Zalane mieszkanie przez zepsutą pralkę, myśl o skradzionym dzień wcześniej w autobusie smartfonie, myśl o kosztach naprawy i zrekompensowania takich szkód – wszystko to przyprawia irytację i zmartwienia. Jeśli w takich wypadkach istnieje szansa na uzyskanie wsparcia finansowego, można odetchnąć z ulgą. Jeśli jeszcze można by było na takie sytuacje ubezpieczyć się bezpłatnie, mało argumentów stoi na przeszkodzie, aby takiej możliwości nie rozważyć.

Zdarza się, że ubezpieczenia można mieć za darmo, w cenie konta bankowego, lub po korzystniejszej cenie niż wykupując je osobno u ubezpieczyciela.

Orientacyjne ceny ubezpieczeń na rynku w 2022 r.

Ceny ubezpieczeń na rynku dotyczące określonej grupy zdarzeń różnią się nawet kilkukrotnie. Wynika to m.in z sumy ubezpieczenia i dokładnego zakresu ubezpieczenia. Przegląd propozycji na rynku, a także szacunkowych opłat prezentujemy w tabeli poniżej.

Rodzaj ubezpieczenia Zakres składek Uwagi
Ubezpieczenie zakupów internetowych około 2,50 zł do 13 zł dodatkowo za każdy zakup · oferowane najczęściej przez firmy kurierskie
Ubezpieczenie rzeczy osobistych oraz usługi assistance około 100 zł – 309 zł rocznie · zazwyczaj jest dodatkiem do polisy mieszkaniowej

Reklama baner bank Pekao

· można ubezpieczyć więcej przedmiotów, niż tylko dokumenty i telefon

Pomoc fachowców (ubezpieczenia zwane jako Home Assistance) około 72 zł – 134 zł rocznie
(1 interwencja średnio do wartości 500 zł)
· każda oferta może zawierać inny skład usług i należy to sprawdzić

· należy sprawdzić ilość możliwych interwencji w roku w ramach składki – często zależne od typu fachowca

Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym około 150 zł – 270 zł rocznie · zależne od sumy ubezpieczenia (często wyższa niż 10 000 zł)

· zwykle możliwość włączenia go do ubezpieczenia mieszkania i wyposażenia

Tabela została sporządzona na bazie danych z towarzystw ubezpieczeniowych: AXA, Generali, LINK4 i PZU.

Jak zdobyć darmowe ubezpieczenie?

4 rodzaje ubezpieczeń porównane w tabeli można mieć w znacznie niższej cenie lub nawet bez opłat. Taką okazję można sporadycznie znaleźć jako dodatek do konta bankowego. Wystarczy w swoim banku aktywować pakiet ubezpieczeń.

Analizę opłacalności takiego rozwiązania sporządziliśmy na przykładzie konta Pekao S.A., które ma możliwość aktywacji ubezpieczeń tzw. „pakietu komfort”.

Ubezpieczeniowy Pakiet Komfort można aktywować zaraz po założeniu konta w Banku Pekao S.A. Ochrona ubezpieczeniowa dostępna jest w trzech wariantach, a w ramach uruchomienia rachunku bankowego przez okres 6 miesięcy można skorzystać z ubezpieczenia całkowicie za darmo.

Pakiet Komfort Standard Pakiet Komfort Złoty Pakiet Komfort Platynowy

1.Ubezpieczenie zakupów przez Internet do 5 000 zł

2.Ubezpieczenie rzeczy osobistych (w tym telefonu) oraz usługi informacyjne assistance do 1 000 zł

1.Ubezpieczenie zakupów przez Internet do 5 000 zł

2.Ubezpieczenie rzeczy osobistych (w tym telefonu) oraz usługi informacyjne assistance do 1 000 zł

3.Pomoc w domu (usługi specjalistów z robocizną i dojazdem) – 3 interwencje x 800 zł
(2 400 zł)

 

1.Ubezpieczenie zakupów przez Internet do 5 000 zł

2.Ubezpieczenie rzeczy osobistych (w tym telefonu) oraz usługi informacyjne assistance do 1 000 zł

3.Pomoc w domu (usługi specjalistów z robocizną i dojazdem) – 3 interwencje x 800 zł
(2 400 zł)

4. Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym

do 10 000 zł

 

 

 

Świadczenia zawarte we wszystkich wariantach Pakietu Komfort wypłacane są przez PZU.

Komfort, oszczędność czasu i pieniędzy

Aktywowanie pakietu ubezpieczeniowego jest proste, wygodne i szybkie. Można to zrobić całkowicie online po założeniu konta w Pekao S.A.

Przykłady

Jeśli zamówimy przez Internet nowy sprzęt, nie trzeba osobno dbać o ubezpieczenie zakupu, gdy istnieje obawa, że nie dotrze on do pobliskiego Paczkomatu.

  • W razie zagubienia telefonu i jego uszkodzenia, nie ma konieczności wykupywać osobnego ubezpieczenia za pośrednictwem salonu, co uszczupliłoby dodatkowo domowy budżet.
  • W przypadku niefortunnej awarii instalacji wodnej w domu nie trzeba przejmować się kosztami naprawy i robocizny fachowca, a jeśli chcesz od takich zdarzeń się ubezpieczyć, zyskujesz na czasie jeśli chodzi o formalności. Czas to jedno, a ponadto sama składka na osobne ubezpieczenie dodatkowo kosztuje.
  • To samo dotyczy osobistego ubezpieczenia OC. Chroni ono od skutków zderzenia z kimś podczas jazdy na nartach, albo przez poważniejszą awarię zmywarki, przez co zalejesz mieszkanie sąsiada.

Od wszystkich zdarzeń można ubezpieczyć w jednym miejscu i czasie. Okazyjnie można uzyskać ochronę za 0 zł miesięcznie.

6 miesięcy za darmo, kolejne za niską opłatą

Przez pierwsze pół roku ochrona ubezpieczeniowa jest zupełnie bezpłatna. Po tym okresie pakiet ubezpieczeniowy kosztuje od 4 zł do 12 zł miesięcznie – w zależności od wybranego wariantu oraz rodzaju konta w banku.

Konto/Pakiet Pakiet Komfort Standard Pakiet Komfort Złoty Pakiet Komfort Platynowy
Konto Przekorzystne 6 zł 9 zł 12 zł
Konto Świat Premium 4 zł 6 zł 8 zł
Konto Private Banking Brak opłat Nie dotyczy Nie dotyczy

Koszty powyższych pakietów są porównywalne do opłat za prowadzenie kont bankowych.

Koszt roczny Pakietu Komfort

Pakiet ubezpieczeniowy kosztuje od 48 zł do 144 zł rocznie. W pierwszym roku składka minimalnie przekroczy 70 zł – i to tylko przy najdroższym wariancie pakietu ubezpieczeń.

SKŁADKA ROCZNA
– pierwszy rok pakietu
Pakiet Komfort
STANDARD
– 2 rodzaje zdarzeń
Pakiet Komfort
ZŁOTY
– 3 rodzaje zdarzeń
Pakiet Komfort
PLATYNOWY
– 4 rodzaje zdarzeń
Konto Przekorzystne,
Eurokonto
36 zł 54 zł 72 zł
Konto Świat Premium 24 zł 36 zł 48 zł
SKŁADKA ROCZNA
– kolejny rok pakietu
Pakiet Komfort
STANDARD
– 2 rodzaje zdarzeń
Pakiet Komfort
ZŁOTY
– 3 rodzaje zdarzeń
Pakiet Komfort
PLATYNOWY
– 4 rodzaje zdarzeń
Konto Przekorzystne,
Eurokonto
72 zł 108 zł 144 zł
Konto Świat Premium 48 zł 72 zł 96 zł

Należy podkreślić, że w tych rocznych kwotach ochrona zapewniona jest nie na jeden rodzaj zdarzeń, czyli na przykład samo ubezpieczenie OC, a na przynajmniej dwa, aż do czterech.

Koszt ubezpieczenia zapewnia ochronę od 2 do 4 zdarzeń, a nie tylko jednego.

Oszczędności roczne z Pakietem Komfort

Porównaliśmy koszty ofert ubezpieczeniowych do oferty Pakietu Komfort w najdroższej wersji – z kontem Przekorzystnym w wariancie Pakiet Komfort Platynowy.

OFERTA UBEZPIECZENIOWA
(wybrane pakiety)
Cena ubezpieczenia za rok Pakiet Komfort Platynowy w 1-szym roku Pakiet Komfort Platynowy w 2-gim roku Oszczędność w 1-szy rok Oszczędność w 2-im roku
Proama
Home Assistance, OC w życiu prywatnym (60 000 zł), wandalizm
228 zł 72 zł 144 zł 156 zł 84 zł
Link4
Home Assistance, OC w życiu prywatnym (50 000 zł), wandalizm
272 zł 72 zł 144 zł 200 zł 128 zł
mtu24.pl
Home Assistance, OC w życiu prywatnym (50 000 zł), wandalizm, powódź
347 zł 72 zł 144 zł 275 zł 203 zł

Powyższe ubezpieczenia nierzadko stanowią dodatki do polis mieszkaniowych, za które składki przekraczają z reguły 100 zł rocznie. Ponadto, każde ich rozszerzenie podwyższa opłatę miesięczną.

Pakiet Komfort zawiera niższą sumę ubezpieczenia OC, niż wybrane przykłady powyżej – jest to 10 000 zł. Ubezpieczenie rzeczy osobistych dotyczy głównie dokumentów oraz telefonu, na wypadek ich kradzieży lub zagubienia. Z reguły w innych polisach można objąć taką ochroną więcej przedmiotów – na przykład biżuterię, zegarki albo wszelką elektronikę.

Plusem Pakietu Komfort jest suma ubezpieczenia na usługi pomocy w domu. Zazwyczaj oferty obejmują 1-3 interwencji do wysokości 500 zł, bądź ich wysokość jest uzależniona od rodzaju specjalisty. W pakiecie Banku Pekao jest to 800 zł na 3 zdarzenia w ciągu roku i nie ma znaczenia, czy interweniować tyle razy będzie hydraulik, czy elektryk.

Decydując się na Pakiet Komfort największą oszczędność można zapewnić sobie przez pierwszy rok korzystania z ochrony – od około 150 zł do nawet 275 zł w ciągu 12 miesięcy. Jeśli wybór dotyczyć miałby tańszej opcji pakietu, będzie więcej „w kieszeni” o dodatkowe 18 zł do 36 zł. W drugim roku oszczędność będzie już niższa, ale nawet przy droższych ofertach innych ubezpieczycieli można uniknąć dodatkowego kosztu do 200 zł w całym roku. Zwłaszcza, jeśli w okolicach takiej kwoty kosztować będzie już sama polisa mieszkaniowa.

Jak aktywować darmowe ubezpieczenie

Składkę ubezpieczeniową Pakietu Komfort opłaca Bank Pekao.

Pakiet aktywowany jest po założeniu wybranego konta online np. Pekao Konto Przekorzystne albo Pekao Konto Świat Premium, a następnie po złożeniu dyspozycji aktywacji ochrony. Można to zrobić za pośrednictwem Pekao24, w aplikacji PeoPay, bądź w placówce banku.

Aktywność pakietu rozpoczyna się pierwszego dnia kalendarzowego miesiąca, następującego po miesiącu złożenia dyspozycji – jeśli złożymy ją do 25 dnia tego miesiąca. Jeśli zrobimy to po 25-ym dniu, Pakiet Komfort będzie aktywny o dodatkowy jeden miesiąc później. Od pierwszego dnia aktywności pakietu rozpoczyna się darmowy, półroczny okres ochrony ubezpieczeniowej.

Powiązane tematy