Gorące wieści
lokata miesiąca lipiec 2015

Najlepsza lokata Maj 2016

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. „Odfiltrowuje” dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat terminowych.

Na maj spoglądam z nadzieją. Już w kwietniu pojawiły się chwilowo atrakcyjne lokaty m.in na 3,25% do 100 000 tys PLN na 3 miesiące. Początek maja nie rozpieszcza! Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to 1,45%. Zobacz jednak co ja przygotowałem dla Ciebie !

Nadal trzeba uważać na „miny” czyli banki i SKOKI które oferują atrakcyjne lokaty, a same mają problemy z rentownością np. Boś Bank czy Getin Bank (tutaj pisałem co się dzieje). Pamiętajmy, że od początku roku upadło już parę SKOK-ów, a fundusz stabilizacyjny świeci już pustkami. Fundusze BFG nadal pozostają skromne po fali bankructw (tylko ok 9 mld PLN). Niestety niektórzy nie wyciągają żadnych wniosków po upadku SK BANK i dają się skusić na dobrze oprocentowane lokaty w „toksycznych” bankach i skokach. Czy za 3-4% zaryzykowałbyś utratę oszczędności? Ja nie, więc nie polecam takich „super” ofert.

Prognoza oprocentowania lokat bankowych

To czy oprocentowanie lokat wzrośnie w najbliższych miesiącach zależy głównie od inflacji i wzrostu gospodarczego. Nowy rząd Prawa i Sprawiedliwości na pewno wymieni członków Rady Polityki Pieniężnej, a także samego Prezesa NBP już w czerwcu 2016. Dzięki temu polityka NBP będzie raczej bardziej gołębia, czyli możemy spodziewać się dalszego nieznacznego spadku stóp procentowych, a tym samym kiepskiego oprocentowania lokat w najbliższych miesiącach. Nowe władze NBP na pewno będą chciały wpompować więcej taniego pieniądza na rynek aby pobudzić gospodarkę. Jeśli się uda, na fali wzrostu gospodarczego Polski, wzrośnie oprocentowanie lokat, ale najwcześniej w IV kwartale tego roku. Prezes PIS Jarosław Kaczyński mocno naciska na realizację planu Morawieckiego, który ma dać kopa gospodarce. Na razie jednak realnych działań i efektów brak.

średnie oprocentowanie lokat bankowych Maj 2016 (okres 2-óch lat)
Średnie oprocentowanie lokat bankowych (Maj 2014 – Maj 2016).

Rekomendacja

Moja rekomendacja to założyć dobrze oprocentowaną lokatę na najbliższe 6-12 miesięcy ale nie dłużej. Zakładanie paro-letnich lokat bankowych „zamraża” nam środki. Likwidacja lokaty przed terminem prawie zawsze wiąże się z utratą odsetek. Nie warto ograniczać płynności swoich środków pieniężnych, zwłaszcza podczas tego trudnego okresu dla banków. Dlatego też w moim rankingu nie znajdziesz lokat paro-letnich.

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. "Odfiltrowuje" dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat terminowych. Na maj spoglądam z nadzieją. Już w kwietniu pojawiły się chwilowo atrakcyjne lokaty m.in na 3,25% do 100 000 tys PLN na 3 miesiące. Początek maja nie rozpieszcza! Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to 1,45%. Zobacz jednak co ja przygotowałem dla Ciebie ! Nadal trzeba uważać na "miny" czyli banki…

Kryteria wyboru najlepszej lokaty bankowej

Bezpieczeństwo środków - gwarancja BFG (100 000 tys euro)
Wysokość oprocentowania
Stała stopa oprocentowania
Brak konieczności zakładania rachunku ROR
Limit maksymalny lokaty powyżej 10 000 zł
Maksymalny okres lokaty to 14 miesięcy
Możliwość założenia lokaty online lub telefonicznie

Super !

Jeśli masz uwagi co do kryteriów rankingu zastaw je proszę w komentarzu na dole strony.

Zobacz Zwycięzcę rankingu
User Rating: 4.34 ( 16 votes)

W maju najlepsze lokaty bankowe bez konieczności zakładania konta bankowego i płacenia za inne usługi to:

Miejsce 6
2,3% na 9 miesięcy w banku…

2,3% bez konta, bez kruczków, z limitem do 1 000 000 zł, na 9 lub 12 miesięcy –  dla wszystkich i bez ograniczeń.

Szczegółowe oprocentowanie wygląda tak:

 • 2,00% w przypadku lokaty na 2 miesiące
 • 2,15% w przypadku lokaty na 3 miesiące
 • 2,15% w przypadku lokaty na 4 miesiące
 • 2,20% w wariancie na 6 miesięcy
 • 2,30% w wariancie na 9 miesięcy
 • 2,30% w wariancie na 12 miesięcy
 • 2,40% w wariancie na 14 miesięcy
 • 2,75% w wariancie na 24 miesiące

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata stabilna w IDEA BANK. Pamiętać jednak należy, że jest powiązany właścicielsko z Getin Bankiem, który ma kłopoty finansowe dlatego nie zalecam lokowanie więcej niż 100 tys euro w tym banku.

 • Oprocentowanie 2,3% (stopa stała) w skali roku na 9 lub 12 miesięcy
 • Kwota lokaty od 1 000 zł do 1 000 000 zł
 • Bez zakładania konta

Miejsce 5
2,6% na 4 miesiące w Getin Noble Bank

Lokata „tylko dla hejterów” – tak sobie ją nazwałem. Przez część czytelników zostałem „zhejtowany” przy okazji artykułu o zagrożeniach dla Getin Noble Bank. Tak wiec proszę bardzo drodzy hejterzy – nie widzicie ryzyka ani zagrożeń i nie zgadzacie się ze mną – rozumiem to. Rating Fitch dla Getinu to w tej chwili BBB-, więc jeszcze masakry nie ma. Bardzo dobrze oprocentowana lokata. Jedynym ograniczeniem jest to, że muszą to być nowe środki tj. jeśli np. masz ulokowane na wszystkich rachunkach i lokatach w Getinie 10 000 zł to nowe środki są wszystkim ponad tą kwotę.

Definicja 'nowych środków' dla tej lokaty

Definicja 'nowych środków' dla tej lokaty

Getin-bank-lokata-nowe-srodki
 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,6% (stopa stała) na 4 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta tylko dla nowych środków
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty
 • Promocja do 31.05.2016

Tutaj można założyć lokatę w Getin Bank 2,6% na 4 miesiące. Lokata oczywiście dostępna tylko przez internet. W oddziale jest niedostępna.

Dla osób, które jednak podzielają mój pogląd co do zagrożeń dla Getinu, polecam wszystkie inne lokaty z rankingu Rekina. Ze spokojem będe mógł polecać lokatę Getinu jeśli oficjalne sprawozdanie finansowe za I kwartał 2016 pokaże, że bank kryzys rentowności ma za sobą.

Miejsce 4
2,5% na 3 miesiące w Lion Bank

Lion Bank to Idea Bank! Jest to marka stworzona dla zamożnych klientów Idea Banku. Lokata jest dostępna TYLKO dla nowych klientów Idea Banku i Lion Banku. tak więc jeśli miałeś już kiedyś lokatę/konto w Idea Bank lub Lion bank, na tą promocję się nie załapiesz.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,5% (stopa stała) na 3 miesiące lub 2,4% na 1 miesiąc
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów Lion banku i Idea Banku (jeśli zakładałeś lokaty/konto w Idea Banku na promocję się nie załapiesz)
 • minimalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Lion Bank 2,5% na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank(Lion bank) za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 3
4% na 3 miesiące w Idea Bank

Lokata nie powinna znaleźć się w moim rankingu ponieważ limit lokaty to tylko 10 000 zł. Jednak dla czytelników, którzy mają drobne oszczędności jest to wyśmienita lokata. Szczególnie polecam studentom. Zawsze warto aby to parę tysięcy pracowało na ciebie, a nie leżało na koncie.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 4% na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Santander za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 2
2,4% na 12 miesięcy w Santander Bank

Santander wskoczył z 4 na 2 miejsce! Konkurenci zniknęli. Bardzo atrakcyjna lokata na dłuższy okres. Bank wprowadził jedno ograniczenie: oferta dotyczy tylko nowych środków. Zapewne 99% z nas załapie się na tą promocję 🙂

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,4% (stopa stała) na 12 miesięcy
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy nowych środków
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł
 • bardzo krótki formularz do wypełnienia i telefoniczny kontakt zwrotny od konsultanta Santander Bank z możliwością założenia lokaty

Drogi Rekinie,

konsultant Santander będzie próbował nakłonić Cię do założenia innych lokat(mniej korzystnych wbrew zapewnieniom) i zakupu innych produktów inwestycyjnych. Proszę od razu nakierować go, iż interesuje Cię tylko lokata bankowa 2.4% na 12 miesięcy. To oszczędzi Ci dużo czasu. Jeśli szukasz konta ROR bez opłat zobacz mój ranking tutaj. Sprawdź także mój ranking kont firmowych.

Tutaj można założyć lokatę w Santander Bank 2,4% na 12 miesięcy. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Santander za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 1
3,2% na 3 miesiące w BGŻ Optima

BGŻ wraca do mojego rankingu i to z impetem! Oferta lokaty nadal TYLKO DLA NOWYCH klientów, którzy w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania Umowy Ramowej dotyczącej Konta Indywidualnego BGŻ Optima nie byli posiadaczem tego konta. To konto typu oszczędnościowo-lokatowe, zupełnie bezpłatne. Każdy kto zakłada lokatę w BGŻ Optima musi je założyć.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3,2% (stopa stała) na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty
 • lokatę można zerwać bez utraty odsetek
 • jakieś kruczki lub mankamenty? totalny brak, dlatego jest to lokata nr 1 w moim rankingu.
 • do 10 maja 2016 KUPON GRUPON 150 zł do odbioru! (kto pierwszy ten lepszy – 2000 kuponów)

Tutaj można założyć lokatę w BGŻ Optima 3,2% na 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez BGŻ Optima za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu. To dzięki Tobie Rekin Finansów istnieje.

Zalecam aby zamknąć konto w BGŻ Optima po zakończeniu lokaty… bo za 12 miesięcy znów będziesz mógł skorzystać z tej bardzo atrakcyjnej lokaty!

Subskrybenci bloga mają ponadto dostęp do „sprawdzacza lokat” gdzie znajdują się zawsze aktualne oferty banków, które oferują najlepsze lokaty. Jest to to 6 banków, które opisywałem w swojej strategii lokatowej 2016. Strategię z zeszłego roku możesz zobaczyć tutaj.

Przypominam, iż najlepsza lokata miesiąca to najlepsza lokata pod względem 4 czynników:

 • bezpieczeństwo środków (tylko zdrowe finansowo banki)
 • wysokości oprocentowania
 • szybkości i łatwości założenia (bez konta ROR)
 • limit lokaty powyżej 10 000 PLN
 • okres lokaty max 12 msc

Warto także zapisać się do Strefy VIP bloga, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

Zostaw także swój komentarz na blogu, ponieważ twoja opinia może pomóc mi i innym czytelnikom bloga Rekin Finansów.

Nie orientujesz się w rodzajach kont bankowych ?

Nie rozumiesz dlaczego do rankingu wybrałem takie kryteria ?

TA część wpisu jest dla Ciebie !

Najlepsze lokaty bankowe

W tym rzeczowym poradniku przedstawie Ci charakterystykę najlepszych lokat bankowych. Warto mieć taką wiedze aby w rozmowie z „doradcą” klienta w banku mieć świadomość co próbuje nam sprzedać. Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są mało korzystne dla naszych kieszeni. Poznaj cechy najlepszych lokat bankowych. Dowiedz się jak je znaleźć. Odkryj czemu rankingi lokat na innych stronach niż Rekin Finansów to strata czasu. Po przeczytaniu będziesz wiedział jakie lokaty bankowe są najlepsze.

Co to jest lokata terminowa ?

To zaskakujące ale bardzo wiele osób zakłada lokaty a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 000 tys. euro)
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową ?

Najlepsza to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł
 • konieczność założenia konta ROR
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków

Poszukując najlepszej oferty należy należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP , Pekao SA, BZ WBK, czi ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki, które wymieniałem powyżej.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Nie trzeba zakładać kont, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla Ciebie lokaty bankowe i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie. Zachęcam do dodania tej strony w zakładkach albo zapisania się do strefy VIP gdzie czeka na ciebie „sprawdzacz lokat”.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze ?

Podsumujemy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane lecz:
– bez konieczności zakładania rachunku ROR
– z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł
– z maksymalnym okresem lokaty do 14 miesięcy
– z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem tj powyżej 12 miesięcy ? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paro letnie i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa czy trzymać lokatę łudząc się że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, iż jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych ponieważ żal im było zrywać lokaty paro-letnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5%. Po roku dostaniem 105 000 zł. Rekin natomiast założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5% a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5%. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-mieśięczne zarobiły jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim paragrafie.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych ?

Paweł w poniższym wideo tłumaczy ile realnie można zarobić na lokacie bankowej. Tłumaczy jak obliczyć realny zysk uwzględniając inflację w swoich obliczeniach. Trzeba mieć na uwadze, że w tej chwili mamy deflację a oprocentowanie najlepszych lokat przewyższa średnie oprocentowanie lokat na rynku około 1 punkt procentowy.

Rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2%, a w kolejnych rośnie do np. 5% w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy tak aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95% gorsze niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć odsetek oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się w bank spółdzielczy, który oferował taką lokatę przedsiębiorcom z rachunkiem firmowy. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty ponieważ może znów bankowcy odkryją ja na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

Sprawdź również

lokata-bankowa-placowka-czy-internet

Lokata w placówce banku czy przez internet? Analiza Rekina.

Co się bardziej opłaca? lokaty bankowe bez konta czy z kontem ? lokaty bankowe w …

95 KOMENTARZY


Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
gabi
8 dni 12 godzin temu

Czy bankowe molochy typu PKO BP.SA czy podobne, nie muszą się bać upadłości?

Iwona
9 dni 21 godzin temu

Panie Szymonie! Zostało już opublikowane sprawozdanie Getin Banku i wyniki za I kw. tego roku. Ciekawa jestem Pana opinii na ten temat. Ja mimo wszystko nie ruszam pieniędzy zdeponowanych tam na lokacie do lipca.

Dorota
10 dni 12 godzin temu

Czy to norma dołączanie skanu dowodu osobistego do wniosku o lokatę? w BGZ Optima spotkałam się z tym pierwszy raz 🙁

Adam
22 dni 16 godzin temu

Witam . Mam pytanie co się dzieje z kontem oszczednosciowym w BGŻ po zakonczeniu lokaty i przelaniu wszystkich pieniędzy do innego banku . Czy jest zamykane , czy sobie po prostu jest bez żadnych srodków ?.

Tomek
22 dni 21 godzin temu

Witaj Szymon , troszkę sie udało i kwota jaka kończy mi się za kilka dni to 500 tyś pln , zawsze miałem pieniążki w Getinie ale czytam i widze że źle się zaczyna dziać …co proponujesz ?

Marzka123j
22 dni 23 godzin temu

Panie Szymonie, mam 200tys czy rozbicto po 100tys dwa razy na lokaty, czy lepiej w jednej kwocie umiescic i gdzie? moze byc do jednego roku nadluzej.
Dziękuję

micra
23 dni 16 godzin temu

Piszesz, że Twój nr1 zakładany jest bez konta?
Na stronie -link poniżej jest inna informacja…
https://www.bgzoptima.pl/lokaty/lokata-bezkarna/szczegoly-oferty
Lokata dedykowana jest Nowym Klientom i można ją otworzyć wyłącznie na etapie składnia Wniosku o otwarcie Indywidualnego Konta BGŻOptima. Nie jest dostępna w ramach Konta BGŻOptima Biznes, Konta Wspólnego BGŻOptima, Konta BGŻOptima Junior.

iFX
24 dni 21 godzin temu
Czołem Rekinie Szymonie! W związku z pojawieniem się w dniu dzisiejszym odświeżenia tematu możliwości zablokowania aktywów z lokat klientów na poczet ratowania upadającego banku (oczywiście chodzi o środki powyżej gwarancji), nie mniej jednak to chyba dobry wątek do tego, abyś wypowiedział się jakie jest Twoje zdanie na ten temat. Osobiście przeraża mnie wizja takiej możliwości dana bankom, nawet jeśli chodzi o najbogatszych to mimo wszystko uważam to za złodziejstwo w majestacie prawa, a co więcej wydaje mi się, że banki zaczną grać mocno na upadłości jeśli wyczają, że im się to opłaca, ale chciałbym usłyszeć Twoją opinię, jako osoby znacznie… Czytaj więcej »
iFX
24 dni 21 godzin temu

Dodam tylko, że jeśli to wszystko będzie szło w tym kierunku i ludzie odwrócą się od deponowania, to na rekinie zaczniemy szukać rankingów typu: nagrubszy materac hybrydowy z funkcją spania i oszczędzania 🙂

iFX
24 dni 21 godzin temu

Ja złodziej zakosi nam z materaca, to będzie to znacznie bezpieczniejsza sprawa – zgłaszamy przestępstwo i złodzieja szuka Policja, natomiast jak bank w majestacie prawa zakosi nam depozyt to nie mamy już żadnych możliwości 🙂

Iwona
25 dni 10 godzin temu

Panie Szymonie! W Getin Banku kończy mi się lokata 29 lipca. Likwidować czy czekać? I jeszcze jedno pytanie: jak zakładam konto w BGŻ Optima to czy od razu podaję kwotę jaką chcę przeznaczyć na lokatę, czy później zakładam ją z istniejącego już rachunku?

Knutsen
24 dni 2 godzin temu

Ważne żeby najpierw założyć lokatę, a nie rachunek oszczędnościowy w BGŻ Optima. Lokata na 3.2 jest dla nowych klientów i potem jest problem z jej założeniem. Przy zakladaniu lokaty i tak rachunek otwiera się sam! Od razu podaje się kwotę lokaty!

iFX
23 dni 2 godzin temu

Dzwoniłem tam upewnić się, problemów nie ma, jeśli ktoś boi się transferować dużej kwoty na automatyczną aktywację lokaty np. 100 tys. to może założyć ją na złotówkę i pieniądze przelać na oszczędnoścówkę, z której pracownik uruchomi lokatę.

Iwona
23 dni 11 godzin temu

Pięknie dziękuję za informacje.
Iwona

Roman
25 dni 10 godzin temu

Dzięki za odpowiedź. Czy można liczyć, że mimo Twojej preferencji lokat internetowych pofatygujesz się przedstawić najlepsze lokaty zakładane w oddziałach banków. Wiem, że mają niższe oprocentowanie, że trzeba iść do banku, wysłuchać namolnych ofert:). Kryteria jakie stosujesz przy wyborze ofert internetowych przemawiają do mnie w 100%. Czy podobne lub takie same kryteria (oprócz wyższego oprocentowania i szybkości założenia lokaty internetowej) da się zastosować do tych zakładanych w oddziałach banków?

Roman
25 dni 10 godzin temu

Dzięki bardzo, zastanowię się, po ostatnich akcjach hakerów normalnie się boję.

wpDiscuz

Strefa VIP Rekina

Najcenniejsza wiedza i narzędzia
--------
Dołącz zanim stracisz szansę na darmowy dostęp
-  Subskrypcja bezpłatna. 100% prywatności.  -

 

Kurs Forex - dodatkowe szkolenia !

Zapisz się zanim stracisz szansę na dodatkowe darmowe szkolenia Forex.