Wykonałeś kiedyś pracę zgodnie z umową, za którą ktoś Ci nie zapłacił? Jeśli tak, to doskonale znasz to uczucie. Jeśli nie, warto abyś wyciągnął wnioski z tego co mi się przytrafiło. Brzmi wręcz niedorzecznie, że Rekin Finansów mógł zostać naciągnięty… ale tak, zdarzyło się to – firma pożyczkowa Solven sp z o.o. nie zapłaciła mi za wykonaną pracę. Rekin nie jest jedyną osobą poszkodowaną przez firmę Solven sp. z o.o. ze Szczecina znaną w Internecie pod markami Polożyczka oraz Solven, są wśród nich m.in. inna mała firma, a także pracownicy firmy pożyczkowej, którzy zostali wyrzuceni z pracy z dnia na dzień, a dotychczasowe biuro firmy zamknięte na cztery spusty 30 sierpnia 2019 r.

W tym miejscu apeluję do wszystkich poszkodowanych, aby zgłaszali się do mnie. Pracownikom Solven, którzy zostali zmuszeni pod groźba dyscyplinarki do rozwiązania umów o pracę także chciałbym zaoferować pomoc prawną w formie pozwu zbiorowego przeciwko Prezesowi Solven sp. z o.o. Jak poinformowali mnie byli pracownicy Solven sp z o.o. sprawa wyrzucenia ich na brak i gróźb Prezesa Rafał Gibczyńskiego została zgłoszona już do Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak zostałem naciągnięty przez firmę pożyczkową?

Po prostu wykonałem usługę marketingową w Internecie dla Solven sp. z o.o. Żadnej faktury Solven sp. z o.o. nie opłaciła w terminie pomimo wykonania usługi. Firma nie zgłaszała też żadnych zastrzeżeń co do wykonania usługi, po prostu nie płaciła miesiącami co sprawiło, że upomniałem się o płatność. Wykonałem, jak zawsze, rzetelnie swoją pracę z wymiernymi korzyściami dla Solven sp z o.o. za którą mi nie zapłacono do dnia publikacji tego artykułu.

Prezes Solven sp. z o.o. Rafał Gibczyński wyznacza standardy etyki w branży pożyczkowej

Jak można dowiedzieć się z wywiadu video z Prezesem Rafałem Gibczyńskim, jest on członkiem Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych oraz Polskiego Związku Inwestycji Finansowych oraz „nawet w zarządzie”.

Warto posłuchać i zastanowić się jak taka osoba może mieć jakikolwiek wpływ na etykę w branży pożyczkowej. Wysłałem takie zapytanie do Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych. Jak to możliwe, że spółka Solven i jej Prezes, stosując takie praktyki może być członkiem instytucji, która reprezentuje branżę pożyczkową w Polsce, również przed Rządem RP.

Warto posłuchać i zobaczyć jak Prezes Rafał Gibczyński mówi o „kręgosłupie moralnym”. Doprawdy obawiam się do czego może posunąć się firma Solven pod kierownictwem takiej osoby w stosunku do zwykłych konsumentów. Video poniżej.

Etyka i moralność Solven i jej Prezesa w praktyce

Po wniesieniu sprawy do sądu przeciwko Solven sp. z o.o. i naciskom z mojej strony, opłacona została tylko niewielka część należności za wykonana pracę zgodnie z zawartą umową. Zgodnie z informacjami od pracowników Solven sp. zo.o. Prezes firm Rafał Gibczyński zabronił płatności Rekinowi ale także jeszcze jednej mniejszej firmie. Kwota długu Solven sp. z o.o. wobec Rekina przekracza 2000 euro.

Prezes Rafał Gibczyński zabronił nie tylko płatności, a także kontaktowania się ze mną ich pracowników – taką informację otrzymałem od byłych pracowników Spółki. Osobą, którą wyznaczył do kontaktu ze mną był nowy dyrektor marketingu Maciej S. który brał czynny udział w całym procederze. Zamieszczam fragment stenogramu rozmowy Macieja S. ze mną. Oto jak tłumaczy brak zapłaty za wykonaną usługę parę miesięcy po wykonaniu usługi. Czy ty posunąłbyś się do takiego zachowania, jeśli kazałby Ci Szef?

Maciej S. (w imieniu Solven Sp. z o.o.): „Z różnych względów nie będziemy chcieli zapłacić tych faktur za flat fee”

Szymon Ziemba: No ale Jak to? Kampania została wykonana. Jak to nie zapłacić? Nie rozumiem.

Maciej S.: yyy, pieniądze wydaliśmy, efektów nie widzieliśmy tego flat fee.

Szymon Ziemba: Jak to nie widzieliście efektów flat fee. Przed tym nie mieliśmy w ogóle sprzedaży, a teraz mieliśmy więc…

Maciej S: yyyy po CPS-ie ja nie mam żadnych wątpliwości, tak. I to żeby Pan mnie dobrze zrozumiał, to nie jak gdyby, to nie jest moja decyzja. Nasz Prezes ma duże wątpliwości, nazwał je technicznymi yyy i roz… jak to ładnie powiedzieć…yyy…iii…po stronie Rafała, naszego prezesa no… jest stop na te faktury. Z Rafałem ustaliłem sobie to w ten sposób yyy różne względy chociażby związane z tym, że zlecenie podpisała dla Pana osoba, która nie była w żaden sposób upoważniona… yyy to jeszcze się wydarzyło zanim ja się tu pojawiałem, nie?! Żeby to Panu zrekompensować jedźmy sobie na success fee na wyższym poziomie niż dotychczas z dodatkowym jeszcze bonusem.

Szymon Ziemba: phee to i tak nie zrekompensuje… to jest totalnie niepoważne Panie Maćku, dobrze Pan wie o tym.

Prezes Solven sp. zo.o. Rafał Gibczyński straszy dyscyplinarkami pracowników i zmusza do podpisania rozwiązania umowy za porozumieniem stron.

Jak donoszą już byli pracownicy Solven sp. z o.o. 30 sierpnia 2019 r publicznie Rafał Gibczyński groził pracownikom dyscyplinarkami, jeśli nie podpiszą rozwiązania umów o pracę za porozumieniem stron. Zastraszeni pracownicy podpisywali takie porozumienie. Sprawę zgłosili jednak do Państwowej Inspekcji Pracy.

Akcja wygląda na planowaną, ponieważ biuro Solven sp. z o.o., za które czynsz wynosił wg moich źródeł ponad 23 000 zł miesięcznie zostało zamknięte z dnia na dzień. Pracownicy, którzy nie zostali zwolnieni zostali przeniesieni z dnia na dzień do innej lokalizacji. Według relacji pracowników Solven przykładowo dział IT jest tak stłoczony na małej powierzchni, że nie spełnia to żadnych norm kodeksu pracy.

Jak zapewne zdajesz sobie sprawę, umowy najmu nieruchomości zazwyczaj nie można zakończyć z dnia na dzień. Okres wypowiedzenia umowy najmu wynosi zazwyczaj 3 miesiące. Należy sobie zadać pytanie z jakim wyprzedzeniem cała akcja zamówienia usług i niezapłacenia Rekinowi, zwolnienia pracowników i przeniesienia biura zostały zaplanowane.

Dodam tylko, iż wg relacji jednego z pracowników, w innej spółce Fintech Solutions sp. z o.o., w której Rafał Gibczyński jest prezesem, wszyscy lub prawie wszyscy pracownicy również zostali zwolnieni.

Co mówią byli pracownicy o Prezesie Solven Sp. z o.o. Rafale Gibczyńskim?

Wiele opinii o jej Prezesie można przeczytać w Internecie np. w serwisie gowork.pl. W rozmowach z pracownikami Solven usłyszałem natomiast takie określenia jak „Człowiek-słup” „bez zasad i honoru”.

Według mojej wiedzy mogą istnieć nagrania zachowania Rafał Gibczyńskiego m.in. z wydarzeń z 30.08.2019 r., jednak, z uwagi, że nie jestem stroną w tym sporze oraz RODO (które wspaniale chroni wszelkiej maści cwaniaków) na ten moment nie opublikuję żadnych nagrań, choć w mojej opinii może wymagać tego interes społeczny.

Apel do Właścicieli Solven sp. z o.o.

Apeluję do właścicieli Solven sp. z o.o. oraz ich pozostałych spółek w których Prezesem jest Rafał Gibczyński o:

  • Natychmiastowa spłatę przeterminowanych zobowiązań z odsetkami,
  • Naprawienie szkód wszystkich poszkodowanym,
  • Moralne i odpowiedzialne prowadzenie biznesu bez zamierzenia pozostawienia długów po swojej działalności.

Jako zadośćuczynienie dla mnie apeluje o wpłatę 4000 euro na wskazany przeze mnie dom dziecka w Rumunii oraz 2000 euro w Polsce.