Co się bardziej opłaca?

  1. lokaty bankowe bez konta czy z kontem ?
  2. lokaty bankowe w oddziale czy przez internet ?

Czy najwięcej można zarobić na lokatach bankowych bez konta przez internet, które polecam w rankingu lokat bankowych Rekina? To będzie szalenie ciekawy test!

Przeanalizowałem dane statystyczne z ponad 100 tysięcy lokat bankowych założony w ostatnich dwóch latach. Do analizy przyjąłem oprocentowanie lokat 3-miesięcznych.

Na początek zobaczmy średnie oprocentowanie lokat bankowych przez ostatnie dwa lata. Na tym wykresie zawarłem lokaty bankowe zakładane z kontem, bez konta, przez internet i w oddziale.

średnie oprocentowanie lokat bankowych

Średnie oprocentowanie 3-msc lokat bankowych w latach 2014-2016

Jak pokazują ostatnie dwa lata lepiej było zakładać lokaty ze stałą stopa procentową, na co najmniej 12 miesięcy. Czemu jednak jestem przeciwnikiem zakładania lokat na dłużej niż 12 miesięcy?

Otóż dlatego, że…

  1. zamrażanie środków finansowych na tak długi okres jest ryzykowne. Zrywając lokatę tracimy zazwyczaj wszystkie odsetki.
  2. Do tego dochodzą kłopoty banków i ich bankructwa. Najgłośniejsze z nich to bankructwa SK bank i SKOK Wołomin. śledzę także kłopoty innych wielkich banków np. Getinu. Dla niektórych lokaty długoterminowe skończyło się utratą oszczędności życia pomimo gwarancji bankowego funduszu gwarancyjnego (obowiązują tylko do 100 tys euro).
  3. Nigdy nie da się przewidzieć z dużą pewnością trendów rynkowych w okresie dłuższym niż 12 miesięcy. Nie ma jasnowidzów ani cudownych analityków-prognostyków bo sytuacja gospodarcza zmienia się jak w kalejdoskopie. Na przykład czy 1,5 roku temu przewidziałbyś inwazję imigrantów na Europe? Absolutnie nie. Tak jest też w kwestiach gospodarczych, na które wielki wpływ mają politycy.

W moim rankingu lokat bankowych na dziś można założyć lokatę na 3-4% w bezpiecznych bankach, tak więc możesz zobaczyć jak Polacy fatalnie wybierają lokaty bankowe. Na własne życzenie, ze swojej niewiedzy, rezygnują z oprocentowania dwa razy wyższego.

Ostatnio czytelniczka Rekina, Pani Elżbieta, napisała do mnie wiadomość z pytaniem:

Czy zakładanie lokat bankowych Przez internet jest bezpieczne? Na pewno jest bezpieczne jeśli zakłada się je przez mojego bloga. Co się wyrabia gdzie indziej w sieci – nie wiem.

Zobaczmy jednak Co jest bardziej opłacalne – zakładanie lokaty bankowej w oddziale czy przez internet?

Lokata bankowa w oddziale czy przez internet?

oprocentowanie-lokat-internet

Oprocentowanie lokat w internecie 2014-2016

Teraz uważnie zobacz na oprocentowanie lokat zakładanych w placówkach banków.

oprocentowanie-lokat-bankowych-placowka

Oprocentowanie lokat w placówkach banków 2014-2016

Widzisz, co jest korzystniejsze?

Dokładnie. Zakładanie lokat bankowych w oddziale jest bez sensu. Nie dość, że tracimy czas na chodzenie do placówki banku i wysłuchiwanie o syficznych produktach inwestycyjnych, to średnie oprocentowanie lokat przez ostatnie dwa lata było mniejsze o ponad 0,2 punktu procentowego. Nie można się temu dziwić ponieważ zatrudnienie ludzi w placówce bankowej kosztuje. Klient korzystając z obsługi w placówce banku musi za to zapłacić. W efekcie dostaje niżej oprocentowaną lokatę bankową.

Teraz zastanówmy się czy przez internet bardziej opłaca się zakładać lokaty bankowe bez konta czy z kontem bankowym….

Internetowa lokata bankowa bez konta czy z kontem bankowym?

Jeśli jesteś stałym czytelnikiem-rekinem czujesz już tutaj interes banków. Konta bankowe są zazwyczaj płatne. Dlatego z góry można założyć, że takie lokaty są zupełnie nieopłacalne. No chyba, że akurat potrzebujesz jednocześnie nowego konta bankowego i lokaty. Era darmowych kont bankowych przeminęła m.in z powodu podatku bankowego i afery frankowiczów. Jedynie, w moim rankingu darmowych konta bankowych możesz znaleźć “niedobitki” czyli ostatnie banki, które oferują darmowe konta, z bezwarunkowo darmową kartą płatniczą.

Wniosek

Lokaty bankowe najkorzystniej zakładać przez internet i bez konta bankowego i innego produktu finansowego. Właśnie takie lokaty bankowe możesz znaleźć w moim rankingu lokat bankowych bez kruczków. Co więcej, co roku przedstawiam swoją strategię lokatową. Polega jednak ona w dużej mierze na tym, że ja osobiście mam wielu bankach zupełnie darmowe konta. Zakładałem je parę lat temu kiedy były jeszcze darmowe. Wiele z moich kont bankowych do dzisiaj jest za darmo ponieważ jestem starym klientem.

Jeśli masz ochotę na jeszcze większą dawkę rzetelnej wiedzy, dołącz do VIP-ów bloga.

[FM_form id=”1″]

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »