Najlepsza lokata Marzec 2017

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. „Odfiltrowuje” dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat terminowych.

Marzec nie przyniesie niczego dobrego Rekiny. Ostatnie fatalne dane z Polskiej gospodarki, o których pisałem na blogu potwierdziły, że 2017 będzie ciężki dla oszczędzających i przedsiębiorców. Oprocentowanie najatrakcyjniejszych lokat spada. w 2017 mamy także sporą inflację – oznacza, że Ci którzy nie korzystają z lokat bankowych, a trzymają oszczędności w skarpecie stracą min. 1,3% siły nabywczej swoich oszczędności. Chociażby dlatego warto nadal korzystać z lokat.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to 1,29%.

Nowości:

na miejscu 5: 2,1% bez haczyków do 200 000 zł na 4 miesiące

na miejscu 3: 2,5% na do 100 000 zł na 122 dni

na miejscu 2: 2,5% z bonusem 600 zł do 130 000 zł na 160 dni

Zobacz co przygotowałem dla Ciebie !

Powtarzam to jak mantrę – uważajmy na „miny” czyli lokaty strukturyzowane,  z funduszami inwestycyjnymi lub polisami bo z większości takich inwestycji można wyjść na minus, pomimo „gwarancji kapitału” i kuszących reklam oprocentowania na 4% i więcej. Takich „lokat” nie znajdziesz w moim rankingu lokat bankowych.

Prognoza oprocentowania lokat bankowych

Nie ma szans na wzrost oprocentowania lokat w najbliższych miesiącach. Najważniejsze negatywne czynniki to:

 • słabnący wzrost gospodarczy Polski i rosnący dług w zastraszającym tempie (deficyt budżetowy 2017 to ponad 59 mld zł)
 • pikujące inwestycje firm (nawet -7% rdr)
 • stopy procentowe na niskim poziomie i takie pozostaną bo wzrost PKB słabnie
 • nadpłynność sektora bankowego(banki mają wystarczająco dużo depozytów)
 • Plan Morawieckiego po 1,5 roku nadal pozostaje na etapie slajdów power-point. Dotychczas nie zlikwidowano hamulca gospodarki w postaci ogromnej biurokracji, niejasnego prawa. W rzeczywistości obciążenia podatkowe i biurokracja dla firm zamiast spaść – wzrosły np. poprzez wyższą opłatę paliwową, wyższą płacę minimalną, wyższe składki ZUS, Jednolity Plik Kontrolny, zatrzymania VAT w sektorze budowlanym itd. Lada dzień ma być wprowadzony zakaz handlu w niedzielę. Totalny brak poważnych i pozytywnych zmian prawno-podatkowych, zwłaszcza dla mikro i małych firm, które odpowiadają za 50% naszego PKB.
Średnie oprocentowanielokat bankowych Marzec 2017
Średnie oprocentowanie lokat (Marzec 2017)

Rekomendacja

Oprocentowanie najlepszych promocyjnych lokat będzie dalej spadać w kolejnych miesiącach. Tak więc lepiej nie zwlekać z ich założeniem. Osobiście preferuję lokaty na 3-6 miesięcy. Nie jestem zwolennikiem zakładania paro-letnich lokat bankowych bo „zamraża” nam to środki. Likwidacja lokaty przed terminem prawie zawsze wiąże się z utratą odsetek. Nie warto ograniczać płynności swoich środków pieniężnych, zwłaszcza podczas burzliwego okresu dla banków. Dlatego też w moim rankingu lokat nie znajdziesz lokat wieloletnich.

Kryteria wyboru najlepszej lokaty bankowej

Bezpieczeństwo środków – gwarancja BFG (100 000 tys euro)TAK
Wysokość oprocentowaniaTAK
Stała stopa oprocentowaniaTAK
Brak konieczności zakładania rachunku ROR

TAK lub

tylko darmowe konto

Limit maksymalny lokaty powyżej 10 000 złTAK
Maksymalny okres lokaty to 14 miesięcyTAK
Możliwość założenia lokaty online lub telefonicznieTAK
Zobacz Zwycięzcę rankingu

Jeśli masz uwagi co do kryteriów rankingu zastaw je proszę w komentarzu na dole strony.

Ranking lokat bankowych

W marcu 2017 najlepsze lokaty bankowe bez konieczności zakładania konta bankowego i płacenia za inne usługi to:

Miejsce 8
2% na 3,6,9,12 miesięcy w banku…

2% bez konta, bez kruczków, z limitem do 1 000 000 zł, nawet do 12 miesięcy –  dla wszystkich i bez ograniczeń.

Szczegółowe oprocentowanie wygląda tak:

 • 1,50% w przypadku założenia lokaty na 1 miesiąc
 • 1,65% w przypadku lokaty na 2 miesiące
 • 1,85% w przypadku lokaty na 3 miesiące
 • 1,85% w przypadku założenia lokaty na 4 miesiące
 • 1,85% w przypadku założenia lokaty na 5 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 6 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 9 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 12 miesięcy
 • 2,10% w wariancie na 14 miesięcy
 • 2,75% w wariancie na 24 miesiące

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata stabilna w IDEA BANK.

 • Oprocentowanie 2,0% (stopa stała) w skali roku na 12 miesięcy
 • Kwota lokaty od 1 000 zł do 1 000 000 zł
 • Bez zakładania konta

Miejsce 7
2,25% na 3 miesiące w Lion’s Bank

Lion’s Bank to Idea Bank! Jest to marka stworzona dla zamożnych klientów Idea Banku. Lokata jest dostępna TYLKO dla nowych klientów Idea Banku i Lion Banku. tak więc jeśli miałeś już kiedyś lokatę/konto w Idea Bank lub Lion bank, na tą promocję się nie załapiesz.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,25% (stopa stała) na 3 miesiące lub 1 miesiąc
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów Lion banku i Idea Banku (jeśli zakładałeś wcześniej lokaty/konto lub składałeś wniosek o jakiekolwiek produkt w Idea Banku lub Lion banku na promocję się nie załapiesz)
 • minimalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Lion Bank 2,25% na 3 lub 1 miesiąc. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank(Lion bank) za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 6
2,0% na 4 miesiące w Getin Noble Bank

Getin wraca do łask. „Lokata na nowe środki” na 2,0% jest aż do 200 000 zł ! To bardzo dobra lokata. Co ważne mogą z niej skorzystać także byli klienci Getinu! Wystarczy, że na dzień składania wniosku nie masz aktywnego żadnego innego produktu Getinu (konta osobistego, lokaty, kredytu itd.)

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,0% (stopa stała) na 4 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy na dzień złożenia wniosku nie mają żadnych innych produktów w Getinie.
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • maksymalna kwota lokaty to aż 200 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Kruczki? Jedynym „kruczkiem” jest automatyczna odnawialność lokaty. Po założeniu lokaty lepiej zalogować się do systemu Getinu (dane do logowanie dostaniesz od banku na email/telefon) i zmienić ustawienia lokaty z „odnawialnej” na „nieodnawialną” ponieważ lokata automatycznie po 4 miesiącach odnawia się na oprocentowanie na 1,25%. Zmienić odnawialność lokaty można także telefonicznie na infolinii pod numerem: 19797.

Pełne regulaminy i karta informacyjna lokaty

Pełne regulaminy i karta informacyjna lokaty

Tutaj można założyć lokatę w Getin Bank 2,0% na 4 miesiące. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków ;).

Miejsce 5
1,90% lub 2,30% na 12 miesięcy lub 24 miesiące w Santander Consumer Bank

Santander powraca do rankingu lokat rekina. Teraz standardowe oprocentowanie to 1,90% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 msc. Oczywiście można negocjować wyższe oprocentowanie zwłaszcza jeśli chcemy ulokować większą kwotę 🙂 Przy 100 000 tyś spokojnie można wynegocjować dodatkowe 0,15%. Na pewno jest to atrakcyjna lokata na dłuższy okres. Bank wprowadził jedno ograniczenie: oferta dotyczy tylko nowych środków (nadwyżki niż to co już mamy ulokowane w Santander na dzień 01.01.2017). Zapewne 99% z nas załapie się na tą promocję 🙂

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 1,90% (stopa stała) na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy nowych środków (nadwyżki na to co już mamy ulokowane w banku an dzień 01.01.2017)
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł
 • bardzo krótki formularz do wypełnienia i telefoniczny kontakt zwrotny od konsultanta Santander Bank z możliwością założenia lokaty. Można negocjować wyższe oprocentowanie!
 • Lokatę zakłada się błyskawicznie przez telefon. Na wpłatę jest 48 godzin.
 • Jedyny minus tej lokaty to to, że bank wymaga potwierdzenia danych osobowych np. poprzez wizytę w oddziale w ciągu miesiąca od założenia lokaty.
 • W oddziale ta lokata nie jest dostępna, także trzeba przejść cały krótki proces tak jak opisałem.

Konsultant Santander będzie próbował nakłonić Cię do założenia innych lokat(mniej korzystnych wbrew zapewnieniom) i zakupu innych produktów inwestycyjnych. Proszę od razu nakierować go, iż interesuje Cię tylko lokata bankowa 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące (negocjuj podwyżkę oprocentowania!). Jeśli szukasz konta ROR bez opłat zobacz mój ranking tutaj. Sprawdź także mój ranking kont firmowych.

Tutaj można założyć lokatę w Santander Consumer Bank 1,90% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące. Wystarczy wypełnić krótki formularz, konsultant banku oddzwoni. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Santander Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 4

2,50% na 122 dni (4 mies.) w Getin Bank (nowość)

Jest to całkowicie darmowe darmowe konto oszczędnościowe oprocentowane 2,5% na 122 dni od dnia załozenia konta. To konto oszczędnościowe jest otwierane z darmowym kontem osobistym. Niestety Getin jak zwykle zastawiał nieprzyjemne pułapki, o których pisze poniżej. Rekiny jednak nie dadzą się złapać na haczyki.

Oprocentowanie i warunki

 • 2,5% dla nowych klientów czyli tych, którzy, nie posiadali żadnego produktu w Getin Banku po 1.01.2016 (konta osobistego, bankowości telefonicznej, lokaty, kredytu itd.)
 • 2,2% dla starych klientów
 • Depozyt na 122 dni od otwarcia konta
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • maksymalna kwota to 100 000 zł
 • Trzeba założyć darmowe konto osobiste
 • Trzeba wyrazić zgody marketingowe dla Banku
 • Po otwarciu konta oszczędnościowego TRZEBA ustawić wyciąg elektroniczny, w ustawieniach konta. Domyślnie jest papierowy. Jeśli tego nie zrobisz będziesz płacić opłaty.
Co z opłatami za konto oszczędnościowe? – BRAK

Podobnie jak za konto osobiste nie ma żadnych miesięcznych opłat za konto oszczędnościowe. 0 zł za dwie pierwsze operacje (przelew lub wypłata) w miesiącu kalendarzowym, 9 zł za kolejne przelewy/wypłaty w miesiącu kalendarzowym). Jeśli chciałbyś przelać środki na lokatę w Getinie – przelewy zawsze są darmowe. Dodatkowo możesz bez ograniczeń wpłacać i wypłacać pieniądze – bez opłat, bez limitów.

Jak założyć konto oszczędnościowe w Getin Noble Bank?

Wystarczy tutaj wypełnić wniosek online o otwarcie konta oszczędnościowego. We wniosku możesz wybrać czy chcesz konto oszczędnościowe oprocentowane 2,5% z darmowym kontem osobistym i spełnić te warunki, które opisałem.

Zakładając konto oszczędnościowe przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na uaktualnianie tego rankingu, wyłapywanie kruczków i tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 3

4% na 2 miesiące lub 3,5% na 1 lub 3 miesiące w Idea Bank (niedostępna)

Lokata Happy nie powinna znaleźć się w moim rankingu ponieważ limit lokaty to tylko 10 000 zł. Jednak dla czytelników, którzy mają drobne oszczędności jest to wyśmienita lokata. Szczególnie polecam studentom. Zawsze warto aby to parę tysięcy pracowało na ciebie, a nie leżało na koncie.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 1 lub 3 miesiące.
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 4% (stopa stała) 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 1 lub 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 2 – promocja tylko na Rekinie !

2,5% na 160 dni miesiące do 130 000 zł (nowość!)

Toyota Bank przebojem wdarł się na podium! Zacznę od promocji –plan depozytowy” na 160 dni wymaga założenia konta osobistego o wdzięcznej nazwie „Jedyne”. Konto jest jednak bezpłatne przez okres trwania lokaty TYLKO dla kont otwieranych przez mojego bloga, później 2,49 zł. Poza tym karta płatnicza jest za bezwarunkowe 0 zł.

Darmowe konto Jedyne przez pierwsze 6 miesięcy - (KLIKNIJ)

Darmowe konto Jedyne przez pierwsze 6 miesięcy - (KLIKNIJ)

Przez pierwsze 6 miesięcy konto „Jedyne” jest zwolnione z opłat na 2 sposoby:

Opcja 1 – Opłata miesięczna 2,49 zł za konto jest zwracana w przypadku wykonania płatności kartami Super Red III lub Ruby Passion w wysokości 400 PLN miesięcznie. Opłata za konto jest pobierana z góry pierwszego dnia miesiąca i zwracana do 10-go dnia roboczego kolejnego miesiąca, jeśli w poprzednim miesiącu zostały spełnione warunki zwrotu opłaty.

Opcja 2 – Po 6 miesiącach możesz dostać zwrot opłat miesięcznych za konto bezpośrednio ode mnie (max 14,94 zł czyli równowartość 6-miesięcznych opłat za konto Jedyne). Oczywiście zwrot dotyczy tylko konta „Jedynego” otwieranego przez bloga Rekin Finansów (minimalna kwota lokaty to 3000 zł). Wystarczy, że wyślesz do mnie wiadomość z następującymi danymi:

 1. Imię i Nazwisko
 2. Data i godzina wysłania wniosku o otwarcie konta
 3. Numer umowy konta Jedynego
 4. Kwota do zwrotu
 5. Numer twojego konta bankowego gdzie chcesz otrzymać zwrot

Wiadomość z danymi wyślij na rekinfinansow(małpka)gmail.com

To jednak nie koniec przyjemności finansowych – dla zmotoryzowanych jest to wyjątkowo dobra lokata bo za płatność kartą przy zakupie paliwa otrzymuje się zwrot od Toyota Banku do 600 zł rocznie.

 • lokata bankowa ze stałym oprocentowaniem 2,5% aż na 160 dni czyli prawie pół roku.
 • Trzeba założyć konto ROR ale przez pierwsze 182 dni jest zwolnione z opłaty miesięcznej 2,49 zł
 • Oferta dotyczy starych i nowych klientów, którzy nie mają konta osobistego w Toyota Bank i otwierają konto „Jedyne” z lokatą przez mojego bloga – Rekin Finansów.
 • minimalna kwota lokaty to 3 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 130 000 zł (10 lokat po 13 tys zł)
 • lokata zakładana przez internet
 • BONUS za zakupy paliwa do auta do 600 zł rocznie !

Warunki otrzymania bonusu 600 zł:

Zwrotu za zakupione paliwo za pomocą kart płatniczej do konta Jedynego wynosi od 5% do 10% w zależności od paru parametrów. Minimalne to:

 • Średnie miesięczne saldo na rachunku: 1 000 zł
 • Średnie miesięczne saldo depozytów: 10 tyś. zł
 • Minimalna miesięczna kwota transakcji kartą płatniczą: 500 zł

Zwrot wynosi max 50zł miesięcznie do 600 zł rocznie. Fajne jest to, że w kolejnym roku też możemy otrzymywać bonus.

>>> Tutaj można założyć promocyjną lokatę w Toyota bank na 160 dni : 2,5% do 130 000 zł

Jak założyć lokatę w Toyota Bank krok po kroku? (KLIKNIJ)

Jak założyć lokatę w Toyota Bank krok po kroku? (KLIKNIJ)

Do założenia lokaty w Toyota Bank będziesz potrzebował dowód osobisty lub paszport.

 1. Zakładamy konto osobiste „Jedyne”, konto aktywujemy konto przez kuriera, którego przyśle bank (za darmo).
 2. Po otwarciu konta zakładamy sobie lokatę (można założyć ich 10)

Jeśli nie interesuje Cię bonus w postaci zwrotów za zakup paliwa kartą płatniczą, możesz zamknąć konto bez żadnych opłat po upływie lokaty.

Miejsce 1

3% na 3 miesiące w Idea Bank do 100 000 zł ! (niedostępna)

Lokata Happy Plus przejmuje prowadzenie! Oferta pojawia się okazjonalnie, jest tylko 0 sztuk także trzeba się spieszyć aby się załapać. Lokata ta ma dokuczliwy mankament. Możesz ją założyć tylko jeśli nigdy wcześniej w życiu nie wnioskowałeś o żaden produkt w Idea Banku lub Lion’s Banku (dotyczy to kont, lokat, kredytów i wszystkich innych produktów). Oczywiście na wszystko jest sposób 😉 Można zastosować „trick”, który opisuję w dalszej części artykułu.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3% (stopa stała) na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 10 001 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 3% na 3 miesiące. Lokat jest tylko 1 500 także kto pierwszy ten lepszy.

Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Korzystałeś już z tej lokaty? Tak jak wiele rekinów tutaj 🙂 Promocja Cię nie obejmuje. Można jednak nieco nagiąć system i założyć lokatę na żonę, męża, dziecko, babcię, wujka itd. Trzeba jednak:

 • pieniądze wysłać z konta osobistego osoby, na którą zakładamy lokatę
 • podać oczywiście jej dane przy zakładaniu lokaty
 • przesłać bankowi skan dowodu osobistego/paszportu tej osoby dla potwierdzenia danych

Nie znalazłeś lokaty bankowej dla siebie?

 1. Zobacz więcej lokat bankowych z 12 banków !
 2. Zobacz mój ranking kont oszczędnościowych !

Subskrybenci bloga mają dostęp do „sprawdzacza lokat” gdzie znajdują się zawsze aktualne oferty banków, które oferują najlepsze lokaty. Jest to to 6 banków, które opisywałem w swojej strategii lokatowej 2016.

Przypominam, iż najlepsza lokata miesiąca to najlepsza lokata pod względem 4 czynników:

 • bezpieczeństwo środków (tylko zdrowe finansowo banki)
 • wysokości oprocentowania
 • szybkości i łatwości założenia (bez konta ROR)
 • limit lokaty powyżej 10 000 PLN
 • okres lokaty max 12 msc

Warto także zapisać się do Strefy VIP bloga, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

Zostaw także swój komentarz na blogu, ponieważ twoja opinia może pomóc mi i innym czytelnikom bloga Rekin Finansów.

Nie orientujesz się w rodzajach kont bankowych ?

Nie rozumiesz dlaczego do rankingu wybrałem takie kryteria ?

TA część wpisu jest dla Ciebie !

Najlepsze lokaty bankowe

W tym rzeczowym poradniku przedstawie Ci charakterystykę najlepszych lokat bankowych. Warto mieć taką wiedze aby w rozmowie z „doradcą” klienta w banku mieć świadomość co próbuje nam sprzedać. Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są mało korzystne dla naszych kieszeni. Poznaj cechy najlepszych lokat bankowych. Dowiedz się jak je znaleźć. Odkryj czemu rankingi lokat na innych stronach niż Rekin Finansów to strata czasu. Po przeczytaniu będziesz wiedział jakie lokaty bankowe są najlepsze.

Co to jest lokata terminowa ?

To zaskakujące ale bardzo wiele osób zakłada lokaty a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 000 tys. euro)
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową ?

Najlepsza to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł
 • konieczność założenia konta ROR
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków

Poszukując najlepszej oferty należy należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP , Pekao SA, BZ WBK, czi ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki, które wymieniałem powyżej.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Nie trzeba zakładać kont, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla Ciebie lokaty bankowe i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie. Zachęcam do dodania tej strony w zakładkach albo zapisania się do strefy VIP gdzie czeka na ciebie „sprawdzacz lokat”.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze ?

Podsumujemy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane lecz:
– bez konieczności zakładania rachunku ROR
– z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł
– z maksymalnym okresem lokaty do 14 miesięcy
– z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem tj powyżej 12 miesięcy ? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paro letnie i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa czy trzymać lokatę łudząc się że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, iż jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych ponieważ żal im było zrywać lokaty paro-letnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5%. Po roku dostaniem 105 000 zł. Rekin natomiast założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5% a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5%. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-mieśięczne zarobiły jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim paragrafie.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych ?

Paweł w poniższym wideo tłumaczy ile realnie można zarobić na lokacie bankowej. Tłumaczy jak obliczyć realny zysk uwzględniając inflację w swoich obliczeniach. Trzeba mieć na uwadze, że w tej chwili mamy deflację a oprocentowanie najlepszych lokat przewyższa średnie oprocentowanie lokat na rynku około 1 punkt procentowy.

Rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2%, a w kolejnych rośnie do np. 5% w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy tak aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95% gorsze niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć odsetek oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się w bank spółdzielczy, który oferował taką lokatę przedsiębiorcom z rachunkiem firmowy. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty ponieważ może znów bankowcy odkryją ja na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

[kkratings]

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Łukasz

Witam, a w jaki sposób zamknąć lokatę w Idea Banku??

Sławek

Witam Szymon
Interesują mnie raczej lokaty 1 roczne
z Twojego zestawienia najbardziej odpowiada mi propozycja Santander ale niestety mam u nich lokatę a to na nowe środki.
Co powiesz na lokatę Credit Agricole rok na 2% lub 2 lata na 2.2% czy są tam jakieś haczyki? Oto link do tej lokaty
https://www.credit-agricole.pl/klienci-indywidualni/oszczednosci-i-inwestycje/lokaty-terminowe
Pozdrawiam

Krzysiek

Witam. Mam pytanie odnośnie lokat strukturyzowanych, jaki podatek się od nich płaci zwykły belki czy inny, bo zyski z funduszy chyba trzeba uwzględniać w PIT?

Zbyszek

W Toyocie za paliwo zwrot będzie ale trzeba wydać te 500 zł gdzie indziej niż na stacji i dopiero w tedy dostaniemy 5% od kwoty wydanej na paliwo.Więc aby dostać 50 zł zwrotu trzeba wydać 1000 na paliwo i 500 na inne zakupy.

Marzena

Czesc Szymon, dlaczego lokata IDEA Bank na 3.5-4 % jest oznaczona jako niedostepna? Na ich stronie jest dostepna.

Jan

Uwaga! Lokata w Getin Noble (5-te miejsce) już nie jest na 2,1% tylko na 2.0%.

Witek

Witam
Proszę o zweryfikowanie informacji na temat Toyota Bank.
1. Napisałeś: „Zakładamy konto osobiste „Jedyne”, konto aktywujemy przelewem bądź przez kuriera”. Na stronie banku nie ma informacji o możliwości aktywacji konta przelewem, więc pozostaje tylko kurier.
2. Napisałeś: „Konto jest jednak bezpłatne przez okres trwania lokaty (pierwsze 6 miesięcy), później 2,49 zł.”. W TOiP nie ma informacji o bezpłatnych 6 miesiącach.

Janusz

O, zniknęło pytanie o BGŻ Optima. To ciekawy temat, zechciej Rekinie coś o tym napisać. Kończy mi się lokata w Idea Bank i zamierzałem ulokować pieniądze właśnie w BGŻ Optima. Czy coś jest nie tak?

Robert

Witaj
Mam pytanie dot. lokaty Happy plus w Idea banku.
Z jednej strony napisałeś, że lokata ta jest dostępna dla totalnie nowych klientów, a następnie piszesz: „Korzystałeś już z tej lokaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Ta promocja Cię nie obejmuje.”
Jak więc jest?
Wystarczy przerwa 12 miesięczna, czy to i tak nic nie da…
Dziękuję za pomoc.
Robert W.

Krzysztof

Jak dzwoniłem do banku powiedziano mi ze „nowym klientem” będę nie po 12 miesiącach a dopiero po 5 latach.

iFX

Szymonie,
Nowość z dzisiaj, trzeba ją wziąć pod uwagę 🙂
Idea Bank: Lokata NIESPODZIANKA na 2,5% dla wszystkich

Janusz

Już nie ma.

wpDiscuz

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

 

Kurs Forex - dodatkowe szkolenia !

Zapisz się zanim stracisz szansę na dodatkowe darmowe szkolenia Forex.