Budowlanka nie zwalnia tempa i nic nie zapowiada aby szaleństwo nieruchomościowego boomu dobiegło końca. Zerowe stopy procentowe NBP, dodruk liczonych w bilionach dolarów prowadzony przez banki centralne oraz wysoka inflacja w Polsce to trzy główne czynniki napędzające sektor mieszkaniowy. Postanowiłem płynąć z prądem i zainwestować w akcje jeszcze stosunkowo małej firmy, która jest już jednak wiodącym producentem okładzin-cegieł ozdobnych – wewnętrznych i zewnętrznych. Tą firmą jest szybko rozwijająca się spółka Retro S.A z Czeladzi (Śląsk/Oberschlesien).

Zapisy na akcje Retro można złożyć tylko do końca tygodnia tj. 29.04.2021, lecz osobiście nie będę czekał do ostatniej chwili. Wartość mojej inwestycji wyniesie 20 000 – 50 000 PLN, nie licząc możliwej redukcji na akcjach jeśli ilość zapisów chętnych przekroczy wielkość emisji. Aby otrzymać mój komentarz, dowiedzieć się finalnie ile akcji kupiłem i skontaktować się z domem maklerskim odpowiedzialnym za emisję odwiedź tą stronę promocyjną na Rekinie. Akcje Retro S.A. mają być dopuszczone do obrotu na rynku NewConnect(GPW), dzięki czemu będzie można swobodnie kupować i sprzedawać akcje po debiucie giełdowym.

Okładziny ze starych śląskich cegieł

Okładziny ceglane produkowane przez RETRO S.A. wyróżniają się już na samych zdjęciach względem marketowych okładzin imitacji cegły na bazie gipsu. Mnogość stylów, szeroki wybór wzorów sprawia, że można dopasować „cegiełki” do stylu i kolorystyki wnętrza. Spójrz zresztą sam:

cegły ozdobne retro s.a.

Reklama baner bank Pekao

Najfajniejszy jest efekt 3D i duży wybór stylów i kolorów cegieł poniemieckich z lat 1850-1930. Przyznam szczerze, że w żadnej nieruchomości dotychczas nie stosowałem ozdobnych cegiełek z  praktycznego punku widzenia – nie lubię zbierającego się kurzu, a jego przyczepność na szorstkich cegłach jest spora. RETRO S.A. rozwiązało problem trudnego czyszczenia bowiem oferuje cały system do montaży płytek jak i impregnacji dzięki czemu po prostu cegiełki łatwo przeczyścić z kurzu. Okładziny mogą być matowe i wyglądać jak surowe a mogą też być bardziej szklące – tutaj efekt zależy tylko od twoich potrzeb.

Osobiście zaskoczony jestem jak dobrze wygląda biała cegła, która w stosunku do czerwonej powiększa optycznie pomieszczenie, nadaje lekkości ale też pozostawia oryginalny efekt 3D.

Dobry i oryginalny produkt jest kluczowy dla rozwoju całej firmy. Dotychczasowy dynamiczny rozwój spółki potwierdza, że klienci bardzo dobrze oceniają wyroby RETRO S.A. No właśnie, a jak to przekłada się na wyniki spółki?

Finanse spółki

Spółka od początku działalności jest zyskowna, w zeszłym roku od 16 czerwca, a w praktyce od października, kiedy spółka rozpoczęła sprzedaż zanotowała 430685,58 PLN przychodów i 68693,97 PLN zysku brutto. Wyniki za pierwsze 2 miesiące 2021 wskazują na wzrost marży na sprzedaży do ok 30%, a zysk już po 2 miesiącach przebił zeszły rok. Spółka nie jest zadłużona.

Po paru minutach analizy SF za 2020 r. spostrzegłem, że Zarząd pracował za darmo w zeszłym roku i spółka nie miała kosztów administracyjnych bowiem w sprawozdaniu za 2020 r. koszty ogólnego zarządu wynoszą „0”. Koszty te zgodnie z uzyskaną informacją zostały przypisane do kosztów sprzedaży, tak więc jest to tylko kwestia przypisania kosztów w innej pozycji.

Więcej detali o finansach firmy możesz przeczytać w dokumencie ofertowym.

Kto stoi za RETRO S.A

Jak przy każdej inwestycji w aktywa zarządzane przez kogoś innego, zadaje sobie pytanie o wiarygodność i kompetencje osób stojących za projektem.

Właścicielami RETRO S.A. są  Konrad i Sebastian Pawełczyk, chłopaki o tym samym nazwisku ze szkolnej ławki, mniej więcej w moim wieku, po trzydziestce i co ważne z dużym doświadczeniem zawodowym, bo już kilkunastoletnim jako przedsiębiorcy. Doświadczenie, a także dotychczasowa dobra organizacja firmy daje nadzieję, że obecny Zarząd wykona kolejne kroki milowe w rozwoju firmy.

Na co RETRO S.A. wyda środki z emisji?

Dla mnie jako kupującego akcje spółki, najważniejszy jest wzrost jej wartości. Cele wydatkowania środków przekonują mnie, że wartość spółki skokowo wzrośnie.

  1. Automatyzacja i robotyzacja procesu produkcji płytek ze starej cegły rozbiórkowej,
  2. Zakup i uruchomienie zautomatyzowanej linii do produkcji okładzin ścienno-elewacyjnych wykonywanych z betonu co pozwoli oferować produkt cenowo bardziej dostępny dla masowego klient.
  3. rozwój kanałów sprzedaży (założenie spółki dystrybucyjnej w Niemczech co da ok. 2-krotną przebitkę, względem rynku polskiego)

Realizacja tych celów wg. moich wstępnych szacunków powinna sprawić, że w 2022 roku wartość spółki poszybuje do kilkudziesięciu milionów złotych.

Ile akcji do kupienia i po ile?

Jak już wspomniałem bracia Pawełczykowie mają w tej chwili 100% udziałów czyli 100 000 akcji. w emisji serii B (obecnej) do nabycia jest 45 000 akcji po 89 zł każda (co daje nieco ponad 4 mln zł). Jeśli bracia nie kupowaliby akcji to do przejęcia jest ok 31% udziałów.

Jednym z największych atutów emisji jest lock-up na akcjach należących do założycieli spółki. Oznacza to, że przez 18 miesięcy od giełdowego debiutu założyciele Retro S.A. raczej na pewno nie będą sprzedać posiadanych przez siebie akcji. Umowa lock-up przewiduje bowiem karę za jej złamanie. Wynosi ona 200% iloczynu (cena x ilość) sprzedanych akcji. To moim zdaniem kolejny dobry prognostyk odnośnie wzrostu kursu akcji w najbliższych 18 miesiącach.

Na jednej z sesji Q&A Prezes spółki Konrad Pawełczyk powiedział, że emitenta wyceniono na 11,2 mln zł, ale ustalając cenę emisyjną zastosowano 20-procentowe dyskonto. Stąd wycena Retro SA podczas emisji na poziomie 8,9 mln zł. To już trzeci dobry znak przed debiutem. W przypadku pełnego sukcesu oferty wycena firmy wzrośnie do 12,9 mln zł.

Więcej informacji o RETRO S.A.

Dla czytelników, którzy chcą zgłębić aspekty strategiczne spółki polecam poniższy filmik z właścicielami. To także dobra praktyczna lekcja dla aspirujących przedsiębiorców.

Zapisz się na listę mailingową Rekina

Przejdź na stronę promocyjną Retro Cegła na Rekinie aby zapisać się na moją listę mailingową, a także dowiedzieć się jak zapisałem się akcje. Przygotowałem także zniżkę do strefy VIP dla nowych osób, które zamierzają inwestować z Rekinem.