Koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu wzrósł przez ostatnie 10 miesięcy średnio o 20%. To jednak dopiero początek podwyżek. Stawki OC mogą wkrótce wzrosnąć o 50% .

Dziś średnia krajowa składka OC to już 660 zł rocznie! Ceny potrafią jednak sięgać 1300 zł, a dla najmłodszych kierowców nawet 3400 zł rocznie. Wiele zależy od naszego wieku, bezkolizyjności, auta, miejsca zamieszkania oraz firmy ubezpieczeniowej, w której mamy wykupioną polisę. Podwyżki obejmą jednak wszystkich.

Firmy ubezpieczeniowe, które przez ostatnie 10 miesięcy najmocniej podniosły opłaty to:

 • Compensa (nawet 44%)
 • Proama (35%)
 • Gothaer (33%)
 • Allianz (25%)
 • Link4 (25%)

Pozostałe firmy też podwyższyły stawki ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody w ruchu drogowym. Największe podwyżki zobaczymy jednak w Nowym Roku 2017.

Polisy często automatycznie się odnawiają. Nie zamierzam czekam na DUŻY rachunek od PZU – zaczynam działać!

W tym artykule omówię:

 1. czy da się uniknąć płacenia OC w 2017 r,
 2. jak uniknąć podwyżki OC,
 3. jakie haczyki przygotowały na nas firmy ubezpieczeniowe i aparat państwowy,
 4. fakty, o których może nie wiesz, a mogą Cię drogo kosztować…

Na początek zadajmy sobie proste pytanie:

Dlaczego ubezpieczenie OC tak nagle i drastycznie drożeje?

Parę dni temu w TVP Info wysłuchałem wypowiedzi zaproszonych ekspertów oraz materiały filmowe przygotowane przez dziennikarzy telewizji publicznej. Wynikało z nich jednoznacznie, że przyczyną podwyżek cen obowiązkowego ubezpieczenia OC są rosnące kwoty świadczeń za szkody osobowe w ruchu drogowym. Podwyżkę tłumaczono też, tym , że mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń OC w Europie oraz tym, że ceny nie rosły znacząco przez ostatnie lata. Retoryka generalnie była taka, że kierowcy udają, że płacą OC(tzn. płacą za mało), a firmy ubezpieczeniowe zaniżają wypłaty odszkodowań jak się da.

Dla każdego Rekina te argumenty są mgliste. Niemożliwe jest bowiem, żeby nagle “na hurra” firmy ubezpieczeniowe podniosły składki OC średnio o 20% (okres 10 miesięcy) z wyżej wymienionych powodów. Ilość wypadków w ruchu drogowym w 2016 roku jest na podobnym poziomie co w 2015. Jaka jest zatem prawdziwa przyczyna podwyżek?

Dane KNF potwierdzają, że sektor ubezpieczeń OC jest nierentowny, nie przeszkadza to jednak firmom ubezpieczeniowym osiągać zyski liczone w miliardach złotych na innego rodzaju ubezpieczeniach. W biznesie tak jest, że nieraz dopłacasz do jednego produktu po to by móc zarabiać na innym powiązanym np. sprzedając OC z AC.

Tą samą zagrywkę stosują banki. mBank i Millenium Bank są rekordzistami jeśli chodzi o dopłacanie do interesu – płacą nowemu klientowi za założenie konta bankowego 300-360 zł. Taka inwestycja zwraca im się średnio dopiero po 5 latach (zobacz szczegóły: konta osobiste oraz rachunki firmowe)

Podatek bankowy uderza w nasze kieszenie

Na blogu bardzo często rozmawiamy o tym, że oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych notorycznie spada, a na rynku posucha jeśli chodzi o nowe dobre oferty. Wzrost opłat za konta bankowe i karty płatnicze również jest mocno odczuwalny. Okazuje się jednak, że podatek bankowy uderzył także w firmy ubezpieczeniowe. Zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku bankowego ubezpieczyciele muszą płacić podatek za nadwyżkę aktywów powyżej dwóch miliardów złotych. Podatek bankowy pobierany jest od aktywów, tak więc nietrudno wyobrazić sobie jak ogromne dodatkowe koszty muszą wziąć na siebie ubezpieczyciele. Podobnie jak banki, ubezpieczyciele przerzucają koszty na nas.

Komisja Nadzoru Finansowego dołożyła cegiełkę do podwyżek OC

W marcu 2015 roku KNF wprowadził w życie szereg wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych. Przedstawię tylko 2 z nich aby zobrazować, z jakimi kosztami wiązało się ich wprowadzenie.

 1. Firmy ubezpieczeniowe muszą zagwarantować bezpłatny samochód zastępczy. Nie mogą już powiedzieć żebyś jeździł autobusem czy tramwajem. Wyobraź sobie teraz, że musisz zagwarantować bezpłatne auto zastępcze np. 10 000 osobom miesięcznie. Ogromne koszty, prawda?
 2. Ubezpieczyciel powinien pomóc poszkodowanemu przy sprzedaży wraku pojazdu w przypadku szkody całkowitej – w praktyce oznacza to wzięcie przez ubezpieczycieli tego obciążenia na swoje barki.

Kolejny nowy podatek w 2017 – podatek Religi

Obecny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł zapowiada powrót podatku Religi w 2017 roku. Od każdej składki polisy OC będzie odprowadzane od 6% do 12% kwoty na rzecz urzędów(agend wojewódzkich), które zastąpią niebawem Narodowy Fundusz Zdrowia.

Oficjalnie cel podatku ma być szlachetny – leczenie ofiar wypadków samochodowych. Jednak jak coś trafia w ręce urzędników, to trzeba pamiętać, że mogą zrobić z tym co chcą, jak chcą i oczywiście pobrać od tego swoje pensje. Podatek funkcjonował już w przeszłości i został wprowadzony przez rząd PIS w latach 2005-2007. Podatek Religi został jednak zniesiony przez następców w grudniu 2008. Zasadność i konstytucyjność tego podatku była podważana m.in. przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

Czy można uniknąć płacenia OC?

Tam gdzie gąszcz przepisów, tam zawsze znajdzie się luka prawna. Nie inaczej jest w przypadku OC.

Zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych opłacanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Według jej zapisów nieważne jest czy jeździsz samochodem, bowiem ubezpieczenie jest przypisane do numeru rejestracyjnego samochodu. Istnieje taka instytucja jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny(UFG), której robot automatycznie wykrywa w rejestrze przerwy w ubezpieczeniu pojazdu. Tak więc, teoretycznie nie ma możliwości ominięcia obowiązku posiadania OC. Kary za nieopłacone OC nakłada wspomniany UFG.

Wysokość kary za brak obowiązkowego OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia. Jak zapewne wiesz, niedawno została wprowadzona ustawa o gwarantowanych wynagrodzeniu „12 zł za godzinę”. Oznacza to duży wzrost minimalnego wynagrodzenia… i tym samym wzrost kar od 2017 za nie posiadanie polisy OC pojazdu. W 2017 kara za nieposiadanie OC będzie wynosić około 4000 zł.

Do końca roku 2016 wysokość kar wygląda następująco:

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia samochód osobowy pojazd ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy inny pojazd (np. motocykl lub motorower)
Kara za brak OC powyżej 14 dni (100%) 3 700 zł 5 550 zł 620 zł
Kara za brak OC od 4 do 14 dni (50%) 1 850 zł 2 780 zł 310 zł
Kara za brak OC do 3 dni (20%) 740 zł 1 110 zł 120 zł

Jeśli nie zapłacisz składki OC, sprawa jest automatycznie kierowana do Urzędu Skarbowego który zajmuje twój rachunek bankowy.

Sposób 1 – wyrejestruj auto

Jedynym ze sposobów uniknięcia obowiązkowego OC jest wyrejestrowanie pojazdu.

W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji w twoim lokalnym urzędzie odpowiadającym za prawa jazdy i rejestrację pojazdów.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta

 • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
 • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • tablice rejestracyjne,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Jak tylko otrzymasz od urzędników zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela i rozwiązać umowę OC.

Sposób 2 – wycofaj auto z użytkowania

W ustawie o ruchu drogowym (art 78) znajduje się jednak zapis który pozwala na czasowe wycofanie pojazdu z użytkowania. Tym sposobem można obniżyć składkę OC przynajmniej o 95%. Wystarczy złożyć wniosek o okresowe wycofanie pojazdu do Zakładu Ubezpieczeń, w którym wykupiłeś polisę OC. Jest to dobre rozwiązanie jeśli wyjeżdżasz za granicę do pracy lub na długie wakacje.

Jak obniżyć opłaty za ubezpieczenie OC pojazdu?

Obniżyć opłaty będzie bardzo ciężko z uwagi na drastyczne podwyżki, o których wspomniałem. Wielką sztuką będzie teraz zapłacić za polisę niewiele więcej niż obecnie.

Skorzystaj z faktu, że jesteś nowym klientem ubezpieczalni

Ubezpieczalnie mają dedykowane oferty ubezpieczeń OC dla nowych klientów, szczególnie tych mających czystą kartotekę kolizji drogowych. Warto mieć taką świadomość i wykorzystać to.

Porównaj ceny polisy OC w firmie ubezpieczeniowej

Cena ubezpieczenia OC zależy od ubezpieczalni i od danego kierowcy.

Ubezpieczalnia przy kwotowaniu ceny polisy OC bierze pod uwagę następujące dane:

 • wiek kierowcy;
 • dane samochodu – marka, model, rok produkcji oraz pojemność. Informacje te służą ubezpieczycielowi do ustalenia obecnej wartości pojazdu;
 • osoby współużytkujące auto (przypisane do OC)
 • okres bezszkodowej jazdy (zazwyczaj każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymujemy 10 % zniżki. Maksymalna zniżka to 60 %)
 • czy auto będzie na firmę czy prywatne
 • miejsce zamieszkania
 • czasami rodzaj płatności (czy z góry, za cały rok, czy w ratach, czy płatności gotówką, czy kartą)

Warto już teraz otrzymać wiarygodne wyliczenie składki OC bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej. Wybrałem te towarzystwa ubezpieczeń, które najmniej podniosły ceny w tym roku lub zaoferowały mi najniższe OC. Warto dostać ofertę cenową także dlatego aby, w razie przedłużenia polisy u obecnego ubezpieczyciela, wiedzieć czy dał dobrą ofertę. Poniżej można sprawdzić dokładną wycenę OC dla siebie za darmo:

 1. Darmowa kalkulacja OC Aviva
 2. Darmowa kalkulacja OC LINK4
 3. Darmowy kalkulator OC AXA
 4. Bezpłatna kalkulacja OC MTU

Mi najtańsze OC wyszło w link4 :)

Dopisywać współużytkownika pojazdu do polisy OC?

Popularny sposób na oszczędności. Osoby młode mają przechlapane. W zasadzie wysokość składki OC eliminuje je z możliwości jazdy autem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest branie OC na tatę lub dziadka w kwiecie wieku. Należy pamiętać, iż dodanie do polisy osoby, która ma gorsze “parametry”, będzie oznaczać wyższą składkę OC. Ubezpieczalnie wyliczają bowiem średnią dla współużytkowników.

Ubezpieczyciel zawsze pyta czy pojazdem nie będzie jeździć ktoś inny. Możemy skłamać (powiedzieć, że „nie”). Jeśli jednak ktoś inny spowoduje szkodę jadąc naszym autem może oznaczać to kłopoty. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe w umowie OC zastrzegają, że w takim wypadku pomniejszą wysokość odszkodowania o np. 20% procent.

Jeśli samochód jest wspólny i w dowodzie rejestracyjnym występuje dwóch lub więcej współwłaścicieli to niestety trzeba w polisie wpisać współużytkownika. Opłata za OC zapewne będzie wyższa.

Sprawdź już teraz warunki swojej umowy ubezpieczenia OC

Polisy często przedłużają się automatycznie. Lepiej sprawdzić warunki wypowiedzenia umowy. Przed zakończeniem umowy koniecznie dowiedzieć się jaka będzie nowa cena i porównać sobie ją z wycenami, o których wspominałem wyżej. Przy tak drastycznych podwyżkach oszczędność na sędziwej osobówce może wynieść 100 – 400 zł rocznie. Lepiej spożytkować te pieniądze w przyjemniejszy sposób :)

Jeśli uważasz, że mój artykuł za przydatny, fajnie jeśli go udostępnisz w mediach społecznościowych i/lub wykopie.

Reklama