Jak co roku prezentuję banki, w których warto zakładać lokaty bankowe. Moja strategia w 2017 roku ewoluowała ponieważ znacznie pogorszyły się warunki dla oszczędzających z powodu:

 • podatku bankowego
 • ustawy dla frankowiczów, która cały czas wisi w powietrzu
 • niekorzystnych rekomendacji KNF dla banków
 • mocno słabnącej gospodarki

Za tymi wszystkimi niekorzystnymi zmianami dla banków i tym samym dla oszczędzających stoją politycy.

Oprocentowanie lokat w 2017 roku

Na pewno 1 połowa 2017 roku nie będzie nas rozpieszczać. Gospodarka mocno hamuje, a inflacja rośnie (ma wynieść średniorocznie 1,3%). Słaby wzrost gospodarczy (PKB) oznacza mały popyt na kredyty, a tym samym mały popyt na kapitał. Mały popyt na kapitał oznacza niskie oprocentowanie lokat. Podniesienie stóp procentowych przez bank centralny (NBP) zdusiłoby już kompletnie naszą gospodarkę, więc dla oszczędzających 2017 będzie gorszym rokiem niż 2016 ponieważ w 2016 roku mieliśmy deflację. Deflacja oznacza to, że trzymając pieniądze w skarpecie ich wartość nabywcza rośnie. Inflacja odwrotnie – siła nabywcza pieniądza spada.

Warto wiedzieć także o innych szalenie ważnych powodach słabnącej gospodarki:

 • Podniesiono podatki dla milionów firm (wyższy ZUS, płaca minimalna, dodatkowa biurokracja-koszty)
 • Inwestycje firm spadają około 8% rok do roku, a to dopiero początek problemów firm; wprowadzono klauzulę unikania opodatkowania, gdzie od interpretacji konkretnego urzędnika, zależy czy firma zostanie ukarana(upadnie) czy nie. Istnienie firmy zależy od „widzi mi się” urzędnika.
 • W nowelizacja ordynacji podatkowej Ministerstwo Finansów wprowadziło kuriozalny zapis, że w określonych okolicznościach urzędnik może uznać indywidualną interpretację podatkową za nieobowiązującą. Wynika z tego, że prawo działa wstecz, a wielu przedsiębiorców straci firmy i dorobek życia.
 • Inwestycje ze środków publicznych (w tym środki UE) są wstrzymane w znaczącym stopniu – wynika to m.in. z wojny politycznej na linii rząd – samorządy (PiS-PO). Urzędnicy na szczeblu lokalnym boją się też podejmować decyzje. Potrwa to do 2018 roku czyli do wyborów samorządowych.

Lokaty, konta oszczędnościowe i oprocentowane konto ROR

W stosunku do mojej strategii z 2016 roku, w tym roku wykorzystuję jeszcze konto oszczędnościowe oraz rachunek ROR z oprocentowaniem środków. To sprawia, że moje pieniądze pracują bez przerwy – 365 dni w roku. Jakie konkretnie produkty bankowe wykorzystuję, przedstawię w dalszej części wpisu.

Jeśli czytasz mojego bloga wiesz, że lubię lokaty bankowe. Jest parę głównych powodów dlaczego lubię lokaty bankowe:

 • nie wymagają wysiłku i czasu
 • nie wymagają wielkiej wiedzy
 • zysk bez ryzyka (gwarancje BFG do 100 tys euro)
 • zysk netto w 2017 zakładam na poziomie 1,8-2% (po uwzględnieniu inflacji i podatku belki)

Lokaty bankowe obok obligacji skarbu państwa są najbezpieczniejszą formą inwestycji. Do 100 tys. euro nasze środki są gwarantowane przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny). Nigdy nie przechowuje więcej niż 100 tys. euro w jednym banku. Dzięki temu ryzyko utraty środków w przypadku bankructwa banku jest marginalne. Dlaczego nie obligacje skarbowe? – bo wymagają zamrożenia środków na parę lat, a oprocentowanie nie lepsze. Nie pożyczam też pieniędzy komuś kto jest horrendalnie zadłużony – a taki właśnie jest Skarb Państwa.

Strategia lokatowa RF 2017

Nie deponuję swoich pieniędzy w bankach, które mają lub mogą mieć problemy finansowe. Dlatego nie zobaczysz w moim zestawieniu instytucji finansowych o wątpliwej sytuacji finansowej. Z tego powodu ze strategii wyleciał Getin. Inne banki jak Smart i BIZ bank po przekształceniu zmieniły dobrą ofertę na mizerię.

W tym roku 95% swoich oszczędności ulokuje właśnie na lokatach bankowych oraz kontach oszczędnościowych. 5% zainwestuję w moje projekty biznesowe.

Osobiście będę korzystał z:

Lokaty:

 • BGŻ Optima
 • Idea Bank
 • Neo Bank

Zobacz koniecznie moje szczegółowe zestawienia:

Konta oszczędnościowe:

 • BGŻ Optima
 • Raiffeisen Bank

Zobacz koniecznie mój ranking kont oszczędnościowych

Oprocentowane Konto ROR

 • Raiffeisen Bank

Konto opisuję m.in w moim rankingu darmowych kont bankowych

O super ofertach raz, dwa razy w roku powiadamiam subskrybentów bloga, więc i Ciebie serdecznie zapraszam:

[FM_form id=”1″]

Strategia lokatowa w praktyce

Najważniejsze jest to aby pieniądze procentowały non-stop. Przede wszystkim lokuję kapitał tam gdzie w danym momencie najbardziej to się opłaca – głównie lokaty ale czasami także konta oszczędnościowe. Ważny jest także oprocentowany rachunek osobisty – dzięki temu  po otrzymaniu przelewu moje pieniądze momentalnie zaczynają pracować dla mnie.

Osoby, które są małżeństwem powinny koniecznie założyć sobie osobne rachunki ROR aby móc korzystać z promocji lokatowych 2 razy. Jeśli masz oszczędności powyżej 200 000 zł zobaczysz także, że czasami obsługa banków będzie do Ciebie dzwonić i oferować lepsze lokaty niż w standardowej ofercie, choć w 2017 pewnie to się zmieni. Jeszcze w I połowie 2016 roku można było skutecznie szafować banki tym, iż wycofasz środki z danego banku aby zarobić jeszcze więcej.

Oto banki, w których warto zakładać lokaty bankowe i konta oszczędnościowe w 2017 roku:

strategia lokatowa

Moja strategia lokatowa 2016 obejmuje promocyjne oferty oraz 4 banki

Jak wspomniałem, 1-2 razy w roku możesz dostać powiadomienie e-mail o moim zdaniem o najatrakcyjniejszych promocyjnych lokatach bankowych… jeśli należysz do rekińskiego grona.

[FM_form id=”1″]

Jeśli masz jakieś sugestie zostaw proszę komentarz. Twoje zdanie jest dla mnie ważne.

Jeśli chcesz mi podziękować udostępnij artykuł w mediach społecznościowych, blogu i korzystaj z moich rankingów lokat i kont.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »