Zarabianie na biedzie Turków – ależ to perfidne i bezwzględne – rzekłbym każdy socjalista, sam łapczywie wykorzystując okazję. Każdy chce się bogacić – to normalna potrzeba człowieka wyryta w ludzkim DNA. Dopóki nie krzywdzi się tym innych, pochwalam bogacenie się i wykorzystywanie okazji… w październiku 2018 udałem się więc do ogarniętej kryzysem Turcji gdzie inflacja sięga już 25% rocznie, a kurs tureckiej liry szoruje po historycznych dnach względem względem złotego, euro i dolara.

Dziś chcę pokazać Ci parę przykładów jak każdy zaradny Polak – nawet mały rekinek finansów – może skorzystać na kryzysie finansowym w Turcji. Natomiast za około 2 tygodnie na blogu zobaczysz relację video z mojego wyjazdu – wiele smaczków finansowych gwarantowane. O przyczynach kryzysu w Turcji pisałem już parę miesięcy temu w artykule: „Krach finansowy w Turcji – bolesny koniec dobrobytu na kredyt

Zaczynamy !

Rekin Finansów w tureckich górach

Uwaga! Rekin nawet w lodowatej wodzie w tureckich górach.

Polak turysta to teraz w Turcji zamożny Pan!

Jak zapewne się domyślasz ogromna inflacja i dramatyczne osłabienie tureckiej liry doprowadziła do tego, że w Turcji jest teraz około 3-razy taniej niż jeszcze w 2015 roku. Bardzo mocno potaniały przede wszystkim wszystkie produkty i usługi, które są produkowane w Turcji.

Nie dość, że można bardzo tanio spędzić wakacje w Turcji (we własnym zakresie) to zdecydowanie można poszaleć na zakupach. Turcy produkują naprawdę sporo fantastycznych rzeczy. Przede wszystkim w Turcji warto kupować:

 • wszelkie usługi dostarczane przez Turków – nawet leczenie prywatne
 • przepyszne owoce, warzywa, przyprawy, baraninę, wołowinę i masę innych tureckich produktów spożywczych
 • meble i lampy tureckie
 • surowce przemysłowe np. bawełnę
 • odzież i skóry

Czas zatem coś zobaczyć.

Rekin niczym rasowa blogereczka modowa (!)

W Turcji można się ubrać jak panisko za śmieszne pieniądze. Nie dość, że kryzys to Vat na ubrania w Turcji to tylko 8% (u nas politycy zniszczyli polskie szwalnie m.in. VAT-em 23% i Zusem)

W Turcji można kupić fantastycznej jakości ubrania, także te z najwyższej półki np. repliki skórzane Phillip’a Plein’a – normalnie kosztujące od 2000 euro wzwyż, w Turcji można je dostać za około 350 euro w naturalnej skórze najwyższej jakości. Turcja jest znana od lat z wyrobów skórzanych – np. futra z małpek południowoamerykańskich to coś co u nas jest zarezerwowane dla bogaczy – w Turcji można dostać takowe w cenach od 400 do 650 euro.

Skupmy się jednak na ubraniach ze średniej półki, coś typu H&M, Reserved. Jakość jak i design jest zatem bardzo dobra w stosunku do ceny.

Spójrz zatem na lansik Rekina poniżej i zgadnij za ile się ubrał !

Rekin finansów

Rekin Finansów niczym rasowa blogereczka modowa? – tego jeszcze nie było!

Rekin finansów

Przejdźmy zatem do cen:

 • Oddychająca Kurtka – eco skóra z odpinaną siwą podszewką, znana marka turecka Defacto – 104 zł
 • T-shirt Basic, biały, 99% bawełna jedwabna, znana marka turecka LC Waikiki – 11 zł
 • Jeansy Slim Fit, bawełna z dodatkami, bardzo wygodne-miękkie, LC Waikiki – 43 zł

Suma: 158 zł

Cena porównywalnego zestawu w Polsce to około 650 zł

Luksusowy i Elegancki Rekin

Eleganckie ubrania wysokiej jakości to także specjalność Turków. Spójrz i zgadnij ile zapłaciłem.

Rekin finansów

Tym razem wszystkie ubrania z Defacto:

 • Marynarka Navy Slim Fit z metalową brożką, pięknie uszyta, 100% poliester – 80 zł
 • Koszula Slim Fit, 100% bawełna, jakość wykonania na poziomie Wólczanki – 37 zł
 • Spodnie Regular Fit, 99% bawełna – 50 zł
 • Kapelusz chiński, 100% Flax, kupiony w Polsce za około 35 zł, w Turcji identyczny za 12 zł.

Suma: 179 zł

Cena porównywalnego zestawu w Polsce to około 850 zł

Luksusowe meble do rezydencji

Turcy produkują wspaniałe meble – designu i jakości wykonania może pozazdrościć większość polskich producentów. Różnica w cenie jest natomiast kolosalna. Transport poniższych mebli kosztuje maksimum 1000 euro z z samego południa Turcji. Oczywiście polscy urzędnicy tylko czekają na granicy aby ovatować taki zakup 23%, cło wynosi 0%.

Spójrz i zgaduj ile kosztuje luksus

Meble 100% z litego drewna w cenie 7278 zł. W skład zestawu wchodzi więcej niż widzisz – oprócz dwóch kanap i dwóch stolików także fotel niewidoczny na zdjęciu. Meble Ikeowskie z płyt drewnopochodnych w porównaniu z takimi meblami mogą tylko spłonąć z zazdrości.

Może teraz coś do jadalni?

W skład zestawu wchodzi wszystko co widać na zdjęciach: stół, krzesła, ławeczka oraz komoda. Wykonanie z litego drewna + MDF. Cena to 8612 zł.

Jak zarobić na kryzysie w Turcji?

Na handlu importowanymi produktami z Turcji można zarobić teraz duże pieniądze. Ceny konsumenckie są oczywiście dużo wyższe niż hurtowe także te wszystkie rzeczy, które pokazałem są jeszcze tańsze. Rozbudza to wyobraźnię, prawda? Przebitka jest ogromna, a produkty bardzo się wyróżniają jakością. Jeśli masz biznes to tym bardziej warto zainteresować się tym tematem.

Jeśli nie masz biznesu to warto lecieć teraz do Turcji z pustą torbą nawet na weekend. Bilet do Stambułu można kupić już od 200 zł, wiza to 105 zł kupowana na lotnisku.