lokata miesiąca lipiec 2015

Najlepsza lokata Wrzesień 2016

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. „Odfiltrowuje” dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat terminowych.

Cały rok 2016 to stopniowy i znaczny spadek oprocentowania lokat bankowych. Wrzesień i najbliższe miesiące z pewnością nie przyniosą wzrostu oprocentowania lokat, o czym piszę w dalszej części artykułu. Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to już tylko 1,33%. W ostatnich tygodniach pojawiło się jednak parę ciekawych ofert. Nadal dostępna jest lokata 3,0% do 100 000 tys PLN na 3 miesiące. Zobacz co przygotowałem dla Ciebie !

Najgorsze już chyba za nami ale nadal trzeba uważać na „miny” czyli małe SKOKI i banki, które oferują atrakcyjne lokaty, a same mają problemy z rentownością. Problemy banków, które udzielały kredytów frankowych zostały już częściowo rozwiązane dzięki ustawie frankowej, o której pisałem niedawno na blogu. Jak zawsze trzeba uważać także na produkty strukturyzowane, z funduszami inwestycyjnymi lub polisami. Takich „lokat” nie znajdziesz w moim rankingu lokat bankowych.

Prognoza oprocentowania lokat bankowych

Na wzrost oprocentowani lokat w najbliższych miesiącach nie ma co liczyć. Najważniejsze negatywne czynniki to:

 • kiepski wzrost gospodarczy Polski i rosnący dług w zastraszającym tempie (deficyt budżetowy 2017 to ponad 59 mld zł !)
 • pikujące inwestycje firm (nawet -7% rdr)
 • Niepewność na rynkach związana ze skutkami Brexit-u (dotacje UE dla Polski spadną o około 15%-20%, a to przecież na tym i na długu opiera się nasz wzrost gospodarczy). Bolesne skutki będą widoczne jednak dopiero za 2 lata jak tylko Wlk Brytania przestanie wpłacać środki do unijnej kasy.
 • W budżecie na rok 2017 założono inflację rzędu 1,3% podczas gdy teraz mamy lekką pozytywną deflację! To obrazuje jak wiele pustego pieniądza zostanie wpompowane do gospodarki. Realnych działań i efektów Planu Morawieckiego niestety na razie brak. Słyszymy tylko o pomysłach, zresztą takich, które absolutnie nie dadzą gospodarce porządnego kopa w górę. Niestety bez likwidacji hamulca gospodarki w postaci ogromnej biurokracji i odważnych zmian prawno-podatkowych Polską gospodarkę nie czeka nic dobrego. Mikro i mali przedsiębiorcy, którzy odpowiadają za ponad 50% naszego PKB od lat muszą walczyć z dziesiątkami tysięcy paragrafów, biurokracją i wysokim opodatkowaniem zamiast rozwijać firmy.
 • Jest też jedna pozytywna wiadomość. Komisja nadzoru Finansowego chce uznać Getin Bank za „instytucję o znaczeniu systemowym” co w praktyce oznacza, że Getin będzie musiał posiadać więcej kapitału od klientów indywidualnych. Efekty już widzimy. Bank, uskrzydlony korzystną ustawą frankową, wyszedł z nową ofertą lokat i kont oszczędnościowych.

oprocentowanie lokat

Średnie oprocentowanie lokat 2013 – wrzesień 2016

Rekomendacja

Moja rekomendacja jest niezmienna – założyć dobrze oprocentowaną lokatę na najbliższe 6-12 miesięcy ale nie dłużej. Zakładanie paro-letnich lokat bankowych „zamraża” nam środki. Likwidacja lokaty przed terminem prawie zawsze wiąże się z utratą odsetek. Nie warto ograniczać płynności swoich środków pieniężnych, zwłaszcza podczas tego trudnego okresu dla banków. Dlatego też w moim rankingu nie znajdziesz lokat paro-letnich.

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. "Odfiltrowuje" dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat terminowych. Cały rok 2016 to stopniowy i znaczny spadek oprocentowania lokat bankowych. Wrzesień i najbliższe miesiące z pewnością nie przyniosą wzrostu oprocentowania lokat, o czym piszę w dalszej części artykułu. Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to już tylko 1,33%. W ostatnich tygodniach pojawiło się jednak parę ciekawych ofert. Nadal dostępna jest…

Kryteria wyboru najlepszej lokaty bankowej

Bezpieczeństwo środków - gwarancja BFG (100 000 tys euro)
Wysokość oprocentowania
Stała stopa oprocentowania
Brak konieczności zakładania rachunku ROR
Limit maksymalny lokaty powyżej 10 000 zł
Maksymalny okres lokaty to 14 miesięcy
Możliwość założenia lokaty online lub telefonicznie

Super !

Jeśli masz uwagi co do kryteriów rankingu zastaw je proszę w komentarzu na dole strony.

Zobacz Zwycięzcę rankingu
User Rating: 4.01 ( 38 votes)

We wrześniu najlepsze lokaty bankowe bez konieczności zakładania konta bankowego i płacenia za inne usługi to:

Miejsce 7
2% na 3,6,9,12 miesięcy w banku…

2% bez konta, bez kruczków, z limitem do 1 000 000 zł, nawet do 12 miesięcy –  dla wszystkich i bez ograniczeń.

Szczegółowe oprocentowanie wygląda tak:

 • 1,50% w przypadku założenia lokaty na 1 miesiąc
 • 1,65% w przypadku lokaty na 2 miesiące
 • 1,85% w przypadku lokaty na 3 miesiące
 • 1,85% w przypadku założenia lokaty na 4 miesiące
 • 1,85% w przypadku założenia lokaty na 5 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 6 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 9 miesięcy
 • 2,00% w wariancie na 12 miesięcy
 • 2,10% w wariancie na 14 miesięcy
 • 2,75% w wariancie na 24 miesiące

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata stabilna w IDEA BANK.

 • Oprocentowanie 2,0% (stopa stała) w skali roku na 12 miesięcy
 • Kwota lokaty od 1 000 zł do 1 000 000 zł
 • Bez zakładania konta

Miejsce 6
2,5% na 3 miesiące w Lion Bank

Lion Bank to Idea Bank! Jest to marka stworzona dla zamożnych klientów Idea Banku. Lokata jest dostępna TYLKO dla nowych klientów Idea Banku i Lion Banku. tak więc jeśli miałeś już kiedyś lokatę/konto w Idea Bank lub Lion bank, na tą promocję się nie załapiesz.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,5% (stopa stała) na 3 miesiące lub 2,4% na 1 miesiąc
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów Lion banku i Idea Banku (jeśli zakładałeś wczesniej lokaty/konto lub składałeś wniosek o jakiekolwiek produkt w Idea Banku lub Lion banku na promocję się nie załapiesz)
 • minimalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Lion Bank 2,5% na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank(Lion bank) za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 5 (powrót lokaty!)
2,05% lub 2,30% na 12 miesięcy lub 24 miesiące w Santander Bank

Santander powraca do rankingu lokat rekina. Teraz standardowe oprocentowanie to 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 msc. Oczywiście można negocjować wyższe oprocentowanie zwłaszcza jeśli chcemy ulokować większą kwotę 🙂 Przy 100 000 tyś spokojnie można wynegocjować dodatkowe 0,15%. Na pewno jest to atrakcyjna lokata na dłuższy okres. Bank wprowadził jedno ograniczenie: oferta dotyczy tylko nowych środków (nadwyżki niż to co już mamy ulokowane w Santander na dzień 31.08.2016). Zapewne 99% z nas załapie się na tą promocję 🙂

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,05% (stopa stała) na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy nowych środków (nadwyżki na to co już mamy ulokowane w banku an dzień 31.08.2016)
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł
 • bardzo krótki formularz do wypełnienia i telefoniczny kontakt zwrotny od konsultanta Santander Bank z możliwością założenia lokaty. Można negocjować wyższe oprocentowanie!
 • Lokatę zakłada się błyskawicznie przez telefon. Na wpłatę jest 48 godzin.
 • Jedyny minus tej lokaty to to, że bank wymaga potwierdzenia danych osobowych np. poprzez wizytę w oddziale w ciągu miesiąca od założenia lokaty.
 • W oddziale ta lokata nie jest dostępna, także trzeba przejść cały krótki proces tak jak opisałem.

Konsultant Santander będzie próbował nakłonić Cię do założenia innych lokat(mniej korzystnych wbrew zapewnieniom) i zakupu innych produktów inwestycyjnych. Proszę od razu nakierować go, iż interesuje Cię tylko lokata bankowa 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące (negocjuj podwyżkę oprocentowania!). Jeśli szukasz konta ROR bez opłat zobacz mój ranking tutaj. Sprawdź także mój ranking kont firmowych.

Tutaj można założyć lokatę w Santander Bank 2,05% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące. Wystarczy wypełnić krótki formularz, konsultant banku oddzwoni.

Miejsce 4

2,5% na 4 miesiące w Getin Noble Bank (nowa lokata!)

Nie jest to stricte lokata bankowa ale całkowicie darmowe konto oszczędnościowe „na dobry początek”. Po okresie 4 miesięcy oprocentowanie spada do 1-1,1%. Dużym plusem jest to, że możesz wpłacać i wypłacać pieniądze z tego konta oszczędnościowego kiedy chcesz.

Z tej oferty mogą skorzystać także byli klienci Getinu! Ci, którzy od 01.09.2014 nie mieli aktywnego żadnego innego produktu Getinu (konta osobistego, lokaty, kredytu itd.)

  • lokata z oprocentowaniem 2,5% (stopa stała) na 4 miesiące (122 dni)
  • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
  • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy w okresie od 01.09.2014 nie mieli żadnych innych produktów w Getinie
  • minimalna kwota lokaty to 500 zł
  • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł (dla nadwyżki 1-1,5%)
  • lokata zakładana online w 5 minut

Kruczki? Brak, jeśli założysz to darmowe konto oszczędnościowe bez konta osobistego ROR. To konto oszczędnościowe można założyć także właśnie z kontem osobistym. Wtedy oprocentowanie rośnie do 2,8% ale jest tutaj cała masa kruczków np. wpływ na konto osobiste musi wynosić minimum 1000 zł miesięcznie, musisz dokonać płatności kartą na min. 300 zł miesięcznie itd. Do tego dochodzą opłaty za konto z kartą, jeśli nie spełnisz warunków. Niektórzy od razu dadzą się zwabić na reklamowane oprocentowanie „2,8%”, rekiny wybiorą ofertę bez konta ROR na 2,5%. Jeśli jednak chcesz koniecznie brnąć w gąszczy kruczków po oprocentowanie 2,8% zamieszczam regulaminy tego produktu, które na pewno Ci się przydadzą:

Tutaj można założyć darmowe konto oszczędnościowe w Getin Bank 2,5% na 4 miesiące lub 2,8%. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając to konto oszczędnościowe przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków.

Miejsce 3

2,3% na 4 miesiące w Getin Noble Bank (nowa lokata!)

„Lokata na nowe środki”, aż do 200 000 zł ! Bardzo dobra lokata. Co ważne mogą z niej skorzystać także byli klienci Getinu! Wystarczy, że na dzień składania wniosku nie masz aktywnego żadnego innego produktu Getinu (konta osobistego, lokaty, kredytu itd.)

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,3% (stopa stała) na 4 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy na dzień złożenia wniosku nie mają żadnych innych produktów w Getinie.
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • maksymalna kwota lokaty to aż 200 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Kruczki? Jedynym „kruczkiem” jest automatyczna odnawialność lokaty. Po założeniu lokaty lepiej zalogować się do systemu Getinu (dane do logowanie dostaniesz od banku na email/telefon) i zmienić ustawienia lokaty z „odnawialnej” na „nieodnawialną” ponieważ lokata automatycznie po 4 miesiącach odnawia się na oprocentowanie na 1,25%. Zmienić odnawialność lokaty można także telefonicznie na infolinii pod numerem: 19797.

Tutaj można założyć lokatę w Getin Bank 2,3% na 4 miesiące. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków ;).

Miejsce 2
4% na 1 lub 2 miesiące lub 3,5% na 3 miesiące w Idea Bank

Lokata Happy nie powinna znaleźć się w moim rankingu ponieważ limit lokaty to tylko 10 000 zł. Jednak dla czytelników, którzy mają drobne oszczędności jest to wyśmienita lokata. Szczególnie polecam studentom. Zawsze warto aby to parę tysięcy pracowało na ciebie, a nie leżało na koncie.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 1 lub 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 3 miesiące.
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 4% (stopa stała) na 1 lub 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 1
3,0% na 3 miesiące w BGŻ Optima

Bank BGŻ triumfuje i cieszy się ogromną popularnością. Oferta lokaty nadal TYLKO DLA NOWYCH klientów, którzy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania Umowy Ramowej dotyczącej Konta Indywidualnego BGŻ Optima nie byli posiadaczem tego konta. To konto typu oszczędnościowo-lokatowe, zupełnie bezpłatne. Każdy kto zakłada lokatę w BGŻ Optima musi je założyć.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3,0% (stopa stała) na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 3 minuty
 • lokatę można zerwać bez utraty odsetek
 • lokata dostępna tylko przez internet
 • jakieś kruczki lub mankamenty? totalny brak, dlatego jest to lokata nr 1 w moim rankingu.

Tutaj można założyć lokatę w BGŻ Optima 3,0% na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez BGŻ Optima za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Jak założyć lokatę w BGŻ Optima krok po kroku? (KLIKNIJ)

Jak założyć lokatę w BGŻ Optima krok po kroku? (KLIKNIJ)

Do założenia lokaty w BGŻ Optima będziesz potrzebował:

 1. dowodu osobistego lub paszportu,
 2. wyraźnych zdjęć/skanu awersu i osobno rewersu twojego dowodu osobistego lub paszportu w formacie jpg/jpeg/png.

Przypominam, iż razem z lokatą zakładany jest darmowy rachunek techniczny (konto oszczędnościowe, bank nazywa jest kontem indywidualnym) dzięki czemu możesz zalogować się na stronie banku i zarządzać swoimi pieniędzmi. Jest on za darmo bez żadnych kruczków.

Po to aby twoje środki procentowały bez dnia przerwy zalecam aby składać wniosek o lokatę jeden dzień przed wygaśnięciem twojej poprzedniej lokaty. Zanim bank BGŻ BNP Paribas przetworzy twój wniosek o lokatę mija zazwyczaj jeden dzień roboczy. Na wpłatę środków na lokatę masz 5 dni roboczych.

 1. Klikamy i wypełniamy wniosek o lokatę (uwaga! sprawdź dokładnie wpisane dane czy są poprawne ponieważ bank może odrzucić wniosek z uwagi na błędy)
 2. We wniosku należy wpisać m.in. datę wygaśnięcia dowodu osobistego – jeśli masz wpisane w dowodzie „czas nieoznaczony” wpisz: „31.12.2099”
 3. Dane z dowodu, które podajesz we wniosku muszą być zgodne z danymi na skanie/zdjęciu dowodu osobistego, który musisz dołączyć do wniosku – bank w ten sposób weryfikuje zgodność i wiarygodność twoich danych. Twoje dane są bezpieczne – bank odpowiada za to prawnie.
 4. Po przesłaniu wniosku musisz dokonać przelewu na rachunek wskazany przez bank (pamiętaj, że przelewu możesz dokonać tylko z konta osobistego osoby, której dane i skan dowodu dołączyłeś we wniosku, przelewy z kont firmowych i małżeńskich są odrzucane!)
 5. Otrzymasz przelew zwrotny od BGŻ Optima na konto osobiste, z którego wysyłałeś pieniądze na lokatę. W tytule tego przelewu zobaczysz swój „login”, dzięki któremu możesz zalogować się do swojego konta w BGŻ Optima (system Pl@net) i zarządzać swoją założoną lokatą.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz poinformować o zmianach w procesie zakładania lokaty koniecznie zostaw komentarz.

Najczęstsze powodu odrzucenia twojego wniosku o lokatę to:

 • brak przelewu weryfikacyjnego (50%) – (przelewy z kont małżeńskich ani firmowych nie są akceptowane)
 • negatywna weryfikacja danych (20%) – (np. dane we wniosku nie zgadzały się ze skanem dowodu osobistego, przelew wykonałeś z konta bankowego, którego dane nie zgadzają się z tymi, które podałeś we wniosku – np. zakładałeś lokatę na siebie a przelałeś pieniądze z konta żony, przelewy z kont małżeńskich ani firmowych nie są akceptowane)
 • negatywna weryfikacja skanów/zdjęć twojego dowodu osobistego lub paszportu (20%)
 • inne (10%)

Zalecam aby zamknąć konto w BGŻ Optima po zakończeniu lokaty… bo za 12 miesięcy znów będziesz mógł skorzystać z tej bardzo atrakcyjnej lokaty!

Zobacz jak zamknąć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima (KLIKNIJ)

Zobacz jak zamknąć konto oszczędnościowe w BGŻ Optima (KLIKNIJ)

Zamknięcie konta jest banalnie proste.

1) Logujemy się na swoje konto oszczędnościowe w BGŻ Optima >>>TUTAJ<<<

2) Postępujemy zgodnie z instrukcją jak na obrazku.

 1. Klikamy zakładkę wnioski
 2. Klikamy zamknięcie rachunków i klawisz „Zamknięcie rachunku głównego”
 3. Wypełniamy parę pół, gdzie mają zostać przelane twoje środki i Voila ! Konto do 3 dni będzie zamknięte. Powiadomienie dostaniesz na email. Jeśli nie dostaniesz email’a spróbuj zalogować się do konta. Jeśli się nie da, oznacza, że konto zostało zamknięte.
Jak zamknac rachunek w BGŻ Optima
Wystarczy parę kliknięć aby zamknąć rachunek

Korzystałeś już z tej lokaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Tak jak wiele rekinów tutaj 🙂 Promocja Cię nie obejmuje. Można jednak nieco nagiąć system i założyć lokatę na żonę, męża, dziecko, babcię, wujka itd. Trzeba jednak:

 • pieniądze wysłać z konta osobistego osoby, na którą zakładamy lokatę
 • podać oczywiście jej dane przy zakładaniu lokaty
 • przesłać bankowi skan dowodu osobistego/paszportu tej osoby dla potwierdzenia danych

Subskrybenci bloga mają ponadto dostęp do „sprawdzacza lokat” gdzie znajdują się zawsze aktualne oferty banków, które oferują najlepsze lokaty. Jest to to 6 banków, które opisywałem w swojej strategii lokatowej 2016. Strategię z zeszłego roku możesz zobaczyć tutaj.

Przypominam, iż najlepsza lokata miesiąca to najlepsza lokata pod względem 4 czynników:

 • bezpieczeństwo środków (tylko zdrowe finansowo banki)
 • wysokości oprocentowania
 • szybkości i łatwości założenia (bez konta ROR)
 • limit lokaty powyżej 10 000 PLN
 • okres lokaty max 12 msc

Warto także zapisać się do Strefy VIP bloga, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

Zostaw także swój komentarz na blogu, ponieważ twoja opinia może pomóc mi i innym czytelnikom bloga Rekin Finansów.

Nie orientujesz się w rodzajach kont bankowych ?

Nie rozumiesz dlaczego do rankingu wybrałem takie kryteria ?

TA część wpisu jest dla Ciebie !

Najlepsze lokaty bankowe

W tym rzeczowym poradniku przedstawie Ci charakterystykę najlepszych lokat bankowych. Warto mieć taką wiedze aby w rozmowie z „doradcą” klienta w banku mieć świadomość co próbuje nam sprzedać. Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są mało korzystne dla naszych kieszeni. Poznaj cechy najlepszych lokat bankowych. Dowiedz się jak je znaleźć. Odkryj czemu rankingi lokat na innych stronach niż Rekin Finansów to strata czasu. Po przeczytaniu będziesz wiedział jakie lokaty bankowe są najlepsze.

Co to jest lokata terminowa ?

To zaskakujące ale bardzo wiele osób zakłada lokaty a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 000 tys. euro)
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową ?

Najlepsza to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł
 • konieczność założenia konta ROR
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków

Poszukując najlepszej oferty należy należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP , Pekao SA, BZ WBK, czi ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki, które wymieniałem powyżej.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Nie trzeba zakładać kont, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla Ciebie lokaty bankowe i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie. Zachęcam do dodania tej strony w zakładkach albo zapisania się do strefy VIP gdzie czeka na ciebie „sprawdzacz lokat”.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze ?

Podsumujemy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane lecz:
– bez konieczności zakładania rachunku ROR
– z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł
– z maksymalnym okresem lokaty do 14 miesięcy
– z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem tj powyżej 12 miesięcy ? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paro letnie i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa czy trzymać lokatę łudząc się że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, iż jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych ponieważ żal im było zrywać lokaty paro-letnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5%. Po roku dostaniem 105 000 zł. Rekin natomiast założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5% a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5%. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-mieśięczne zarobiły jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim paragrafie.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych ?

Paweł w poniższym wideo tłumaczy ile realnie można zarobić na lokacie bankowej. Tłumaczy jak obliczyć realny zysk uwzględniając inflację w swoich obliczeniach. Trzeba mieć na uwadze, że w tej chwili mamy deflację a oprocentowanie najlepszych lokat przewyższa średnie oprocentowanie lokat na rynku około 1 punkt procentowy.

Rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2%, a w kolejnych rośnie do np. 5% w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy tak aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95% gorsze niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć odsetek oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się w bank spółdzielczy, który oferował taką lokatę przedsiębiorcom z rachunkiem firmowy. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty ponieważ może znów bankowcy odkryją ja na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

Sprawdź również

konto smart bank osobiste walutowe firmowe

Konto Smart Bank – opinie i recenzja Rekina Finansów

Czy konto w Banku Smart jest naprawdę darmowe bez żadnych kruczków? Prześwietlam koszty i funkcjonalność kont w Smart Banku. Test konta osobistego, firmowego i walutowego ! Zobacz także opinie użytkowników tych kont.

297 KOMENTARZY


Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Dominik
3 dni 15 godzin temu

Dzień Dobry Panie Szymonie, pośledziłem Pana blog, ponieważ jestem tu pierwszy raz i może się powtórzę, lecz nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na to pytanie, a mianowicie: Dziś chcę ulokować środki w BGŻ Optima skoro określono je najlepszym, nie jestem pewien sam czy chcę lokatę czy konto oszczędnościowe i np. gdybym chciał ulokować 100 000 na lokatę 3 miesięczną, a promocja z oprocentowaniem 3% trwa do października jakie będzie oprocentowanie np. w grudniu? czy ten procent się zmieni czy on będzie stały? Z góry dziękuję za odpowiedź, życzę miłego dnia i pozdrawiam 🙂

Mirek
3 dni 18 godzin temu

Czytam w temacie lokata 4 miesięczna w Getin Noble Bank „oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy na dzień złożenia wniosku nie mają żadnych innych produktów w Getinie”.

Co się kryje za stwierdzeniem innych produktów?
3 lata temu założyłem tam rachunek o którym powiem szczerze zapomniałem. Czyli w rozumieniu powyższego cytatu nie jestem już nowym klientem choć nigdy na tym koncie nie było ani złotówki a do ROR-u (bez karty debetowej) jest konto oszczędnościowe.
Czy mogę tam założyć lokatę 4 miesięczną? Czy ewentualnie po założeniu lokaty bank będzie traktował moje środki jako „starego klienta” i da niższe procenty?

Tomasz
5 dni 2 godzin temu

Miałem lokaty w Idea banku i BGŻ Optima i nie mogę powiedzieć nawet jednego złego słowa o tych bankach, wszystko było ok, żadnych problemów. Więc niech ta Mariola nie pisze, że nie poleca banku BGŻ Optima.
Pewnie sama narobiłaś zamieszania, teraz nie potrafisz przyznać się do błędu z własnej strony i przerzucasz to na innych.

Iwona
5 dni 4 godzin temu

Założyłam lokatę Happy w IDEA BANK w czerwcu. Założenie jej oraz zerwanie było łatwe i bezproblemowe. Natomiast jeżeli chodzi o rezygnację z profilu bankowości internetowej to otrzymałam informację, że wystarczy dokonać zgłoszenia w formie mailowej z adresu podanego do kontaktu lub w formie telefonicznej poprzez kontakt z Infolinią pod numerem 22 101 10 10.

Jarek
8 dni 23 godzin temu

Czy przelew na lokatę bezkarną można zrobić z konta wspólnego np. z żoną czy musi być z indywidualnego?

9 dni 6 godzin temu

W jakim czasie po zakończeniu lokaty bezkarnej w BGŻ Optima środki są przelewane na konto założone podczas zakładania lokaty? Nie ukrywam że trochę się zestresowałam bo lokata się skończyła (dzisiaj) a kasy nigdzie nie widać ….

Pawel
9 dni 7 godzin temu

witam.. prosze o inf. czy zakladajac lokate happy plus moge zasilic ja w dwoch transzach? mam limit dziennych przelewow internetowych ktorego nie mozna juz podwyzszyc a chcialbym zalozyc wyzsza lokate niz ustalony limit wiec musialbym zasilic lokate dwoma przelewami dzien po dniu, prosze o wskazowki jak to zrobic

Got
10 dni 3 godzin temu

Serio? Wysłać duży pieniądz na konto żony/wujka/babci i zakładać lokatę na kogoś? Przecież to jest nielegal w kilku warstwach.

Ania
10 dni 5 godzin temu

lokata BGZ optima jest dodatkiem dla klientow otwierajacych konto indywidualne. nie „bez koniecznosci otwarcia konta”. jesli czegos nie zrozumialam – poprosze o wyjasnienie.

Asia
11 dni 21 godzin temu

Cześć, czy zakładając lokatę w BGŻ jako pani X, po zakończeniu lokaty bez problemu odzyskam kasę jako pani Y (zmiana nazwiska po ślubie w między czasie) ?

wpDiscuz

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

 

Kurs Forex - dodatkowe szkolenia !

Zapisz się zanim stracisz szansę na dodatkowe darmowe szkolenia Forex.