze.

Firma Whitepress przeprowadziła badania ankietowe wśród 183 polskich blogerów, którzy współpracują z tą firmą. W badaniu wzięło udział 77 kobiet, 94 mężczyzn oraz 9 osób reprezentujących formy prawne. Największa grupa ankietowanych prowadziła bloga od ponad 5 lat (30,6%). Warto zauważyć, że dużo osób to już weterani polskiej blogosfery.

zarobki blog

Przeciętny polski bloger zarabia grosze na swoim blogu

Aż 45% blogerów nie zarabia nawet 500 zł miesięcznie. 19% zarabia od 500 do 1000 zł. „Krezusi” to zaledwie 5,5% polskich blogerów. Jak widać rozkład zarobków jest bardzo nierównomierny. Jedni nie zarabiają prawie wcale – inni mogą sobie pozwolić na życie z bloga.

Tak jak wspominałem w badaniu wzięli udział blogerzy współpracujący z tą firmą. W ogóle blogów, których są dziesiątki tysięcy w Polsce zapewne mogłoby się okazać, że zaledwie parę procent blogów przynosi jakieś dochody. Jeśli jesteś w tej grupie możesz postąpić tak jak ja czyli sprzedać blogi na skupblogow.pl. Sprzedaż paru blogów, na których kompletnie nic nie zarabiałem okazała się bardzo dobrą decyzją. Zaoszczędziłem mnóstwo czasu na ich pisanie. Pozbyłem się także kosztów ich utrzymania (domeny, serwery). Dzięki temu mogłem skupić się na najbardziej obiecujących blogach, w tym na Rekinie Finansów.

Ile w 2016 zarobi blog Rekin Finansów ?

Blog Rekina Finansów w chwili pisania tego artykułu odwiedza 10 000 osób miesięcznie (unikalnych użytkowników tzw. UU). Bloga od początku traktuję jako dodatek do moich innych działalności, w tym do niedawna do pracy na etacie. Na blogowanie i rozwój bloga poświęcam od 3 miesięcy tylko 5 dni w miesiącu.

Teraz pokażę Ci ile i na czym zarobi blog w tym roku czyli pierwszy pełnym roku kalendarzowym.

Zarobki bloga w 2016 wg umiarkowanego scenariusza wyniosą…

[sociallocker id=”1328″]

50 000 zł zysku ze sprzedaży z czego:

30 000 zł produkty moich firm
10 000 zł programy afiliacyjne (konta i lokaty)
5 000 zł kurs edukacyjny
3 000 zł produkty ze sklepu Rekina
2 000 zł banery
1 000 zł produkty afiliacyjne „kurs forex”

[/sociallocker]

Z tego co widzisz ten rok przyniesie sporo nowości na blogu !  Teraz już wiesz jak zarabiać na blogu a raczej na czym zarabiać ;)

Jeśli nie chcesz nic przegapić na blogu koniecznie zapisz się do strefy VIP bloga, która jeszcze jest darmowa.

Jeśli jesteś blogerem podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzu. Chętnie nawiążę współpracę z Tobą !