UWAGA: 30 lipca 2019 Tax Care ogłosiła upadłość zapewne w związku z ratowaniem Idea Banku. Firma chce jednak dalej świadczyć usługi i przejść restrukturyzację.

Znalezienie dobrego księgowego, a konkretnie biura rachunkowego przypomina loterię. W tym artykule dzielę się opinią o Tax Care, czyli prawdopodobnie największym biurze księgowym w Polsce.

Pracowałem z wieloma biurami księgowymi. Często odnosiłem wrażenie, że niestety małe, a nawet średniej wielkości biura księgowe bardziej dbają o interesy swoje, Urzędu Skarbowego i ZUSu niż moje. Brakowało mi dostępu do bieżących wyników finansowych firmy. Dostęp online do ewidencji księgowej był niemożliwy. Nie miałem bieżącej kontroli nad księgowością.

Efektywne zarządzanie finansami mojej firmy z powodu ww. powodów nie było możliwe. Straciłem sporo pieniędzy np. przez brak możliwości utrzymania płynności w odpowiednim czasie, brak dopasowania zakupów pod kątem optymalizacji podatkowej. Do tego wszystkiego potrzebne jest nie tylko dobre biuro rachunkowe, ale cały panel księgowy online, który akurat Tax Care posiada doskonały.

Czy Tax Care to wiarygodne biuro księgowe?

Tax Care to nowoczesne biuro księgowe, oferujące wsparcie i doradztwo. Firma powstała w 2008 roku i wyrosła na prawdziwego potentata wśród biur rachunkowych w Polsce. Prawdopodobnie dziś jest to największe biuro księgowe w Polsce. Już ta informacja może wskazywać na to, że są najlepszym wyborem dla mikro i małych firm. Tax Care obsługuje nie tylko działalności gospodarcze i spółki prawa cywilnego, ale także spółki kapitałowe np. sp. z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością komandytowe oraz komandytowe.

Na początek przyjrzyjmy się największym zaletom Tax Care. Oczywiście wszystko ma wady, także Tax Care, więc poznasz je zanim zdecydujesz się podpisać umowę na usługi księgowe.

Zalety

 • Tax Care obsługuje jednoosobowe działalności gospodarcze oraz wszystkie typy spółek osobowych oraz spółek prawa handlowego.
 • Otrzymujesz pomoc dedykowanego księgowego, którego, jeśli z jakiś powodów Ci nie odpowiada, możesz zmienić bez dodatkowych kosztów.
 • Możesz liczyć na kontakt telefoniczny i porady księgowego od ręki.
 • Tax Care reprezentuje swoich klientów w ZUS i urzędach skarbowych co oszczędza dużo stresu i nieprzyjemności.
 • Otrzymujesz dostęp do systemu księgowego online czego lokalni księgowi zazwyczaj nie oferują. Dzięki temu możesz zobaczyć na bieżąco wyniki finansowe twojej firmy i całą ewidencję księgową.
 • Możesz skorzystać z dobrodziejstwa automatyzacji i integracji bankowości z biurem księgowym co oszczędza mnóstwo czasu np. poprzez masowe przelewy (jednym kliknięciem wysyłane są płatności pensji wszystkim pracownikom).
 • W przeciwieństwie do małych lokalnych księgowych w Tax Care księgowi „nie boją się własnego cienia”. Często zdarza się, że lokalni księgowi działają de facto na szkodę twojej firmy z niekompetencji i obawy, że jakiś urząd „przyczepi się” do nich. Lokalni księgowi wolą abyś płacił jak najwyższe podatki jak to możliwe. Pamiętam sytuacje, kiedy „mój” księgowy był przeciwko zaksięgowaniu faktury za wodę dla pracowników na 100 zł albo za obiad z klientem.
 • Księgowi są regularnie szkoleni z przepisów prawa, które zmieniają się bardzo często.
 • Księgowi Tax Care mają nad sobą bardzo doświadczonych ekspertów z zakresu rachunkowości, prawa i podatków. Tax Care ma duże zaplecze wysoko wykwalifikowanych księgowych i prawników dzięki czemu są na bieżąco ze wszystkim przepisami i orzeczeniami urzędów skarbowych. Twój księgowy może w każdej chwili zasięgnąć ich rady.
 • Dostęp do wsparcia w zakresie prawa, podatków oraz IT
 • Ceny nie są wysokie, a stosunek cena/zysk usług rachunkowych Tax Care oceniam bardzo pozytywnie
 • Pakiet FitSport oraz LuxMed w atrakcyjnych cenach.

Wady

Trudno znaleźć wady usług księgowych tego biura.

 • Aktualizacja 07.10.2019: Firma nadal ma kłopoty z płynnością finansową, wobec tego mogą pojawić się niedogodności dla klientów.
 • Jeśli jesteś fanem tradycyjnych dokumentów papierowych i przyzwyczajony do wożenia ich do księgowego, może to być problemem, jeśli w twojej okolicy nie ma biura Tax Care.
 • Ceny nie są niskie ale też nie są wysokie. Trudno więc zaliczyć aspekt celowy typowo do wad.
 • Tax Care oferuje integrację z bankowością Idea Banku, który ma problemy finansowe. Jednakże z tej komfortowej usługi wcale nie musisz korzystać. Warto pamiętać, że do 100 000 euro twoje depozyty są zabezpieczone Bankowym Funduszem Gwarancyjnym.

Panel księgowy Tax Care

W ramach usługi rachunkowej otrzymujesz bezpłatny dostęp do panelu księgowego, dzięki któremu możesz podejrzeć ewidencje, szczegóły kosztów i przychodów, zobowiązania, a nawet kto zalega Ci z płatnościami.

Wystarczy abyś spojrzał na zrzut ekranu sekcji „Analiza Finansowa” w systemie Tax Care. Nieocenione narzędzie, prawda? Logowanie, jedno kliknięcie i już widzisz wyniki finansowe swojej firmy na bieżąco.

Ceny

Zaprezentuję przykładowe ceny z maja 2019 dla jednoosobowej działalności gospodarczej, dla której ceny zaczynają się już od 99 zł miesięcznie.

Zobaczmy jednak typowe przykłady pakietów z darmowym wsparciem prawnymi IT przez 3 mies.. dla działalności gospodarczej, która jest płatnikiem VAT i prowadzi księgę przychodów i rozchodów:

Ilość dokumentów Cena
do 10 179 zł
do 30 229 zł
do 60 329 zł

Później ceny rosną już niewiele np. do 120 dokumentów 499 zł.

Przy spółkach ceny są trochę wyższe, jak w każdym biurze księgowym, ale nadal atrakcyjne w stosunku do jakości usług rachunkowych, panelu księgowego i czasu, który możesz zaoszczędzić dzięki integracji z systemem bankowym oraz fachowym wsparciem prawno-podatkowym oraz IT.

Podsumowując, ceny w Tax Care nie są ani niskie, ani wysokie. Biorąc pod uwagę stosunek ceny do zysku to usługa prezentuje się doprawdy atrakcyjnie.

Opinia Rekina Finansów o Tax Care

Doszedłem do wniosku, że warto, nawet dla samego porównania, skorzystać z usług rachunkowych Tax Care, żeby mieć punkt odniesienia, czego można oczekiwać od księgowego dla twojej firmy. Zapytałem Tax Care jaki procent klientów rezygnuje z ich usług ze względu, że nie są zadowoleni z obsługi lub z powodu zbyt wysokich kosztów. Wskaźnik ten okazał się mniejszy niż 3%, co mówi samo za siebie – kto zamówił usługę prowadzenia ksiąg rachunkowych w Tax Care, nie przenosi się gdzie indziej.

W tej recenzji dokładnie wskazałem czemu tak się dzieje. Tax Care dostarcza wysoką wartość dodaną dla przedsiębiorców – panel księgowości online, integracja z systemem bankowym, wsparcie prawno-podatkowe oraz IT.

Trudno znaleźć wady w usługach Tax Care. Na pewno zdarzają się księgowi, którzy mniej Ci podpasują, ale zawsze można ich zmienić w ramach usługi.

Szczerze pozostaje mi tylko kibicować Tax Care aby nadal rozwijali swoje usługi.

Jak zamówić usługę obsługi księgowej w Tax Care?

Wystarczy złożyć wniosek na tej stronie, aby konsultant przybliżył Ci dokładną ofertę skrojoną pod twoje potrzeby. Będziesz mógł zadać także pytania o frapujące Cię szczegóły usług rachunkowych Tax Care.

Podsumowanie
Tax care wyróżnia się panelem księgowym online, integracją z systemem bankowym, wsparciem prawno-podatkowe oraz IT. Ceny są konkurencyjne.
Funkcjonalność
10
Opłaty
8
Dodatkowe korzyści
10
Zalety
Wady
9.3
Ocena
Sprawdź