Koszt obowiązkowego ubezpieczenia OC samochodu wzrasta co roku. Średnia krajowa składka OC wynosi ponad 600 zł rocznie. Ceny potrafią jednak sięgać 1300 zł, a dla najmłodszych kierowców nawet 3400 zł rocznie. Wiele zależy od wieku ubezpieczonego, bezkolizyjności, auta, miejsca zamieszkania oraz firmy ubezpieczeniowej, w której wykupiono polisę. Część kierowców co roku zastanawia się jak uniknąć opłat za ubezpieczenie OC.

W tym artykule dowiesz się:

 1. czy da się uniknąć opłaty za OC w 2022 r,
 2. jak uniknąć ubezpieczenia OC,
 3. Kary za brak OC w 2022 r,
 4. jakie haczyki przygotowały na nas firmy ubezpieczeniowe i aparat państwowy,
 5. fakty, o których może nie wiesz, a mogą Cię drogo kosztować…

Na początek zadajmy sobie proste pytanie:

Dlaczego ubezpieczenie OC drożeją?

Zgodnie z reportażami TVP Info i wypowiedziami zaproszonych ekspertów do studia telewizji wynika jednoznacznie, że przyczyną podwyżek cen obowiązkowego ubezpieczenia OC są rosnące kwoty świadczeń za szkody osobowe w ruchu drogowym. Podwyżkę cen polis OC tłumaczono też, tym , że mamy jedne z najtańszych ubezpieczeń OC w Europie oraz tym, że ceny nie rosły znacząco przez ostatnie lata. Retoryka generalnie była taka, że kierowcy udają, że płacą OC(tzn. płacą za mało), a firmy ubezpieczeniowe zaniżają wypłaty odszkodowań jak się da.

Reklama baner bank Pekao

Dane KNF potwierdzają, że sektor ubezpieczeń OC jest nierentowny, nie przeszkadza to jednak firmom ubezpieczeniowym osiągać zyski liczone w miliardach złotych na innego rodzaju ubezpieczeniach. W biznesie tak jest, że nieraz dopłacasz do jednego produktu po to by móc zarabiać na innym powiązanym np. sprzedając OC z AC.

Podatek bankowy uderza w nasze kieszenie

Na blogu bardzo często rozmawiamy o tym, że oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest niższe niż inflacja, a na rynku posucha jeśli chodzi o nowe dobre oferty. Wzrost opłat za konta bankowe i karty płatnicze również jest mocno odczuwalny. Okazuje się jednak, że podatek bankowy uderzył także w firmy ubezpieczeniowe. Zgodnie z przepisami dotyczącymi podatku bankowego ubezpieczyciele muszą płacić podatek za nadwyżkę aktywów powyżej dwóch miliardów złotych. Podatek bankowy pobierany jest od aktywów, tak więc nietrudno wyobrazić sobie jak dodatkowe koszty muszą wziąć na siebie ubezpieczyciele. Podobnie jak banki, ubezpieczyciele przerzucają koszty na właścicieli polis OC.

Komisja Nadzoru Finansowego dołożyła cegiełkę do podwyżek OC

W marcu 2015 roku KNF wprowadził w życie szereg wytycznych w sprawie likwidacji szkód komunikacyjnych. Przedstawię tylko 2 z nich aby zobrazować, z jakimi kosztami wiązało się ich wprowadzenie.

 1. Firmy ubezpieczeniowe muszą zagwarantować bezpłatny samochód zastępczy. Nie mogą już powiedzieć żebyś jeździł autobusem czy tramwajem. Wyobraź sobie teraz, że musisz zagwarantować bezpłatne auto zastępcze np. 10 000 osobom miesięcznie. Ogromne koszty, prawda?
 2. Ubezpieczyciel powinien pomóc poszkodowanemu przy sprzedaży wraku pojazdu w przypadku szkody całkowitej – w praktyce oznacza to wzięcie przez ubezpieczycieli tego obciążenia na swoje barki.

Czy można uniknąć płacenia OC?

Tam gdzie gąszcz przepisów, tam zawsze znajdzie się luka prawna. Nie inaczej jest w przypadku OC.

Zgodnie z ustawą o obowiązkowych ubezpieczeniach komunikacyjnych opłacanie ubezpieczenia OC jest obowiązkowe. Według jej zapisów nieważne jest czy jeździsz samochodem, bowiem ubezpieczenie jest przypisane do numeru rejestracyjnego samochodu. Istnieje taka instytucja jak Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny(UFG), której robot automatycznie wykrywa w rejestrze przerwy w ubezpieczeniu pojazdu. Tak więc, teoretycznie nie ma możliwości ominięcia obowiązku posiadania OC. Kary za nieopłacone OC nakłada wspomniany UFG.

Wysokość kary za brak obowiązkowego OC to dwukrotność minimalnego wynagrodzenia.

Do końca roku 2022 wysokość kar wygląda następująco:

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia samochód osobowy pojazd ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy inny pojazd (np. motocykl lub motorower)
Kara za brak OC powyżej 14 dni (100%) 6 020 zł 9 030 zł 1 000 zł
Kara za brak OC od 4 do 14 dni (50%) 3 010 zł 4 520 zł 500 zł
Kara za brak OC do 3 dni (20%) 1 200 zł 1 810 zł 200 zł

Jeśli nie zapłacisz składki OC, sprawa jest automatycznie kierowana do Urzędu Skarbowego który zajmuje twój rachunek bankowy.

Sposób 1 – wyrejestruj auto

Jedynym ze sposobów uniknięcia obowiązkowego OC jest wyrejestrowanie pojazdu.

W tym celu należy udać się do Wydziału Komunikacji w twoim lokalnym urzędzie odpowiadającym za prawa jazdy i rejestrację pojazdów.

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta

Dokumenty potrzebne do wyrejestrowania auta

 • wypełniony wniosek o wyrejestrowanie pojazdu,
 • zaświadczenie o przekazaniu pojazdu posiadającego numer VIN lub numer nadwozia, podwozia albo ramy do składnicy złomu wyznaczonej przez wojewodę,
 • dowód rejestracyjny pojazdu,
 • karta pojazdu (jeśli była wydana),
 • tablice rejestracyjne,
 • dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie.

Jak tylko otrzymasz od urzędników zaświadczenie o wyrejestrowaniu auta, możesz zgłosić się do ubezpieczyciela i rozwiązać umowę OC.

Sposób 2 – wycofaj auto z użytkowania

W ustawie o ruchu drogowym (art 78) znajduje się jednak zapis który pozwala na czasowe wycofanie pojazdu z użytkowania. Tym sposobem można obniżyć składkę OC przynajmniej o 95%. Wystarczy złożyć wniosek o okresowe wycofanie pojazdu do Zakładu Ubezpieczeń, w którym wykupiłeś polisę OC. Jest to dobre rozwiązanie jeśli wyjeżdżasz za granicę do pracy lub na długie wakacje. Ten sposób pozwala uniknąć opłat za ubezpieczenie OC.

Jak obniżyć opłaty za ubezpieczenie OC pojazdu?

Zamiast unikać opłat za ubezpieczenie OC można je maksymalnie obniżyć legalnymi sposobami. Nie wymaga to wielkiego wysiłku bowiem wystarczy znać parę zasad uzyskiwania tańszej oferty OC.

Skorzystaj z faktu, że jesteś nowym klientem ubezpieczalni

Ubezpieczalnie mają dedykowane oferty ubezpieczeń OC dla nowych klientów, szczególnie tych mających czystą kartotekę kolizji drogowych. Warto mieć taką świadomość i wykorzystać to.

Porównaj ceny polisy OC w firmie ubezpieczeniowej

Cena ubezpieczenia OC zależy od ubezpieczalni i od danego kierowcy.

Ubezpieczalnia przy kwotowaniu ceny polisy OC bierze pod uwagę następujące dane:

 • wiek kierowcy;
 • dane samochodu – marka, model, rok produkcji oraz pojemność. Informacje te służą ubezpieczycielowi do ustalenia obecnej wartości pojazdu;
 • osoby współużytkujące auto (przypisane do OC)
 • okres bezszkodowej jazdy (zazwyczaj każdy rok bezszkodowej jazdy otrzymujemy 10 % zniżki. Maksymalna zniżka to 60 %)
 • czy auto będzie na firmę czy prywatne
 • miejsce zamieszkania
 • czasami rodzaj płatności (czy z góry, za cały rok, czy w ratach, czy płatności gotówką, czy kartą)

Kalkulator cen polisy OC

Warto otrzymać wiarygodne wyliczenie składki OC bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej. Warto dostać ofertę cenową także dlatego aby, w razie przedłużenia polisy u obecnego ubezpieczyciela, wiedzieć czy dał dobrą ofertę. Poniżej można sprawdzić dokładną wycenę OC dla siebie za darmo:

 1. Darmowa kalkulacja OC Aviva
 2. Darmowa kalkulacja OC LINK4
 3. Darmowy kalkulator OC Allianz

Skorzystanie z powyższych kalkulatorów pozwoli częściowo uniknąć opłat za ubezpieczenie OC poprzez wybór tańszej oferty OC.

Dopisywać współużytkownika pojazdu do polisy OC?

Całkowite uniknięcie opłat za ubezpieczenie nie jest zazwyczaj dobrym pomysłem, natomiast warto wykorzystać popularny sposób na oszczędności na OC. Wysokość składki OC eliminuje nierzadko młode osoby je z możliwości jazdy autem. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest branie OC na tatę lub dziadka w kwiecie wieku. Należy pamiętać, iż dodanie do polisy osoby, która ma gorsze “parametry”, będzie oznaczać wyższą składkę OC. Ubezpieczalnie wyliczają bowiem średnią dla współużytkowników.

Ubezpieczyciel zawsze pyta czy pojazdem nie będzie jeździć ktoś inny. Możemy skłamać (powiedzieć, że „nie”). Jeśli jednak ktoś inny spowoduje szkodę jadąc naszym autem może oznaczać to kłopoty. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe w umowie OC zastrzegają, że w takim wypadku pomniejszą wysokość odszkodowania o np. 20% procent.

Jeśli samochód jest wspólny i w dowodzie rejestracyjnym występuje dwóch lub więcej współwłaścicieli to niestety trzeba w polisie wpisać współużytkownika. Opłata za OC zapewne będzie wyższa.

Sprawdź już teraz warunki swojej umowy ubezpieczenia OC

Polisy często przedłużają się automatycznie. Lepiej sprawdzić warunki wypowiedzenia umowy. Przed zakończeniem umowy koniecznie dowiedzieć się jaka będzie nowa cena i porównać sobie ją z wycenami. Oszczędność na sędziwej osobówce może wynieść 100 – 400 zł rocznie. Unikanie opłat za ubezpieczenie OC jest ryzykowne, można natomiast wykorzystać sposoby przytoczone w artykule na obniżenie składki na polisę OC.