Jak urzędnicy zatruwają życie mikro-przedsiębiorcy – historie Rekina 2018

W tym wpisie zobaczysz na moim przykładzie jak urzędnicy traktują mikro-przedsiębiorcę. Niech będzie to wskazówka dla każdego kto chce otworzyć własną firmę w Polsce. Pokażę tylko parę sytuacji z tego roku – sam wyciągniesz wnioski i powiesz mi co o tym myślisz.

ZUS upomina się o 20 groszy i nalicza mi odsetki

List polecony z potwierdzenie odbiorcy, w środku 4 strony A4. Pismo z ZUS datowane na 15 czerwca 2018 roku zostało podpisane przez – Justyna P.  – podpisana jako „SPECJALISTA” 🙂

Owa specjalistka informuje mnie o niedopłacie 20 groszy i odsetkach karnych w niewiadomej wysokości.

ZUS prześladuje przedsiębiorcę

ZUS upomina się o 20 groszy

Oczywiście zrezygnować z ZUS-u nie mogę. Nie mogę też poprosić aby owe 20 groszy odjęto mi od emerytury za 35 lat. Muszę zapłacić.

W praktyce cała operacja owej specjalistki oznaczała stratę dla gospodarki (PKB) w kwocie ok 1500 zł. Tyle bowiem kosztowało:

 • wysłanie listu poleconego
 • czas listonosza i pracowników poczty zajmujących się tym bezwartościowym listem
 • praca specjalistki ZUS, która nie wykreowała żadnej wartości dla gospodarki
 • koszty mojego czasu, gdzie każda godzina mojej pracy to duża kwota uszczerbku (tak wycenia ją rynek) – nie zarobiłem ja, ani budżet Państwa w formie podatków
 • koszt czasu mojej księgowej

Podsumowanie działania ZUSuSTRATA dla Polski w kwocie 1499,80 zł.

Urząd skarbowy „powziął wątpliwości” przez bałagan u siebie

Tym razem akcja z 13.07.2018. Tak jak w przypadku ZUS-u, dostaję list polecony za potwierdzeniem odbioru, w środku tym razem 1 strona A4. Pismo podpisane przez – Mariusz G. – tym razem już nie specjalista ale… STARSZY EKSPERT SKARBOWY 🙂

Pismo napisane takim językiem, że trzeba przeczytać 3-razy żeby zrozumieć o co chodzi. Owy starszy ekspert skarbowy stwierdził brak wpływu deklaracji Vat za marzec 2018. W związku z tym, jak mówi pismo – „organ podatkowy powziął wątpliwości co do dokładności i kompletności/prawidłowości danych ujawnionych w JPK_VAT za ten okres”.

Dalsza część pisma to zmuszanie do odpowiedzi w ciągu 5-dni i straszenie „monitorowaniem”.

urzad skarbowy działan na szkodę przedsiębiorcy

Urząd Skarbowy napastuje mnie przez swój bałagan

Po przeczytaniu pisemka pomyślałem sobie tylko – „no cóż kasy na kolejne socjale i tabuny nowych urzędników brakuje, więc już miesiąca spokoju nie zaznam, nawet w wakacje”.

Dla niewtajemniczonych JPK_Vat zawiera wszystkie transakcje firmy, ze szczegółami. Deklaracja Vat to z kolei dokładnie to samo, tylko z mniejszą ilością szczegółów. Absurdem samym w sobie jest konieczność dublowania tej biurokracji, którą trzeba odbębniać co miesiąc.

Co się okazało?

Żeby wyjaśnić sytuację trzeba było skontaktować się z owym starszym ekspertem skarbowym. Okazało się, że nie widzi on u siebie wysłanej deklaracji VAT. Moja księgowa, przezorna jak ja, zawsze zapisuje sobie elektroniczne potwierdzenie wysłania UPO. Przesłała więc je owemu starszemu ekspertowi. Okazało się, że deklaracja jest w US ale starszy ekspert nie widział jej u siebie. Dopiero po przelogowaniu w swoim systemie zobaczył. Sytuacja wyjaśniona, sprawa zamknięta.

W praktyce cała operacja owego starszego eksperta oznaczała stratę dla gospodarki (PKB) w kwocie ok 1500 zł – podobnie jak w przypadku ZUS-u. Tyle bowiem kosztowało:

 • wysłanie listu poleconego
 • czas listonosza i pracowników poczty zajmujących się tym bezwartościowym listem
 • praca starszego eksperta US, który wykreował same szkody dla gospodarki
 • koszt połączenia telefonicznego
 • koszty mojego czasu, gdzie każda godzina mojej pracy to duża kwota uszczerbku (tak wycenia ją rynek) – nie zarobiłem ja, ani budżet Państwa w formie podatków
 • koszt czasu mojej księgowej
 • koszt zużycia aparatu telefonicznego i łącza telekomunikacyjnego

Podsumowanie działania US –  STRATA dla Polski w kwocie ok 1500 zł.

Na początku kariery pracowałem w audycie finansowym. Często robiliśmy sobie żarty z praktykantów mówiąc, że jak są za ciency na audyt to pozostanie im praca w urzędzie skarbowym – tam na pewno ich docenią 🙂

Rejestracja VAT – czekaj Rekin 2 miesiące ale podatki płać choć nie damy Ci zarabiać

Akcja działa się od kwietnia do czerwca 2018. W kwietniu otwierałem nową spółkę osobową. Niestety wtedy do głowy by mi nie przyszło, że Premier Morawiecki wprowadzi kolejny podatek dla mnie – podatek solidarnościowy 4% i 0,15% od funduszu płac – co gorsza w projekcie ustawy są zapisy mówiące, że zarówno wysokości podatków i limity od których obowiązują, mogą się zmieniać – czytaj progi będą obniżane, a stawki zwiększane. Dodatkowo Premier RP chce wprowadzić podatek od emigracji gdyby komuś przypadkiem chciało się przenieść firmę za granicę – pewnie i to pójdzie jeszcze dalej. W kwietniu 2018 nie wiedziałem także, że Socjalizm+ przybierze jeszcze bardziej gigantycznych rozmiarów tj. pojawią się kolejne programy socjalne np. wyprawka 300+, mama 1000+ czyli emerytura dla bezrobotnych matek itd. W tej chwili wydatki socjalne przekraczają już szacunkowo 64 mld zł rocznie, podczas gdy roczne wpływy do budżetu z podatków dochodowych to 97 mld zł (2017).

Wróćmy jednak do meritum. Aby móc handlować, trzeba coś kupić. Oznacza to, że trzeba zapłacić VAT. Jeśli nie jest się VAT-owcem owego Vatu nie można odliczyć od VATu ze sprzedaży. Wniosek jest jeden – nie da się prowadzić firmy. Na rejestrację VAT czekałem 2 miesiące. Kosztowało mnie to 4 długie wizyty w Urzędzie Skarbowym, odbiór kolejnych listów za potwierdzeniem odbioru, paru oświadczeń, które dyktowała mi urzędniczka – o reszcie za chwilę.

To nie był koniec moich rozczarowań. Otóż jak usłyszałem w urzędzie od niedawna wprowadzono podatek od wniesienia kapitału do spółki w wysokości 2%. Mówiąc wprost – z pieniędzy, od których odprowadziłem każdy możliwy podatek, Urząd chce kolejną kasę czyli 2% od kwoty wniesionego kapitału do mojej spółki. Jak ma działać spółka, która nie ma kapitału? W praktyce jest to prawie niemożliwe.

Wyszło tak, że podatki do ZUS musiałem płacić pomimo, że nie mogłem zarabiać przez 2 miesiące.

W praktyce działania urzędu skarbowego jak i podatek 2% od wniesienia kapitału spowodował stratę dla gospodarki (PKB) w kwocie ok 60 000 zł. Tyle bowiem kosztował:

 • utracony dochód, który mogła wygenerować spółka
 • wysłanie paru listów poleconych przez US
 • czas listonosza i pracowników poczty zajmujących się tym bezwartościowymi przesyłkami
 • praca „eksperta” US, która wykreowała same szkody dla gospodarki
 • koszt połączeń telefonicznych
 • koszty 4 moich dojazdów do US
 • około 8 godzin mojego czasu, gdzie każda godzina mojej pracy to duża kwota uszczerbku (tak wycenia ją rynek) – nie zarobiłem ja, ani budżet Państwa w formie podatków
 • koszt czasu mojej księgowej
 • koszt zużycia aparatu telefonicznego i łącza telekomunikacyjnego

Podsumowanie działania US –  STRATA dla Polski w kwocie ok 60 000 zł.

Podsumowanie

Jak łatwo policzyć, urzędnicy tylko w ciągu paru miesięcy spowodowali straty dla mnie i całej gospodarki na kwotę około 63 000 zł.

Oczywiście te 3 sytuacje tylko z paru miesięcy 2018 to nie wszystkie działania urzędników i rządzących na moją szkodę jako mikro-przedsiębiorcy. W praktyce to wszystko działa na szkodę całej gospodarki czyli nas wszystkich. Produkujemy 4 razy mniej dóbr i usług w Polsce niż na Zachodzie, więc zarabiamy również 4 razy mniej. Wskazówką dlaczego mało produkujemy w Polsce, może być mój dzisiejszy artykuł.

Działania polityków  poprzez stanowienie fatalnego prawa, multum PODATKÓW i podateczków dla przedsiębiorców i pracowników, w końcu działania ich aparatu opresji w formie US, ZUS i masy innych urzędasów, są jednymi z głównych powodów niskich wynagrodzeń w Polsce.

Rekin nigdy nie odpuszcza

W swoim DNA mam jedną zasadę, która zawsze sprawdzała mi się w życiu – jeśli ktoś podnosi na Ciebie rękę, utni ją, zanim Cię uderzy. Nie oznacza to jednak, że osobom, które działają na moją szkodę przytrafi się nieszczęśliwy wypadek lub odpalę bombę medialną z ich brudami. To niewiele by zmieniło, ponieważ za tych ludzi pojawią się kolejni podobni do nich. Tak działa system, w którym żyjemy.

Wobec tego uznałem, że najwłaściwszym krokiem będzie zamknięcie moich firm w Polsce do końca tego roku. Tym sposobem przestanę żywić szkodniki, które żyją za pieniądze z moich podatków, niszcząc dobrobyt nas wszystkich.

Pewnie zapytasz mnie co będę dalej robił w życiu? Podaj mi swój pomysł w komentarzu 😉

| 2018-07-26T15:04:58+00:00 Lipiec 25, 2018|Praca, Zarabianie|27 komentarzy

27
Dodaj komentarz

18 Wątków
9 Odpowiedzi w wątkach
0 Obserwatorów
 
Najpopularniejsze komentarze
Najczęściej komentowane
13 Kilogramów narybku

najnowszy najstarszy najlepiej oceniane
Aneta

„od niedawna wprowadzono podatek od wniesienia kapitału do spółki w wysokości 2%” – i tu wyszło Twoje niedouczenie, a raczej księgowej. Podatek od kapitału w spółce osobowej w wys. 2% jest od bardzo dawna. więc „podkręcanie” dramatyzmu dla potrzeb bloga trochę nie na miejscu. „Podkręcanie” rzekomo utraconych przez Twoją firmę dochodów, która przynosiłaby dziesiątki tysięcy dochodów od pierwszego dnia funkcjonowania – podważają wiarygodność Twoich wyliczeń. Po 15 latach prowadzenia różnych firm w PL z pozostałymi informacjami się zgadzam.

Wojtek

Normalnie Atlas się zbuntował, zamyka firmę i wyjeżdża z socjalistycznego kraju. Zupełnie jak w książce Ayn Rand „Atlas zbuntowany”.

Anka

Widzę, że ZUS poszedł na całość. Ja dostałam pismo o zaległości 3 grosze. Kazali zapłacić z odsetkami. Na początku pomyślałam, że to jakieś jaja, ale teraz widzę, że to akcja na całą Polskę. Przecież mają telefony, adresy mailowe, mogliby to załatwić taniej…
Przelałam im 4 grosze. Ciekawe, czy dostanę pismo, że mam grosz nadpłaty.
Jakie to chore. Jak ja bym w taki sposób prowadziła swoją działalność, to komornik byłby u mnie codziennie.

Ania

To samo tyle że w Anglii?

Bożena

Witam Pana, Jestem już szczęśliwą emerytką i zaczęłam czytać nie tak dawno Pana artykuły ponieważ musiałam coś zrobić z nadmiarem czasu i chciałam również zainwestować niedużą kwotę jaką udało mi się uściułać. Czytam, czytam i nie wierzę, że to wszystko jest prawdą i, że pracowałam 35 lat na stresującym i bardzo odpowiedzialnym stanowisku tylko po to żeby tylu darmozjadów żyło tak lekko za moje ciężko zarobione pieniądze w czasie kiedy ja na wszystkim oszczędzam i ciągle szukam promocji żeby odłożyć każdy możliwy grosz. Nie krzywdzę sobie tego, że aby odłożyć muszę szukać promocji i różnych przecen w sklepach bo to… Czytaj więcej »