Nadchodzi inflacja, która osiągnie poziom nienotowany od 6 lat. Pozbyłem się już prawie całej polskiej waluty. Jest parę powodów dla których uznałem, że posiadanie oszczędności w polskich złotych jest zbyt ryzykowne.

Dlaczego sprzedałem złotówki i kupiłem waluty?

Czas biegnie niesamowicie szybko dla mnie. Od czasu mojej wyprowadzki z Polski do Rumunii w grudniu 2018 roku udało mi się wedrzeć na rynek rumuński w branży finansów online, a to wciąż dopiero początek budowania przez mnie międzynarodowej firmy fin-techowej. Ogólnie sami Rumuni jak i rumuńskie media ciepło mnie przyjęły. Wiele rumuńskich mediów pisało o mojej przeprowadzce, nawet te angielskojęzyczne jak Romanian Journal

Dlaczego wyprowadziłem się z Polski, to już pewnie czytałeś. W każdym razie była to bardzo dobra decyzja, która pozwoliła mi rozwijać się dalej.

W związku z powyższym, w zasadzie nie potrzebuję już polskiej waluty. Jest to jednak jeden z paru podstawowych powodów, dla których sprzedaję złotówki i kupuję waluty obce.

Reklama baner bank Pekao

Jednym z nich jest inflacja. Dokładnie omówię czynniki, które windują inflację w Polsce. Wzrost inflacji wyższy niż innych krajach ma ogromny wpływ na osłabianie się polskiej waluty.

Inwestycje w Polsce – a na co to komu? Po co?

Nie mam planów inwestować w Polsce podobnie jak wielu innych Polaków i zagranicznych inwestorów. Rząd postawił na konsumpcję zasilaną socjalem, kosztem inwestycji. To wszystko widać jak na dłoni po stopie inwestycji w Polsce, które sięgnęły dna z 1996 roku…

inwestycje polska

Inwestycje w Polsce najniższe od 1996 r.

Być może inwestycje jeszcze troszkę drgną w 2019 i 2020 bo rząd musi wydać środki z obecnej puli funduszy UE. Jednak po 2021 Polska ma otrzymywać o ok. 20% mniej funduszy z UE, więc szykuje się jeszcze większy dramat w tym aspekcie.

W każdym razie powolutku polska gospodarka traci konkurencyjność przez brak inwestycji. Najlepszym przykładem tego jest energetyka gdzie już pod koniec roku, po jesiennych wyborach zobaczysz to na swoim rachunku za prąd i po cenach w sklepach. Tania, czysta energia to absolutna podstawa konkurencyjności gospodarki w Europie. Będzie to tylko przybierać na sile w związku z powszechną elektryfikacją aut i innych urządzeń, dalszym rozwojem usług elektronicznych. Przykładowo serwer, na którym jest mój blog zostanie niebawem wyniesiony do Niemiec, Francji lub Finlandii gdzie po prostu jest tańsza energia.

Jeśli gospodarka kraju jest coraz słabsza względem konkurentów to czy waluta takiego kraju się umacnia? Nie.

Socjalne perpetuum-mobile

Przez wiele lat motorem napędowym polskiej gospodarki była tania siła robocza oraz środki z UE.

Od 2015 roku jest to:

  • tania siła robocza,
  • środki z UE,
  • tani kredyt,
  • oraz redystrybucja poprzez socjal.

Doszły zatem dwa czynniki, które pozwoliły Polsce przyśpieszyć wzrost gospodarczy. Jest to jednak bardzo prymitywna i krótkowzroczna strategia rozwoju gospodarki. Tani kredyt oraz socjal niszczą podstawy zdrowej gospodarki, co doskonale widać po zachodnich gospodarkach europejskich. Natomiast dają poparcie i zadowolenie społeczne.

Jakie są koszty takiej strategi rozwoju gospodarki?

  • Rośnie dług publiczny i prywatny,
  • rosną podatki,
  • rosną regulacje,
  • przedsiębiorczość jest w odwrocie,
  • promowana jest postawa roszczeniowa „należy mi się bo jestem” i lenistwo.

Wyczuwasz, że jest to zaganianie się w „kozi” róg? Politycy lubią używać takiego hasła jak „pułapka średniego rozwoju”. Bardzo spieszno polskiej gospodarce aby utknąć w tej pułapce na dobre.

To tak jakbym jadł słodycze na kredyt – smakowałoby mi, rozkoszowałbym się, czułbym się świetnie przez wyrzut insuliny do organizmu. Jednak po dłuższym czasie takiej diety zachorowałbym poważnie na przewlekłą chorobę, przy okazji tonąc w długach. To samo będzie z polską gospodarką. W niedawnych wyborach do parlamentu UE, 95% poparcia uzyskały bardzo słabe merytorycznie partie, z dużą przewagą socjalistów, którzy będą kontynuować obecną politykę gospodarczą.

Wniosek jest taki, że rozwój gospodarczy w Polsce będzie coraz niższy, efektywność gospodarki będzie spadać względem innych Państw. Te czynniki będą wpływać na osłabienie się polskiej waluty.

Podwyżka płacy minimalnej o 9%

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska ogłosiła pod koniec maja 2019, że rząd chce podnieść z dniem 1 stycznia 2020 roku minimalne wynagrodzenie o 200 zł, czyli z 2.250 do 2.450 zł brutto. Jest to wzrost aż o… 9%! Wzrost gospodarczy Polski w przyszłym roku wyniesie ok 3%. Chyba widzisz już, że coś jest nie tak

Od czasów objęcia rządów przez socjalistów w 2015 r., płaca minimalna wzrośnie zatem o 40%! Oczywiście efektywność polskiej gospodarki nawet w połowie o tyle nie wzrosła. Jeśli koszty firmy rosną szybciej niż przychody to zapewne wiesz, że kłopoty wiszą w powietrzu. Oczywiście wzrost płacy minimalnej to nie jedyne koszty, które przygniotą firmy – jak wspominałem wzrastają  mocno m.in. ceny energii, podatki oraz innych towarów.

Firmy aby ratować się będą mocno podnosić ceny. Ten proces został już rozpoczęty. Nazywa się to inflacją.  Jednocześnie coraz więcej osób będzie zarabiać w okolicach płacy minimalnej. Tak powstaje społeczeństwo biedaków z małą grupką bogatych dygnitarzy państwowych i wielkich przedsiębiorców. Klasa średnia najmocniej oberwie, ponieważ nie dość, że spadnie wartość nabywcza ich zarobków to jeszcze ich oszczędności stracą na wartości bardzo szybko. Nie ukrywam, że nawet najlepsze lokaty bankowe na moim blogu nie są już w stanie ochronić twoich oszczędności przed wzrostem cen w Polsce. Coraz więcej moich czytelników kieruje się w stronę inwestycji Rekina, które dają większy zysk ale oczywiście przy większym ryzyku.

Jest to przerażające, nawet dla mnie jako osoby, która w finansach czuje się jak ryba w wodzie. Zabawne jest natomiast obserwować jak miliony Polaków, niczego nieświadomych, wychwala podwyżkę płacy minimalnej.

NBP przebąkuje o dodruku pustego pieniądza

O planach dodruku pustego pieniądza przez Narodowy Bank Polski tzw. Quantitative Easing pisałem już na blogu. Na tą chwilę jeszcze bardziej przerażające są dla mnie zapowiedzi obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP). Zacytuję co powtarza jak mantrę jeden z członków NBP,  Eryk Łon, ostatnia wypowiedź z 20 maja 2019 r.:

Kolejnym ruchem RPP powinna być obniżka stóp procentowych, z uwagi na możliwość spadków na amerykańskiej giełdzie.

W gestii przypomnienia Eryk Łon został powołany na członka RPP przez socjalistów w 2016 roku.

Obniżka stóp procentowych oznacza jeszcze więcej taniego pieniądza na rynku i oczywiście spadek oprocentowania lokat bankowych. Ma to bezpośredni wpływ na wzrost inflacji.

Inflacja przebije poziom 3% r/r już w 2019 r.

Ekonomiści w bankach, w swoich modelach ekonometrycznych ścieżki inflacyjnej, dosyć zgodnie widzą, że pod koniec roku 2019, inflacja będzie kształtować się na poziomie ok 3% r/r. Nie spodziewają się natomiast aby został przebity poziom 3,5%.

Poziom 3% to i tak gigantyczna oficjalna inflacja, której nie widzieliśmy od 6 lat.

Wszystkie najważniejsze czynniki inflacyjne, które omówiłem w tym artykule są spełnione. Nie należy łudzić się więc, że inflacja oszczędzi twoje oszczędności. Wątpliwe jest też, że polska waluta nie straci na wartości względem USD, EUR czy CHF.

Jakie waluty kupiłem?

Tutaj mogę Cię mocno zaskoczyć. Choć obiektywnie uważam, że USD byłby lepszym wyborem, to 90% walut jakie posiadam to Euro. Zadecydowały względy praktyczne czyli możliwość ultra-nisko kosztowego transferu Euro pomiędzy krajami UE oraz darmowe wypłaty gotówki. Nie jestem też fanem franka szwajcarskiego, choć on też obiektywnie wydaje się lepszą walutą niż EUR. Bank Centralny Szwajcarii już dawno powinien podwyższyć stopy procentowe, które są ujemne w tej chwili (-0,75%).

Nie mam wątpliwości, że złotówka osłabi się w stosunku do Euro, na pewno jednak nie tyle, ile już złotówka osłabiła się do USD. Kto kupił USD, kiedy o tym pisałem w I połowie 2018 roku solidnie zarobił.

Niemcy po ciosie od Donald Trumpa, uruchomiły strefę wolnego handlu z Japonią. Oczywiście proces jest rozciągnięty w czasie ale eksport i tym samym produkcja Niemców będzie rosnąć dzięki temu. W Niemczech zastanawiają się też czy ciąć już podatki dla firm i dochodowe dla os. fizycznych poprzez zwiększanie kwot progów podatkowych. W planach są też duże inwestycje infrastrukturalne, z naciskiem na ograniczanie CO2. Polska jest na przeciwległym biegunie, gdzie już zakup certyfikatów CO2 stanowią dużą część kosztów energii.

Kluczowe znaczenie ma jednak polityka monetarna, a zwłaszcza stopy procentowe w strefie euro. Kto szybciej będzie je obniżał? EBC czy Polska? Raczej wskazywałbym na Polskę.

Kolejnym kluczowym elementem jest poziom inflacji w strefie Euro i Polsce. W Polsce jest ona wyższa i jestem prawie pewien, że będzie ona rosnąć szybciej. W 2019 r średnia inflacja w strefie euro nie przekroczy 2%, w Polsce zmierza w kierunku 3%.

Jak tanio wymieniam walutę?

Korzystam z kantorów internetowych np.

Można też skorzystać z TransferGO czyli z taniej wymiany waluty z przelewem. Super narzędzie także dla przelewów poza UE.

Na wakacje przyda Ci się też coś „ala” konto multi-walutowe z kartą wielowalutową, zupełnie za darmo. Także wypłaty z bankomatów w walucie za 0 zł, w Europie do 800 zł/mies. Co ważne kurs wymiany waluty jest bez spreadu czyli spot, najlepszy jaki może być. Minusem tego rozwiązania jest to, że środki zgromadzone na koncie nie podlegają ubezpieczeniu przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Zakładając to konto przez Rekina pod tym linkiem otrzymasz darmową kartę wielowalutową, z darmowa dostawą.

Napisz w komentarzu koniecznie co sądzisz o nadchodzącej inflacji i jak się przed nią zabezpieczyłeś.

Jeśli mówisz o zakupie złota, napisz ile przepłaciłeś względem ceny rynkowej.