Pozytywne opinie o najtańszym rachunku maklerskim z dostępem do warszawskiej giełdy skłonił mnie do własnego testu. Prowizje Degiro np. za transakcje kupna-sprzedaży akcji na Warszawskiej Giełdzie (GPW) są rzeczywiście bezkonkurencyjne bowiem to ledwie 1 zł + 0,08%, podczas gdy najlepsi konkurenci oferują 0,38%. Różnica jest więc gigantyczna na korzyść dla inwestorów, korzystających z Degiro.

Jednak prowizje za akcje to nie wszystko. Zobacz jak Degiro wypadło w moim teście.

O Degiro

Degiro to holenderski dom maklerski świadczący usługi w kilkunastu krajach UE i USA. Od 2014 roku w Polsce. Broker jest notyfikowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Znany jest z tego, że oferuje najniższe prowizje na akcje, obligacje i kontrakty terminowe w Europie. Na platformie Degiro zawierane są transakcje o łącznej wartości ponad 35 mld euro rocznie, co czyni ten dom maklerski jednym z największych brokerów w Europie.

Zacznę od podsumowania zalet i wad Degiro

Reklama baner bank Pekao

Plusy Degiro

 • nowoczesna i szybka platforma transakcyjna online
 • najtańszy broker dla obrotu akcjami na GPW, europejskich giełdach i USA
 • szeroka paleta instrumentów i rynków z całego świata
 • brak opłat dla transakcji odwrotnej dla daytradingu
 • szeroki dostęp do zagranicznych rynków kasowych, terminowych, opcyjnych
 • szeroki dostęp do ETF
 • krótka sprzedaż akcji GPW
 • brak opłat za konto
 • brak opłaty za przechowywanie papierów
 • brak opłat za wpłaty i wypłaty z rachunku
 • pomocne call-center (polskie)
 • otwarcie rachunku maklerskiego w 3 minuty

Minusy Degiro

Wiele minusów Degiro jest tak naprawdę mało istotna dla 95% inwestorów. Moje rekińskie oko dopatrzyło się następujących mankamentów.

 • Brak analiz i raportów z rynków. Degiro nie zatrudnia analityków rynków finansowych.
 • brak kontraktów terminowych i opcji na GPW
 • brak wyświetlania więcej niż 1 oferty w arkuszu zleceń
 • brak możliwości rysowania linii trendu na wykresach
 • brak integracji z Metatrader czy Amibroker
 • brak dodatkowych aplikacji/opcji w postaci automatów np. do składania i anulowania zleceń, pilnowania kursów, realizacji strategii „jeśli coś to zrób to”, wybór momentu i celu inwestycji.
 • brak polskich obligacji

Zanim przedstawię Ci moją opinię o Degiro mam dla Ciebie jeszcze parę ciekawych informacji o tym brokerze i jego platformie.

Czy Degiro to regulowany broker?

Degiro działa głównie na prawie holenderskim (czuwa nam nim holenderski odpowiednik polskiej komisji nadzoru finansowego: Autoriteit Financiële Markten, „AFM”). Jest to podmiot notyfikowany przez nasza rodzimą Komisję Nadzoru Finansowego. Ma to bardzo duże znaczenie w kwestii gwarancji (w Holandii nasze środki chronione są do kwoty 20 tys. euro) oraz kwestii jurysdykcji. W razie spraw sądowych, obowiązuje prawo holenderskie. Nie natrafiłem w internecie na żadne problemy klientów, które miałby się choć ocierać o sąd. Tak jak w życiu – uczuciowość brokera nie zależy od narodowości.

Degiro ma dobry system zabezpieczeń w postaci odrębnej spółki, w której klient ma papiery wartościowe. Taka spółka to tzw. depozytariusz i ma za zadanie administrować i przechowywać instrumenty finansowe klientów. W ten sposób posiadane przez klientów Degiro papiery wartościowe są oddzielone od samego Degiro, więc gdyby nawet upadł broker, to inwestycje klientów nie wchodzą w skład masy upadłościowej firmy. Zostają zachowane jako środki zgromadzone na rachunku u depozytariusza i nie mieszają się z aktywami brokera.

Czy polskie papiery wartościowe są rejestrowane w polskim KDPW ?

Tak. W poprzednim akapicie zasygnalizowałem jak to działa. Dla zainteresowanych najmniejszymi szczegółami wyjaśnię to bardzo dokładnie. Aktywa klientów Degiro przechowywane są na rachunkach papierów wartościowych u depozytariuszy(custodians). Rachunki te prowadzone są dla Stichting DeGiro, podmiotu prawa holenderskiego. DeGiro B.V. jako firma inwestycyjna zarządza tym podmiotem (Stichting DeGiro). W przypadku bankructwa DeGiro B.V., Aktywa Stichting Degiro, jako niezależnego podmiotu nie wchodzą w skład masy upadłościowej.

Degiro Stichting  przechowuje akcje pośrednio poprzez konta w dużych instytucjach finansowych (bankach) w centralnym depozycie papierów wartościowych. Tak, więc polskie akcje są ostatecznie przechowywane w KDPW, holenderskie w niderlandzkim odpowiedniku, a amerykańskie w amerykańskim, w zasadzie zależy to od kraju emisji akcji.

Opłaty Degiro

Nie ma tańszego rachunku maklerskiego w Polsce i Europie niż Degiro.

prowizje domu maklerskiego Degiro

Przykładowe prowizje za kupno/sprzedaż

Porównanie opłat z innym domami maklerskimi przedstawiłem szczegółowo w moim rankingu rachunków maklerskich. Na poniższej grafice możesz zobaczyć ile można zaoszczędzić na ledwie jednej transakcji na kwotę 2000 zł, 10000 zł i 50 000 zł.

Oszczedności w oborcie akcjami z Degiro są ogromne w skali rocznej Warto podkreślić brak ukrytych opłat:

 • brak opłat za rachunek
 • brak opłat za dostęp do bieżących notowań bez opóźnień GPW
 • brak opłaty za przechowywanie papierów wartościowych
 • brak opłat za wpłaty i wypłaty z rachunku

Degiro daje szeroki dostęp do rynków zagranicznych

Polscy brokerzy pozostają w tyle jeśli chodzi o możliwości handlowania na zagranicznych rynkach. Degiro w tym aspekcie góruje nad konkurencją. Zamieszczam listę giełd, na których możesz handlować. Kupno akcji czy obligacji Facebooka czy Apple jest możliwe z Degiro.

Rynek kasowy
Europe North America Asia and Oceania
London Stock Exchange NASDAQ Hong Kong Stock Exchange
Xetra New York Stock Exchange Tokyo Stock Exchange
Börse Frankfurt NYSE MKT (AMEX) Singapore Exchange
Euronext Paris NYSE Arca Australian Securities Exchange
Euronext Brussels Currenex  
Euronext Amsterdam Toronto Stock Exchange  
Vienna Stock Exchange Toronto Ventures Exchange  
SIX Swiss Exchange    
OMX Copenhagen    
Bolsa de Madrid    
OMX Helsinki    
Athens Stock Exchange    
Budapest Stock Exchange    
Irish Stock Exchange    
Borsa Italiana S.p.A.    
Oslo Stock Exchange    
Warsaw Stock Exchange    
Euronext Lisbon    
OMX Stockholm    
Prague Stock Exchange    
Istanbul Stock Exchange    

Jeśli jesteś zaawansowanym graczem możesz skorzystać także z kontraktów terminowych na akcje, na indeksy, z ETF, opcji czy CFD

Kontrakty Obligacje Opcje CFD
Euronext Derivatives Amsterdam Euronext Amsterdam Euronext Derivatives Amsterdam Euronext Derivatives Paris
Euronext Derivatives Brussels Euronext Brussels Euronext Derivatives Brussels London Stock Exchange
Euronext Derivatives Paris Euronext Paris Euronext Derivatives Paris  
Eurex Euronext Lisbon NASDAQ OMX Nordic – Stockholm  
MEFF XETRA NASDAQ OMX Nordic – Copenhagen  
NASDAQ OMX Nordic – Copenhagen OTC via DEGIRO Order Desk NASDAQ OMX Nordic – Helsinki  
NASDAQ OMX Nordic – Oslo   NASDAQ OMX Nordic – Oslo  
NASDAQ OMX Nordic – Stockholm   MEFF  
NASDAQ OMX Nordic – Helsinki   Eurex  
Borsa Italiana S.p.A.   Borsa Italiana S.p.A.  
CME   CME  

Wielka baza ETF

W miesiącu dostajesz jedną darmową transakcję na ETF, z pokaźnej listy 700 ETF. Wielkość handlu nie ma znaczenia, dopóki nie zajmujesz krótkiej pozycji. Jeśli zwiększasz pozycję w tym samym ETF w tym samym miesiącu, w którym dokonałeś transakcji, będzie on darmowy, o ile:

 • Handlujesz tym samym kierunkiem, długa lub krótka pozycja, jak poprzednio
 • Handel przekracza 1000 EUR

Platforma transakcyjna Degiro

Jestem pod wrażeniem platformy transakcyjnej Degiro. Bardzo dobry design, działa szybko i sprawnie. Aplikacja mobilna nie jest już tak dobra jak platforma internetowa przez przeglądarkę ale na dobrą sprawę trudno oczekiwać od aplikacji mobilnej tak wielu funkcjonalności jak od wersji na komputer. Najlepiej samemu założyć sobie darmowe konto i popróbować.

Myślę, ze poziom dopracowania i estetyki świetnie obrazuje okienko z kursem waloru. Przejrzystość i kontrastowe klawisze kup/sprzedaj przypadły mi do gustu.notowania-kurs-degiroMankamenty platformy Degiro

Zauważyłem jeden istotny mankament, mianowicie brak możliwości rysowania linii trendu na wykresie. Zastanawiam się jak to możliwe, że w roku 2017 nadal niektórzy brokerzy zapominają o tak cenionej przez inwestorów metodzie analizy kursu. Nie dostrzegłem także łatwej możliwości integracji z zewnętrznym software’m do analizy technicznej np. Amibrokerem czy Metatraderem. Niemniej Degiro ma całkiem sporo wskaźników do analizy co możesz zobaczyć poniżej:

analiza techniczna degiro

Kliknij aby zobaczyć

Degiro nie zatrudnia analityków rynków finansowych, tak więc nie ma komentarzy dziennych itp. Osobiście uważam, że takie komentarze są bezużyteczne także dobrze, że ich nie ma bo po prostu ich wartość dla inwestora jest mizerna.

Obsługa Degiro

Oczywiście po polsku, przyjemna, pomocna i szybka. Naprawdę nie ma się do czego przyczepić. Plusem jest też to, że nie trzeba czekać na infolinii szmat czasu jak to się zdarza w konkurencyjnych domach maklerskich.

Opinia o Degiro

Moja opinia o Degiro jest pozytywna. Na pewno jest to najtańszy broker dla handlu akcjami na GPW, który w skali rocznej daje zauważalne oszczędności przy obrocie powyżej 100 tys zł – a o taki bardzo nietrudno nawet dla najmniejszych i mało aktywnych inwestorów. Dostęp do rynku amerykańskiego i europejskiego to coś co próżno szukać w ofercie konkurencji. Jeśli już się pojawia to w ograniczonym stopniu. Degiro również w tym aspekcie jest bezkonkurencyjny. Osobiście cenię także szeroki i tani dostęp do ETF. Minusy Degiro dotyczą braku możliwości analizy technicznej (linie trendu, kanały) oraz integracji z profesjonalnymi narzędziami do AT. Na pewno warto samemu założyć i wypróbować możliwości platformy Degiro, zwłaszcza, że nie wiąże się to z żadnymi kosztami.

Zachęcam do zobaczeniu mojego rankingu rachunków maklerskich oraz dzielenia się doświadczeniami z korzystania z Degiro.