Najlepsza lokata Wrzesień 2017

Co miesiąc wyłapuje dla Ciebie i dla siebie najlepszą lokatę bankową bez uciążliwej konieczności zakładania kolejnych kont bankowych lub innych śmieciowych produktów. Wyłapuje też ciekawe inwestycje alternatywne o niskim ryzyku. Co ważne, nigdy nie polecam lokat, z których sam nie korzystam lub bym nie skorzystał. „Odfiltrowuje” dla Ciebie marketingowy spam, pełny kruczków od naprawdę wartościowych lokat.

Wrzesień jest potwierdzeniem na to, że mamy definitywny koniec spadku oprocentowania lokat! Powolutku będziemy obserwować kosmetyczne wzrosty oprocentowania lokat. W 2017 mamy sporą inflację i co gorsza ma być jeszcze wyższa w 2018 – oznacza, że Ci którzy nie korzystają z lokat bankowych, a trzymają oszczędności w skarpecie stracą minimum 1,7% siły nabywczej swoich oszczędności. Chociażby dlatego warto nadal korzystać z lokat tradycyjnych. Opisuję także moje inwestycje alternatywne o niskim ryzyku, które dają zysk do 12% rocznie.

Średnie oprocentowanie lokat bankowych na rynku to 1,33%(wzrost z 1,24% w czerwcu).

Najlepsze lokaty Rekina Finansów

lp Zysk Kwota lokaty Okres Sprawdź
1 6-12% od 50 zł dowolny Szczegóły
2 3% lub 2,5% do 20 lub 100 tys zł 3 mies Szczegóły
3 3% do 25 tys zł 3 mies Szczegóły
4 3,5% lub 4% do 10 tys zł 1,2,3 mies. Szczegóły
5 6%-11% + bonus 15 zł od 200 zł dowolny Szczegóły
6 2,5% do 100 tys zł 3 mies Szczegóły
7 4% do 10 tys zł 3 lub 6 mies. Szczegóły
8 2% + zwrot 600 zł do 130 tys zł 160 dni Szczegóły
9 1,9% lub 2,3% od 5 tys zł
12 lub 24 mies. Szczegóły
10 2,1% lub 2,5% do 100 tys zł 122 dni Szczegóły
11 2,2% do 200 tys zł
4 mies. Szczegóły
12 2,25% od 100 tys zł
1 lub 3 mies. Szczegóły
13 2% do 1 mln zł
6,9,12 mies. Szczegóły

Zobacz co przygotowałem dla Ciebie !

Prognoza oprocentowania lokat bankowych

Bal trwa w najlepsze! Największy od paru lat dodruk pieniądza przez Europejski Bank Centralny (EBC) sprawia, że zachodnie gospodarki mają się bardzo dobrze, co pozytywnie wpływa na koniunkturę w Polsce. Gospodarki krajów zachodnich, USA i Chin „ciągną” Polskę za sobą. Wzrost gospodarczy Polski według GUS w I i II kwartale 2017 jest dobry ok 3,9% ale jeszcze 10 lat temu mieliśmy wzrost 6,7%. Tempo rozwoju spada. Na razie wzrost gospodarczy Polski opiera się na konsumpcji 500+ i eksporcie. Dobre wyniki polskiego eksportu to zasługa wspomnianego dodruku pustego pieniądza przez EBC (60 mld euro miesięcznie). USA rozpoczęły podwyżki stóp procentowych, w przyszłym roku mają być kontynuowane a jak pokazuje historia zawsze kończy się to w pewnym momencie kryzysem gospodarczym. Niemniej zanim to nastąpi Polska i UE(EBC) też będą stopniowo podwyższać stopy procentowe, co przełoży się na wzrost oprocentowania lokat. To definitywny koniec spadków oprocentowania lokat i odwrócenie tego niemiłego trendu! Na mocne wzrosty oprocentowania lokat musimy jednak poczekać do czasu podwyżek stóp przez NBP. Ma to nastąpić pod koniec roku/na początku 2018.

Najważniejsze czynniki hamujące wzrost gospodarki i oprocentowania lokat:

 • stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niskim poziomie
 • miliony Polaków idzie w tym roku na wcześniejsza emeryturę i przestanie pracować zgodnie z ustawą obniżającą wiek emerytalny
 • nadpłynność sektora bankowego(banki mają wystarczająco dużo depozytów choć powolutku się to zmienia)
 • zastój w inwestycjach prywatnych nadal trwa co przyznaje sam GUS i MF. Niestety wyższe podatki i koszty pracy (np. ZUS, wzrost płacy minimalnej o 15,5% w ciągu 2 lat przy zerowym wzroście produktywności pracowników), kolejne obowiązki biurokratyczne (np. JPK), inwigilacja totalna (od października 2017 śledzone przelewy bankowe firm), przyjęte domniemanie winy przedsiębiorców przez urzędy skarbowe i ZUS, zmiany interpretacji podatkowych sprzed paru lat i nakładanie ogromnych kar na przedsiębiorców,  sprawiają, że klimat do inwestycji jest gęsty.
 • Co raz więcej ukrytych podatków. Po awanturze o zwiększeniu opłaty paliwowej o 20-25 gr/litr politycy wprowadzają teraz głównie ukryte podatki np. wzrost płacy minimalnej i składek ZUS, podatek od najmu, bankowy, wodny, recyklingowy, dystrybucji prądu… wzrost o około 25 mld zł w ciągu roku jak obliczyła „Rzepa”. Trzeba pamiętać, że przedsiębiorcy finansują wszystkie programy socjalne: 500+, obniżony wiek emerytalny, przymusowe 12 zł na godzinę (13,13 zł od 2018), wyższe składki na ZUS, wyższe koszty biurokracji w związku z nowymi przepisami MF. Nie znam w historii świata przypadku państwa, które szybciej rozwijałoby się dzięki takim socjalistycznym reformom. Prowadzi to do tego, że dziś wszyscy podczas hossy cieszą się z wzrostu PKB o 4%, podczas gdy w 2007 było to 6,7%.  Na razie korzystają w najlepsze politycy, którzy zwiększają kontrolę i umacniają władzę nad życiem obywateli. Wzrostu oprocentowania lokat z tego nie będzie, bo nie ma mocnego popytu na kapitał w takiej sytuacji.

Definitywny koniec spadku oprocentowania lokat bankowych jest już faktem. Na poważne wzrosty musimy poczekać do 2018 roku.

oprocentowanie lokat bankowych

Oprocentowanie lokat wzrosło do 1,33% we wrześniu 2017

Ranking lokat bankowych

We wrześniu2017 najlepsze lokaty bankowe i inwestycje alternatywne to:

Miejsce 1 – inwestycja w pożyczki gwarantowane
6-12% (HIT!)

Bezpieczna i zyskowna – to moje żelazne wymagania co do każdej inwestycji. Moja serdeczna przyjaciółka Zanda Petrova, łotewska konsultantka Ernst & Young (EY) zwróciła moją uwagę na Mintos – platformę-giełdę, która kojarzy firmy pożyczkowe i osoby chcące lokować pieniądze z większym zyskiem niż na tradycyjnych lokatach bankowych – ale wciąż bezpiecznie. W tym roku Mintos wreszcie wszedł do Polski i umożliwił inwestycje w złotówkach. Wśród czytelników Rekina ta forma inwestycji cieszy się wielką popularnością. Na co dzień rozmawiamy o niej w komentarza pod artykułem „W co inwestuje Rekin Finansów ?” oraz poradniku Jak inwestować w pożyczki Mintos?.

Na czym polega inwestycja w pożyczki?

Króciutko opiszę na czym to polega abyś mógł wstępnie zorientować się czy to odpowiednia forma inwestycji dla Ciebie. Banki przyjmują depozyty w formie twoich pieniędzy na rachunku ROR, kont oszczędnościowych czy lokat. Następnie udzielają z tych środków kredyty innym osobom. Firmy pożyczkowe w przeciwieństwie do banków nie mogą przyjmować depozytów. Mają one zatem bardzo ograniczone możliwości udzielania pożyczek na dużą skalę. Firmy pożyczkowe mogą pożyczyć tylko tyle ile wynosi ich własny kapitał. Platforma Mintos rozwiązuje ten problem.

Platforma Mintos działa następująco:

 1. Jan Kowalski ubiega się o pożyczkę w firmie pożyczkowej np. Bocian Pożyczki, Wonga, Vivus czy Provident.
 2. Firma pożyczkowa ocenia wniosek o pożyczkę Jana Kowalskiego, ustala oprocentowanie i pożycza pieniądze z własnych funduszy.
 3. Następnie pożyczki pojawiają się na platformie Mintos, gdzie zarówno osoby fizyczne, jak i inwestorzy instytucjonalni mogą wybrać pożyczki, w które chcą inwestować, a w konsekwencji tego otrzymują miesięczne płatności należności głównej i odsetki.

Technicznie wygląda to tak, że poprzez inwestowanie w pożyczki, inwestorzy kupują prawa roszczenia wobec pożyczkobiorcy na podstawie umowy cesji. Co ważne większość firm pożyczkowych gwarantuje odkup twojej inwestycji w pożyczki, gdyby pożyczkobiorca (Jan Kowalski) spóźnił się ze spłatą więcej niż 60 dni.

Oczywiście na platformie Mintos są pożyczki bez gwarancji odkupu ale w te nie polecam inwestować bo wiąże się to z ryzykiem straty części lub całości zainwestowanego kapitału. Moim zdaniem warto inwestować tylko w bezpieczne pożyczki z gwarancją odkupu np.

 • pożyczki osobiste: ASAA Polska, CreditStar
 • pożyczki samochodowe: Mogo

Jeszcze raz powtórzę – najbezpieczniej inwestować w pożyczki z gwarancją odkupu oznaczone żółtą tarczą. Można także zwrócić uwagę ile miesięcznych rat dotychczas pożyczkodawca już spłacił. W powyższym przykładzie widać, że spłacił już pierwszą ratę w terminie. Tak więc jest to dodatkowy pozytywny sygnał. Na tej pożyczce inwestor zarabia 12% brutto rocznie, a do końca inwestycji pozostało jeszcze 18 miesięcy. Co miesiąc inwestor otrzymuje 1/18 tego co zainwestował + odsetki. Można zainwestować max 440 zł w tą pożyczkę.

Tutaj można zobaczyć wszystkie szczegóły – założyć darmowe konto na Mintos i zacząć inwestować. Inwestować można od zaledwie 50 zł. Zakładając konto na Mintos przez bloga wiem, że jesteś zainteresowany tego typu inwestycjami. Utworzyłem także osobny artykuł gdzie możesz śledzić na bieżąco w jakie pożyczki ja inwestuję i obserwować moje wyniki. Przygotowałem także poradnik Jak inwestować w pożyczki Mintos?.

Miejsce 2
3% na 3 miesiące do 20 000 zł lub 2,5% do 100 000 zł – nowość

W internetowym banku BGŻ Optima wiele osób „załapię się” na promocyjną lokatę ponieważ obowiązuje osoby, które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień zawierania „Umowy Ramowej dotyczącej Konta Smart BGŻ Optima” nie byli posiadaczem tego konta. Owe „konto Smart” to konto typu oszczędnościowo-lokatowe, zupełnie bezpłatne. Każdy kto chce lokatę w BGŻ Optima musi je założyć.

 • lokata bankowa ze stałym oprocentowaniem 3,0% lub 2,5% na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy osób, które nie miały konta oszczędnościowego w BGŻ optima w ostatnich 12 mies.
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 20 000 zł(3,0%) lub 100 000 zł(2,5%)
 • lokata zakładana online w 3 minuty
 • lokatę można zerwać bez utraty odsetek
 • lokata dostępna tylko przez internet

Jakieś kruczki lub mankamenty?

Jedyny to taki, że trzeba załączyć zdjęcie/skan każdej strony dowodu osobistego osobno, przy zakładaniu tej lokaty. Poza tym niedogodności i kruczków brak, dlatego ta lokata znów jest tak wysoko w moim rankingu.

Tutaj można założyć lokatę w BGŻ Optima na 3 miesiące: 3,0% do 20 000 zł

Tutaj można założyć lokatę w BGŻ Optima na 3 miesiące: 2,5% do 100 000 zł

Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz za darmo jego rozwój za co serdecznie Ci dziękuję. Jest to dobry sygnał dla mnie, że ta oferta powinna być w rankingu.

Jak założyć lokatę w BGŻ Optima krok po kroku? (KLIKNIJ)

Jak założyć lokatę w BGŻ Optima krok po kroku? (KLIKNIJ)

Do założenia lokaty w BGŻ Optima będziesz potrzebował:

 1. dowodu osobistego lub paszportu,
 2. wyraźnych zdjęć/skanu awersu i osobno rewersu twojego dowodu osobistego lub paszportu w formacie jpg/jpeg/png.

Przypominam, iż razem z lokatą zakładany jest darmowy rachunek techniczny (konto oszczędnościowe, bank nazywa jest kontem indywidualnym) dzięki czemu możesz zalogować się na stronie banku i zarządzać swoimi pieniędzmi. Jest on za darmo bez żadnych kruczków.

Po to aby twoje środki procentowały bez dnia przerwy zalecam aby składać wniosek o lokatę jeden dzień przed wygaśnięciem twojej poprzedniej lokaty. Zanim bank BGŻ BNP Paribas przetworzy twój wniosek o lokatę mija zazwyczaj jeden dzień roboczy. Na wpłatę środków na lokatę masz 5 dni roboczych.

 1. Klikamy i wypełniamy wniosek o lokatę (uwaga! sprawdź dokładnie wpisane dane czy są poprawne ponieważ bank może odrzucić wniosek z uwagi na błędy)
 2. We wniosku należy wpisać m.in. datę wygaśnięcia dowodu osobistego – jeśli masz wpisane w dowodzie „czas nieoznaczony” wpisz: „31.12.2099”
 3. Dane z dowodu, które podajesz we wniosku muszą być zgodne z danymi na skanie/zdjęciu dowodu osobistego, który musisz dołączyć do wniosku – bank w ten sposób weryfikuje zgodność i wiarygodność twoich danych. Twoje dane są bezpieczne – bank odpowiada za to prawnie.
 4. Po przesłaniu wniosku musisz dokonać przelewu na rachunek wskazany przez bank (pamiętaj, że przelewu możesz dokonać tylko z konta osobistego osoby, której dane i skan dowodu dołączyłeś we wniosku, przelewy z kont firmowych i małżeńskich są odrzucane!)
 5. Otrzymasz przelew zwrotny od BGŻ Optima na konto osobiste, z którego wysyłałeś pieniądze na lokatę. W tytule tego przelewu zobaczysz swój „login”, dzięki któremu możesz zalogować się do swojego konta w BGŻ Optima (system Pl@net) i zarządzać swoją założoną lokatą.

Jeśli masz jakieś pytania lub chcesz poinformować o zmianach w procesie zakładania lokaty koniecznie zostaw komentarz.

Najczęstsze powodu odrzucenia twojego wniosku o lokatę to:

 • brak przelewu weryfikacyjnego (50%) – (przelewy z kont małżeńskich ani firmowych nie są akceptowane)
 • negatywna weryfikacja danych (20%) – (np. dane we wniosku nie zgadzały się ze skanem dowodu osobistego, przelew wykonałeś z konta bankowego, którego dane nie zgadzają się z tymi, które podałeś we wniosku – np. zakładałeś lokatę na siebie, a przelałeś pieniądze z konta żony, przelewy z kont małżeńskich ani firmowych nie są akceptowane)
 • negatywna weryfikacja skanów/zdjęć twojego dowodu osobistego lub paszportu (20%)
 • inne (10%)

Korzystałeś już z tej lokaty w ciągu ostatnich 12 miesięcy? Tak jak wiele rekinów tutaj 🙂 Promocja Cię nie obejmuje. Można jednak nieco nagiąć system i założyć lokatę na żonę, męża, dziecko, babcię, wujka itd. Trzeba jednak:

 • pieniądze wysłać z konta osobistego osoby, na którą zakładamy lokatę
 • podać oczywiście jej dane przy zakładaniu lokaty
 • przesłać bankowi skan dowodu osobistego/paszportu tej osoby dla potwierdzenia danych

Miejsce 3

3% na 3 miesiące w Idea Bank (do 25 000 zł )

Lokata Happy PRO do 25 000 zł na 3 miesiące to gratka dla nowych klientów IDEA Bank, którzy dysponują średniej wielkości oszczędnościami.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 3% (stopa stała) na 3 miesiące.
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów*
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 25 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

*Nowy klient w rozumieniu Idea Bank to osoba która: nigdy nie była klientem Idea Banku lub Lion Banku, ani nigdy wcześniej nie wnioskowała o produkt Banku. Obecnie wnioskuje po raz pierwszy o produkt Banku, nie posiada ani nie wnioskował o inne produkty Idea Banku lub Lion Banku.

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 3% (stopa stała) na 3 miesiące do 25 000 zł. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Korzystałeś już z promocyjnej lokaty np. w Idea Bank? Tak jak wiele rekinów tutaj 🙂 Promocja Cię nie obejmuje. Można jednak nieco nagiąć system i założyć lokatę na żonę, męża, dziecko, babcię, wujka itd. Trzeba jednak:

 • pieniądze wysłać z konta osobistego osoby, na którą zakładamy lokatę
 • podać oczywiście jej dane przy zakładaniu lokaty
 • przesłać bankowi skan dowodu osobistego/paszportu tej osoby dla potwierdzenia danych

Miejsce 4

4% na 2 miesiące lub 3,5% na 1 lub 3 miesiące w Idea Bank

Dla czytelników, którzy mają drobne oszczędności jest lokata Happy jest wyśmienita. Szczególnie polecam studentom. Zawsze warto aby to parę tysięcy pracowało na ciebie, a nie leżało na koncie.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 1 lub 3 miesiące.
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów*
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

*Nowy klient w rozumieniu Idea Bank to osoba która: nigdy nie była klientem Idea Banku lub Lion Banku, ani nigdy wcześniej nie wnioskowała o produkt Banku. Obecnie wnioskuje po raz pierwszy o produkt Banku, nie posiada ani nie wnioskował o inne produkty Idea Banku lub Lion Banku. Jak ominąć ten dokuczliwy warunek?

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 4% (stopa stała) 2 miesiące lub 3,5% (stopa stała) na 1 lub 3 miesiące. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 5 – obligacje dla rekinów

6-11%* w NN Investment Partners TFI

(wysoki zysk i umiarkowane ryzyko)

Od dawna prosiliście mnie abym podał alternatywę formę inwestycji bez kruczków o niewielkim ryzyku ale pozwalającą na wyższe zyski od tradycyjnych lokat bankowych. NN (L) Globalny Długu Korporacyjnego jest właśnie tym produktem inwestycyjnym, z którego korzystam. Nazwa tego produktu kompletnie nic nie mówi, prawda? Co zatem kryje się pod tą nazwą? W ludzkim języku jest to fundusz obligacji przedsiębiorstw. Produkt ten należy do NN Investment Partners TFI – funduszu inwestycyjnego związanego z grupą kapitałową, do której należy ING Bank Śląski, który pewnie doskonale znasz. Do 2015 roku fundusz ten nazywał się ING Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.

Firmy-korporacje podobnie jak państwa emitują obligacje. Czemu to robią? Zazwyczaj dlatego, że koszt pozyskanego kapitału jest niższy niż gdyby firma miała zaciągać kredyt w banku. Fundusz długu korporacyjnego, w który zainwestowałem opiera się na obligacjach emitowanych przez amerykańskie przedsiębiorstwa (ok. 70% amerykańskie, 20% zachodnio-europejskie, 10% azjatyckie). Głównie są to firmy z sektora komunikacyjnego (w tym telekomunikacyjnego), energetyki i dóbr podstawowych.

Dlaczego zainwestowałem w obligacje amerykańskich firm ?

Dlaczego zainwestowałem w obligacje amerykańskich firm ?

Doborem konkretnych obligacji do portfela funduszu zajmują się specjaliści w NN Investment Partners TFI. Kluczowy jest jednak wzrost gospodarczy w USA czyli środowisko, w którym funkcjonują firmy emitujące obligacje.

W odróżnieniu do socjalistycznych reform w Polsce, w USA Donald Trump robi coś zupełnie odwrotnego. Pobudza wzrost gospodarczy w najbardziej fundamentalny i wartościowy sposób jaki można – zwiększa efektywność gospodarki – czyli pozwala ludziom inwestować swoje pieniądze, a nie zabiera je po to aby politycy je marnowali. Jego reformy ekstremalnie pozytywnie wpływają na kondycję firm, w których obligacje zainwestowałem. Od lutego 2017, kiedy zaczął urzędowanie, Donald Trump:

 • wprowadził przepis, że za 1 nowy przepis muszą być usunięte 2 inne. Efekt: stopniowa likwidacja kosztownej biurokracji. Przekłada się to bezpośrednio na efektywniejsze wykorzystanie zasobów finansowych i niefinansowych (np. czas pracowników).
 • zlikwidował ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz wsparł rozwój kopalni i rodzimych elektrowni węglowych. W odróżnieniu do Polski kopalnie w USA są w miażdżącej większości prywatne co gwarantuje efektywność. Efekt: Tańszy prąd to potężny bodziec rozwojowy dla przemysłu oraz gigantyczny wzrost miejsc pracy.
 • zezwolił na budowę gigantycznego rurociągu naftowego o długości prawie 1900  km z Kanady aż na południe USA (Keystone XL pipeline). Wartość inwestycji to 8 mld $. Efekt: gigantyczna inwestycja pobudzająca gospodarkę oraz zapewnienie tańszej ropy co pozwoli amerykańskim firmom rosnąć jeszcze szybciej, a osobom indywidualnym inwestować zaoszczędzone środki w bardziej rozwojowe produkty.
 • Po odurzeniu reformy Trumpa, która w praktyce likwidowała odpowiednik naszego ZUS-u, Trump nie rezygnuje i nadal próbuje zlikwidować w jak największym stopniu bardzo kosztowny i nieefektywny „Obamacare”. Projekt Trumpa zakłada m.in. dowolność ubezpieczania się i tanie kredyty na leczenie. Efekt: gigantyczne oszczędności firm i pracowników, efektywniejsze wykorzystanie środków finansowych.
 • Reforma podatkowa to coś co sprawi, że europejskie kraje będą oglądać plecy Amerykanów jeśli chodzi o wzrost gospodarczy. Projekt Trumpa zakłada gigantyczne uproszczenia systemu podatkowego i 30-65% cięcia podatków dla firm i klasy średniej czyli motoru napędowego amerykańskiej gospodarki. Zobaczymy gigantyczny wzrost konsumpcji (w tym dóbr podstawowych), inwestycji i przewagi technologicznej amerykańskich firm nad resztą świata (wolałbyś oddawać urzędnikom 50% swojej pensji czy kupić sobie np. drona albo zafundować nowoczesną terapię leczenia?). To priorytet Donalda Trumpa.
 • Trump nie zamierza jeszcze mocniej zadłużać USA, jego celem jest redukcja deficytu budżetowego. Efekt: Wzrost gospodarczy oparty na solidnych fundamentach, a nie sztucznej bańce kredytowej polegającej na dodruku pieniędzy.
 • Nowe! Trump sprzedał Arabii Saudyjskiej broń za bagatela 110 mld USD czyli około 440 miliardów złotych. Kontrakt będzie napędzał gospodarkę USA przez parę lat.

Donalda Trump’a można lubić bądź nie, ale w porównaniu do naszych ministrów finansów czy gospodarki to geniusz ekonomii. To kluczowe dla mojej inwestycji w obligacje amerykańskich firm.

Zalety inwestycji w fundusz obligacji korporacyjnych

 • *potencjalny zysk roczny 6-11% (od 02.06.2016 do 2.06.2017 było to 11,26%)
 • portfel inwestycyjny silnie zdywersyfikowany (setki obligacji, różnych firm) co sprawia, że wahania ujemne cen jednostek tego funduszu nigdy (przez 7 lat od początku tego funduszu) nie przekroczyły 14%. Ryzyko historyczne inwestycji jest więc, w mojej ocenie, umiarkowane ale każdy może mieć inne spojrzenie.
 • można wejść i wyjść z inwestycji w każdej chwili
 • minimalna wartość inwestycji to ledwie 200 zł

Notowania historyczne cen jednostek funduszu obligacji korporacyjnych

Jak widać fundusz osiągał przez ostatnie 7 lat bardzo dobre wyniki, pomimo, że wcale te 7 lat nie było usłane różami. Przewaga tego funduszu nad funduszami bardziej ryzykownymi np. akcyjnymi jest gigantyczna pod względem bezpieczeństwa. Moja podstawowa zasada to nie tracić pieniędzy i maksymalnie ograniczać ryzyko lokowanych pieniędzy. Ten fundusz spełnia moje oczekiwania.

Notowania jednostek funduszu obligacji korporacyjnych

Strategia inwestycyjna Rekina

 • Nie inwestuj więcej niż 5-10% swoich oszczędności
 • Załóż sobie kiedy definitywnie zamykasz inwestycję. Przykładowo ja założyłem, że po osiągnięciu 10% zysku netto zamykam inwestycje w ciągu 3 miesięcy – definitywnie. Założyłem, że zamknę ją też maksymalnie do 2 lat bez względu na wynik. To samo dotyczy przypadku gdyby sytuacja gospodarcza w USA jednak pogorszyła się, na co w ogóle się nie zanosi w obecnym momencie. 5% na minusie oznacza, ze definitywnie zamykam inwestycję. Eliminuję moją chciwość i ryzyko żelaznymi zasadami.

Opłaty – jest tylko jedna

Zakładając darmowe konto transakcyjne i kupując jednostki uczestnictwa przez mojego bloga opłata dystrybucyjna wynosi 0 zł !

Jedyna opłata to opłata za zarządzanie funduszem. Wynosi rocznie 1,8% więc nie jest wysoka np. fundusze akcyjne biorą zazwyczaj 3,5%-4% rocznie. Co ważne wycena jednostki uczestnictwa jest podawana już po odjęciu tej opłaty. Tak więc Fundusz Obligacji Korporacyjnych, który zyskał ponad 11% w ciągu roku uwzględnia już tą opłatę (została odjęta).

Brak jakichkolwiek innych opłat np. za konto, za zamknięcie inwestycji.

Inne informacje:

Depozytariuszem inwestowanych środków jest ING Bank Śląski. Wielkość funduszu obligacji korporacyjnych to ponad 600 mln zł.

Aktualne ceny jednostek uczestnictwa możesz śledzić na swoim koncie transakcyjnym albo na stronie NN TFI. Można sobie dokupywać więcej i sprzedawać według uznania.

Promocja wyłącznie na Rekinie Finansów. Do 30 czerwca 2017 za zainwestowanie minimum 5000 zł otrzymujesz 15 zł bonusu na twoje konto bankowe.

>>> Tutaj można kupić jednostki uczestnictwa w funduszu obligacji korporacyjnych i skorzystać z promocji Rekina. Tu znajdziesz jeszcze więcej szczegółowych informacji.

Jak zainwestować w fundusz obligacji korporacyjnych? + BONUS

Jak zainwestować w fundusz obligacji korporacyjnych? + BONUS

To tak proste jak założenie lokaty bankowej. Do założenia będziesz potrzebował dowód osobisty lub paszport.

 1. Zakładamy darmowe konto transakcyjne w Nationale Nederlanden.
 2. Po otwarciu konta kupujemy sobie wybraną ilość jednostek uczestnictwa np. 50 jednostek uczestnictwa po 173 zł daje 8650 zł. Minimalna inwestycja to 200 zł.

Jeśli założyłeś konto i zainwestowałeś w ten fundusz przez mojego bloga minimum 5 tys zł otrzymujesz bonus rekina 15 zł.

Wystarczy, że wyślesz do mnie wiadomość z następującymi danymi:

 1. Imię i Nazwisko
 2. Data i godzina wysłania wniosku o otwarcie konta transakcyjnego
 3. Numer uczestnika (dostaniesz go w pierwszej wiadomości email z NN TFI)
 4. Numer twojego konta bankowego gdzie chcesz otrzymać bonus

Wiadomość z danymi wyślij na rekinfinansow(małpka)gmail.com

Sprawozdania z mojej inwestycji w ten fundusz możesz śledzić w tym miejscu. Na bieżąco piszę o czynnikach ważnych dla tej inwestycji. Zakup jednostek dokonywałem po 173,34 zł w kwietniu 2017.

Miejsce 6

2,5% na 3 miesiące w Idea Bank do 100 000 zł !

Lokata Happy Plus to najlepsza lokata do 100 000 zł. Lokata ta ma dokuczliwy mankament. Możesz ją założyć tylko jeśli nigdy wcześniej w życiu nie wnioskowałeś o żaden produkt w Idea Banku lub Lion’s Banku (dotyczy to kont, lokat, kredytów i wszystkich innych produktów). Oczywiście na wszystko jest sposób 😉 Można zastosować „trick”, który opisuję tutaj.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,5% (stopa stała) na 3 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów
 • minimalna kwota lokaty to 10 001 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Idea Bank 2,5% na 3 miesiące. Lokat jest tylko 1200 także kto pierwszy ten lepszy.

Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 7
1,90% lub 2,30% na 12 miesięcy lub 24 miesiące w Santander Consumer Bank

Santander powraca do rankingu lokat rekina. Teraz standardowe oprocentowanie to 1,90% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 msc. Oczywiście można negocjować wyższe oprocentowanie zwłaszcza jeśli chcemy ulokować większą kwotę 🙂 Przy 100 000 zł spokojnie można wynegocjować dodatkowe 0,15%. Na pewno jest to atrakcyjna lokata na dłuższy okres. Bank wprowadził jedno ograniczenie: oferta dotyczy tylko nowych środków (nadwyżki niż to co już mamy ulokowane w Santander na dzień 01.01.2017). Zapewne 99% z nas załapie się na tą promocję 🙂

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 1,90% (stopa stała) na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR
 • oferta dotyczy nowych środków (nadwyżki na to co już mamy ulokowane w banku an dzień 01.01.2017)
 • minimalna kwota lokaty to 5 000 zł
 • bardzo krótki formularz do wypełnienia i telefoniczny kontakt zwrotny od konsultanta Santander Bank z możliwością założenia lokaty. Można negocjować wyższe oprocentowanie!
 • Lokatę zakłada się błyskawicznie przez telefon. Na wpłatę jest 48 godzin.
 • W oddziale ta lokata nie jest dostępna, także trzeba przejść cały krótki proces tak jak opisałem.

Konsultant Santander może oferować Ci inne produkty inwestycyjne. Najlepiej od razu nakierować go, iż interesuje Cię tylko ta lokata bankowa (negocjuj podwyżkę oprocentowania!). Jeśli szukasz konta ROR bez opłat zobacz mój ranking tutaj. Sprawdź także mój ranking kont firmowych.

Tutaj można założyć lokatę w Santander Consumer Bank 1,90% na 12 miesięcy lub 2,3% na 24 miesiące. Wystarczy wypełnić krótki formularz, konsultant banku oddzwoni. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Santander Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 8
4% na 3 lub 6 miesięcy w Nest Bank (NOWOŚĆ)

Nest Bank, który żartobliwie nazywam bankiem ludzi rudych (tylko tacy występują w jego reklamach i stronie internetowej) daje lokatę na 4% na 3 miesiące. Warunkiem jest otwarcie bezwarunkowo darmowego konta osobistego, które zajmuje czołowe miejsce w moim rankingu kont osobistych. Istnieje też opcja lokaty 4% aż na 6 miesięcy – ta jednak ma kolejne dodatkowe warunki.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 4% (stopa stała) na 3 miesiące lub 6 miesięcy
 • trzeba założyć bezwarunkowo darmowe konto osobiste z bezwarunkowo darmową kartą
 • oferta dotyczy tylko nowych klientów Nest Bank
 • minimalna kwota lokaty to 1 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 10 000 zł
 • lokata zakładana online

Jak założyć lokatę na 4% w Nest Bank ?

Opcja 1 – 4% na 3 miesiące

Trzeba otworzyć bezwarunkowo darmowe konto osobiste. Najlepiej wybrać opcję potwierdzenia tożsamości poprzez przelew weryfikacyjny na 1 grosz. Wtedy takie konto można otworzyć w zasadzie od ręki, w 10 minut. Można także wybrać przyjazd kuriera, ale to trwa parę dni. Po otwarciu konta wystarczy się zalogować i założyć sobie lokatę na 4%.

Opcja 2 – 4% na 6 miesięcy

Tutaj postępujemy tak samo jak w opcji 1 – trzeba otworzyć darmowe konto, a następnie po zalogowaniu do konta założyć sobie lokatę. W przypadku lokaty na 6 miesięcy, promocyjne oprocentowanie 4,00% obowiązuje w całym okresie trwania przy założeniu spełnienia dodatkowego warunku promocji nie później niż 60 dni od dnia otwarcia lokaty:

 • trzeba zapewnić wpływu wynagrodzenia na Nest Konto, w kwocie nie niższej niż 2 500,00 zł w co najmniej jednym miesiącu kalendarzowym

Tutaj można założyć lokatę w Nest Bank na 4% na 3 lub 6 miesięcy. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 9 – promocja tylko na Rekinie !

2% na 160 dni do 130 000 zł

Toyota Bank spada w otchłań! Dlaczego? Pracownicy banku nie oddzwaniają albo oddwaniają parę dni po złożeniu wniosku o lokatę. W ekstremalnych sytuacjach w ogóle nie oddzwaniają. Mimo, tego mankamnetu to niezła oferta. Zacznę od promocji –plan depozytowy” na 160 dni wymaga założenia konta osobistego o wdzięcznej nazwie „Jedyne”. Konto jest jednak bezpłatne przez okres trwania lokaty TYLKO dla kont otwieranych przez mojego bloga(szczegóły w rozwijanym pasku), później 2,49 zł. Poza tym karta płatnicza jest za bezwarunkowe 0 zł.

Darmowe konto Jedyne przez pierwsze 6 miesięcy - (KLIKNIJ)

Darmowe konto Jedyne przez pierwsze 6 miesięcy - (KLIKNIJ)


Przez pierwsze 6 miesięcy konto „Jedyne” jest zwolnione z opłat na 2 sposoby:

Opcja 1 – Opłata miesięczna 2,49 zł za konto jest zwracana w przypadku wykonania płatności kartami Super Red III lub Ruby Passion w wysokości 400 PLN miesięcznie. Opłata za konto jest pobierana z góry pierwszego dnia miesiąca i zwracana do 10-go dnia roboczego kolejnego miesiąca, jeśli w poprzednim miesiącu zostały spełnione warunki zwrotu opłaty.

Opcja 2 – Po 6 miesiącach możesz dostać zwrot opłat miesięcznych za konto bezpośrednio ode mnie (max 14,94 zł czyli równowartość 6-miesięcznych opłat za konto Jedyne). Oczywiście zwrot dotyczy tylko konta „Jedynego” otwieranego przez bloga Rekin Finansów (minimalna kwota lokaty to 3000 zł). Wystarczy, że wyślesz do mnie wiadomość z następującymi danymi:

 1. Imię i Nazwisko
 2. Data i godzina wysłania wniosku o otwarcie konta
 3. Numer umowy konta Jedynego
 4. Kwota do zwrotu
 5. Numer twojego konta bankowego gdzie chcesz otrzymać zwrot

Wiadomość z danymi wyślij na rekinfinansow(małpka)gmail.com

To jednak nie koniec przyjemności finansowych – dla zmotoryzowanych jest to wyjątkowo dobra lokata bo za płatność kartą przy zakupie paliwa otrzymuje się zwrot od Toyota Banku do 600 zł rocznie.

 • lokata bankowa ze stałym oprocentowaniem 2% aż na 160 dni czyli prawie pół roku.
 • Trzeba założyć konto ROR ale przez pierwsze 182 dni jest zwolnione z opłaty miesięcznej 2,49 zł
 • Oferta dotyczy starych i nowych klientów, którzy nie mają konta osobistego w Toyota Bank i otwierają konto „Jedyne” z lokatą przez mojego bloga – Rekin Finansów.
 • minimalna kwota lokaty to 3 000 zł
 • maksymalna kwota lokaty to 130 000 zł (10 lokat po 13 tys zł)
 • lokata zakładana przez internet
 • BONUS za zakupy paliwa do auta do 600 zł rocznie !

Warunki otrzymania bonusu 600 zł:

Zwrotu za zakupione paliwo za pomocą kart płatniczej do konta Jedynego wynosi od 5% do 10% w zależności od paru parametrów. Minimalne to:

 • Średnie miesięczne saldo na rachunku: 1 000 zł
 • Średnie miesięczne saldo depozytów: 10 tyś. zł
 • Minimalna miesięczna kwota transakcji kartą płatniczą: 500 zł

Zwrot wynosi max 50zł miesięcznie do 600 zł rocznie. Fajne jest to, że w kolejnym roku też możemy otrzymywać bonus.

>>> Tutaj można założyć promocyjną lokatę w Toyota bank na 160 dni : 2% do 130 000 zł

Jak założyć lokatę w Toyota Bank krok po kroku? (KLIKNIJ)

Jak założyć lokatę w Toyota Bank krok po kroku? (KLIKNIJ)

Do założenia lokaty w Toyota Bank będziesz potrzebował dowód osobisty lub paszport.

 1. Zakładamy konto osobiste „Jedyne”, konto aktywujemy konto przez kuriera, którego przyśle bank (za darmo).
 2. Po otwarciu konta zakładamy sobie lokatę (można założyć ich 10)

Jeśli nie interesuje Cię bonus w postaci zwrotów za zakup paliwa kartą płatniczą, możesz zamknąć konto bez żadnych opłat po upływie lokaty.

Miejsce 10
2,2% na 4 miesiące w Getin Noble Bank

Getin wraca do łask. „Lokata na nowe środki” na 2,2% jest aż do 200 000 zł ! To bardzo dobra lokata. Co ważne mogą z niej skorzystać także byli klienci Getinu! Wystarczy, że na dzień składania wniosku nie masz aktywnego żadnego innego produktu Getinu (konta osobistego, lokaty, kredytu itd.)

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,2% (stopa stała) na 4 miesiące
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dla nowych klientów czyli tych, którzy na dzień złożenia wniosku nie mają żadnych innych produktów w Getinie.
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • maksymalna kwota lokaty to aż 200 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Kruczki? Jedynym „kruczkiem” jest automatyczna odnawialność lokaty. Po założeniu lokaty lepiej zalogować się do systemu Getinu (dane do logowanie dostaniesz od banku na email/telefon) i zmienić ustawienia lokaty z „odnawialnej” na „nieodnawialną” ponieważ lokata automatycznie po 4 miesiącach odnawia się na oprocentowanie na 1,25%. Zmienić odnawialność lokaty można także telefonicznie na infolinii pod numerem: 19797.

Pełne regulaminy i karta informacyjna lokaty

Pełne regulaminy i karta informacyjna lokaty

Tutaj można założyć lokatę w Getin Bank 2,2% na 4 miesiące. Lokata jest dostępna tylko przez internet. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na aktualizację tego rankingu – wyłapywanie najkorzystniejszych lokat i kruczków ;).

Miejsce 11

2,50% na 122 dni (4 mies.) w Getin Bank

Jest to całkowicie darmowe darmowe konto oszczędnościowe oprocentowane 2,5% na 122 dni od dnia załozenia konta. To konto oszczędnościowe jest otwierane z darmowym kontem osobistym. Niestety Getin jak zwykle zastawiał nieprzyjemne pułapki, o których pisze poniżej. Rekiny jednak nie dadzą się złapać na haczyki.

Oprocentowanie i warunki

 • 2,5% dla nowych klientów czyli tych, którzy, nie posiadali żadnego produktu w Getin Banku po 1.01.2016 (konta osobistego, bankowości telefonicznej, lokaty, kredytu itd.) Jeśli chcesz mieć oprocentowanie 2,5% musisz otworzyć także konto osobiste Getin i zapewnić wpływ 1000 zł co miesiąc oraz wykonać płatności kartą na 300 zł aby uniknąć opłaty 6,99 zł za konto. osoby do 28 roku życia są zwolnione z tych warunków i konto osobiste mają za darmo bez warunków.
 • 2,1% dla starych i nowych klientów – bez konieczności otwierania konta osobistego.
 • Depozyt na 122 dni od otwarcia konta
 • minimalna kwota lokaty to 500 zł
 • maksymalna kwota to 100 000 zł
 • trzeba wyrazić zgody marketingowe dla Banku
 • Po otwarciu konta oszczędnościowego TRZEBA ustawić wyciąg elektroniczny, w ustawieniach konta. Domyślnie jest papierowy. Jeśli tego nie zrobisz będziesz płacić opłaty.
Co z opłatami za konto oszczędnościowe? – BRAK

Podobnie jak za konto osobiste nie ma żadnych miesięcznych opłat za konto oszczędnościowe. 0 zł za dwie pierwsze operacje (przelew lub wypłata) w miesiącu kalendarzowym, 9 zł za kolejne przelewy/wypłaty w miesiącu kalendarzowym). Jeśli chciałbyś przelać środki na lokatę w Getinie – przelewy zawsze są darmowe. Dodatkowo możesz bez ograniczeń wpłacać i wypłacać pieniądze – bez opłat, bez limitów.

Jak założyć konto oszczędnościowe w Getin Noble Bank?

Wystarczy tutaj wypełnić wniosek online o otwarcie konta oszczędnościowego. We wniosku możesz wybrać czy chcesz konto oszczędnościowe oprocentowane 2,5% z darmowym kontem osobistym i spełnić te warunki, które opisałem.

Zakładając konto oszczędnościowe przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Getin Bank za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na uaktualnianie tego rankingu, wyłapywanie kruczków i tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu.

Miejsce 12
2,25% na 3 miesiące w Lion’s Bank

Lion’s Bank to Idea Bank! Jest to marka stworzona dla zamożnych klientów Idea Banku. Lokata jest dostępna TYLKO dla nowych klientów Idea Banku i Lion Banku. tak więc jeśli miałeś już kiedyś lokatę/konto w Idea Bank lub Lion bank, na tą promocję się nie załapiesz.

 • lokata bankowa z oprocentowaniem 2,25% (stopa stała) na 3 miesiące lub 1 miesiąc
 • nie trzeba zakładać konta ROR i innych produktów
 • oferta dotyczy TYLKO nowych klientów Lion banku i Idea Banku (jeśli zakładałeś wcześniej lokaty/konto lub składałeś wniosek o jakiekolwiek produkt w Idea Banku lub Lion banku na promocję się nie załapiesz)
 • minimalna kwota lokaty to 100 000 zł
 • lokata zakładana online w 2 minuty

Tutaj można założyć lokatę w Lion Bank 2,25% na 3 lub 1 miesiąc. Zakładając lokatę bankową przez mojego bloga wspierasz jego rozwój drobną kwotą wypłacaną przez Idea Bank(Lion bank) za co serdecznie Ci dziękuję. Wszystkie środki są przeznaczane na tworzenie nowych wartościowych wpisów na blogu i aktualizację tego rankingu.

Miejsce 13
2% na 3,6,9,12 miesięcy w banku…

1,95% bez konta, bez kruczków, z limitem do 1 000 000 zł, nawet do 12 miesięcy –  dla wszystkich i bez ograniczeń.

Szczegółowe oprocentowanie wygląda tak:

 • 1,45% w przypadku założenia lokaty na 1 miesiąc
 • 1,50% w przypadku lokaty na 2 miesiące
 • 1,60% w przypadku lokaty na 3 miesiące
 • 1,60% w przypadku założenia lokaty na 4 miesiące
 • 1,60% w przypadku założenia lokaty na 5 miesięcy
 • 1,75% w wariancie na 6 miesięcy
 • 1,75% w wariancie na 9 miesięcy
 • 1,95% w wariancie na 12 miesięcy
 • 1,95% w wariancie na 14 miesięcy
 • 2,65% w wariancie na 24 miesiące
 • 2,70% w wariancie na 36 miesięcy
 • 2,75% w wariancie na 60 miesięcy

Co to za lokata? Jaki bank ją oferuje?

Jest to lokata stabilna w IDEA BANK.

 • Oprocentowanie 1,95% (stopa stała) w skali roku na 12 miesięcy
 • Kwota lokaty od 1 000 zł do 1 000 000 zł
 • Bez zakładania konta

Nie znalazłeś lokaty bankowej dla siebie?

 1. Zobacz więcej lokat bankowych z 12 banków !
 2. Zobacz mój ranking kont oszczędnościowych !
 3. Zobacz w co ja inwestuje

Subskrybenci bloga czasami otrzymują ode mnie wiadomość o pojawiającej się okazji. Można też zajrzeć do mojej strategii lokatowej 2017.

Warto pozostać ze mną w kontakcie, dzięki temu nie przegapisz największych okazji lokatowych.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »

Zostaw także swój komentarz na blogu, ponieważ twoja opinia może pomóc mi i innym czytelnikom bloga Rekin Finansów.

Nie orientujesz się w rodzajach kont bankowych ?

Nie rozumiesz dlaczego do rankingu wybrałem takie kryteria ?

TA część wpisu jest dla Ciebie !

Najlepsze lokaty bankowe

W tym rzeczowym poradniku przedstawie Ci charakterystykę najlepszych lokat bankowych. Warto mieć taką wiedze aby w rozmowie z „doradcą” klienta w banku mieć świadomość co próbuje nam sprzedać. Najlepsze lokaty bankowe to te najkorzystniejsze finansowo dla klienta a nie dla banku. Warto wiedzieć, które depozyty w banku są mało korzystne dla naszych kieszeni. Poznaj cechy najlepszych lokat bankowych. Dowiedz się jak je znaleźć. Odkryj czemu rankingi lokat na innych stronach niż Rekin Finansów to strata czasu. Po przeczytaniu będziesz wiedział jakie lokaty bankowe są najlepsze.

Co to jest lokata terminowa ?

To zaskakujące ale bardzo wiele osób zakłada lokaty a nie zna podstawowych faktów o tym produkcie bankowym. Lokata bankowa to umowa z bankiem, którą zawieramy w momencie wpłaty na rachunek określonej sumy pieniędzy. Tym samym zobowiązujemy się, iż nie wypłacimy kwoty lokaty przed upływem terminu podanego w umowie. Bank natomiast zobowiązuje się, że zwróci nam nasze pieniądze z naliczonymi odsetkami po upływie okresu lokaty. Jeśli środki zgromadzone na lokacie będziemy chcieli wypłacić przed upływem okresu lokaty, dostaniemy najczęściej kwotę wpłaty bez odsetek. Zdarza się, że przy zerwaniu lokaty bank wypłaca kwotę wpłaty z odsetkami równymi lokacie lokacie a’vista. Lokatę a’vista i inne typu lokat bankowych omówię nieco później.

Warto wspomnieć, iż lokatę można założyć najkrócej na okres 1 dnia, a najdłużej na 60 miesięcy. Zazwyczaj im większy nasz wkład, tym wyższe oprocentowanie proponuje nam bank. Większość banków określa minimalną i maksymalną kwotę lokaty.

Najlepsza lokata miesiąca charakteryzuje się:

 • bezpieczeństwem środków (tylko zdrowe finansowo banki)
 • wysokością oprocentowania
 • szybkością i łatwością założenia (bez konta ROR)
 • limitem lokaty powyżej 10 000 PLN
 • okresem lokaty max 12 msc

Zalety lokaty bankowej

 • z góry wiemy ile zarobimy jeśli lokata ma stałą stopę procentową
 • brak ryzyka utraty środków jeśli lokata jest gwarantowana przez Bankowy fundusz gwarancyjny (do 100 tys. euro)
 • niewielki kapitał potrzebny do otwarcia lokaty bankowej – zazwyczaj min. 1 000 zł
 • szybka, niewymagająca czasu i pracy lokata kapitału

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową ?

Najlepsza to zazwyczaj ta najwyżej oprocentowana lokata. Banki szybko to wychwyciły i dziś najwyższe oprocentowanie wcale nie oznacza, iż są one najlepsze. Banki owszem kuszą wysokim oprocentowaniem lecz stawiają mnóstwo warunków i ograniczeń. Bardzo popularnymi ograniczeniami są:

 • maksymalna kwota lokaty do 10 000 zł
 • konieczność założenia konta ROR
 • ograniczenie lokaty tylko dla nowych środków

Poszukując najlepszej oferty należy należy kierować się do mniejszych banków. Mniejsze banki w odróżnieniu do wielkich banków jak PKO BP , Pekao SA, BZ WBK, czi ING nie obsługują wielkich instytucji państwowych czy samorządowych. Również wielkie korporacje i firmy zazwyczaj nie są klientami mniejszych banków. W takiej sytuacji mniejsze banki muszą pozyskiwać kapitał na kredyty od osób prywatnych i mniejszych firm. Konkurencja pomiędzy małymi bankami jest duża dlatego to właśnie tam należy szukać najlepszej lokaty terminowej.

Ranking lokat bankowych a najlepsze lokaty bankowe

Rankingi lokat w internecie są zazwyczaj bezużyteczne dla większości z nas z paru powodów. Rankingi zawierają wszystkie oferty lokat uszeregowane według stopy oprocentowania. Tak jak wcześniej wspomniałem zawierają one mnóstwo ograniczeń. Koniec końców okazuje się, że tracimy mnóstwo czasu na przeglądanie rankingu a właściwej lokaty dla siebie znaleźć nie możemy. Wszystko przez ograniczenia narzucane przez banki, które wymieniałem powyżej.

W odróżnieniu do tradycyjnych rankingów lokat ranking na blogu Rekin Finansów jest zbiorem najlepszych lokat terminowych bez ograniczeń. Nie trzeba zakładać kont, można wpłacić większą sumę, w końcu nie trzeba zakładać lokat paroletnich. Co ważne mój ranking lokat bankowych zawiera najwyżej oprocentowane lokaty bankowe bez ograniczeń. Wchodzisz na stronę, wybierasz najlepszą dla Ciebie lokaty bankowe i zakładasz. Szybko, sprawnie i skutecznie. Zachęcam do dodania tej strony w zakładkach albo zapisania się do strefy VIP gdzie czeka na ciebie „sprawdzacz lokat”.

Jakie lokaty bankowe są najlepsze ?

Podsumujemy, które lokaty bankowe są najlepsze.

Najwyżej oprocentowane lecz:
– bez konieczności zakładania rachunku ROR
– z limitem maksymalnym powyżej 10 000 zł
– z maksymalnym okresem lokaty do 14 miesięcy
– z gwarancją bankowego funduszu gwarancyjnego

Czemu nie zalecam zakładania lokat bankowych z długim okresem tj powyżej 12 miesięcy ? Przede wszystkim dlatego, że ograniczamy płynność naszych środków. Zrywając lokatę przed zakończeniem tracimy zazwyczaj odsetki. Wielu czytelników bloga pisało do mnie przy okazji bankructwa SK Banku. Zakładali oni lokaty paro letnie i bardzo często nie wiedzieli co robić. Czy zrywać lokatę bankową przed zakończeniem okresu lokaty ponieważ bank nieuchronnie zbliżał się do bankructwa czy trzymać lokatę łudząc się że jednak bank nie upadnie. SK Bank upadł ostatecznie o czym informowałem już parę miesięcy wcześniej, iż jest to pewne, że tak właśnie będzie. Niestety część osób straciła setki tysięcy złotych ponieważ żal im było zrywać lokaty paro-letnie. Pisały do mnie osoby, które zakładały korzystne lokaty bankowe w SK Banku nawet na milion złotych. Wszystko powyżej 423 000 zł straciły bezpowrotnie.

Kolejnym argumentem za lokatami na krótszy okres jest magiczna (dla niektórych) kapitalizacja odsetek. Dla laików wytłumaczę na czym ona polega. Załóżmy, że mamy lokatę roczną na 100 000 zł oprocentowaną na 5%. Po roku dostaniem 105 000 zł. Rekin natomiast założyłby lokatę na 6 miesięcy oprocentowaną na 5% a następnie na kolejne 6 miesięcy, również na 5%. Po pół roku dostałby 102 500 zł. Tą kwotę przeznaczyłby na kolejną lokatę. Po roku otrzymałby 105 063 zł. Jeśli Rekin założyłby 4 lokaty 3-mieśięczne zarobiły jeszcze więcej. Wielką zaletą krótszych lokat jest także płynność naszych środków, o której pisałem w poprzednim paragrafie.

Ile można zarobić na najlepszych lokatach bankowych ?

Paweł w poniższym wideo tłumaczy ile realnie można zarobić na lokacie bankowej. Tłumaczy jak obliczyć realny zysk uwzględniając inflację w swoich obliczeniach. Trzeba mieć na uwadze, że w tej chwili mamy deflację a oprocentowanie najlepszych lokat przewyższa średnie oprocentowanie lokat na rynku około 1 punkt procentowy.

Rodzaje najlepszych lokat bankowych

Lokaty zajmują stałe miejsce wśród produktów oszczędnościowych. Warto jednak wiedzieć, że w zależności od ich parametrów i warunków prowadzenia możemy wybrać różne rodzaje lokat.

Standardowa lokata terminowa to najbardziej popularna i opłacalna opcja. Jej definicje podawałem na początku poradnika. Istnieją jednak lokaty, które w rzadkich przypadkach mogą przypaść nam do gustu z jakiś powodów.

O następujących rodzajach lokat mogłeś nie słyszeć:

Lokata Strukturyzowana

Lokata strukturyzowana jest to połączenie lokaty terminowej z innymi instrumentami finansowymi. Najczęściej są to fundusze inwestycyjne. Pomimo, iż na takich lokatach większość kapitału inwestowana jest w bezpieczne instrumenty, np. lokaty terminowe czy obligacje skarbowe, zaś mniejsza w produkty finansowe o większym ryzyku np. akcje firm. Lokaty strukturyzowane to najczęściej inwestycje długoterminowe, które powinny zagwarantować klientowi ochronę części lub całości ulokowanego kapitału. Zdecydowanie nie polecam tego typu produktów w dzisiejszych, bardzo niespokojnych i nieprzewidywalnych czasach. Lokata strukturyzowana to nie najlepsza lokata kapitału.

Lokata Progresywna

Lokata progresywna to rodzaj lokaty terminowej. Nie jest to najlepszy typ lokaty, o czym przeczytasz w mojej analizie oprocentowania. Oprocentowanie takiej lokaty wzrasta w kolejnych okresach umownych lokaty. Oznacza to, że np. w pierwszym miesiącu oprocentowanie wynosi 2%, a w kolejnych rośnie do np. 5% w skali roku. Bardzo często analizuję oferty takich lokat. Tutaj znów z przykrością muszę stwierdzić, że lokaty progresywne zdecydowanie nie są najlepszymi lokatami bankowymi. Banki tak konstruują model odsetkowy tak aby skusić klientów i zapłacić im mniej niż na standardowej lokacie terminowej. Średnie roczne oprocentowanie takiego depozytu jest w 95% gorsze niż najlepszych standardowych lokat terminowych. Jedyna zaletą może być ale nie musi możliwość zerwania umowy bez utraty odsetek. Oczywiście jeśli umowa o lokatę zawiera taki zapis. Odsetki depozytu są w takim wypadku najczęściej naliczane za pełne miesiące utrzymywania kapitału.

lokata rentierska

Lokata rentierska to długoterminowy depozyt składany na minimum rok przeznaczony dla zamożnych osób, które chcą żyć z odsetek. Żyć odsetek oznacza pobieranie odsetek w trakcie roku przed upływem terminu lokaty, nie zrywając przy tym lokaty. Mówiąc wprost odsetki są wypłacane w stałych odstępach czasu. Oprocentowanie takich lokat jest zazwyczaj niższe niż lokat terminowych. Takie lokaty są proponowane zazwyczaj w ramach usług concierge dla zamożnych klientów banku.

Lokata Call (a’vista)

Lokata call zwana również lokatą a’vista to depozyt terminowy bardzo rzadko spotykany. Taka lokata może trwać bezterminowo, a kończy się w momencie złożenia wypowiedzenia umowy przez klienta banku. Klient otrzymuje wpłacone środki wraz z odsetkami. Tylko raz spotkałem się w bank spółdzielczy, który oferował taką lokatę przedsiębiorcom z rachunkiem firmowy. Niestety taki rodzaj depozytu jest praktycznie niedostępny dla klientów indywidualnych. Oprocentowanie lokat call jest zazwyczaj zmienne, a minimalna kwota tej lokaty przekracza 10 000 zł. Wspominam o tym typie lokaty ponieważ może znów bankowcy odkryją ja na nowo i będzie ona ciekawą alternatywą dla osób indywidualnych, które cenią sobie szybki dostęp do swojej gotówki bez utraty odsetek. Na razie ten typ depozytu nie jest najlepszą lokatą bankową.

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
| 2017-09-02T14:29:21+00:00 Sierpień 30, 2017|Oszczędzanie|699 komentarzy

Dodaj komentarz

Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
iFX

Rekinie, pora rozdzielić te wszystkie nietypowe inwestycje od lokat, zrób trzecią kategorię z inwestycjami, żeby nie robił się misz masz. Teraz, żeby przelecieć wzrokowo stronę jest tyle treści, że odpycha to użytkownika i większość trzeba scrollować.

Tomek

Cześć,

czy jest jakiś powód dlaczego w Twoim zestawieniu nie ma lokaty Neobank 2.6% na 3msce do 400K? Brzmi całkiem dobrze, jedyne na co trzeba uważać to fakt, żeby się nie odnowiła, bo wówczas przy zerwaniu potrącają %.

Będę wdzięczny z opinie/doświadczenia z tą lokatą.

Szymonie czy mogę założyć lokatę na córkę, która ma prawie 18 lat? Ma własny rachunek bankowy, ale skąd ma pieniądze? z komunii? nie odprowadziła podatku:) Co o tym myślisz można skoro nie pracuje?

alfonso
Chciałbym się zapytać, jak to jest z tą darowizną? Wyczytałem, że kwota wolna od podatku dla najbliższej rodziny (rodzeństwo, rodzice) wynosi 9637 zł przez okres 5 lat. Przyjmijmy, że nie staram się o zwolnienie z podatku, bo jest ponoć taka możliwość w przypadku najbliższej rodziny.. 1) Czy to znaczy że jeżeli np. tata wysyła mi co miesiąc np. 900 zł to może się przyczepić do tego bank? (w ciągu roku nazbiera się już 10800zł :O) 2) Chciałbym się zapytać czy bank może również przyczepić się, gdyby siostra wysyłała mi co miesiąc 2000 zł a ja jej po jakimś czasie odsyłałbym… Czytaj więcej »
Janina

Po stwierdzeniu kilku błędów językowych, ortograficznych nie doczytałam bloga do końca. Przykłady:
-na tą lokatę czy na tę lokatę?
-co raz więcej podatków czy coraz więcej podatków?
-co to znaczy „upraszanie” prawa?

wpDiscuz

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »
zamknij