Myślę, że mój artykuł bardzo pozytywnie Cię zaskoczy. Jestem przekonany, że nawet nie podejrzewasz w co inwestują najzamożniejsi mędrcy tego świata. Wiesz już doskonale w co inwestuje taki typowy przedstawiciel klasy średniej jak ja. W co jednak zainwestowałbyś będąc polskim milarderem – Panem Kulczykiem, Panem Solorzem, Panem Czarneckim?

Pewnie w to samo co samo co oni – elektrownie, banki, zakłady chemiczne… w nic związanego z przełomową technologią, w nic co prowadzi do przełomu cywilizacyjnego. Czas abyś zobaczył w co inwestują prawdziwi geniusze biznesu – ludzie parę poziomów wyżej nad nami-rekinami 🙂

Na pewno nie spodziewasz się co łączy tych znanych miliarderów, założycieli i właścicieli gigantycznych innowacyjnych korporacji na świecie:

  • twórca „Amazon” Jeff Bezos,
  • twórca „PayPal” Peter Thiel,
  • współtwórca „Oracle” Larry Ellison,
  • twórcy „Google” Larry Page i Sergey Brin

… i wielu innych inwestuje setki milionów dolarów w to samo –  w coś co w ogóle nie jest związane z ich biznesami.

Nie są to luksusowe auta, samoloty, bitcoiny czy złoto. Inwestują w rozwój technologii odwracających proces starzenia człowieka. Inwestują w firmy biotechnologiczne i badawcze, zakładają własne. Inwestują w naukę, która zmienia ludzkość. Celowo użyłem słowa „zmienia” bo to co wydaje Ci się nieprawdopodobne jest już możliwe. Prawdopodobnie dzisiejsi nastolatkowie (najbardziej zamożni) będą żyć przynajmniej 150 lat w zdrowiu i witalności, podczas gdy dziś wyczynem jest dożyć 90 lat ledwo zipiąc.

Oprócz inwestycji typowo w badania mające na celu odwrócenie procesu starzenia, na czym się skupię w moim wpisie, wiele ich pieniędzy płynie na badania nad lekami na choroby genetyczne związane ze starzeniem się np. Alzheimer i nowotwory.  Na przykład wspomniani twórcy Google przeznaczyli 370 mln dolarów na rozwój firm Calico, która śledzi proces starzenia od narodzin do śmierci myszy, skupiając się na znalezieniu markerów (laboratoryjnych wskaźników bardzo wczesnego, bezobjawowego stadium choroby) choroby Alzheimera i cukrzycy.

Amerykanie już potrafią odwrócić proces starzenia

Uniwersytety i ośrodki badawcze przy uniwersytetach w USA są hojnie wspierane przez absolwentów – przedsiębiorców m.in przez już wspomnianych.

Zespół badawczy pod kierownictwem Juan’a Carlos’a Izpisua Belmonte, profesora na the Salk Institute for Biological Studies w San Diego, zdołał wydłużyć życie myszy 18 miesięcy do 24 miesięcy czyli o 33%. Nie jest to jednak utrzymywanie przy życiu zdychających zwierząt. Wręcz przeciwnie. Ogólna zasada tej technologii polega na re-programowaniu komórek macierzystych myszy (uzyskiwanych z dorosłych komórek skóry) i wszczepianiu ich w skórę myszy. Efekty można zobaczyć na przykładzie komórek mięśni myszy.

Zaburzenia regeneracji mięśni u starszych myszy (po lewej) i poprawa regeneracji po przeprogramowaniu (po prawej). Źródło: Instytut Salk

Na marginesie, początki temu odkryciu dał japoński noblista z 2012 roku, Shinya Yamanaka, który jako pierwszy na świecie zdołał przekształcić dorosłą komórkę w komórkę macierzystą w 2006 roku. Dawniej sądzono, że komórki nie są plastyczne – panował pogląd, że jeśli komórki zestarzały się to nie można sprawić aby znów wróciły do swojego początkowego stadium. Odkrycie Shinya Yamanaka dało mnóstwo możliwości leczenia schorzeń u ludzi np. naturalną odbudowę zniszczonych stawów biodrowych (w Polsce są już dostępne takie zabiegi). W zasadzie cały czas są prowadzone testy terapii z zastosowaniem komórek macierzystych.

W tym roku, dokładnie w marcu 2017, zespół David’a Sinclair, profesora z Uniwersytetu Harvarda, zdołał pobić wyniki zespołu Juan’a Belmonte i jeszcze bardziej wydłużyć czas życia myszy. Wyniki okazały się tak fantastyczne, że rozpoczęto już testy na ludziach w szpitalu w Bostonie (Massachusetts) we wrześniu 2017 . Na marginesie, w Polsce to niemożliwe aby już po 6 miesiącach od zakończenia badań na zwierzętach zacząć prowadzić kliniczne badania na ludziach.

Nasze wyniki ujawniają kluczowy mechanizm zwyrodnienia komórkowego i starzenia się, ale poza tym wskazują one na terapeutyczną drogę, aby zatrzymać i odwrócić uszkodzenia DNA wywołane wiekiem i promieniowaniem.

– David Sinclair, departament genetyki na Harvard University

Osiągnięcia Sinclaira’a są następstwem jego kilkunastoletnich badań i poprzednich dokonań, a także badań innych naukowców w związku z dinukleotydem NAD, występującym u ludzi i zwierząt. Sinclair wykorzystał jednak nie sam NAD ale jego prekursor NMN, odkrywając mechanizm działania procesu starzenia DNA poprzez interakcje NMN z białkami odpowiadającymi za regenerację zniszczonego DNA.

Gdy cząsteczka NAD (czerwona) wiąże się z białkiem DBC1 (beżowym), umożliwia ona białku PARP1 naprawę DNA. Gdy nie ma cząsteczki NAD białko DBC1 łączy się z PARP1 tym samym uniemożliwiając pracę białku PARP1, który odpowiada za naprawę DNA. Źródło: David Sinclair

Sinclair w banalny sposób tłumaczy zasadę działania tego mechanizmu na poniższym filmie oraz co zrobił aby odwrócić proces starzenia u myszy:

Fantastyczne jest również to, że komórki macierzyste i NAD, a więc wyniki badań Juan’a Belmonte i David’a Sinclair są spójne logicznie ze sobą. Komórki macierzyste zawierają znacząco więcej NAD niż komórki dorosłe. Z wiekiem poziom NAD obniża się w naszym organizmie, a komórki macierzyste stają się dorosłe (z embrionu stajemy się dorosłym człowiekiem). Potwierdziło to wiele niezależnych ośrodków badawczych na świecie.

Jako ciekawostkę podam, że profesora Sinclaira amerykanie „podkupili” z Australii. Jest on tylko jednym z przykładów na to, jak USA ściąga najlepszych naukowców do siebie. Robią to po to żeby opatentować ich odkrycia i umożliwiać komercjalizację takich odkryć w USA – budując potęgę amerykańskich firm, zwiększając dystans technologiczny do innych Państw. Polska w takiej sytuacji może być tylko rynkiem zbytu. Z moich obserwacji wynika jasno, że w zasadzie wyścigu o rozwój technologii anty-starzeniowej bezsprzecznie przodują USA.

Za amerykanami nieco w tyle zostają niemieccy przedsiębiorcy, który nie są już tak znani jak Ci amerykańscy, ale również wspierają finansowo badania nad zrozumieniem procesu starzenia. Już od czasów Hitler’a który miał bzika na punkcie czystości krwi rasy aryjskiej, niemieccy doktorzy ze zwyrodnialcem ‚doktorem’ Mengele na czele robili testy na ludziach dokonując transfuzji krwi w celach leczniczych. Od roku media w USA są zaaferowane tym, że podobno Peter Thiel, właściciel Paypal’a przetacza sobie krew młodych osób, korzystając z usług firm Ambrosia. Firma Ambrosia szczyci się, że ma ponad 100 takich klientów. Młoda krew (młodych ludzi) wpływa regenerująco na organizm ale dotychczasowe badania skuteczności takiej terapii na wydłużenie życia są sprzeczne. Natomiast bezsprzeczne jest to, że wpływają pozytywnie na regenerację starszego organizmu – potwierdzone na myszach.

We wrześniu 2017 Niemcy ogłosili swój duży sukces w czasopiśmie Genes & Development. Naukowcy z Instytutu Biologi Mlekularnej w Moguncji dokonali przełomu w zrozumieniu pochodzenia procesu starzenia. Zidentyfikowali geny należące do procesu zwanego autofagią – jednego z najważniejszych procesów przetrwania – promują zdrowie i witalność w młodych robakach, ale powodują proces starzenia się w późniejszym okresie życia.

Naukowcy wykazali, że poprzez zastopowanie autofagii u starych robaków (wyłączenie 30 genów) następuje znaczna poprawa stanu neuronów i całego ciała. Autofagia to proces polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Występuje zarówno u zdrowych jak i patologicznych komórek.

Odkryliśmy serię genów zaangażowanych w regulowanie autofagii, które przyspieszają proces starzenia. (..) U młodych robaków, autofagia działa prawidłowo i ma zasadnicze znaczenie, aby osiągnąć dojrzałość, ale po rozmnażaniu, zaczyna działać nieprawidłowo, powodując starzenie się robaka.

– Dr Holger Richly, Johannes Gutenberg-Universität Mainz

Niemcy tym badaniem jako pierwsi na świecie potwierdzili naukowo hipotezę George C. Williams z 1953 r, która była udowadniana wcześniej tylko matematycznie. Williams w swojej hipotezie antagonistycznej plejotropii, w nawiązaniu do teorii ewolucji Darwina dowodził, że naturalny proces selekcji prowadzi do przetrwania i mutacji genów, które mają na celu osiągnięcie jak największą zdolności reprodukcji przez organizmy żywe bez względu na czas ich życia.

Okazuje się, że biologicznie wszystko jest nakierowane na posiadanie jak największej ilości potomstwa. Także jeśli ktoś uważa, że posiadanie dziecka to cel i sens życia, system ewolucji przyzna mu rację. Można tym także tłumaczyć zdrady małżeńskie drogie rekiny 🙂

Przedsiębiorcy inwestują krocie w inżynierię genetyczną

Oczywiste jest, że przytłaczająca większość chorób wynika ze starzenia się DNA. Wraz z wiekiem zdolność do odbudowy i ochrony DNA maleje stąd też pojawiają się niekorzystne mutacje genów, w tym najczęściej nowotwory.

Od ponad 2 lat świat nauki i biznesu szaleje na punkcie technologii CRISPR CAS 9, która pozwala na dowolną zmianę genów żywego organizmu. Praktycznie co dwa dni dowiaduje się o nowych osiągnięciach naukowców i firm. Jabłko, które nie czernieje po spadnięciu na ziemię? – to już nie problem – człowiek potrafi je zmodyfikować genetycznie, tak aby nie czerniało. Nadszedł czas na modyfikację genów ludzi. Czy to nie piękne zamienić wadliwe geny na prawidłowo działające? Czy to nie piękne być znów zdrowym?

Polecam poniższy film, który we wspaniały sposób pokazuje jak ludzkość doszła do opracowania CRISPR oraz tego jak dokładnie działa ta technologia, dlaczego jest tak perfekcyjna i na co pozwala. Nie mam wątpliwości, że wielu naukowców otrzyma nagrodę nobla za opracowanie tej technologii (było ich paru w niezależnych ośrodkach).

Najmądrzejsi przetrwają

Myślę, że rozumiesz już czemu użyłem określenia „najmądrzejsi przedsiębiorcy”. Czy jest coś w życiu ważniejsze niż zdrowie czyli podstawa życia? Najmądrzejsi inwestują w życie, w zdrowie, w możliwość przetrwania, w możliwość doznawania szczęścia przez dłuższy czas.

Wśród mas ludzi panuje przekonanie, że to silny przetrwa – w domyśle silny fizycznie/genowo. W końcu jest to prawdą według teorii ewolucji Darwina. Trzeba jednak dodać do tego komentarz – w przyszłości żyć dłużej będą najmądrzejsi i zamożni. Zresztą podejrzewam, że już dziś statystyka potwierdza taką hipotezę.

Będę informował na blogu o znaczących postępach i wyników badań na ludziach. Tymczasem zachęcam do inwestowania pieniędzy razem ze mną, oszczędzania, zaciągania tanich kredytów na rozwój umysłowy i zdrowie.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »