Jak sprawdzić czy jestem w BIK za darmo? Przez niską ocenę oraz niekorzystne wpisy w BIK banki często odmawiają udzielenia kredytu.

Warto sprawdzić swój BIK także po to aby upewnić się czy ktoś nie wziął kredytu na twoją tożsamość. Warto przypomnieć, że w 2016 roku wyciekło parę milionów danych PESEL z państwowej bazy zarządzanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Do dziś nie wiadomo w czyje ręce trafiły dane, warto więc załączyć sobie alarm w BIK dzięki, któremu będziesz wiedział czy ktoś zaciągnął kredyt na Ciebie. O tym piszę w dalszej części artykułu.

Dla przypomnienia BIK to Biuro Informacji Kredytowej, które gromadzi dane o historii kredytowej Polaków. Dane o naszych zobowiązaniach trafiają do BIK z banków, SKOK-ów, a także z firm pożyczkowych z tzw. chwilówek. Właścicielem BIK są banki, w tym państwowe PKO PB i Pekao S.A.

3 sposoby na sprawdzenie BIK

  1. Najlepszym bo najszybszym i najwygodniejszym sposobem na sprawdzenie BIK jest pobranie raportu ze strony BIK.
  2. Innym sposobem jest odpłatne pobranie raportu BIK za pomocą konta iPKO lub Inteligo.
  3. Najgorszym rozwiązaniem jest zadzwonienie do banku z zapytaniem jaka jest twoja ocena BIK. Nie polecam stosować tej metody ponieważ bank wykonuje zapytanie do BIK, tym samym obniżając swoją ocenę BIK, która przekłada się na obniżenie zdolności kredytowej. Minusy tej metody jest także to, że nie otrzymasz w ten sposób pełnego raportu BIK.

Jak sprawdzić BIK krok po kroku?

Zanim pobierzesz raport musisz założyć sobie darmowe konto w BIK. Przygotuj sobie koniecznie skan dowodu osobistego – osobno awersu i rewersu.

  1. Wejdź na stronę BIK tutaj, a następnie kliknij klawisz „Pobierz raport BIK” na środku strony.
  2. Wypełni dane w formularzu
  3. Potwierdź swoją tożsamość

 

Potwierdzenie tożsamości jest wymagane po to aby obca osoba nie mogła pobrać twojej historii kredytowej ze wszystkimi danymi  osobowymi. Gdyby nie było takiego wymogu ktoś obcy mógłby się od ciebie podszyć.  Osobiście preferuję opcję potwierdzenia poprzez skan lub zdjęcie dowodu osobistego bo to najszybsza i najwygodniejsza metoda. Kliknij „wybierz”.

weryfikacja konta bik
Wgraj zatem wgrać skan lub zdjęcie awersu i rewersu dowodu osobistego. Oprócz tego musisz podać numer konta bankowego, z którego wykonasz przelew weryfikacyjny w wysokości 1 zł. BIK odrzuca przelewy z kont małżeńskich i wspólnych.

Kliknij przycisk dalej i sprawdź czy wyświetlone dane pokrywają się ze stanem faktycznym.  Jeśli wszystko jest poprawnie wypełnione to wciśnij przycisk „wyślij”. Następnie wybieramy sposób wykonania przelewu weryfikacyjnego na 1 zł. Po wykonaniu operacji czekamy na weryfikację i aktywację naszego konta – trwa to do 24 godzin.

Jaki raport BIK jest najlepszy?

Jeśli twoje konto w BIK jest już zweryfikowane to zaloguj się do niego. Ukaże się ekran startowy:

jak pobrać raport BIK

Do wyboru mamy kilka raportów BIK:

  1. Najlepszym wyborem jest zamówienie Profilu Kredytowego Plus ponieważ tam znajduje się twoja pełna historia kredytowa oraz punktacja BIK. Taki raport liczy zazwyczaj minimum kilkadziesiąt stron. Ten raport jest często niezbędny podczas konsultacji kredytowej rekina dla kredytów konsolidacyjnych, gdzie zamieniam wiele kredytów na nowy i tańszy kredyt – tym sposobem pomagam wyjść z długów czytelnikom. Koszt raportu to 36 zł. Bardzo rzadko, ale zdarzają się promocje, które umieszczam tutaj. Aktualnie: brak promocji.
  2. Inną opcją jest Informacja Ustawowa – jednak na ten dokument zmuszeni jesteśmy zaczekać aż 3 tygodnie, z uwagi na fakt, że jest on darmowy. Minusem tego raportu jest brak informacji o twojej punktacji scoringowej BIK, a niestety jest ona bardzo pomocna dla pośredników kredytowych czy samych analityków kredytowych w bankach, przy składaniu wniosku o kredyt.
  3. Trzecim raportem jaki możesz pobrać jest BIK Pass – jednostronicowy dokument z informacją o twojej punktacji BIK. Koszt raportu BIK pass to 23 zł. W raporcie nie ma informacji o dokonanych zapytaniach kredytowych w ostatnim czasie, a informacja o nich jest bardzo potrzebna dla osoby, która zajmuje się znalezieniem najtańszej oferty kredytowej, w tym dla mnie podczas konsultacji kredytowej – zarówno dla kredytu gotówkowego (w szczególności konsolidacyjnych – zmiana paru kredytów na jeden, tańszy), jak i kredytu hipotecznego.
  4. Alert – to inaczej alarm. BIK umożliwia włącznie alarmu. Polega to na tym, że będziesz dostawał na telefon powiadomienie w momencie, gdy jakiś Bank zapyta o twoje dane w BIK. Jest to bardzo pomocne narzędzie w wykrywaniu wyłudzeń kredytu przez osoby trzecie. Jeśli posiadasz taki alert od razu zostaniesz poinformowany, że ktoś próbuje wyłudzić na Ciebie kredyt. Niestety nie sprawdzisz czy przed włączeniem alertu ktoś wziął kredyt podszywając się pod Ciebie. Dlatego oprócz alertu można zamówić sobie pełny raport aby spać bezpiecznie.

Sprawdzenie BIK poprzez konto osobiste w PKO BP

Zaloguje się na swoje konto osobiste przez ipko.pl. Następnie kliknij po lewej stronie w zakładkę „kredyty” – wybierz potrzebny C raport, opłać go i pobierz na swój komputer. Powinieneś otrzymać sms z hasłem, które jest potrzebne do otwarcia raportu.

Czy można wyczyścić BIK?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wyczyścić BIK można jedynie poprzez spłatę zobowiązań. Zdarza się, że np. bank nie usunie złych wpisów pomimo spłaty zobowiązania. Wtedy trzeba interweniować w banku. Złe wpisy generalnie przedawniają się po 5 latach i dopiero wtedy inni kredytodawcy nie biorą pod uwagę takich wpisów, a ocena BIK wędruje do góry. Całą operację czyszczenia BIK trzeba zacząć jednak od analizy raportu BIK.

Mam nadzieję, że ten wpis pomógł Ci dowiedzieć się jak sprawdzić BIK. Jeśli chcesz pozostać ze mną w kontakcie zapraszam do bezpłatnej subskrypcji bloga. Od czasu do czasu wysyłam emaile z ważnymi informacjami np. o tym, że Ministerstwo Finansów opracowuje centralną bazę rachunków, w której znajdą się wszystkie twoje dane osobowe i kontaktowe łącznie z lokalizacją i kwotami twojego majątku (nawet to co masz w sejfie w banku). Wyciek milionów PESEL z państwowej bazy to poważny problem dla wielu Polaków. Wyciek danych z Centralnej Bazy Rachunków może oznaczać coś dużo gorszego – utratę całego majątku.

[FM_form id=”1″]