Jeśli zamierzasz inwestować w Polsce to zdecydowanie powinieneś rozważyć lokalizację w województwie podkarpackim. Nie ważne czy dopiero zamierzasz otworzyć działalność gospodarczą czy zarządzasz już wspaniale prosperującą firmą. Być może to właśnie podkarpackie pozwoli rozwinąć skrzydła twojemu przedsiębiorstwu. Województwo ma ciekawe perspektywy rozwoju w najbliższych latach, na czym wzbogacić się mogą także prywatni indywidualni inwestorzy nieprowadzący jeszcze firmy.

Dlaczego warto zainwestować w województwie podkarpackim?

Ulokowanie firmy w tym województwie ma parę znaczących przewag nad innymi regionami.

Jedną z rzeczy, która przychodzi zapewne każdemu do głowy, jest strategiczne położenie tuż przy granicy z Ukrainą. Stwarza to mnóstwo unikalnych możliwości handlu i pozyskiwania tańszych pracowników. Postanowiłem jednak bliżej przyjrzeć się przewagom konkurencyjnym województwa podkarpackiego pod kątem inwestowania.

Większe szanse na uzyskanie dotacji europejskiej

Podczas gdy w województwie mazowieckim i śląskim dużo firm wnioskuje o dotacje to w województwie podkarpackim jest zdecydowanie mniej chętnych na środki UE. W niektórych naborach jest to nawet kilkakrotnie mniej według nieoficjalnych informacji, które uzyskałem na własną rękę z PARP.

Co więcej kwoty dofinansowania, w szczególności mam tu na myśli % refundowanych środków, w województwie podkarpackim są zazwyczaj wyższe niż np. w mazowieckim i śląskim w zbliżonych programach operacyjnych.

Dotacje europejskie mają szczególne znaczenie, jeśli twoja firma zamierza rozwijać się za pomocą funduszy unijnych. Z rodzajami dostępnych dotacji można zapoznać się na stronach:

Tańsza siła robocza – niewykwalifikowana i wykwalifikowana

Średnia płaca w zawodach niewymagających wysokich kwalifikacji jest znacząco niższa niż w popularnych regionach takich jak Śląsk, Mazowieckie czy Dolnośląskie. Oprócz Polaków w województwie podkarpackim chętnie pracują także obcokrajowcy, szczególnie Ukraińcy.

W województwie podkarpackim w zawodach wymagających zaawansowanych umiejętności np. w sektorze IT mediana płac w 2017 wyniosła 4210 zł brutto. Mediana płacy głównej księgowej w 2017 wynosiła z kolei 4743 zł brutto. Nawet bez szczegółowego porównania z popularnymi województwami na pewno wyczuwasz, że koszty zatrudnienia pracownika są istotnie niższe.

W moim osobistym odczuciu (bazującym na doświadczeniu w pracy), ludzie w województwie podkarpackim bardziej cenią sobie pracę i są bardziej przywiązani do miejsca pracy. Szkoda jednak, że nie są dostępne szersze badania na temat fluktuacji kadr w skali województw.

Stabilny ośrodek akademicki

Podkarpackie to nie tylko dzikie Bieszczady, spokojnie można znaleźć tam talenty o sporym potencjale intelektualnym. Tylko w samym Rzeszowie mamy 6 ośrodków kształcenia, które dostarczają pełen zakres przyszłej wykwalifikowanej kadry, na którą aktualnie jest zapotrzebowanie w województwie podkarpackim. Wymienię je:

 • Uniwersytet Rzeszowski
 • Politechnika Rzeszowska
 • Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie
 • WSPIA Rzeszowska Szkoła Wyższa
 • Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna w Rzeszowie

Oczywiście podkarpackie to nie tylko Rzeszów. W innych miastach województwa znajdziemy ośrodki kształcenia kadry szeregowej i zawodowej.

Potężne strefy ekonomiczne

Choć po ostatnich zmianach legislacyjnych cała Polska ma być strefą ekonomiczną, to dotychczas było inaczej. Szczególnie w strefie ekonomicznej w Mielcu i Rzeszowie ulokowało się sporo firm, z przewagą zagranicznych. Dotychczas w tych dwóch strefach zainwestowano ponad 10 mld zł.

W województwie podkarpackim mają siedziby firmy głównie z sektorów przemysłowych oraz IT. Przykładowo ja sam pracowałem w specjalnej strefie ekonomicznej w Mielcu dla producenta płyt drewnopochodnych, o czym wspominałem w artykuleo jednym z większych inwestorów dla którego pracowałem w Mielcu. Przeprowadzałem także audyt finansowy u producenta salami w firmie Sokołów w zakładzie w Dębicy.

Przykładowo główne branże zlokalizowane w Mielcu to: lotnictwo, motoryzacja, tworzywa sztuczne, meble, IT, przetwórstwo drewna, przetwórstwo spożywcze, farmaceutyka.

Wymienię tylko parę bardzo znanych firm z zakładami i siedzibami w woj. Podkarpackim:

 • Firma IT Assecco w Rzeszowie
 • Pratt&Whitney w Rzeszowie
 • MTU Aero Engines w Jasionce
 • Huta Stalowa Wola S.A. w Stalowej Woli
 • Firma meblarska NOWY STYL w Krośnie
 • Firma Oponiarska DĘBICA w Dębicy
 • Sanok Rubber Company S.A. w Sanoku
 • Firma farmaceutyczna ICN POLFA Rzeszów w Rzeszowie
 • Olimp Labolatories Sp. z o.o. w Nagawczynie
 • Makarony Polskie S.A. w Rzeszowie
 • Fabryka Farb i Lakierów ŚNIEŻKA w Brzeźnicy
 • INGLOT Sp. z o.o. w Przemyślu

Umiejscowienie tak wielu znaczących firm w województwie podkarpackim sprawia, że istnieje rynek także dla mniejszych przedsiębiorstw – kooperantów. Pojawiają się także nowe nisze i możliwości dla branży pokrewnych. Warto wykorzystać taką szansę, zwłaszcza, że rynek lokalny nie wydaje się być szczególnie nasycony.

Via Carpatia ukończona do 2025 roku

Ten szlak komunikacyjny to prawdziwy brylant, który stanie się diamentem dla woj. podkarpackiego. Przypomnę tylko, że droga szybkiego ruchu/autostrada ma wieść od Litwy aż po Saloniki w Grecji.  Jestem przekonany, w 100%, że ta inwestycja drogowa stworzy mnóstwo nowych możliwości importu i eksportu. W tej chwili dotarcie z Rzeszowa do np. rumuńskiej Timisoary zajmuje samochodem osobowym prawie cały dzień – około 9 godzin ciągłej jazdy po kiepskich drogach lokalnych. Po ukończeniu drogi będzie to raptem około 5 godzin.

Uważam, że jest to jedna z najlepszych inicjatyw międzynarodowych, jeśli chodzi o inwestycje publiczne w ostatnich latach.

Małe firmy także bardzo skorzystają z tej inwestycji. Przykładowo na pewno pojawi się większy popyt na gastronomię i hotelarstwo zlokalizowane przy Via Carpatia.

Tańsze nieruchomości mieszkalne i inwestycyjne

Mieszkania w Rzeszowie są blisko 2 razy tańsze niż w Warszawie. To atut dla nowych pracowników przeprowadzających się do Rzeszowa. W innych miastach województwa podkarpackiego jest oczywiście jeszcze taniej.

Podobnie sytuacja wygląda, jeśli chodzi o grunty inwestycyjne. Tych jest bardzo dużo w woj. podkarpackim. W dotychczasowych strefach ekonomicznych jest także sporo wolnych terenów po atrakcyjnych cenach w bliskiej odległości z już istniejącymi zakładami.

W tym miejscu warto wspomnieć także o turystyce. Bieszczady przyciągają swoim pięknem i dzikością coraz więcej turystów Baza turystyczna cały czas się rozbudowuje, jednak, biorąc pod uwagę budowę Via Carpatia można się spodziewać jeszcze większej liczby turystów po ukończeniu inwestycji.

Gigantyczne inwestycje publiczne

Tylko w 2018 przeznaczono 1,5 mld zł na inwestycje publiczne w województwie podkarpackim. To bardzo dużo biorąc pod uwagę, że region zamieszkuje 2,1 mln mieszkańców. Inwestycje są czynione w rozwój transportu drogowego, kolejowego oraz obiekty użyteczności publicznej. 

Ty również możesz dołączyć do grona inwestorów w woj. podkarpackim. Pierwszym krokiem w tym kierunku może być dla Ciebie kongres 590, który odbędzie się 15 i 16 listopada w Jesionce.

Kongres 590 – spotkaj się z politykami, urzędnikami i przedsiębiorcami

 „Kongres 590 już trzeci rok będzie miejscem spotkań przedstawicieli biznesu, nauki, polityki i legislacji. Stanowi arenę wymiany myśli, poglądów i doświadczeń polskich przedsiębiorców, menedżerów, polityków, naukowców oraz ekspertów ekonomicznych.”

– to możemy wyczytać z strony kongresu 590, na który trzeba wcześniej się zarejestrować.

Program kongresu jest bardzo ciekawy. Oprócz okazji do indywidualnych rozmów będzie wiele warsztatów i dyskusji publicznych.

Pełny program kongresu 590 można zobaczyć tutaj: https://kongres590.pl/program

Wspomnę tylko o najważniejszych blokach, szczególnie dla MŚP, a mianowicie dalszych zmianach w systemie podatkowym, możliwościach w handlu zagranicznym oraz kluczowych inwestycjach publicznych.

Znajdzie się także coś dla fanów i praktyków futbolu. Jeden z bloków dotyczy, bowiem rozwoju piłki nożnej w Polsce. Rząd zamierza przeznaczać setki milionów złotych z pieniędzy podatników na rozwój tego sportu w najbliższych latach.