Nieco ponad rok temu pisałem, że trzeciego największy bank w Europie czyli Deutsche bank jest na ostatniej prostej do bankructwa. Bank został częściowo przejęty parę miesięcy później przez inwestorów z Azji, którzy wpompowali w niego miliardy. W tym roku pomimo poprawy wyników sytuacja Deutsche banku nadal jest nie do pozazdroszczenia.

Polski Deutsche bank w związku z gigantyczną aferą finansową na świecie bardzo mocno odczuł odpływ klientów. Bank bardzo starał się przyciągnąć klientów dobrą ofertą wielu produktów. Niemcy potrzebują jednak kapitału aby dalej ratować niemiecki DB, więc decyzja o rychłej sprzedaży nie dziwi.

Od lata 2017 intensywnie mówiło się o sprzedaży polskiego Deutsche banku. Teraz ta plotka staje się faktem. Do końca roku, trzeci największy bank w Polsce, BZ WBK ma ogłosić, iż przejmuje polski Deutsche bank. Do finalizacji transakcji pozostały mniej istotne szczegóły. Wartość transakcji wyniesie ponad 2 miliardy złotych. Pozostaje nam już tylko czekać na oficjalny komunikat. BZ WBK przejmie tylko część detaliczną banku czyli klientów indywidualnych z wyjątkiem frankowiczów oraz pionu korporacyjnego i inwestycyjnego.

O ile sprzedaż portfela kredytowego we frankach jest zabroniona przez polskie prawo, to Deutsche bank celowo pozostawił sobie klientów firmowych oraz część inwestycyjną. W Polsce jest przecież mnóstwo niemieckich firm, a te nie odwrócą się od Deutsche banku. Części inwestycyjna jest potrzebna Niemcom także ze względów politycznych.

Jeśli ktoś myśli, że bankowość nie ma nic wspólnego z polityką to szybko powinien sobie przypomnieć przykłady z ostatnich lat. We Włoszech na wokandzie cały czas jest sprawa Deutsche banku, który w bardzo krótkim czasie sprzedał obligacje skarbowe Włoch za 7 miliardów euro w 2011 roku. Wywołało to lawinę paniki, wielki kryzys długu we Włoszech oraz upadek rządu Silvio Berlusconiego. Nie jest tajemnicą, że pozbycie się buńczucznego Berlusconiego było bardzo na rękę Angeli Merkel w tamtym czasie.

Masz konto osobiste w Deutsche bank? co robić?

Hiszpański BZ WBK, którego udziałowcem jest m.in. nasz nowy premier Mateusz Morawiecki, zapewne będzie chciał zmienić warunki użytkowania rachunków na takie jakie oferuje swoim klientom. Te niestety są gorsze niż w Deutsche bank pod kątem finansowym.

Standardowym problemem w takich sytuacjach jest także to, że rachunki są migrowanie do nowego systemu. To zwyczaj oznacza sporo niedogodności jak na przykład czasowy brak możliwości zalogowanie się do konta, wykonywania przelewów, niedziałająca karta itd.

Warto więc już teraz pomyśleć o zmianie konta czy założenia sobie nowego awaryjnego. Na moim blogu możesz zobaczyć popularny ranking najlepszych jakościowo kont oraz porównanie najtańszych kont osobistych.

Masz kredyt w Deutsche banku? co robić?

Trzeba się liczyć z tym, iż warunki kredytowe mogą się zmienić po przejęciu DB przez BZ WBK w zakresie, którego nie obejmuje umowa kredytowa. Jeśli ty nie będziesz chciał dokonywać zmian w umowie np. nie będziesz chciał wydłużać okresu kredytowania to wszystko zostanie na dotychczasowych warunkach. Nie masz zatem się czego obawiać.

Jeśli masz tani kredyt w Deutsche banku to nie rób z nim nic, tzn, spłacaj sobie go tak jak to robiłeś dotychczas. To samo zaleciłbym nowym kredytobiorcom. Deutsche bank ma w tej chwili bardzo korzystne warunki finansowe kredytów gotówkowych. Warto wykorzystać więc tą szansę na tani kredyt. Taka okazja nie zdarza się często.

W zupełnie odmiennej sytuacji są frankowicze. Ich kredyty hipoteczne w CHF zostaną nadal w DB. Warunki kredytowe nie zmienią się ale uraczyć oddział Deutsche Banku będzie bardzo trudno. Większość oddziałów zostanie przejęta przez BZ WBK. W każdym razie dla „internetowców” czyli dla Ciebie nie będzie to miało znaczenia.

Masz lokatę Deutsche banku? co robić?

Sprzedaż Deutsche banku na rzecz BZ WBK da ci jeszcze większe poczucie bezpieczeństwa. Spokojnie czekaj, aż zakończy się twoja lokata. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nowe lokaty w BZ WBK są bardzo słabo oprocentowane także nie będziesz z nich zadowolony. No to jednak jest sposób. Jak tylko skończy ci się lokata w Deutsche banku możesz zaglądać na mojego bloga do zestawienie najlepszych lokat bankowych i wybrać coś dobrego dla swojego portfela.

Co dalej z bankructwem Deutsche Bank ?

Bankructwo Deutsche Bank zmierza powoli do szczęśliwego końca. Niemcy musieli sprzedać znaczną cześć udziałów i dalej to robią np. sprzedają polski DB. Tak naprawdę nie mają wyjścia. Niestety swoje problemy zawdzięczają w głównej mierze samym sobie. Szkoda natomiast, że Polski DB, który zaczął oferować bardzo dobre produkty pod względem finansowym niedługo zniknie z rynku dla klienta indywidualnego. Wpłynie to niekorzystnie na konkurencję na rynku bankowym, która dramatycznie się zmniejsza. To z kolei oznacza wyższe koszty usług bankowych dla wszystkich.