[dropcap]B[/dropcap]anki właśnie przeżywają najtrudniejszy okres od 1989 roku.

Składa się na to:

  • Podatek bankowy, który kosztuje banki 4 000 000 000 zł rocznie;
  • Wyższe wymogi kapitałowe narzucone przez KNF, kosztują 10 000 000 000  zł;
  • Nowe składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny około 3 000 000 000 zł;
  • Frankowicze, których kredyty z wielkim prawdopodobieństwem zostaną przewalutowane i będą kosztować banki około 67 000 000 000 zł wg KNF.

To łącznie  84 000 000 000 zł ! Przeogromna kwota, która mogłaby pokryć cały deficyt Polski przez 2 lata.

Banki są pod ogromną presją finansową i wreszcie chcą nas wysłuchać ! Chcą udoskonalić konta osobiste i stworzyć idealne konto osobiste. Po to aby ułatwić nam życie i zniwelować najbardziej uciążliwe opłaty. Jak mogą tego dokonać?

Podam choćby jedną z wielu możliwości.

Banki w Polsce utrzymują 30 mln rachunków osobistych, z tego tylko 14,5 mln jest aktywnych! Ponoszą ogromne koszty utrzymania, mimo, że nikt nie korzysta z tych rachunków. Takich smaczków jest wiele.

Okazuje się, że banki nie znają nas-klientów tak dobrze. Chcą to zmienić i poznać nasze oczekiwania. Możemy wspólnie zmienić rynek bankowy. Jeżeli się zjednoczymy, będziemy mogli wpłynąć na banki, aby wysłuchały naszego głosu i stworzyły dla nas konto idealne. Akcja jest organizowana m.in. przez Związek Banków Polskich, który na podstawie naszych ankiet przekaże nasze preferencje do wszystkich banków, aby dostosowały się do naszych potrzeb!

Warto przekazać im co tak na prawdę myślimy o kontach osobistych, kartach płatniczych, bankomatach, i opłatach za te usługi. Za wypełnienie ankiety można otrzymać Smartwatch’a Sony. Nie wypada mi samemu brać udziału Konkursie Rekina, więc przyznam się, że wypełniłem ankietę na miliony-polakow.pl. Czekam na losowanie 🙂 Przede wszystkim jednak lubię wyrażać swoje zdanie na temat banków, co robię regularnie na blogu. Ta akcja to doskonała okazja abyś i ty wyraził swoje zdanie na temat banków i ich produktów m.in kont osobistych, kart płatniczych i bankomatów.

Idealne konto osobiste? tzn jakie?

Co miesiąc wybieram dla czytelników najlepsze darmowe konta bankowe. Czy są one idealne? Nie wiem, bo także nie znam do końca twoich oczekiwań. Wybieram najlepsze z najtańszych.

Firma Comperia opracowała bardzo ciekawe zestawienie o kontach bankowych, dostępne dla uczestników ankiety na miliony-polakow.pl. Ja udostępnię tylko małe fragmenty tego raportu.

#Fakt 1 – w 11 bankach możesz mieć konto, kartę i wszystkie bankomaty za 0 zł

A ty ile płacisz miesięcznie za konto z kartą płatniczą?

A ty ile płacisz miesięcznie za konto z kartą płatniczą?

#Fakt 2 – darmowe bankomaty

Koszt utrzymania bankomatów, koszt dowozu i odbioru gotówki przez specjalistyczne wozy opancerzone i ochronę są niebotyczne. Ktoś też musi liczyć te pieniądze. Liczarki w skarbcach banków same wszystkiego nie zrobią. To generuje kolejne gigantyczne koszty każdego dnia. Mimo tego w niektórych bankach wciąż dostępne są darmowe wypłaty i wpłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

banki - oplaty za bankomaty

A ty masz darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce?

#Fakt 3 – Średnia wielkość przelewu internetowego to aż 1100 zł

Niebywałe, ale na kontach osobistych obracamy na prawdę sporymi kwotami. Dlatego też przelewy internetowe są u nas za darmo. Za granicą przelewy internetowe są często płatne.

#Pozostałe Fakty

Na miliony-polakow.pl możesz ściągnąć pełny raport z ciekawymi danymi, które udostępniły banki.

O projekcie Milion Polaków

Projekt ten jest owocem współpracy porównywarki finansowej Comperia.pl, Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych, Związku Banków Polskich przy wsparciu medialnym Rekina Finansów. Zaangażowanie ze strony ZBP pozwoli na przekazanie głosu osób biorących udział w badaniu całemu środowisku bankowemu. Głos ten będzie tym mocniejszy, im więcej z nas weźmie udział w akcji.

Konkurs z nagrodami – Smartwatchami Sony

Osoby uczestniczące w badaniu mogą także wziąć udział w konkursie. Odpowiadając na jedno dodatkowe pytanie mają szansę wygrać jednego z 55 smartwatchy Sony SW2. W ramach platformy Miliony Polaków otrzymają też „przewodnik bankowania 2016”, czyli vademecum tego w jakie usługi i możliwości banki zaopatrują swoich klientów i jak optymalnie z nich korzystać.

Twój komentarz

Czasami czytelnicy na blog narzekają na banki za naliczanie opłat, za które ich zdaniem bank nie powinien naliczyć. Teraz mamy szansę aby przekazać bankom nasze uwagi. Dzięki pozyskaniu informacji bezpośrednio od nas banki będą wiedziały, jak przygotować idealną ofertę dla nas. Jest to pierwsze tego typu badanie w historii polskich bankowości od 1989 roku.

A ty co sądzisz o akcji “Miliony Polaków”?

Szczególnie jestem ciekawy co zaznaczyłeś w punkcie 6 ankiety:

dlaczego wybrałeś konto bankowe

Co skłoniło cię do założenia twojego rachunku bankowego ?

Może kiedyś pole „konto polecił mi znajomy” zmieni się na „polecił mi Rekin” 😉

Swoją drogą marzy mi się aby kiedyś jakiś bank nazwał swoje konto bankowe ” idealne konto Rekina”.