Gdy słyszysz o biometrii, przychodzi ci na myśl obraz z filmu Blade Runner, w którym Harrison Ford na początku filmu jest rozpoznawany poprzez tęczówkę? Czy taka identyfikacja, to tylko fikcja filmowa? W zasadzie, już nie. Biometria jest obecna w każdym aspekcie naszego życia, wystarczy się rozejrzeć. Powszechne są smartfony z czytnikiem linii papilarnych, aby odblokować ekran, laptopy z rozpoznawaniem twarzy lub siatkówki, czy choćby pierwszy w Europie bankomat z biotechnologią postawiony w Bieszczadach!
Bajery bajerami, ale jak to się sprawdza w praktyce? Muszę przyznać, że sam byłem zaskoczony. Otwarcie konta osobistego przez biometrię jest obecnie najszybszym sposobem w jaki udało mi się to zrobić kiedykolwiek. W artykule dowiesz się ile czasu zajął mi ten proces.

Technologie biometryczne, takie jak rozpoznawanie odcisków palców czy tęczówki oka, od dziesięcioleci stanowią podstawę filmów i książek science fiction. Być może dlatego wielu z nas, w tym poważne instytucje finansowe, uważają je za mocny krok w przyszłość.

Czy to jest bezpieczne?

Cyberbezpieczeństwo i ochrona danych osobowych użytkowników są jednym z priorytetów nowoczesnej bankowości online. Zaobserwowano, że użytkownicy w większości przypadków używają nieodpowiednich, niepewnych haseł i nie spełniają minimalnych wymagań bezpieczeństwa, aby ograniczyć ryzyko kradzieży przez cyberprzestępców.

Banki przeznaczają ogromne środki finansowe, aby uczynić bankowość bezpieczniejszą i wygodniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Nieustannie testują różne metody zabezpieczeń. Niektóre z nich obejmują hasła, logowanie społecznościowe, wiele urządzeń, a nawet uwierzytelnianie wieloskładnikowe, które mogą zawierać różne kombinacje tych metod dla zwiększenia bezpieczeństwa. Niedawno na mocy europejskiej dyrektywy PSD2 wprowadzono obligatoryjne potwierdzenie sms przy logowaniu na konto bankowe.

Biometria jak w „Raporcie Mniejszości”

W ostatnich latach biometria była zdecydowanie najbardziej obiecującym kierunkiem, w którym postępował proces uwierzytelniania użytkowników. Większość dużych firm wybiera tę metodę dostępu, ponieważ jest ona bardzo dokładna i zapobiega podszywaniu się. Pozwala zidentyfikować osobę w kilka sekund i ułatwia życie, unikając konieczności zapamiętywania haseł, a nawet noszenia kart identyfikacyjnych.

Reklama baner bank Pekao

Obecnie w zabezpieczaniu tożsamości, również podczas płatności online, korzystamy z loginów, haseł, tokenów sprzętowych czy tokenów SMS. Widać jednak wyraźny trend do chętnego wykorzystywania metod biometrycznych, jako nową, lepszą technologię. Biometria umożliwia identyfikowanie po cechach fizycznych, które są dla każdego z nas unikalne.

Dzięki badaniu niepowtarzalnych cech fizycznych, np. układu naczyń krwionośnych pod palcem wskazującym, żyły dłoni, tęczówki, siatkówki, analizie głosu, czy kształtu twarzy urządzenie może rozpoznać daną osobę i nadać jej dostęp do konta, produktów i usług.

Popularne jest logowanie odciskiem palca, ale równie proste i wpisujące się idealnie w obecne trendy, jest założenie konta dzięki selfie i zdjęciu z dowodu osobistego. Wszystko po to, aby umożliwić autoryzację operacji bankowych czy podpisywanie wniosków w bardzo łatwy sposób.

Tworzenie nowej rzeczywistości

Przyszłością w metodach zabezpieczających, która już nadeszła, wydaje się biometria, którą wdrożyło już parę banków. Ani się obejrzymy, a również autoryzacja dzięki skanowaniu tęczówki za pomocą wbudowanej kamery w smartfonach i tabletach stanie się codziennością.

Niektóre banki już udostępniają bio stanowiska, które umożliwiają weryfikację tożsamości osób z wykorzystaniem ich cech osobniczych takich jak podpis elektroniczny, skan naczyń krwionośnych dłoni, skan twarzy czy system biometrii głosowej na infolinii.

Technologia już jest

Dlaczego nie wygląda to tak jak na filmach? Aby wdrożyć biometrię na szerszą skalę, potrzeba jednej wspólnej bazy wzorców biometrycznych i podmiotu, który by tym zarządzał. Banki wdrażające takie cyber usługi robią to tylko dla swoich klientów. Wzorce takie jak próbki głosu czy układ naczyń krwionośnych przechowywane są lokalnie i nie opuszczają baz danych banku. Z tego względu rozwiązania biometryczne sprawdzają się dobrze, ale na mniejszą skalę.

Na masowe wdrożenie usług biometrycznych przyjdzie nam jeszcze poczekać. W głównej mierze dlatego, że część klientów nadal ma opory przed korzystaniem z tego typu usług. Nawet mimo tego, że biometria zaliczana jest do najskuteczniejszych zabezpieczeń stosowanych w bankowości.

Nie ma się czego bać – sam spróbuj!

Bankiem, który z powodzeniem stosuje najbardziej zaawansowaną formę biometrii jest Bank Pekao SA. Bank jako pierwszy w praktyce zastosował biometrię w bankowości. Już w 2008 roku klienci korporacyjni otrzymali możliwość logowania i potwierdzania transakcji za pomocą odcisku palca. Następnie bank umożliwił biometryczną autoryzację transakcji w kwocie do 200 zł w aplikacji mobilnej PeoPay.

To co potrafi aplikacja Peopay w zakresie biomterii musi zawstydzać już inne banki w Polsce.

Od 2019 roku Pekao proponuje nowym klientom założenie konta bez konieczności wizyty w oddziale – tylko za pośrednictwem selfie, na bazie biometrii twarzy i zdjęć dowodu osobistego. Biometria sprawia, że założenie konta bankowego tym sposobem jest obecnie najszybsze na rynku.

Jak to wygląda w praktyce?

Zanim, nawet z ciekawości, założysz sobie konto biometrią czyli na tzw. selfie, zobaczmy na sucho jak przebiega taki proces na przykładzie konta Przekorzystnego Pekao S.A.

Do założenia konta potrzebne są:

  • Dowód osobisty.
  • Smartfon z aparatem, żeby można było sobie zrobić zdjęcie tzw. selfie.
  • Najszybciej zakłada się konto na komputerze aczkolwiek można się bez niego obejść.

Zakładanie konta biometrycznie krok po kroku

  1. Kliknij w ten link do wniosku o otwarcie konta (z bonusami!).
  2. We wniosku wpisz swoje podstawowe dane, zaakceptuj niezbędne informacje i regulaminy.
  3. Następnie wprowadź kod z otrzymanego SMSa i ustal nowe hasło do logowania.
  4. Wybierz interesujące cię produkty i wizerunek karty debetowej.
  5. Po wyborze produktów przejdziesz do etapu weryfikacji tożsamości. Tu bank zarekomenduje Ci ściągniecie aplikacji mobilnej Peopay.
  6. W zależności co wybrałeś na ekranie komputera lub smartfona pojawi się obraz z kamerki – zrób zdjęcie dowodu osobistego.
  7. Nagraj 3 proste gesty weryfikacji twojej twarzy.
  8. Po weryfikacji danych, uzupełnij dane adresowe, oświadczenia i wybierz swój oddział.
  9. Teraz możesz przejść do umowy, zapoznaj się z treścią i zatwierdź ją otrzymanym hasłem SMSem.
  10. Gotowe! Masz już konto w banku, założone dzięki weryfikacji biometrycznej. Mi cały proces łącznie z wpisaniem danych zajął 14 minut.

Wpisywanie danych we wniosku, zapisywanie haseł, idzie dużo szybciej jeśli korzysta się z komputera. Na smartfonie cały proces zajął mi 20 minut.

Czy ty korzystałeś już biometrii? Podziel się ze mną swoimi wrażeniami w komentarzu.

Możesz też zapisać się do mojego newslettera na temat kont bankowych oraz wpaść na Facebook’a.