Czy zaliczasz się do 10% najbogatszych rodzin w Polsce ?

Narodowy Bank Polski (NBP) po raz pierwszy zbadał majątek polskich rodzin. W raporcie „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce” NBP próbuje wmówić Polakom, że polska rodzina jest bogatsza od niemieckiej.

Jaka jest rzeczywistość ?

Po odjęciu długów przeciętne polskie gospodarstwo domowe na koniec 2014 roku posiada majątek o wartości 256,8 tysięcy złotych. Jak podaje NBP to więcej niż przeciętna niemiecka rodzina. Niemcy bowiem mają średnio 51,4 tys. euro oszczędności, czyli około 218 tysięcy złotych.

Jest to porównanie nietrafione.

Wartość przeciętnego majątku polskiego gospodarstwa domowego czyli 256,8 tysięcy złotych zawiera bowiem wartości mieszkania, które Polacy zazwyczaj mają na własność. Tak więc biorąc pod uwagę wartość naszych oszczędności w gotówce, to Polska rodzina należy do 5 najbiedniejszych krajów UE. Przypominam, że Unia to 28 krajów. Polska rodzina jest natomiast zamożniejsza od słowackiej o 5 tyś. zł. Marne to jednak pocieszenie bowiem wynika to tylko z wyższych cen nieruchomości w Polsce.

Wg NBP 75% Polskich rodzin ma mieszkania na własność i to one stanowią lwią część ich majątku. Dla porównania w Niemczech lokum na własność ma zaledwie 44 % mieszkańców.

Oszczędności w gotówce polskich rodzin

Jak wypadamy na tle Niemców jeśli chodzi o oszczędności w gotówce ? 
(wliczając papiery wartościowe, lokaty bankowe, konta oszczędnościowe itp.)

Wygląda to fatalnie. Oszczędności przeciętnej polskiej rodziny to zaledwie 8,6 tys. złotych i suma ta jest zawstydzająca na tle innych państw UE. W strefie euro przeciętne oszczędności to 11,4 tys. euro czyli około 48,3 tyś. zł !

Zadłużenie polskich gospodarstw domowych też nie wygląda najlepiej. Co trzecie gospodarstwo domowe ma jakiś kredyt, 12 proc. społeczeństwa ma hipotekę. Ponad połowa rodzin ma zobowiązania mniejsze niż 10 tys. złotych.

Zobacz jak wypadasz na tle innych rodzin w Polsce.

Najbiedniejsze kontra najbogatsze rodziny w Polsce

Nie od dziś wiadomo, że rozwarstwienie majątku jest w Polsce ogromne. Badanie NBP tylko to potwierdziło.

10 procent najzamożniejszych polskich rodzin dysponuje 37 proc. całego polskiego majątku.

By zaliczyć się do grona najbogatszych, trzeba mieć aktywa o wartości 879 tys. złotych.

10 proc. najbiedniejszych rodzin ma głównie długi.

Po zsumowaniu majątków najbogatszych i najbiedniejszych okazuje się, że ich majątki są ujemne… dług wynosi aż 3,6 mld złotych !

Czy zaliczasz się do 10% najbogatszych rodzin w Polsce ?

By zaliczyć się do grona najbogatszych, trzeba mieć aktywa o wartości 879 tys. złotych.

rozkład majątku polskich gospodarstw domowych

50% Polskich rodzin posiada co najmniej 256,8 tyś. zł, 30% co najmniej 457 tyś. zł

Dotacje unijne oraz wzrost cen nieruchomości sprawił, iż przeciętnie największy majątek mają rodziny zamieszkałe na wsi (366 tys. złotych). Aktywa tych mieszkających w mieście to tylko 207 tys. złotych.

Wniosek ? Rodziny wiejskie są zazwyczaj bogatsze o 76% niż miejskie.

Wykształcenie głowy rodziny a zamożność rodziny

Zazwyczaj najbogatsi to ci najlepiej wykształceni.

Rodziny gdzie żywiciel rodziny ma wykształcenie wyższe posiada średnio 343 tys. złotych. Myślę, że z czasem osoby o średnim wykształceniu troszkę podgonią tych najlepiej wykształconych. Na rynku mamy duży przesyt magistrów. Na pewno spotkałeś się już z przypadkami, iż osoba po studiach zarabia znacznie mniej niż fachowiec po szkole zawodowej.

Typ zatrudnienia a zamożność gospodarstwa domowego

Okazuje się najbogatsze rodziny to te które prowadzą działalność gospodarczą. Głowa najbogatszych rodzin jest w wieku 45-54 lat.
 

Najbogatsze rodziny to te gdzie głowa rodzina ma około 50 lat i prowadzi własną działalność gospodarczą.

 
Najbogatsze są te gospodarstwa domowe gdzie główny żywiciel ma własną działalność gospodarczą. Średni majątek to aż 784 tys. złotych. W porównaniu do rodzin gdzie głowa rodziny pracujące „na etacie” to ponad 500 tysięcy złotych więcej !

Drogie Rekiny,

Czekam z niecierpliwością na wasze wnioski i komentarze !

Szymon Ziemba