Aktualizacja 6-11-2017: Sytuacja Getin bank nie poprawia się, a właściciel wyprzedaje majątek – przeczytaj koniecznie artykuł ” Sprzedaje Idea Bank aby ratować Getin Bank „.

Aktualizacja 4-08-2016: Ustawa „Frankowa” jest już w Sejmie. Getin może częściowo odetchnąć z ulgą! Główne zagrożenie zażegnane. Frankowicze dostaną dużo mniej niż zakładały pierwotne projekty. Ile pieniędzy dostanie średnio frankowicz ? Sprawdź !

Czy Getin Noble Bank upadnie? Kolejna upadłość znanego banku wisi w powietrzu? Przez ostatnie tygodnie prawie codziennie pytacie mnie czy całkowicie wycofać środki z Getin Banku i spółek powiązanych z Panem Leszkiem Czarneckim. W tym kontekście pojawiają się także pytania o bezpieczeństwo waszych depozytów w Idea Banku.

Zagrożenie jest poważane, a wasze pytania uzasadnione. Co takiego złego dzieje się w Getin Noble Banku, że mówi się o bankructwie?

Poznaj najważniejsze zagrożenia dla Getin Banku, o których żadna gazeta nie napisze. Te zagrożenia mogą stać się przyczynami bankructwa GNB oraz przyczyną dużego kryzysu gospodarczego w Polsce.

[dropcap]1[/dropcap] Getin Bank jest jednym z najbardziej utopionych w kredyty frankowe bankiem w Polsce.

Oficjalne dane Raiffeisen Banku z 2015 roku mówią o tym, że kredyty frankowe stanowią:

 • 39% portfela kredytowego Banku Millennium,
 • 29% w Getin Noble Banku,
 • 26% w mBanku,
 • 20% w PKO BP (przez przejęcie Nordea Banku).

Nie od dziś wiadomo, że frankowicze mają problemy ze spłatą zaciągniętych kredytów za sprawą wzrostu kursu franka. Nie jest tajemnica, że przed 2009 rokiem bardzo łatwo można było dostać kredyt mieszkaniowy we frankach. Nie jest też tajemnicą, że duża część z tych kredytów to tzw. „złe kredyty” czyli te, które nie są spłacane lub są problemy ze spłatą.

Czyja to wina? Wina jak zwykle leże gdzieś pośrodku.

Z jednej strony mamy nieodpowiedzialnych i chciwych „frankowiczów”, którzy teraz udają, że są amebami umysłowymi tłumacząc, że nie widzieli, że jak kurs franka wzrośnie to rata kredytu też wzrośnie. Dziwne, ze wiedzieli co się dzieje jak frank spadał.

Z drugiej mamy bankowców. „Sprzedaż, sprzedaż, wynik, wynik, bonus bonus” – to kierowało szefostwem Getin Noble Banku. Zarobić jak najwięcej kaski, jak najszybciej się da. Wciskano kredyty frankowe amebom z uśmiechem na ustach. Bonusy dla zarządu były, niech się martwi kolejny zarząd co zrobić ze złymi kredytami…

Ceny nieruchomości, na które zostały zaciągnięte kredyty mieszkaniowe we frankach często nie pokrywają wartości udzielonego kredytu. Prosta logika wskazuje na to, że… są to kredyty bez pokrycia. Pytaniem kluczowym jest ile złych kredytów we frankach ma Getin Noble Bank. Sporo… stąd też m.in. problemy finansowe banku.

2 Podatek bankowy dobija Getin Noble Bank

Getin Noble Bank jest 6 największym bankiem w Polsce z kapitalizacją przekraczającą 70 miliardów złotych !

Bank będzie miał duże problemy żeby „wyjść na zero”.

  Zysk brutto Podatek bankowy Zysk netto  
Getin Noble Bank
253,96 240,34 13,62  

Źródło: Bankier.pl *za okres IV kw 2014-III kw 2015 **według wielkości bilansowych na dzień 30.09.2015 *** podany roczny zysk

Co ważne właściciel jak i Zarząd doskonale o tym wiedzą. Dlatego też rozpoczęli gruntowną restrukturyzację jeszcze pod koniec 2015 roku. Co ważne we wszystkich przekrojach firmy. Dokonano m.in

 • zabiegów księgowych,
 • rewizji produktów,
 • zwolnienia ponad 800 pracowników (w trakcie),
 • dokapitalizowano Bank poprzez sprzedaż aktywów.

GNB sprzedał m.in Getin Leasing. Tutaj pojawiły się wasze pytania dlaczego tak tanio GNB sprzedał Getin Leasing. „Dlaczego zapłacono tak mało (218 mln) za 50% udziałów?”. Czyżby tonący brzytwy się chwytał? Niekoniecznie.

Odpowiedź jest prosta: żeby zapłacić jak najmniej podatku dochodowego w Polsce. Kupcem została zagraniczna spółka Leszka Czarneckiego LC Corp BV.

To co jednak stało się 16 marca 2016 roku zmroziło mi krew w żyłach, bo dotyczy bezpośrednio Idea Banku:

Getin International S.a.r.l. – spółka pośrednio zależna od Idea Banku – zawarła z Emest Investments sp. z o.o. warunkową umowę sprzedaży 100 procent akcji spółki GetBack. Wartość umowy wynosi 825 mln zł. Bank oczekuje zamknięcia transakcji w drugim kwartale tego roku. Ma ona przynieść spółce około 550 mln zł zysku netto na poziomie jednostkowym.

Środki pozyskane ze sprzedaży akcji GetBack pozwolą na częściową spłatę zadłużenia z tytułu obligacji wyemitowanych przez grupę Idea Bank na sfinansowanie zakupu GetBack i IdeaMoney. Będą także służyć dalszemu rozwojowi usług, które są filarem działalności grupy Idea Banku, tj. sprzedaży kredytów, leasingu i factoringu. – źrodło money.pl

Get Bank to spółka windykacyjna, która świetnie się rozwijała w ostatnich latach. W ostatnim roku zanotował zysk bagatela 120 mln zł. Prezes Idea Banku Jarosław Augustyniak sprzedaż spółki znoszącej złote jaja skomentował m.in tak:

Łącznie wyemitowaliśmy obligacje na 410 mln zł na zakup GetBank i IdeaMoney, więc pewnie część z tego zostanie do połowy roku wykupiona. To nam obniży koszt finansowania o ok. 30 mln zł rocznie, co pozytywnie będzie wpływać na wynik. – źrodło money.pl

Sprzedać spółkę na fali przynoszącą 120 mln zł zysku rocznie i cieszyć się z 30 milionów „zaoszczędzonych” rocznie. No zaraz, zaraz albo przekaz medialny jest bardzo niespójny albo to co czytam to prawda.

Warto zadać sobie pytanie także kto jest właścicielem Emest Investments sp. z o.o. , spółki która zapłaciła za Get Bank 825 mln złotych. Emest Investments sp. z o.o. ma kapitał  zakładowy na poziomie 5 000 zł…

Ja sam jeszcze nie wiem o co tak na prawdę chodzi w tej operacji finansowej ale się dowiem ;) Przeczuwam jednak najgorsze… szukanie kapitału gdzie się da… i/lub spodziewany duży napływ złych wierzytelności na rynek. Mam nadzieję jednak, że to tylko zabieg księgowy polegający na przesunięciu aktywów z  jednej spółki do drugiej spółki tego samego właściciela.

3 KNF zwiększa wymogi dotyczące wypłacalności banków

Kolejny problem, które idzie na czele pozostałych jest tzw bufor kapitałowy nałożony przez KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Oznacza to, że minimalne współczynniki kapitałowe banku, uwzględniające dodatkowy wymóg kapitałowy, rekomendowane przez Komisję wynoszą 10,52 proc. dla Tier1 oraz 14,03 proc. dla TCR.

Getin Noble musi się nieźle napocić aby przekroczyć te minimalne progi. Chłopaki z GNB zazwyczaj lecieli po bandzie angażując jak najwyższa ilość kapitału w biznes. Tak jak to robi sprawny przedsiębiorca – im więcej kapitału pracuje tym lepiej.

Każdy bank, każda firma chce żeby jak najwięcej kapitału pracowało, a nie leżało na koncie jako zabezpieczenie.

4 Zmiana klimatu politycznego Rzeczypospolitej Polskiej

8 lat rządów Platformy Obywatelskiej to niezły czas dla Getinu. Klimat polityczny uległ jednak diametralnie zmianie. Tematu nie chciałbym rozwijać bo polityką się nie zajmuję – w szambie Rekin pływać nie lubi ;) W każdym razie biznes będzie teraz dla GNB trudniejszy… niektóre trudności są widoczne gołym okiem m.in. podatek bankowy, wymogi KNF, ustawa o frankowiczach, nawet 500 zł na dziecko (ludzie będą brali mniej kredytów gotówkowych). Koszty Getinu z tym związane przekroczą pewnie 300 milionów rocznie.

Spółki Skarbu Państw też zmieniają kredytodawców, co dla niektórych może okazać się bolesne ;)

5 Ustawa o frankowiczach

Znów ci Frankowicze. Zabawne, ale większym zagrożeniem mogą być politycy w tej sprawie. Jednym z punktów programu wyborczego PiS była pomoc frankowiczom. Pomoc – oczywiście kosztem rozsądnych obywateli, bo to że banki zapłacą za to bezpośrednio oznacza tylko to, że zapłacimy wszyscy – pośrednio – poprzez droższe kredyty dla osób fizycznych, firm, wyższe opłat za usługi bankowe. Firmy odbiją sobie to natomiast wyższymi cenami produktów lub niższą jakością. Kaskę z kieszeni na Frankowiczów wyciągnę m.in. ja – rozsądny obywatel dbający o własne finanse osobiste.

Projekt ustawy Prezydenta RP Andrzeja Dudy o pomocy dla Frankowiczów poszedł do kosza na śmieci. Całe szczęście… ponieważ bankructwo Getin Noble Banku byłoby więcej niż pewne. Niestety temat nadal nie umarł i Prezydent pracuje nad nowym projektem, którego głównym założeniem jest rozłożenie „podatku dla frankowiczów” w czasie.

6 Konkurencja czuje krew

Getin Bank oferuje w tej chwili najwyżej oprocentowane lokaty, jednak nie znajdziecie ich w moim rankingu lokat bankowych. Dlaczego? Przecież bank jest uwzględniony w mojej strategii lokatowej na rok 2016?

Przyczyna tak wysokiego oprocentowania lokat bankowych tkwi w tym, że konkurencyjne banki nie chcą tanio pożyczać Getinowi pieniędzy na rynku międzybankowym. Co musi robić GNB w takiej sytuacji? Ściągać pieniądze od klientów indywidualnych i firm oferując im wysokie oprocentowanie depozytów.

Konkurencja chce wyeliminować Getin z rynku, przynajmniej częściowo – to oczywiste. Idealny moment aby to zrobić. Biznes is brutal.

Bankructwo Getin Noble Bank

Getin Bank nie ogłosi upadłości, przynajmniej jeszcze nie teraz. Mam nadzieję, że w ogóle.

Wasze pytania – moja odpowiedź:

Rekin, co by się stało jeśli Getin Noble Bank by zbankrutował?

Moja odpowiedź:

Kapitalizacja Getin Noble Bank przekracza 70 miliardów złotych. Kapitał Bankowego funduszu Gwarancyjnego, po bankructwie SK Bank i wielu mniejszych banków i SKOKów, to w tej chwili około 9 miliardów złotych. Środków na wypłaty gwarancji do 100 000 tys. euro prawdopodobnie nie wystarczyłoby.

Upadłość Getin Banku to byłby prawdziwy armagedon dla polskiej gospodarki, porównywalny do tego co działo się w USA i na świecie po upadku Lehman Brothers. Po tych wydarzeniach doskonale pamiętamy, że „nobody is too big to fail” (moja twórczość;)) czyli „nikt nie jest zbyt duży, żeby nie upaść”.

Cześć Szymon, czy w związku z możliwą upadłością Getin Bank, Idea Bank jest również zagrożony?

Moja odpowiedź:

Getin Noble Bank i Idea Bank to osobne podmioty gospodarcze – mają osobne kapitały wymagane przez KNF. Dla zwykłego Kowalskiego oznacza to, że teoretycznie to dwa różne banki.

Powiązania kapitałowe Getin Noble Bank (2015)

Powiązania kapitałowe Getin Noble Bank (2015)

Prawdopodobne, że bankructwo Getinu pociągnęłoby za sobą upadek innych banków, które maja kiepski portfel kredytowy. Nawet bez tego dostaliśmy jasny sygnał, że w tym roku upadnie parę mniejszych banków i SKOKów. Powiedział to sam wicemister finansów Konrad Raczkowski (ten, któremu podziękowano za pracę po tej wypowiedzi, ten, który chciał odbierać cały majątek za przewinienie podatkowe).

Upadłości banków oznaczałoby upadek wielu firm i utratę przynajmniej części depozytów osób fizycznych. Byłoby to katastrofa gospodarcza.

Dzień dobry Panie Szymonie, widziałam, w artykule 6 banków, w których warto zakładać lokaty w 2016, że zakłada Pan lokaty także w Getin. Getin Noble Bank, to duży bank i klienci mają tam spore oszczędności – czy w przypadku upadłości wystarczy środków z BFG?

Moja odpowiedź:

Prawdopodobnie nie. Wszystko zależy od tego ile zabrakłoby Getinowi do zrównoważenia aktywów z pasywami. Kapitał Bankowego funduszu Gwarancyjnego to w tej chwili około 9 miliardów złotych. Kapitalizacja GNB przekracza 70 miliardów.

Drogi Rekinie, czytam twój blog od paru miesięcy. Mam pytanie czy wiesz już może jak wygląda bilans Getin Noble Banku za 2015 rok?

Moja odpowiedź:

Poszedłbym do więzienia gdybym ujawniał dane przed ich oficjalną publikacją. Przeczytaj koniecznie mój wpis: Giełda to gra dla naiwnych. Piszę w nim, że pracując jako audytor finansowy i badając sprawozdania finansowe, które teoretycznie nie ujrzały jeszcze światła dziennego zaobserwowałem, że inwestorzy na giełdzie znają już wyniki spółki na długo przed ich publikacją (insiderzy). Już wkrótce powinno ukazać się sprawozdanie za 2015 rok tutaj.

Tak wyglądają notowania cen akcji Getin Noble Bank na dzień 14 marca. Od stycznia 2016 można zaobserwować odbicie od dna cen akcji, które trwa już prawie 3 miesiące ! Dobry znak, lecz bez rewelacji.

Notowani giełdowe GNB z ostatnich 5 lat

Notowani giełdowe GNB z ostatnich 5 lat

 

Witam Rekinie Finansów, czy możesz zdradzić co ty robisz ze swoimi środkami na koncie i lokatami w Getin Banku?

Moja odpowiedź:

[sociallocker id=”1552″]

Odpowiadam ;)

[/sociallocker]

Getinowi, życzę jak najlepiej. W końcu to polski bank abstrahując od tego jaki by nie był (dla oszczędzających zawsze był dobry).

Będę obserwował co dalej dzieje się z Getin Bankiem, razem Tobą ;)

Jeśli lubisz mój wpis….

 • zostaw swój komentarz,
 • udostępnij wpis w mediach społecznościowych,
 • lub zapisz się do listy mailingowej

Wrócisz do mnie jeszcze?

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
Reklama