Spłaciłeś kredyt przed terminem zapisanym w umowie kredytowej? Możesz odzyskać niesłusznie pobrane opłaty przez bank. Mam nadzieję, że będzie to dla Ciebie pierwsza z wielu miłych niespodzianek finansowych w 2020 roku.

Już dnia 16 maja 2016 roku Państwowy urząd „Rzecznik Finansowy” i Prezes UOKiK wydali oświadczenie:

Konsument, który dokonał wcześniejszej spłaty zobowiązania kredytowego (również w formie konsolidacji lub przeniesienia go do innego banku) udzielonego na podstawie ustawy z dnia 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 1528 ze zm.), ma prawo do proporcjonalnego zwrotu prowizji.

W praktyce do października/listopada 2019 odzyskanie prowizji przy wcześniejszej spłacie kredytu było bardzo trudne (i kosztowne). Banki wygrywały sprawy w sądach. Sytuacja od tego momentu jednak znacznie się poprawiła na korzyść kredytobiorców. Pod koniec 2019 wraz z moim adwokatem prowadziłem parę pierwszych spraw przeciwko bankom w imieniu moich klientów. Odzyskaliśmy łącznie 12 000 zł od banków z tytułu niesłusznie pobranych prowizji od kredytów, ubezpieczeń kredytów i innych opłat około-kredytowych. Wykorzystaliśmy m.in. nowe możliwości prawne, które otworzyły się po wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w październiku 2019 roku. Podejrzewam, że banki za jakiś czas dzięki swojemu lobby sprawią, że odzyskiwanie pieniędzy nie będzie możliwe, ale… na razie jest to możliwe. Lepiej więc kuć żelazo póki gorące.

Kto może odzyskać pieniądze od banku?

Każdy kto spełnia dwa proste warunki.

 • Przede wszystkim umowa kredytu musiała zostać została zawarta po dniu 18-12-2011.
 • Spłaciłeś kredyt w banku przed wymaganym terminem określonym w umowie.

Jakie typy kredytów kwalifikują się do zwrotu prowizji?

 • Najczęściej jest to wcześniej spłacony kredyt gotówkowy, konsolidacyjny, hipoteczny bądź pożyczka pozabankowa.
 • Wcześniej spłacone kredyty poprzez konsolidację również kwalifikują się do zwrotu należnej prowizji i innych opłat jednak tutaj oczywiście sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana z uwagi na typu, ilości zobowiązań i poszczególne umowy kredytowe.
 • Prowizje od wcześniej spłaconych kredytów pozabankowych ratalnych również mogą podlegać zwrotowi.

Kto nie może odzyskać pieniędzy za wcześniejszą spłatę kredytu?

Nie ma możliwości odzyskania pobranych opłat, jeśli spłaciłeś kredyt firmowy przed terminem. Nie załapiesz się także jeśli był to kredyt obrotowy lub karta kredytowa.

Jak odzyskać pieniądze od banku?

Każdy bank ma inne umowy z klientami, które zmieniały się na przestrzeni lat. Każdy przypadek jest więc indywidualny. Jak zapewne się domyślasz, banki zazwyczaj odsyłają z kwitkiem osoby, które upominają się o jakikolwiek zwrot. Najczęściej pozostaje batalia sądowa i opłaty już na wstępie – sąd i prawnik. Są zatem koszty, a efekt wielce niewiadomy. W przypadku przegranego procesu, przegrany pokrywa wszystkie koszty sądowe, które zazwyczaj wynoszą nie mniej niż parę tysięcy złotych.

Rekin pomaga za darmo

Tak jak w przypadku bezpłatnych konsultacji kredytowych Rekina Finansów także i tutaj nie ponosisz żadnych kosztów – ani rozpraw sądowych, ani adwokata – wszystkim zajmuje się Rekin Finansów od A do Z. Jeśli przegramy sprawę z bankiem nic nie tracisz, jeśli wygramy odzyskasz należną kwotę. Twoje ryzyko jest zatem zerowe bo wszystkie koszty pokrywam ja.

Prześlij swoje zgłoszenie, a adwokat z mojego zespołu zadzwoni do Ciebie max w ciągu paru godzin (w dni robocze) od zgłoszenia.

Przygotuj w międzyczasie umowy kredytowe (może być bez widocznych danych osobowych) abyśmy wstępnie je przeanalizowali czy jest szansa odzyskać pieniądze, ile hipotetycznie i czy podejmiemy się tego zadania. Konsultacja jest całkowicie darmowa. Do usłyszenia!

  Prześlij zgłoszenie:

  Akceptuję wszystkie wymagane zgody

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie...

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie...

  Wyrażam zgodę na używanie...

  Zgłoszenie można przesłać także tutaj.