lokata miesiąca lipiec 2015

Najlepsza lokata Październik 2016

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. „Odfiltrowuje” dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat terminowych.

Cały rok 2016 to stopniowy i znaczny spadek oprocentowania lokat bankowych ale… TO KONIEC SPADKÓW ! Bardzo dobra wiadomość ale nie oznacza to, że Październik i najbliższe miesiące przyniosą wzrost oprocentowania lokat. Raczej będzie to dalsze „szorowanie pod dnie”. Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to 1,33%. Dostępna jest lokata 3,0% do 100 000 tys PLN na 3 miesiące i lokata 3,2% do 20 000 tys PLN na 3 miesiące. Zobacz co przygotowałem dla Ciebie !

Cały czas uważajmy na „miny” czyli lokaty strukturyzowane,  z funduszami inwestycyjnymi lub polisami bo z większości takich inwestycji można wyjść na minus, pomimo „gwarancji kapitału” i kuszących reklam oprocentowania na 4% i więcej. Takich „lokat” nie znajdziesz w moim rankingu lokat bankowych. Problemy banków, które udzielały kredytów frankowych zostały już częściowo rozwiązane dzięki ustawie frankowej, o której pisałem niedawno na blogu. Ostatnio duże zamieszanie jest także w sprawie Deutsche Banku i mBanku, których niemieccy właściciele mają nie-lada problemy finansowe.

Prognoza oprocentowania lokat bankowych

Nie spodziewam się wzrostu oprocentowania lokat w najbliższych miesiącach. Najważniejsze negatywne czynniki to:

 • kiepski wzrost gospodarczy Polski i rosnący dług w zastraszającym tempie (deficyt budżetowy 2017 to ponad 59 mld zł !)
 • pikujące inwestycje firm (nawet -7% rdr)
 • stopy procentowe na niskim poziomie i takie pozostaną bo wzrost PKB słabnie, a wzrostu inflacji na razie nie widać (ma wynieść 1,3% w 2017, obecnie -0,5%)
 • Prezes-Superminister Morawiecki właśnie dostał niezbędną władzę i narzędzia aby mógł realizować swój plan rozwoju polskiej gospodarki. Trzymam kciuki i liczę na likwidacji hamulca gospodarki w postaci ogromnej biurokracji, niejasnego prawa i odważnych zmian prawno-podatkowych, zwłaszcza dla mikro i małych firm, które odpowiadają za 50% naszego PKB. Najwyższy czas na realne działania!

oprocentowanie lokat

Średnie oprocentowanie lokat 2013 – październik 2016

Rekomendacja

Moja rekomendacja uległa nieco zmianie – założyć najwyżej oprocentowaną lokatę na najbliższe 3-6 miesięcy. W przyszłym roku liczę jednak na nieznaczny wzrost oprocentowania, który ma wymusić rosnąca inflacja. Nie jestem zwolennikiem zakładania paro-letnich lokat bankowych bo „zamraża” nam środki. Likwidacja lokaty przed terminem prawie zawsze wiąże się z utratą odsetek. Nie warto ograniczać płynności swoich środków pieniężnych, zwłaszcza podczas burzliwego okresu dla banków. Dlatego też w moim rankingu lokat nie znajdziesz lokat wieloletnich.

Kryteria wyboru najlepszej lokaty bankowej

Bezpieczeństwo środków – gwarancja BFG (100 000 tys euro) TAK
Wysokość oprocentowania TAK
Stała stopa oprocentowania TAK
Brak konieczności zakładania rachunku ROR TAK
Limit maksymalny lokaty powyżej 10 000 zł TAK
Maksymalny okres lokaty to 14 miesięcy TAK
Możliwość założenia lokaty online lub telefonicznie TAK
Zobacz Zwycięzcę rankingu

Jeśli masz uwagi co do kryteriów rankingu zastaw je proszę w komentarzu na dole strony.

Ranking lokat bankowych

W październiku najlepsze lokaty bankowe bez konieczności zakładania konta bankowego i płacenia za inne usługi to:

Miejsce 8
2% na 3,6,9,12 miesięcy w banku…

2% bez konta, bez kruczków, z limitem do 1 000 000 zł, nawet do 12 miesięcy –  dla wszystkich i bez ograniczeń.

Szczegółowe oprocentowanie wygląda tak:

 • 1,50% w przypadku założenia lokaty na 1 miesiąc
 • 1,65% w przypadku lokaty na 2 miesiące
 • 1,85% w przypadku lokaty na 3 miesiące
 • 1,85% w przypadku założenia lokaty na 4 miesiące
 • 1,85% w przypadku założenia lokaty na 5 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 6 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 9 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 12 miesięcy
 • 2,10% w wariancie na 14 miesięcy
 • 2,75% w wariancie na 24 miesiące

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata stabilna w IDEA BANK.

 • Oprocentowanie 2,0% (stopa stała) w skali roku na 12 miesięcy
 • Kwota lokaty od 1 000 zł do 1 000 000 zł
 • Bez zakładania konta

Miejsce 7
2,5% na 3 miesiące w Lion Bank

Lion Bank to Idea Bank! Jest to marka stworzona dla zamożnych klientów Idea Banku. Lokata jest dostępna TYLKO dla nowych klientów Idea Banku i Lion Banku. tak więc jeśli miałeś już kiedyś lokatę/konto w Idea Bank lub Lion bank, na tą promocję się nie załapiesz.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,5% (stopa stała) na 3 miesiące lub 2,4% na 1 miesiąc
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów Lion banku i Idea Banku (jeśli zakładałeś wczesniej lokaty/konto lub składałeś wniosek o jakiekolwiek produkt w Idea Banku lub Lion banku na promocję się nie załapiesz)
 • minimalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Lion Bank 2,5% na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank(Lion bank) za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 6
2,05% lub 2,30% na 12 miesięcy lub 24 miesiące w Santander Bank

Santander powraca do rankingu lokat rekina. Teraz standardowe oprocentowanie to 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 msc. Oczywiście można negocjować wyższe oprocentowanie zwłaszcza jeśli chcemy ulokować większą kwotę 🙂 Przy 100 000 tyś spokojnie można wynegocjować dodatkowe 0,15%. Na pewno jest to atrakcyjna lokata na dłuższy okres. Bank wprowadził jedno ograniczenie: oferta dotyczy tylko nowych środków (nadwyżki niż to co już mamy ulokowane w Santander na dzień 31.08.2016). Zapewne 99% z nas załapie się na tą promocję 🙂

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,05% (stopa stała) na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy nowych środków (nadwyżki na to co już mamy ulokowane w banku an dzień 31.08.2016)
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł
 • bardzo krótki formularz do wypełnienia i telefoniczny kontakt zwrotny od konsultanta Santander Bank z możliwością założenia lokaty. Można negocjować wyższe oprocentowanie!
 • Lokatę zakłada się błyskawicznie przez telefon. Na wpłatę jest 48 godzin.
 • Jedyny minus tej lokaty to to, że bank wymaga potwierdzenia danych osobowych np. poprzez wizytę w oddziale w ciągu miesiąca od założenia lokaty.
 • W oddziale ta lokata nie jest dostępna, także trzeba przejść cały krótki proces tak jak opisałem.

Konsultant Santander będzie próbował nakłonić Cię do założenia innych lokat(mniej korzystnych wbrew zapewnieniom) i zakupu innych produktów inwestycyjnych. Proszę od razu nakierować go, iż interesuje Cię tylko lokata bankowa 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące (negocjuj podwyżkę oprocentowania!). Jeśli szukasz konta ROR bez opłat zobacz mój ranking tutaj. Sprawdź także mój ranking kont firmowych.

Tutaj można założyć lokatę w Santander Bank 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące. Wystarczy wypełnić krótki formularz, konsultant banku oddzwoni.

Miejsca 5 i 4 (wstrzymane)

Lokaty wstrzymane do czasu wyjaśnienia

Lokaty wstrzymane do czasu wyjaśnienia

Pojawiły się dziwne zagrywki Getinu wobec partnerów biznesowych, które dają do myślenia czy bank pomimo coraz lepszych wyników widocznych w sprawozdaniach jest wiarygodnym partnerem dlatego wstrzymuję te lokaty do czasu wyjaśnienia. Jeśli niepokojące sygnały potwierdzą się będę informował o tym w artykule Getin Bank upadnie jeśli…

2,5% na 4 miesiące w Getin Noble Bank (chwilowo wstrzymana)

Nie jest to stricte lokata bankowa ale całkowicie darmowe konto oszczędnościowe „na dobry początek”. Po okresie 4 miesięcy oprocentowanie spada do 1-1,1%. Dużym plusem jest to, że możesz wpłacać i wypłacać pieniądze z tego konta oszczędnościowego kiedy chcesz.

Z tej oferty mogą skorzystać także byli klienci Getinu! Ci, którzy od 01.09.2014 nie mieli aktywnego żadnego innego produktu Getinu (konta osobistego, lokaty, kredytu itd.)

  • lokata z oprocentowaniem 2,5% (stopa stała) na 4 miesiące (122 dni)
  • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
  • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy w okresie od 01.09.2014 nie mieli żadnych innych produktów w Getinie
  • minimalna kwota lokaty to 500 zł
  • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł (dla nadwyżki 1-1,5%)
  • lokata zakładana online w 5 minut

Kruczki? Brak, jeśli założysz to darmowe konto oszczędnościowe bez konta osobistego ROR. To konto oszczędnościowe można założyć także właśnie z kontem osobistym. Wtedy oprocentowanie rośnie do 2,8% ale jest tutaj cała masa kruczków np. wpływ na konto osobiste musi wynosić minimum 1000 zł miesięcznie, musisz dokonać płatności kartą na min. 300 zł miesięcznie itd. Do tego dochodzą opłaty za konto z kartą, jeśli nie spełnisz warunków. Niektórzy od razu dadzą się zwabić na reklamowane oprocentowanie „2,8%”, rekiny wybiorą ofertę bez konta ROR na 2,5%. Jeśli jednak chcesz koniecznie brnąć w gąszczy kruczków po oprocentowanie 2,8% zamieszczam regulaminy tego produktu, które na pewno Ci się przydadzą:

[toggle title=”Pełne regulaminy” state=”close”
1. Regulamin promocji konta oszczędnościowego „na dobry początek”
2. Tabela oprocentowania konta oszczędnościowego[/toggle

Tutaj można założyć darmowe konto oszczędnościowe w Getin Bank 2,5% na 4 miesiące lub 2,8%. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając to konto oszczędnościowe przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków.

Miejsce 4
2,2% na 4 miesiące w Getin Noble Bank (chwilowo wstrzymana)

 

„Lokata na nowe środki”, aż do 200 000 zł ! Bardzo dobra lokata. Co ważne mogą z niej skorzystać także byli klienci Getinu! Wystarczy, że na dzień składania wniosku nie masz aktywnego żadnego innego produktu Getinu (konta osobistego, lokaty, kredytu itd.)

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,2% (stopa stała) na 4 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy na dzień złożenia wniosku nie mają żadnych innych produktów w Getinie.
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • maksymalna kwota lokaty to aż 200 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Kruczki? Jedynym „kruczkiem” jest automatyczna odnawialność lokaty. Po założeniu lokaty lepiej zalogować się do systemu Getinu (dane do logowanie dostaniesz od banku na email/telefon) i zmienić ustawienia lokaty z „odnawialnej” na „nieodnawialną” ponieważ lokata automatycznie po 4 miesiącach odnawia się na oprocentowanie na 1,25%. Zmienić odnawialność lokaty można także telefonicznie na infolinii pod numerem: 19797.

[toggle title=”Pełne regulaminy” state=”close”
1. Karta produktu – lokata na nowe środki
2. Szczegółowy regulamin promocji[/toggle

Tutaj można założyć lokatę w Getin Bank 2,3% na 4 miesiące. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków ;).

Miejsce 3
4% na 1 lub 2 miesiące lub 3,5% na 3 miesiące w Idea Bank

Lokata Happy nie powinna znaleźć się w moim rankingu ponieważ limit lokaty to tylko 10 000 zł. Jednak dla czytelników, którzy mają drobne oszczędności jest to wyśmienita lokata. Szczególnie polecam studentom. Zawsze warto aby to parę tysięcy pracowało na ciebie, a nie leżało na koncie.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 1 lub 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 3 miesiące.
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 4% (stopa stała) na 1 lub 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 2
3% na 3 miesiące w Idea Bank do 100 000 zł ! (powrót lokaty!)

Lokata Happy Plus powraca ale znów lokat jest tylko 2 000 sztuk także trzeba się spieszyć aby się załapać. Lokata ta ma dokuczliwy mankament. Możesz ją założyć tylko jeśli nigdy wcześniej w życiu nie wnioskowałeś o żaden produkt w Idea Banku lub Lion Banku (dotyczy to kont, lokat, kredytów i wszystkich innych produktów). Oczywiście na wszystko jest sposób 😉 Można zastosować ten sam „trick” jak w BGŻ Optima, który opisuje dalej w rankingu.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3% (stopa stała) na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 10 001 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 3% na 3 miesiące. Lokat jest tylko 2 000 także kto pierwszy ten lepszy.

Miejsce 1
3,2% na 3 miesiące do 20 000 zł lub

3,0% na 3 miesiące do 100 000 zł w BGŻ Optima

Bank BGŻ triumfuje i cieszy się dużą popularnością. Oferta lokaty nadal TYLKO DLA NOWYCH klientów, którzy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania Umowy Ramowej dotyczącej Konta Indywidualnego BGŻ Optima nie byli posiadaczem tego konta. To konto typu oszczędnościowo-lokatowe, zupełnie bezpłatne. Każdy kto zakłada lokatę w BGŻ Optima musi je założyć.

 • lokata bankowa ze stałym oprocentowaniem 3,2% lub 3,0% na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 20 000 zł(3,2%) lub 100 000 zł(3,0%)
 • lokata zakładana online w 3 minuty
 • lokatę można zerwać bez utraty odsetek
 • lokata dostępna tylko przez internet
 • jakieś kruczki lub mankamenty? totalny brak, dlatego jest to lokata nr 1 w moim rankingu.

Tutaj można założyć lokatę w BGŻ Optima na 3 miesiące: 3,2% do 20 000 zł

Tutaj można założyć lokatę w BGŻ Optima na 3 miesiące: 3% do 100 000 zł

Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez BGŻ Optima za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Jak założyć lokatę w BGŻ Optima krok po kroku? (KLIKNIJ)

Jak założyć lokatę w BGŻ Optima krok po kroku? (KLIKNIJ)

Do założenia lokaty w BGŻ Optima będziesz potrzebował:

 1. dowodu osobistego lub paszportu,
 2. wyraźnych zdjęć/skanu awersu i osobno rewersu twojego dowodu osobistego lub paszportu w formacie jpg/jpeg/png.

Przypominam, iż razem z lokatą zakładany jest darmowy rachunek techniczny (konto oszczędnościowe, bank nazywa jest kontem indywidualnym) dzięki czemu możesz zalogować się na stronie banku i zarządzać swoimi pieniędzmi. Jest on za darmo bez żadnych kruczków.

Po to aby twoje środki procentowały bez dnia przerwy zalecam aby składać wniosek o lokatę jeden dzień przed wygaśnięciem twojej poprzedniej lokaty. Zanim bank BGŻ BNP Paribas przetworzy twój wniosek o lokatę mija zazwyczaj jeden dzień roboczy. Na wpłatę środków na lokatę masz 5 dni roboczych.

 1. Klikamy i wypełniamy wniosek o lokatę (uwaga! sprawdź dokładnie wpisane dane czy są poprawne ponieważ bank może odrzucić wniosek z uwagi na błędy)
 2. We wniosku należy wpisać m.in. datę wygaśnięcia dowodu osobistego – jeśli masz wpisane w dowodzie „czas nieoznaczony” wpisz: „31.12.2099”
 3. Dane z dowodu, które podajesz we wniosku muszą być zgodne z danymi na skanie/zdjęciu dowodu osobistego, który musisz dołączyć do wniosku – bank w ten sposób weryfikuje zgodność i wiarygodność twoich danych. Twoje dane są bezpieczne – bank odpowiada za to prawnie.
 4. Po przesłaniu wniosku musisz dokonać przelewu na rachunek wskazany przez bank (pamiętaj, że przelewu możesz dokonać tylko z konta osobistego osoby, której dane i skan dowodu dołączyłeś we wniosku, przelewy z kont firmowych i małżeńskich są odrzucane!)
 5. Otrzymasz przelew zwrotny od BGŻ Optima na konto osobiste, z którego wysyłałeś pieniądze na lokatę. W tytule tego przelewu zobaczysz swój „login”, dzięki któremu możesz zalogować się do swojego konta w BGŻ Optima (system Pl@net) i zarządzać swoją założoną lokatą.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz poinformować o zmianach w procesie zakładania lokaty koniecznie zostaw komentarz.

Najczęstsze powodu odrzucenia twojego wniosku o lokatę to:

 • brak przelewu weryfikacyjnego (50%) – (przelewy z kont małżeńskich ani firmowych nie są akceptowane)
 • negatywna weryfikacja danych (20%) – (np. dane we wniosku nie zgadzały się ze skanem dowodu osobistego, przelew wykonałeś z konta bankowego, którego dane nie zgadzają się z tymi, które podałeś we wniosku – np. zakładałeś lokatę na siebie a przelałeś pieniądze z konta żony, przelewy z kont małżeńskich ani firmowych nie są akceptowane)
 • negatywna weryfikacja skanów/zdjęć twojego dowodu osobistego lub paszportu (20%)
 • inne (10%)

Zalecam aby zamknąć konto w BGŻ Optima po zakończeniu lokaty… bo za 12 miesięcy znów będziesz mógł skorzystać z tej bardzo atrakcyjnej lokaty!

Zobacz jak zamknąć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima (KLIKNIJ)

Zobacz jak zamknąć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima (KLIKNIJ)

Zamknięcie konta jest banalnie proste.

1) Logujemy się na swoje konto oszczędnościowe w BGŻ Optima >>>TUTAJ<<<

2) Postępujemy zgodnie z instrukcją jak na obrazku.

 1. Klikamy zakładkę wnioski
 2. Klikamy zamknięcie rachunków i klawisz „Zamknięcie rachunku głównego”
 3. Wypełniamy parę pół, gdzie mają zostać przelane twoje środki i Voila ! Konto do 3 dni będzie zamknięte. Powiadomienie dostaniesz na email. Jeśli nie dostaniesz email’a spróbuj zalogować się do konta. Jeśli się nie da, oznacza, że konto zostało zamknięte.
Jak zamknac rachunek w BGŻ Optima
Wystarczy parę kliknięć aby zamknąć rachunek

Korzystałeś już z tej lokaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Tak jak wiele rekinów tutaj 🙂 Promocja Cię nie obejmuje. Można jednak nieco nagiąć system i założyć lokatę na żonę, męża, dziecko, babcię, wujka itd. Trzeba jednak:

 • pieniądze wysłać z konta osobistego osoby, na którą zakładamy lokatę
 • podać oczywiście jej dane przy zakładaniu lokaty
 • przesłać bankowi skan dowodu osobistego/paszportu tej osoby dla potwierdzenia danych

Nie znalazłeś lokaty bankowej dla siebie?

Sprawdź mój ranking kont oszczędnościowych !

Najlepsze Konto Oszczędnościowe – ranking Październik 2016 ↑↓

Subskrybenci bloga mają dostęp do „sprawdzacza lokat” gdzie znajdują się zawsze aktualne oferty banków, które oferują najlepsze lokaty. Jest to to 6 banków, które opisywałem w swojej strategii lokatowej 2016.

Przypominam, iż najlepsza lokata miesiąca to najlepsza lokata pod względem 4 czynników:

 • bezpieczeństwo środków (tylko zdrowe finansowo banki)
 • wysokości oprocentowania
 • szybkości i łatwości założenia (bez konta ROR)
 • limit lokaty powyżej 10 000 PLN
 • okres lokaty max 12 msc

Warto także zapisać się do Strefy VIP bloga, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

Zostaw także swój komentarz na blogu, ponieważ twoja opinia może pomóc mi i innym czytelnikom bloga Rekin Finansów.

Nie orientujesz się w rodzajach kont bankowych ?

Nie rozumiesz dlaczego do rankingu wybrałem takie kryteria ?

TA część wpisu jest dla Ciebie !

Najlepsze lokaty bankowe

W tym rzeczowym poradniku przedstawie Ci charakterystykę najlepszych lokat bankowych. Warto mieć taką wiedze aby w rozmowie z „doradcą” klienta w banku mieć świadomość co próbuje nam sprzedać. Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są mało korzystne dla naszych kieszeni. Poznaj cechy najlepszych lokat bankowych. Dowiedz się jak je znaleźć. Odkryj czemu rankingi lokat na innych stronach niż Rekin Finansów to strata czasu. Po przeczytaniu będziesz wiedział jakie lokaty bankowe są najlepsze.

Co to jest lokata terminowa ?

To zaskakujące ale bardzo wiele osób zakłada lokaty a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 000 tys. euro)
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową ?

Najlepsza to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł
 • konieczność założenia konta ROR
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków

Poszukując najlepszej oferty należy należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP , Pekao SA, BZ WBK, czi ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki, które wymieniałem powyżej.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Nie trzeba zakładać kont, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla Ciebie lokaty bankowe i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie. Zachęcam do dodania tej strony w zakładkach albo zapisania się do strefy VIP gdzie czeka na ciebie „sprawdzacz lokat”.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze ?

Podsumujemy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane lecz:
– bez konieczności zakładania rachunku ROR
– z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł
– z maksymalnym okresem lokaty do 14 miesięcy
– z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem tj powyżej 12 miesięcy ? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paro letnie i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa czy trzymać lokatę łudząc się że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, iż jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych ponieważ żal im było zrywać lokaty paro-letnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5%. Po roku dostaniem 105 000 zł. Rekin natomiast założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5% a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5%. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-mieśięczne zarobiły jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim paragrafie.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych ?

Paweł w poniższym wideo tłumaczy ile realnie można zarobić na lokacie bankowej. Tłumaczy jak obliczyć realny zysk uwzględniając inflację w swoich obliczeniach. Trzeba mieć na uwadze, że w tej chwili mamy deflację a oprocentowanie najlepszych lokat przewyższa średnie oprocentowanie lokat na rynku około 1 punkt procentowy.

Rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2%, a w kolejnych rośnie do np. 5% w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy tak aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95% gorsze niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć odsetek oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się w bank spółdzielczy, który oferował taką lokatę przedsiębiorcom z rachunkiem firmowy. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty ponieważ może znów bankowcy odkryją ja na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

Najlepsza lokata Październik 2016
5 (100%) 8 opinii

Sprawdź również

nju mobile

Opinia o nju mobile po 12 miesiącach

Max 29 zł za nielimitowane: rozmowy na komórki, SMS i MMS. Do tego 10 GB …

347 KOMENTARZY


Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Darek
1 dzień 8 godzin temu

Darek
Witam serdecznie !
Ciekawi mnie oferta neoBanku, tj.e-lokata na 2,8 % na okres 3 miesięcy.
Jednak nie wiem, czy bank ten może być godny polecenia. Nie miałem do tej pory żadnego doświadczenia z tym bankiem. Dlatego proszę o ocenę, podpowiedź, może jakieś własne doświadczenia ?. Czy bank ten jest bezpieczny pod względem posiadanego kapitału, płynności, finansowej, ryzyka kredytowego, współczynnika wypłacalności, itp.
Proszę Ciebie Szymonie o odpowiedź, a także chętnych do dyskusji blogujących.

Aga
5 dni 19 godzin temu

A co sądzi Pan o lokacie w Getin banku (bank nr 1 w rankingu Nesweeka), „Na dobry początek”, 2,8% ?

Ela
6 dni 4 godzin temu

Sorry za zawracanie glowy, ale problem sie rozwiazal. W hasle nie moze byc znakow szczegolnych.

Ela
6 dni 5 godzin temu
Panie Szymonie, czy orientuje sie Pan moze, czy przypadkiem nie ma jakich problemow technicznych z logowaniem sie do IDEA Banku? Zlozylam wniosek o Happy plus korzystajac z Pana linka, zrobilam przelew, ale nie jestem w stanie sie zalogowac, a konkretnie zmienic hasla podczas piewszego logowania. Gdy probuje ustanowic nowe haslo i powtarzam je system pokazuje mi, iz haslo jest wystarczajaco mocne, ale gdy klikne ‚dalej’ wyskakuje ostrzezenie, ze sila hasla jest niewystarczajaca. Probowalam juz dziesiatki roznych hasel i ciagle to samo. Dzwonilam na infolnie i przyslali mi nowe haslo wstepne, ale w dalszym ciagu mam ten sam problem. Probowalam roznych… Czytaj więcej »
Adi
6 dni 8 godzin temu

Dostępna jest lokata „Tylko Teraz” w Idea Banku: 2,75% na którą opłacenie jest tylko 2 dni. Pytanie do „rekina” czy deutsche bank jest jakoś powiązany z idea bankiem? bo wpłaciłem tam dziś na lokatę oszczędności życia a to co wyczytałem o niemieckim banku przechodzi ludzkie pojecie i napawa pewnymi obawami co do BFG itp

adam
7 dni 15 godzin temu

Witam .Ponawiam pytanie . Czy mogę założyć lokatę w bgż optima z konta oszcz . innego banku? . Ja jestem właścicielem ,a moja żona jest pełnomocnikiem .Pozdrawiam

Więcej w artykule: Najlepsza lokata Październik 2016

Ela
8 dni 4 godzin temu

Witam Panie Szymonie,
czy moglby Pan troche wyjasnic lokaty w IDEA Banku?
1.Czy proces zakladania lokaty jest calkowicie elektroniczny i nie trzeba fatygowac sie osobiscie przy zakladaniu i zakonczeniu lokaty?
2.Co sie dzieje ze srodkami po zakonczonej lokacie? Czy Bank odsyla je z powrotem na konto, z ktorego otrzymal?
3.W jakim terminie od zlozenia wniosku online trzeba przeslac kase do banku?
4.Czy nie ma problemow z otrzymywaniem sms z banku gdy sie przebywa za granica?

Wioletta
8 dni 6 godzin temu

Dzień dobry,

Panie Szymonie, dziękuję bardzo za wskazówki. Dzięki Panu bez większych wysiłków mogłam zagłębić się w szczegóły.
Muszę przyznać, że zakładanie lokaty w BGŻ to czysta przyjemność.
Wszytko poszło szybko i gładko.
Jeszcze raz dziękuję.
Pozdrawiam serdecznie

Beata
9 dni 12 godzin temu

Witam
Panie Szymonie ulokowałam część pieniędzy na lokatach z Pana rankingu miejsce I i II Wczoraj wpynęły pieniądze z lokaty z Getin Banku Czy ma Pan jakąś propozycje na kolejną sensowną lokatę nie dłużej jak 6 m-cy?

9 dni 14 godzin temu

Szymon, zastanawiam sie nad lokatą co będzie moja pierwszą próbą. Nieznane niepokoi, więc chciałabym potwierdzić, czy to jest bezpiecznie? Przelewy są wykonywane online i nie ma fizycznie siedziby (BGZ Optima), więc jaką mam gwarancję, że nie przelewam w pustą przestrzeń. Przepraszam, jeśli głupie pytanie, ale muszę się upewnić 🙂

wpDiscuz

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

 

Kurs Forex - dodatkowe szkolenia !

Zapisz się zanim stracisz szansę na dodatkowe darmowe szkolenia Forex.