Prawdopodobnie tylko do 10.07.2020 będzie można zainwestować jeszcze w pożyczkę z zabezpieczeniem hipotecznym na platformie Bulkestate. Pożyczka będzie udzielona na 1 rok, z oprocentowaniem 15% lub 17% przy większych kwotach inwestycji. LTV to 59%, tak więc pożyczka nie jest prze-lewarowana względem obecnej wartości nieruchomości, na której zabezpieczona jest pożyczka.

Pożyczka będzie udzielona na kolejny etap renowacji kamienicy w Rydze, przy ulicy Zeļļu. Poniżej zamieszczam skrót najważniejszych informacji.

Przedmiot inwestycji

Pożyczkobiorca zastawia nieruchomość przy ulicy Zeļļu w Rydze w celu realizacji 5-iątego etapu renowacji kamienicy. Nieruchomość składa się z 4-piętrowego murowanego budynku o łącznej powierzchni 1255 m2 i działki o łącznej powierzchni 941 m2, jest przeznaczona na rundę refinansową. Co to oznacza? Wyjaśnienia poniżej:

Z powodu okoliczności spowodowanych przez COVID-19 renowacja początkowo została spowolniona, a wraz z pojawieniem się wirusa, została całkowicie wstrzymana w marcu 2020 r., przestrzegając stanu wyjątkowego i obowiązkowych ograniczeń w kraju. Prace remontowe zostały wznowione pod koniec czerwca 2020 r. po zniesieniu ograniczeń państwowych. W sumie prace opóźniono o prawie 4 miesiące od marca do lipca, co pierwotnie planowano jako etap budowy mieszkań przed ich sprzedażą.

Zeļļu Street ma obecnie trzy zaległe pożyczki na platformie Bulkestate. Aby spłacić inwestycje i naliczone odsetki za pożyczkę w wysokości 310 000 EUR z terminem spłaty w dniu 7 lipca, refinansuje się ją z bardziej rentownymi rocznymi odsetkami w wysokości 15% i 12-miesięcznym okresem kredytowania, ale prognozy przewidują, że będzie to spłacane przed terminem, ponieważ sprzedaż mieszkań rozpocznie się i zostanie przeprowadzona jesienią i zimą 2020 r.

Aby przyspieszyć rezerwację apartamentu, projekt budowy każdego z czterech pięter został opracowany osobno, co pozwala na rozpoczęcie sprzedaży mieszkań bez zakończenia remontu całego budynku. Ponieważ mieszkania w kamienicy są już podzielone w księgach wieczystych, zaraz po ich ukończeniu można uruchomić sprzedaż, umożliwiając potencjalnym nabywcom odwiedzenie nieruchomości i dokonanie rezerwacji.

Ponadto mieszkanie demonstracyjne zostanie odnowione do końca lata, aby pokazać rzeczywisty układ mieszkania i przykładową aranżację wnętrz.
Prace rekonstrukcyjne

Nieruchomość jest przebudowywana na 13 mieszkań klasy średniej i dwa lokale komercyjne na parterze, zachowując jednocześnie swoją historyczną wartość i urok. Remont obejmuje zarówno prace wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Do tej pory koszty projektu, które obejmują już ukończone prace i planowane prace, a także instalację systemu ogrzewania gazowego i remontu mieszkań wynoszą 550 000 EUR, jednak połowa kosztów remontu zostanie pokryta przez kupujących, kiedy będą dokonać rezerwacji mieszkania.

Ukończone prace

Aby ożywić autentyczny budynek z początku XX wieku, projekt wymagał dużego przygotowania administracyjnego przed przeprowadzeniem renowacji. Początkowo należało opracować projekt elewacji budynku i przebudowy mieszkań, zapewniający plany rozmieszczenia odzwierciedlające nowoczesny styl życia i lepsze wykorzystanie przestrzeni. Przygotowano także osobne projekty budowy instalacji ogrzewania gazowego i zwiększenia mocy. Następnie nieruchomość została podzielona na nieruchomości mieszkalne, jednocześnie rozwiązując kwestię dotychczasowych najemców, nakłaniając ich do opuszczenia budynku.

Przebudowę rozpoczęto od naprawy i wzmocnienia piwnicy, a jednocześnie izolowano ścianę końcową budynku. Ponadto remont elewacji został już zakończony, dach został pokryty specjalnie wyznaczonymi pokryciami dachowymi, aby wypełnić luki i szwy, a połączenia, takie jak sieć elektryczna, systemy wodno-kanalizacyjne, zostały naprawione i dokładnie sprawdzone, aby zapewnić ich sprawne działanie. Wszystkie okna budynku zostały zmienione, a jeśli chodzi o remont wewnętrzny, ściany wewnętrzne zostały zdemontowane, aby rozpocząć budowę nowych układów mieszkań.

W ramach projektu budowlanego podwórze zostało odnowione, a stare budynki magazynowe rozebrane w celu budowy chodników oraz dalszej budowy.

Obecnie trwające prace

Na tym etapie odnawia się schody budynku, a także przeprowadza się przebudowę mieszkania demonstracyjnego. Aby projekt był bardziej elastyczny, właściciel będzie mógł wybrać pomiędzy dwoma stylami wnętrz.

Instalowany jest między innymi system ogrzewania gazowego zastępujący stary system ogrzewania drewnem, w tym przebudowa kotłowni gazowej, podczas gdy w mieszkaniach budowane są nowe ściany i nowe podłogi.

Nadchodzące prace

Wszystkie drzwi budynku i mieszkań zostaną zmienione, przeprojektowanie mieszkań zakończone pełnym remontem i nowymi układami. Projekt mający na celu zwiększenie mocy elektrycznej budynku zostanie zakończony, natomiast na otaczającym terenie przebudowa obejmie brukowanie dziedzińca kostką brukową, budowę parkingu, placu zabaw i zieleni dla mieszkańców. Wszystkie prace remontowe planowane są na okres od 2 do 3 miesięcy.

Sprzedaż mieszkań

Wszystkie apartamenty zostały ocenione przez „Latio”, jedną z wiodących usług wyceny nieruchomości na Łotwie, określającą cenę sprzedaży mieszkań po zakończeniu remontu nieruchomości. Gdy tylko mieszkanie demonstracyjne zostanie ukończone, nieruchomość zostanie opublikowana na sprzedaż.

Ceny podobnych nieruchomości na tym obszarze wahają się od 1900 – 2200 EUR / m2 w odnowionych drewnianych budynkach, co pozwala przewidzieć szybką sprzedaż za oferowaną cenę przez pożyczkobiorcę ponieważ zamierza sprzedawać mieszkania w cenie 1900-1974 Eur/m2. LTV pożyczki to 59%, tak więc bufor bezpieczeństwa w razie spadku cen nieruchomości wydaje się być na odpowiednim poziomie dla inwestorów.

Pełny opis i szczegółowe dane na platformie Bulkestate. Prawdopodobnie do 10.07.2020 zamknięta zostanie możliwość inwestycji ze względu na duże zainteresowanie.

Wkrótce na blogu pełna recenzja Bulkestate dostępna dla wszystkich za darmo, natomiast lista inwestycji rekina i dodatkowe analizy okazji inwestycyjnych Bulkestate w strefie VIP.