Giełda to gra dla naiwnych

Wiele osób zadaje sobie pytanie ile można zarobić inwestując na giełdzie. Niektórzy wolą jeszcze większe ryzyko niż akcje spółek na GPW i zadają sobie pytanie ile można zarobić na rynku Forex. Jeszcze inni zastanawiają się czy rzucić pracę na etacie i zacząć zarabiać jako trader.

Prawidłowe pytanie powinno jednak brzmieć:

Czy można uzyskiwać regularne dochody z gry na giełdzie ?

Stali czytelnicy bloga wiedzą, że swego czasu pracowałem jako audytor finansowy dla największych firm w Polsce. Dzięki temu mogłem zobaczyć „pewne rzeczy” z zupełnie innej perspektywy niż zwykli inwestorzy i spekulanci na giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Mam także dosyć duże doświadczenie jaki indywidualny inwestor. Przez 3 lata obracałem akcjami i kontraktami terminowymi na WIG20. Swoją przygodę z giełdą zakończyłem w 2008 roku stratą na poziomie 30 000 zł. Taki był gorzki bilans mojego „inwestowania”.

Oczywiście w międzyczasie potrafiłem zarobić jednego dnia nawet 2000 zł. Takie przypadki rozbudzają wyobraźnię i sprawiają, że tysiące osób oddają się temu hazardowi. Słowo „hazard” jest tutaj najbardziej odpowiednim określeniem z perspektywy mojej wiedzy i doświadczeń.

Na giełdzie mogą regularnie zarabiać jedynie osoby mające dostęp do informacji poufnych. Bezsprzecznie wartość firmy zależy od dochodów firmy. Jedynymi osobami, które wiedzą czy firma będzie zarabiać i się rozwijać w najbliższym czasie są zarząd i strategiczni akcjonariusze. Reszta inwestorów to tylko „ślepe owieczki”, które stracą lub zarobią swoje pieniądze. „Owieczki” swoje decyzje muszą podejmować tylko na podstawie opublikowanych sprawozdań finansowych czyli tego co było w przeszłości, informacji prasowych i komunikatów spółki.

Najważniejsze informacje wychodzą poza gabinet prezesa i właściciela jak jest już „pozamiatane” tzn. ci którzy mieli zarobić zajęli już odpowiednią pozycję – albo kupili albo sprzedali. Owieczki mogą tylko w popłochu obserwować to co się dzieje z kursem akcji spółki. Insider trading jest w przytłaczającej większości nie do wykrycia ponieważ wszystko dzieje się w ramach litery prawa. Poza tym spółka nie ma obowiązku prawnego dzielenia się wszystkimi informacjami.

Pracując jako audytor w przeszłości znałem dane finansowe spółek zanim ujrzał je rynek. Widziałem, że informacje są już zdyskontowane przez rynek, który tych informacji jeszcze nie posiadał. Czary mary ? Jasnowidze ? Genialni inwestorzy przewidujący trend akcji ? Nic z tych rzeczy.

Spodziewam się, że ktoś będzie chciał zaprzeczyć temu co stwierdzam. W takim przypadku proszę o dowód w postaci wyciągu z rachunku brokerskiego z ostatniego roku. Jeśli się mylę zapraszam na dobry obiad 🙂

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
By | 2017-12-11T22:16:37+00:00 Lipiec 14, 2015|Zarabianie|18 komentarzy

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "Giełda to gra dla naiwnych"

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany

To nieźle, że byłeś audytorem, masz tam pewnie mnóstwo znajomości i kontaktów, a mimo to zakończyłeś przygodę z giełdą z taką stratą.

To taki mechanizm relatywizacji niepowodzenia – poległem to znaczy, że jest bee. Zanegujmy giełdę i dobierzemy kilka oczywistych prawd, żeby swoją teorię obronić. Nieważne, że jest to tylko wycinek całości.
p.s. Zamiast tego lepiej próbować zbudować mechanizm, który pozwoli przy ograniczonym ryzyku sensownie inwestować. Z premedytacją pisze inwestować bo day trading rzeczywiście w większości przypadków kończy się klapą finansową.

7 lat żyję tylko z giełdy

Hej, no mnie sie na razie udaje byc +10% do przodu, a licze jeszcze na pomyslne scash’owanie CD projektu, co wtedy da mi 20% na portfelu, ktory prowadze od konca grudnia 2014. Dodam, ze zaczynalam jako kompletny leszcz, bylam na 3dniowym kursie gieldowym na UEK w Krakowie :)) od tej pory sie doksztalcam w internecie oraz ucze sie na wlasnych bledach. oczywiscie, ze insider trading istnieje i ze grube ryby zarabiaja na tym pewnie gruba kase, ale to nie znaczy, ze my maluczcy tez nie mozemy uszczknac cos z tego tortu 🙂 pozdrawiam!

Ze stratami na giełdzie jest tak jak z hazardem, każdy chce się odegrać i pogrąża się jeszcze bardziej

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
zamknij