Polska to często raj dla pracodawców i piekło dla pracowników. Duża podaż pracowników i przeciętne pensje to realia polskiego rynku pracy. Żeby znaleźć lepiej płatną pracę trzeba podjąć niestandardowe działania.

W tym poście odsłaniam moje sprawdzone sposoby na znalezienie lepiej płatnej pracy. Metody są najskuteczniejsze jeśli masz już co najmniej 2-letnie doświadczenie zawodowe. Dzięki nim nie tylko nie będziesz musiał walczyć o przetrwanie ale będziesz mógł sobie pozwolić na więcej przyjemności po pracy.

1. Z uznanej marki do mniej znanej

Rozpoznawalne marki firm to szalenie mocny punkt w CV. Jeśli pracujesz w powszechnie znanej firmie jesteś łakomym kąskiem dla innych mniej znanych przedsiębiorstw na rynku. Poniższa grafika doskonale obrazuje jak działa na podświadomość rekruterów rozpoznawalna marka w twoim CV.

Do case study wybrałem firmę Coca-cola oraz firmę Hoop.

Jak działa marka pracodawcy na rekrutera

Znana marka w twoim CV jest bezcenna

Już na etapie selekcji aplikacji jako pracownik Coca-coli masz największe szanse aby otrzymać nową pracę. Kandydat z Hoop ma również duże szanse aby zostać zaproszonym do dalszych etapów rekrutacji jednak jego pozycja już na starcie jest gorsza niż kandydata Coca-Coli. Teraz wyobraź sobie jak słaba jest pozycja kandydatów z mniej znanych firm.

Przechodzenie z bardziej znanych do mniej znanych firm to stary sprawdzony trick znany dla większości wyjadaczy na rynku pracy. Przechodząc do mniej znanej firmy paradoksalnie możesz liczyć na:

 • wyższe stanowisko
 • wyższą pensję
 • krótsze godziny pracy
 • bardziej przyjazny ład korporacyjny

Co jeśli nie masz znanej marki w CV ?

Nie przejmuj się tym. Ta metoda znalezienia nowej pracy będzie nieskuteczna dla Ciebie więc skorzystaj z innych sposobów, które opisuję.

Jeśli jesteś jeszcze studentem lub absolwentem zaraz po studiach masz dużą szansę znaleźć pracę w uznanej firmie jako praktykant lub początkujący pracownik. Aby dostać się do takiej firmy będziesz potrzebował wcześniej odbytych praktyk w innych firmach z branży, bardzo dobrych ocen, renomowanej uczelni i świetnego przygotowania do procesu rekrutacji.

2. Z miasta na wieś

Wszystkie słoiki jadą do Warszawy, Wrocławia, Krakowa czy Gdańska. Warto zrobić dokładnie coś odwrotnego. Zmienić firmę zlokalizowaną w dużym mieści na firmę z siedzibą w małym miasteczku lub wsi.

Firmy zlokalizowane w małych miejscowościach lub na wsi cierpią na brak zarówno wykwalifikowanych specjalistów jak i młodych perspektywicznych pracowników. W mniejszych miejscowościach zlokalizowane są często ogromne firmy generujące ponad miliard złotych przychodów rocznie. Dotyczy to bardzo często firm produkcyjnych ale nie tylko. Na przykład firma Cinkciarz.pl czyli znany internetowy kantor wymiany walut o obrotach ponad 8,5 miliarda złotych zlokalizowana jest w Zielonej Górze.

Ja sam jestem przykładem pracownika, który zamienił pracę w Warszawie na pracę w małych miejscowościach. Poniżej zdjęcie mojego poprzedniego miejsca pracy i kolejnego.

gdzie lepsza praca

Ja również przeniosłem się z Warszawy do mniejszych miejscowości

3. Wyjazd za granicę nie taki straszny

Jeśli jesteś specjalistą w jakiejś dziedzinie nie ma najmniejszych przeszkód abyś robił to samo co robisz dotychczas tylko za lepsze pieniądze za granicą. Jedyną przeszkodą jest zazwyczaj bariera psychologiczna – niepewność, strach i rozłąka z bliskimi. Nie przejmuj się, że twój język obcy nie jest idealny.

wyjazd do pracy zagranicą

emigracja zarobkowa

Wielu z was na pewno obawia się rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon. Jest to tylko kwestia praktyki. Już po 2-3 rozmowach nabierzesz pewności siebie. Po 5-10 będziesz zapraszany do finalnych etapów rekrutacji.

Czy wyjazd za granicę się opłaca ?

Tak i to praktycznie na każdym stanowisku pracy. Dzięki temu:

 • więcej zarobisz i zaoszczędzisz
 • zdobędziesz doświadczenie międzynarodowe
 • znacznie poprawisz swój język obcy
 • twoja atrakcyjność na rynku pracy wzrośnie

Gdzie warto wyjechać ?

Jeśli znasz bardzo dobrze angielski znajdziesz pracę w bardzo wielu krajach europejskich. Ja aplikuję o pracę w krajach z najmniejszym bezrobociem ponieważ właśnie tam jest największy popyt na pracowników. Największym zainteresowaniem moja aplikacja cieszy się w Norwegii, Danii, UK oraz Islandii.

Przed akceptacją oferty pracy należy jednak bardzo skrupulatnie przeliczyć koszty życia i podatki. Firmy w wielu krajach nauczyły się, iż mogą dostać bardzo dobrego pracownika z Europy Wschodniej za relatywnie małe pieniądze jak na lokalne warunki. Tym sposobem wiele ofert pracy, które otrzymasz może wylądować w koszu na śmieci ponieważ progresja płacowa, którą mógłbyś uzyskać nie będzie zadowalająca dla Ciebie. Dla mnie kluczowym czynnikiem jest ilość pieniędzy, które mógłbym zaoszczędzić w ciągu 1 roku pracy.

Wiele zależy od twojej specjalizacji i doświadczenia branżowego. Jeśli dotychczas pracowałeś w Polsce w branży paliwowej powinieneś szukać pracy w Norwegii czy Wielkiej Brytanii ponieważ tam znajdziesz najwięcej firm z tej branży.

4. Prywatny mailing i 45% (nie)skuteczność

Każdą dotychczasową pracę dostawałem od osoby dużo zamożniejszej lub osoby na dużo wyższym stanowisku. Już będąc na studiach wysyłałem wiadomości do właścicieli firm, prezesów, dyrektorów czy osób z warszawskiej śmietanki towarzyskiej vide Sowa & Przyjaciele.  Ilość odpowiedzi jest zaskakująco wysoka. W moim przypadku wynosi 45%. Tym bardziej jest to zaskakujące, iż ludzie z natury są bardzo nieufni w stosunku do obcych.

Co ciekawe nie udało mi się jednak nigdy otrzymać oferty pracy w ten sposób. Wynika to z przeróżnych przyczyn, gdzie najczęstszą jest po prostu brak zapotrzebowania na moje usługi w danym momencie.

Zdecydowanie najbardziej otwartymi ludźmi są właściciel i prezesi prywatnych firm. Ważne aby odpowiednio zredagować wiadomość email. Powinno to być coś w rodzaju listu motywacyjnego z szeregiem argumentów. Niezbędne informacje jakie powinny znaleźć się w takiej wiadomości to:

 • kim jesteś i dlaczego piszesz
 • co konkretnie możesz zaoferować firmie
 • sukcesy jakie osiągnąłeś dotychczas
 • dlaczego chcesz pracować dla danej osoby i firmy (ważne aby wykazać się znajomością tej firmy i branży)

5. Reklama dźwignią kariery

Pracownik to narzędzie dla pracodawcy. Jedni pracodawcy traktują pracowników dokładnie w taki sposób, nie szanując ich i nie dbając o warunki pracy. Inni natomiast wiedzą, że zadowolony pracowników to żyła złota dla firmy. Jeśli jesteś już świadomy, że jesteś narzędziem do zarabiania pieniędzy warto zadbać o dobry marketing i PR ! Opakować się w aksamit i błyszczeć niczym diament ponieważ chcesz żeby płacono Ci jak za diament ;)

Świetnym przykładem może być Łukasz Jakubiak, który wywiesił swoje gigantyczne CV na ekranach dźwiękochłonnych przy jednej z ruchliwych ulic w Warszawie.

Reklama CV Łukasza Jakóbiaka

CV i list motywacyjny Łukasza mierzył aż 3 x 6 metrów

Treść i sposób napisania jego CV oceniam na 4/10. Jego doświadczenie zawodowe również było zupełnie przeciętne. Brak dobrego opisu sukcesów zawodowych od razu rzucił mi się w oczy. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, iż miał wtedy zaledwie 26 lat.

Po latach Łukasz stał się nawet małym medialnym pupilem władzy faworyzując Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich w 2015 roku. Różnie można oceniać sukces Łukasza ale dzięki reklamie swojej aplikacji polepszył swój status materialny  zapewne co najmniej kilkakrotnie. Tak więc, dzięki swojej odwadze i dobremu pomysłowi osiągnąć wielki sukces zawodowy.

Podsumowanie

Aby maksymalnie zwiększyć swoje szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy najlepiej zastosować wszystkie sposoby naraz.

Oczywiście aby osiągnąć wielki sukces musisz:

 • wiedzieć co chcesz osiągnąć i ile zarabiać
 • jak osiągnąć swój cel
 • mieć idealne CV i świetny list motywacyjny
 • mieć dobrze przetłumaczone CV
 • wiedzieć gdzie aplikować
 • świetnie prezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej
 • przejść testy rekrutacyjne i assessment centre

W tym wszystkim mogę pomóc Ci osobiście. Możesz skorzystać z moich doświadczeń i osobistej siatki kontaktów.

Zostaw proszę komentarz lub udostępnij ten artykuł w mediach społecznościowych lub na swoim blogu ponieważ to szalenie motywuje mnie żeby tworzyć nowe przydatne treści na blogu.