UWAGA: Aplikacja MAM nie jest już obsługiwana ze względu na upadłość firmy New Media Ventures, która ją tworzyła.

Mój test historyczny z dnia 24.11.2017 roku możesz przeczytać poniżej.

Przetestowałem nową aplikację MAM do opłacania rachunków za podstawowe media (prąd, gaz, telefon, internet i telewizję), która dorzuca się do nich i odciąża kieszenie konsumentów. Pozwala ona zyskać średnio kilka % za dokonywane zwykle zakupy. W wielkim skrócie wydając np. 1200 zł wraca do Ciebie 36-48 zł, które obniżą twoje domowe rachunki.

Na blogu opisuje także konta bankowe, gdzie za każdą płatność kartą lub telefonem otrzymuje się zwrot od 2% do 5%. To jest tzw. „payback”. Zatem w niektórych przypadkach korzystając jednocześnie z MAM, programu lojalnościowego i / lub rabatu konkretnego sklepu oraz konta bankowego z paybackiem, można zyskać nawet ok. 10%. Przy zakupach na 1000 zł daje to aż 100 zł.

Na czym polega działanie aplikacji MAM?

Głównym celem działania platformy MAM są niższe miesięczne opłaty konsumentów za media:

 • prąd
 • gaz
 • telefon
 • internet
 • telewizję

Działanie MAM jest banalne. Opiszę Ci je w najprostszy możliwy sposób.

 1. Wchodzisz na jamam.pl i zakładasz sobie darmowe konto w 1 minutę;
 2. Podajesz informacje dotyczące planowanych wydatków na obecny miesiąc w poszczególnych kategoriach zakupowych i potwierdzasz plan;
 3. Wybierasz sobie dowolny sklep, który jest dostępny przez MAM;
 4. Przechodzisz do tego sklepu ze strony MAM i robisz zakupy;
 5. Na twoje konto w MAM wracają określone środki (część z wydanych przez Ciebie na zakupy środków);
 6. Ze zgromadzonych na koncie MAM środków zlecasz opłacenie dowolnych rachunków za media.

MAM to prosta aplikacja dająca realne korzyści w postaci środków na opłacenie rachunków za media.

W listopadzie 2017 przetestowałem działanie całego procesu. Przez MAM zakupiłem zaparzacz do herbaty, korkociąg do wina, mikrofon do komputera oraz krem. Wydałem 312,5 zł. MAM dorzuciło się do moich opłat za prąd w kwocie 16,07 zł.

Czy MAM jest darmowa?

Korzystać z platformy można za darmo. Za nic nie są pobierane opłaty. Nie trzeba również w pełni zrealizować ustalonego planu, a środki za zakupy są naliczane proporcjonalnie i tylko za faktycznie dokonane zakupy, czyli nie musisz wydać wszystkiego, co zadeklarowałeś, a i tak możesz zyskać.

Jakie sklepy są dostępne w MAM?

Zastanawiasz się na pewno, co konkretnie można kupić przez MAM. Pomimo, że MAM to zupełna nowość to poprzez platformę możesz kupować zarówno w bardzo znanych, jak też specjalistycznych sklepach.

Docelowo oferta sklepów w aplikacji podzielona będzie na 13 kategorii, aktualnie dostępne jest 11, m.in.:

 • Moda
 • Elektronika i AGD
 • Zdrowie i uroda
 • Hobby i rozrywka
 • Dom i ogród
 • Sport i turystyka

W MAM znajdziesz m.in. Wittchen, eobuwie, Douglas, Castorama, Komputronik, Dr Irena Eris czy Saturn.

Interesujące są także niszowe sklepy np. z grami planszowymi czy produktami z Indii.

MAM od środka, czyli ciekawostki dla zaradnych finansowo freaków

Zrobiłem zrzuty z mojego konta MAM, gdzie możesz zobaczyć, jak wygląda aplikacja. Pokażę Ci parę ciekawych możliwości tej platformy.

Bonusy na start

Za zakończenie rejestracji użytkownik otrzymuje 5 zł do wykorzystania na opłacenie dowolnego rachunku za media. Natomiast za dokonanie pierwszej transakcji w określonym czasie otrzymuje dodatkowe 10 zł. Pojawiają się też bonusy świąteczne – w tej chwili w wysokości 20 zł.

Możliwość planowania wydatków

MAM ułatwia planowanie miesięcznych wydatków. Dzięki podanym przez Ciebie informacjom, dotyczących planowanych wydatków, z góry wiesz, ile możesz zyskać na opłacenie rachunków. Można z niego korzystać, aczkolwiek nie trzeba – zwrot za zakupy jest liczony zawsze od kwoty, którą wydasz w rzeczywistości. Tylko ode mnie zależy, czy uda mi się zebrać więcej środków na rachunki. Wystarczy, że zrobię zakupy w sklepach, które oferują mi większe środki, a to widzę w ofercie każdego sklepu.

planowanie wydatków MAM

Dostępność informacji, ile środków zostanie naliczonych na twoim koncie w MAM za wydanie określonej kwoty w danym sklepie

Fajna opcja. Dzięki temu wiem, ile zaoszczędzę na rachunki np. wydając 200 zł w Castorama.

zniżka w sklepie

Możliwość wyboru do jakich rachunków ma się dorzucać MAM

Zgromadzone na koncie MAM środki mogą być przeznaczane tylko na opłacanie twoich rachunków. Ty decydujesz, kiedy i ile z zebranych środków, MAM przeleje na wskazane przez Ciebie rachunki. Wybierasz swojego dostawcę np. internetu albo prądu, podajesz imię, nazwisko, PESEL i voila! Środki z MAM wędrują na opłacenie twoich rachunków.

dopłata do rachunku za media

Czas na podsumowanie zalet i wad platformy.

Zalety MAM

 • aplikacja pozwala odzyskać średnio kilka % za zakupy dokonane przez internet – już niebawem będzie można dokonywać zakupów również w punktach stacjonarnych
 • Brak opłat za używanie MAM
 • Planowanie wydatków
 • aplikacja jest prosta i intuicyjna
 • Platforma jest szybka
 • Możliwość automatycznego opłacania rachunków
 • I najważniejszy – niższe opłaty za rachunki, do których dorzuca się MAM

Wady MAM

 • Dostępne sklepy zmieniają się w czasie np. w tym tygodniu dany sklep jest dostępny, a w przyszłym już nie
 • Plan jest generowany na początku każdego miesiąca i później nie można go już zmieniać
 • W danej kategorii, w każdym tygodniu dostępnych jest maksymalnie 16 ofert
 • Brak możliwości przeznaczenia środków MAM na inne cele niż opłacenie rachunków za media
 • Brak możliwości opłacania rachunków firmowych
 • Naliczone środki za zakupy nie są dostępne od ręki

Podsumowanie i… opłacanie przez rok rachunków czytelników Rekina

Platforma MAM oprócz oczywistych zalet w postaci dorzucania się do rachunków, pozwala wykształcić także dobre nawyki –dyscyplinę i zaradność w oszczędzaniu. Wielkim plusem jest to, że z MAM mogą korzystać wszyscy pełnoletni konsumenci. Na pewno MAM zasługuje na uwagę, a jeśli wyeliminuje słabsze strony to ma szansę zyskać sporą popularność.

Wyzwanie MAM

Od 1 grudnia 2017 będę rywalizował z innymi blogerami i video blogerami w MAM Wyzwanie. Mój Team Finansowy będzie realizował zaplanowane przez MAM wydatki. Wygrywa ta z 3 drużyn, która w największym stopniu zrealizuje swój plan. Drużyny, z którymi będę rywalizował są naprawdę dobre. Szczególnie obawiam się „mamusiek” z Teamu Parentingowego, które na pewno są zdyscyplinowane.

Biorę udział w tej rywalizacji nie bez powodu. Jeśli mój team wygra będę mógł rozdać 3 nagrody czytelnikom Rekina Finansów – w postaci opłacenia ich rocznych rachunków (maksymalnie 400 zł co miesiąc na opłacenie rachunków przez MAM). Będę relacjonował przebieg tej rywalizacji na blogu i facebook’u.

3-maj kciuki.

Jeśli masz też swoje uwagi co do MAM, napisz w komentarzu. Napisz także, co Ci się podoba w tej aplikacji i jakie są twoje wrażenia.

Reklama