Karta wielowalutowa to wygoda i spore oszczędności – na przewalutowaniach, przelewach bankowych, wypłatach z bankomatu zagranicą. Wciąż jednak niewiele banków w Polsce oferuje taką możliwość. Zobaczmy w jakich bankach i na jakich warunkach możesz dostać kartę wielowalutową.

BankIlość walutKoszty*Auto-wykrywanie
waluty
Przewalutowanie na karcie
Pekao S.A.50 złTakKurs średni Mastercard
Alior230 złTakkurs kantoru Alior
PKO BP110 złNiekurs PKO
CitiBank50 złNiekurs CitiBank
ING40 złNiekurs ING
Credit Agricole41 zł mies/kontoNiekurs CA
Revolut**900 złTakKurs międzybankowy

* koszty obejmują: miesięczny koszt karty wielowalutowej przy spełnianiu warunków bezpłatnego konta i karty oraz koszt kont walutowych.
** Revolut nie jest bankiem na moment powstania artykułu i środki nie są gwarantowane przez BFG.

Co warto wiedzieć?

Aby korzystać z karty wielowalutowej od banku trzeba otworzyć w nim konto. Tutaj w każdym banku koszt prowadzenia rachunku głównego jest inny. Może Ci w tym pomóc ranking najlepszych kont bankowych na blogu. Niektóre banki każą sobie płacić za dodatkowe rachunki walutowe.

Warto też zwrócić uwagę na kolumnę w tabeli odnośnie automatycznego wykrywania waluty. W większości banków kartę wielowalutową trzeba ręcznie podłączyć w panelu klienta do odpowiedniego konta walutowego. Jest to nieco uciążliwe ponieważ wracają z wakacji można zapomnieć o przełączeniu karty na konto złotówkowe.

Koniecznie trzeba też spojrzeć jak banki przeliczają waluty na karcie wielowalutowej. Przykładowo bank Pekao S.A. przelicza po kursie średnim Mastercard, który jest dużo korzystniejszy niż standardowy oficjalny kurs walutowy kwotowany przez banki. Przykładowo spread na EUR/PLN wynosi zazwyczaj ok 3 grosze, a standardowy kurs w bankach co-najmniej kilkukrotnie więcej. Niektóre banki jak np. Alior stosują kurs swojego kantoru internetowego. W przypadku Aliora kurs ten jest zbliżony do tego na karcie wielowalutowej Pekao S.A.

Jakie korzyści daje karta wielowalutowa?

Być może nie zastanawiałeś się jakie oszczędności i wygoda wiąże się z kartą wielowalutową do twojego konta bankowego. Karta wielowalutowa daje przede wszystkim:

  • możliwość płacenia w wielu walutach bez przewalutowania
  • możliwość robienia zakupów internetowych w obcej walucie
  • wypłaty gotówki w bankomatach bez przewalutowania.

W skrócie – jedna karta, a wiele walut bez potrzeby przewalutowania. Przykladowo system bankowy Pekao S.A. sam wykrywa, w jakiej walucie płacisz i pobiera Ci odpowiednią walutę z odpowiedniego konta walutowego. Dzięki temu oszczędzasz krocie.

Zobacz sam na przykładzie EUR/PLN w banku Pekao S.A. z dnia 28.09.2019:

Bank kupuje euro po kursie:
4,2197

Bank sprzedaje euro po kursie:
4,5143

Kurs karty wielowalutowej Mastercard:
Kupno: 4,3673
Sprzedaż: 4,3993

Załóżmy, że płacisz na wakacjach w Paryżu w restauracji 50 euro. Płacąc kartą wielowalutową Pekao S.A.. koszt obiadu wyniesie Cię 4,3993 zł x 50 euro = 219,97 zł

Teraz zobaczmy co by się stało gdybyś nie miał karty wielowalutowej Pekao S.A.

Obiad kosztowałby Cię 4,5142 x 50 = 225,71 zł

Bez karty wielowalutowej tylko na jednym obiedzie przepłaciłbyś 5,74 zł. Warto dodać, że niektóre banki naliczają jeszcze dodatkową prowizję za płatności w innej walucie przy zwykłych kartach monowalutowych. Traci się więc na kursie walutowym i jeszcze obrywa prowizją.

Jak wspomniałem wypłaty z bankomatów w walucie lokalnej są dużo tańsze dzięki karcie wielowalutowej. Przykładowo wypłacając euro w Niemczech, dzięki karcie wielowalutowej nie będzie przewalutowania PLN na EUR po standardowym kursie bankowym, gdzie różnice w kursie kupna i sprzedaży waluty euro sięgają nawet ok 30 groszy na 1 euro.