Każdy rekin potrzebuje dobrego kalkulatora lokat bankowych. Stworzyłem go z myślą o Tobie. Abyś mógł łatwo obliczyć zysk z lokaty, konta oszczędnościowego lub innej inwestycji np. obligacji skarbowych.

Zobacz koniecznie moje aktualne rankingi:

  1. Najlepsze lokaty – bez haczyków !
  2. Inwestycje Rekina Finansów !
  3. Ranking kont oszczędnościowych !

Możliwości kalkulatora lokat bankowych Rekina

Kalkulator lokat posiada bardzo szerokie możliwości. Może być wykorzystywany także jako kalkulator lokat jednodniowych, miesięcznych, a nawet paro-letnich. Kalkulator nadaje się także do obliczania lokat walutowych. Praktycznie możesz go wykorzystywać do obliczania zysku z każdej lokaty oszczędnościowej. Należy jedynie pamiętać, że kalkulator podaje zysk netto czyli ten po odjęciu podatku belki. Podatek od lokat bankowych w kalkulatorze jest potrącany identycznie jak w bankach.

Jak obliczyć zysk z lokaty?

Nie wiesz jak policzyć zysk z lokaty? Nie martw się. Po przeczytaniu będziesz już wszystko wiedział. Na początek objaśnienia do kalkulatora.

Kwota lokaty

Kwota lokaty to depozyt pieniężny, który wpłacasz do banku na rachunek lokaty terminowej. Chcesz ulokować 10 000 zł? Nie am problemu. Wpłacasz je do banku na lokatę.

Oprocentowanie lokaty

Oprocentowanie lokaty jest zawsze podawane w skali rocznej.

Przykład: Bank oferuje lokatę roczną z oprocentowaniem 2%. Zatem przez rok zarobisz 2%. Jeśli lokata jest na krótszy okres np. na 3-miesiące wtedy jej oprocentowanie wynosi mniej tj. 2%/4= 0,5%. Dzielimy przez 4 ponieważ 3 mies x 4 daje 12 mies czyli rok. Oczywiście od zysku bank potrąci jeszcze ustawowy podatek 19%. Więcej przykładów liczenia zysku z lokaty pod koniec artykułu.

Okres lokaty

To nic innego jak czas trwania twojej lokaty. Lokata 4-miesięczna oznacza, że po 4 miesiącach się skończy. Dostaniesz wtedy całą początkową kwotę, którą wpłaciłeś rachunek lokat odsetki czyli twój zysk. Zazwyczaj jeśli zerwiesz lokatę przed terminem zakończenia tracisz prawie cały zysk. Jeśli istnieje takie ryzyko lepsze może okazać się dla Ciebie konto oszczędnościowe gdzie możesz wypłacać środki w każdej chwili bez utraty odsetek.

Kapitalizacja odsetek

W kalkulatorze lokat Rekina możesz ustawić kapitalizację odsetek dniową, miesięczną i roczną. Daje Ci to pełne możliwości kalkulacji odsetek.

Nie wiesz co to kapitalizacja? Zaraz będziesz wiedział ;)

Na której lokacie terminowej bardziej opłaca się ulokować 10 000 zł?

  1. oprocentowanie 2%, czas trwania lokaty 12 miesięcy
  2. oprocentowanie 2%, czas trwania lokaty 3 miesiące ale za każdym razem po jej zakończeniu będziesz zakładać kolejną na 3 miesiące i w sumie przez rok założysz ją 4 razy.

Podsumowując w obu przypadkach będziesz lokował pieniądze w banku przez okres 12 miesięcy.

W 2-gim przypadku po każdych 3 miesiącach otwierasz kolejną lokatę. Tutaj dochodzimy do pojęcia kapitalizacji. Zauważ, że za każdym razem lokujesz początkową kwotę plus otrzymane odsetki od banku. Odsetki są więc naliczane 4 razy w roku! Odsetki bankowe, czyli zysk za każdym razem powiększa twoją kwotę początkową.

Po 3 miesiącach masz

kwota początkową + odsetki

Po 6 miesiącach otrzymasz

(kwota początkowa + odsetki) + (odsetki od kwota początkowa+odsetki)

Po 9 miesiącach masz

((kwota początkowa + odsetki) + (odsetki od kwota początkowa+odsetki) + odsetki od ((kwota początkowa + odsetki) + (odsetki od kwota początkowa+odsetki))

itd.

Zatem bardziej opłacalne jest założenie 4 lokat jedna po drugiej (lokata nr 2) bowiem odsetki będą kapitalizowane aż 4 razy w roku w roku. Dzięki temu zarobisz więcej niż na lokacie 12 miesięcznej (lokata nr 1). Nie wiem czy wiesz ale odsetki na kontach oszczędnościowych są kapitalizowane co miesiąc, a na lokatach zazwyczaj tylko raz – na koniec okresu lokaty.

Zysk netto

Niestety politycy i urzędnicy muszą na kimś żerować. To taki typ ludzi, który żeruje nawet na twoich oszczędnościach. Podatek od lokat bankowych wynosi aż 19% i jest liczony od zysku z każdej lokaty. Podatek wprowadził Marek Belka, były minister finansów w czasach rządów SLD. Bank sam pobiera kwotę podatku i przekazuje ją do Urzędu Skarbowego. Tym podatkiem nie musisz się martwić, chyba że prowadzisz firmę i masz rachunek firmowy. Wtedy sam rozliczasz się z podatku od lokat.

Wzór na obliczanie zysku z lokaty

Jeśli uczysz się matematyki finansowej mój kalkulator lokat pomoże Ci sprawdzić sobie czy prawidłowo obliczyłeś zysk z lokaty. Wzór na obliczanie zysku z lokaty jest pochodną wzoru na procent składany, które zapewne znasz już z podstawówki. Wzór ten stosują też banki.

Wzor zysk lokata
K – kwota końcowa
Ko – Kwota początkowa
p – oprocentowanie lokaty w skali roku (%)
k – liczba kapitalizacji odsetek w ciągu roku
n – ilość lat
r – stopa % podatku od dochodów kapitałowych (w Polsce 19%)

Przykłady obliczania z pominięciem (1- r/100) czyli podatku:

Lokata półroczna z kapitalizacją miesięczną.
K=Ko*(1+(r/12))^(6/12*12)

Lokata kwartalna z kapitalizacją dzienną
K=Ko*(1 + (p/365))^(3/12*365)

Lokata 8-dniowa z kapitalizacją dzienną
K=Ko*(1+(p/(365))^((8/365)*(365))

[sociallocker id=”3105″]

Lokata 3-letnia z kapitalizacją na koniec okresu
Kn=K*(1+(r/(12/36))^((36/12)*(12/36))

Lokata 3-letnia z kapitalizacją roczną
K=Ko*(1+(p/(12/12))^((36/12)*(12/12))

Lokata 5-miesięczna z kapitalizacją tygodniową
K=Ko*(1+(p/(52))^((5/12)*(52))

Lokata 2-letnia z kapitalizacją dzienną
K=Ko*(1+(p/(365))^((24/12)*(365))

Lokata 8-dniowa z kapitalizacją na koniec okresu
K=Ko*(1+(p/(365/8))^((8/365)*(365/8))

Lokata 20 miesięczna z kapitalizacją miesięczną.
K=Ko*(1+(p/12))^(20/12*12)

Aby sprawdzić czy prawidłowo obliczyłeś zysk z lokaty i kwotę końcową oszczędności musisz jeszcze odjąć podatek. Zgodnie ze wzorem, który podałem. Wtedy twój wynik będzie równy wynikowi z kalkulatora lokat rekina. Minimalne (groszowe) różnice mogą wynikać z systemu zaokrągleń.
[/sociallocker]
Na koniec muszę podać notkę dupochron przed hienami – nieprzyjemny gatunek ludzi:

„Autor kalkulatora nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje użytkowników, z niego korzystajacych, ani za wyniki, które podaje kalkulator. Korzystasz na własną odpowiedzialność.”

Będzie mi miło, jeśli docenisz moją pracę i udostępnisz kalkulator na swoim blogu, facebooku lub wyślesz znajomym :)