Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 15 maja 2019 wprowadziła kuratora do Idea Banku. Przypomnę, że Idea Bank w opublikowanym sprawozdaniu finansowym za 2018 rok pokazał 1,9 mld zł straty finansowej. Tak gigantyczna strata to oczywiście pokłosie afery KNF i próby przejęcia banków za symboliczną złotówkę przez urzędników o czym pisałem w artykule: „Afera KNF doprowadzi do bankructwa Getin i Idea Bank?„.

Przypomnę tylko, że urzędnicy, moim zdaniem z zemsty za ujawnienie afery przez właściciela banku, nałożyli kary na Idea Bank i umieścili bank na liście ostrzeżeń za sprzedaż obligacji Get Backu, co miało miejsce 1,5 roku przed ujawnieniem afery KNF i kompletnie nie miało wpływu na sytuację finansową Idea Banku! Przekaz medialny ludzie odebrali jednak następująco:

„Idea Bank na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego! Musi być bardzo źle! Uciekać!”.

Skala paniki klientów, jak pokazały wyniki finansowe, zaskoczyła nawet mnie, choć obiektywnie nie było podstaw do takiej paniki. Ludzie kierują się jednak emocjami, co żadną tajemnicą ani zaskoczeniem nie jest. Duży wpływ na to ma też to, że jako społeczeństwo jesteśmy niewyedukowani ekonomicznie o czym pisałem w artykule „Dlaczego Polacy to Janusze i Grażyny ekonomii?

KNF wprowadza kuratora do Idea Banku

Zgodnie z art. 144 ust. 6 prawa bankowego KNF powierzyła funkcję kuratora Bankowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. W uzasadnieniu decyzji KNF wskazała m.in, że celem zastosowania powyższego środka w postaci ustanowienia kuratora jest:

…wsparcie procesu opracowywania działań naprawczych i ich realizacji przez aktualny Zarząd Banku, co może przyczynić się do zwiększenia zaufania do Banku i jego władz. Wybór kuratora w postaci Bankowego Funduszu Gwarancyjnego podyktowany jest doświadczeniem Funduszu w działaniach o charakterze restrukturyzacyjnym oraz ma umożliwić skuteczną i efektywną autosanację.

– tak brzmi komunikat KNF.

Kurator może blokować wszystkie decyzje zarządu Idea Banku. Osobiście mam mniejsze zaufanie do urzędników niż do Zarządu banku, także wprowadzanie kuratora postrzegam raczej jako złą wiadomość. Przypomina mi się sytuacja z SK Bankiem gdzie kuratorzy i komisarze stali się gwoździem do trumny SK Banku.

Czy Idea Bank ma szansę nie zbankrutować?

Fakty są jednak takie, że kapitał własny Idea banku na dzień 31 grudnia 2018 roku stopniał do zaledwie 273 mln złotych wobec 2,5 mld zł rok wcześniej. Różnica między miliardami, a milionami oznacza to, że tylko w czwartym kwartale 2018 r kapitał własny Idea Banku zmalał o 85 proc., a współczynnik Tier 1 obniżył się do 2,7 proc wobec limitu 10,88 proc (TCR z kolei wyniósł 4,11 proc. przy limicie 12,88 proc.). 

To pokazuje, że ujawnienie afery KNF zniszczyło Idea bank – szczerze ceniony bank przeze mnie i przez blisko 300 000 polskich przedsiębiorców.

Reklama
baner darmowe akcje

Idea Bank nie stracił płynności finansowej tylko dzięki kroplówce finansowej od NBP. De facto więc los Idea Banku jest już wyłącznie w rękach polityków, szczególnie teraz po wprowadzeniu kuratora.

Nie bez przyczyny napisałem w tytule artykułu „Idea Bank przestanie istnieć już jesienią 2019?”. Otóż jak zapewne wiesz jest to okres wyborów parlamentarnych. Zaraz po wyborach parlamentarnych socjaliści mogą przeprowadzić taką operację bankructwa lub przejęcia Idea Banku. Podobnie jak zresztą wprowadzali daninę solidarnościową i inne podatki 2 dni po wygraniu wyborów. Przed wyborami bankructwo Idea Banku jest partii rządzącej wybitnie nie na rękę.

Scenariusze ratunku Idea Banku

Ratunkiem dla Idea Banku jest wyłącznie dokapitalizowanie i… dosyć kosztowny rebranding – pytanie kto miałby to zrobić? Od 2018 roku mówiło się o połączeniu z Getin Bankiem. Problem jest jednak taki, że Getin bank też ma problemy finansowe. Właściciel Idea i Getin Bank, Leszek Czarnecki, już tyle razy dokapitalizowywał banki, że wątpię aby miał jeszcze jakieś istotne środki własne.

Inwestor zewnętrzny np. jakiś fundusz Private Equity? Szczerze wątpię. Jeśli miałoby to się stać już dawno by się to stało, kiedy bank był jeszcze kowalem swojego losu.

Inną, najbardziej prawdopodobną wg mnie opcją jest to, że BFG lub Państwowy bank przejmie Idea Bank za tą przysłowiową złotówkę, o której słyszeliśmy w nagraniach pomiędzy Szefem KNF, a właścicielem banku Leszkiem Czarneckim. Co zabawne kurator Idea Banku pochodzi z BFG, a w stenogramach dowiadujemy się, że to właśnie Pan Zdzisław Sokal (szef BFG), naciskał na doprowadzanie do sytuacji, w której Getin Bank można by przejąć za przysłowiową złotówkę. Stenogram tej rozmowy już przytaczałem na blogu tutaj.

Zamieszczam fragment dla przypomnienia:

LC – Leszek Czarnecki, właściciel Idea Banku i Getin Banku

MC – Marek Chrzanowski, dziś już były szef KNF

LC: Wie pan tak pana słucham i z ust pana Sokala się pojawiały takie uwagi że my jesteśmy jakąś zorganizowaną grupą przestępczą

MC: Yhy

LC: Zresztą to nie raz nie dwa powtarzał na spotkaniach już z samym zarządem BFG i tam taka ogromna nieufność w stosunku do tego co my robimy po prostu zastanawiam, że tak powiem jaki jest cel działań drugiej strony bo jeżeli celem jest przejęcie tego banku za złotówkę i przekazanie go czy też znacjonalizowanie to nazywam rzecz po imieniu to jest po prostu kradzież.

MC: Tak, ale to ja zakładam, że to jest ..

LC: I to kradzież powiedzmy systemowa z systemu, po prostu coś nieprawdopodobnego

MC: Ale wie Pan co, ja jestem po drugiej stronie, tak?

LC: Yhhh

MC: to jest (działanie) dopuszczalne ja Panu mówię o…

LC: Na mnie na razie z moich działań, że tak powiem, Państwo żadnej szkody nie poniosło to tylko ja ponoszę szkody, chcę je, że tak powiem, doprowadzić bank do stanu normalności — mało tego wydaję się w tej chwili, że program naprawczy chyba się udał, znaczy wszystko wskazuje, że się udał, nic nie wskazuje, że się nie udało, dalej przy relatywnie wysokich wskaźnikach współczynnika wypłacalności – poniżej norm – ale relatywnie wysokim z prostym planem dojścia i że w ogóle takie pomysły się pojawiają w głowach urzędników państwowych, Jezus Maria gdzie my żyjemy!

MC: Ale to ja Panu tak jak mówię, w zaufaniu i to mówię dyskretnie, tak? Nie chcę, żeby Pan wykorzystywał tę informację, ja identyfikuję tutaj problem.

Ciekawie będzie też obserwować w czyje ręce ostatecznie trafi Idea Bank i być może Getin po nacjonalizacji. Na ten moment jest to insynuacja, ale jeśli to co usłyszeliśmy w stenogramach się ziści, politycy lub biznesmeni związani z politykami partii socjalistycznej przejmą te banki rękami BFG czy innego państwowego podmiotu.

Nie sądzę, aby państwowy Alior Bank stał się tym bankiem-narzędziem, który wchłonie Idea Bank, bo jego jakość portfela kredytowego nie wygląda szczególnie ciekawie.

Odsetek złych kredytów Idea Bank będzie wzrastał

W artykule Idea Bank na krawędzi niewypłacalności? z 6 września 2018 r. pisałem o tym, że dokręcanie śruby przedsiębiorcom w Polsce przez socjalistów, wpłynie negatywnie na ich sytuację finansową i przez to odsetek złych kredytów wśród firm będzie wzrastał. Idea bank jako bank typowo skupiony na przedsiębiorcach, bezpośrednio to odczuwa. Do tego pogarsza się stan gospodarki, który teoretycznie jest jeszcze dobry (ale bez przyszłości).

Warto spojrzeć do tamtego artykułu i zobaczyć, że ponad 70% negatywnych reform (podwyżek podatków i regulacji dla przedsiębiorców) zostało już wprowadzonych przez socjalistów. Test przedsiębiorcy Skarbówki to kolejna nowość, która zmiecie z rynku tysiące polskich przedsiębiorców (i klientów Idea Banku). Kolejne negatywne reformy czekają w kolejce, ale takie rzeczy jak zniesienie limitu składek ZUS pewnie zobaczymy zaraz po jesiennych wyborach – jeśli socjaliści zwycięża, choć po opozycji cieszącej się dziś największym poparciem spodziewam się podobnych działań (po tym jak wykorzystali 8 lat swoich rządów).

Czy uciekać z Idea Banku?

Każdy powinien samodzielnie podjąć decyzję. Osobiście, na dzień pisania artykułu, utrzymuję środki w Idea Banku, ale już nie powyżej limitu gwarancji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego 100 000 euro.  Nawet jeśli Idea Bank by zbankrutował to BFG ma wystarczające środki aby wypłacić gwarantowane depozyty.

W każdym razie jeśli chcesz przenieść środki z Idea Bank zrób to przez mojego bloga np. jako miły gest w podziękowaniu za serię darmowych artykułów o Idea i Getin Banku :) Linki do rankingów poniżej:

Trzeba też pamiętać, że problem Idea banku to nie tylko problem tego konkretnego banku. Proszę pomyśleć jakie problemy będzie miało 300 000 firm (taką liczbą w reklamach chwali się bank), które są klientami Idea Banku.

Warto spojrzeć także jeszcze szerzej. Czy Idea Bank będzie pierwszym klockiem domino popychającym kolejne klocki domina finansowego w Polsce? Nie jest tajemnicą, że inne banki też mają problemy finansowe. Najgorsza jednak jest panika, bo to ona może wywołać prawdziwą katastrofę. Jak widać po skali paniki po ujawnieniu afery KNF, nawet najgorszy scenariusz jest prawdopodobny. Socjaliści już przygotowali się na taką ewentualność uchwalając ustawę o konfiskacie pieniędzy klientów banków w 2016 roku. Całe szczęście nic nie dzieje się z dnia na dzień. Wszystko trwać będzie jeszcze co-najmniej długie miesiące.

Przykład Idea Banku i to jak doprowadzono go do tej sytuacji finansowej jest też „wspaniałym” przykładem na to, że w Polsce nie ma wolnego rynku ani kapitalizmu (zresztą nigdy nie było). Wszystkim sterują lub próbują sterować politycy poprzez regulacje, podatki i swoje arbitralne decyzje – czasami wręcz mafijne.

A co ty myśli o sytuacji Idea Banku? Czy jest ci przykro, na samą myśl, że nie zobaczysz już dobrze oprocentowanych lokat, ani taniego banku dla twojej firmy?