Firma to ja. Tak może powiedzieć prawie 3 miliony Polaków. Coraz więcej z nas decyduje się na założenie własnej firmy i spotyka się z potrzebą załozenia konta firmowego chociażby po to aby oddzielić transakcje firmowe od prywatnych – tak aby urząd skarbowy się nie czepiał. Dodatkowo można ułatwić sobie życie korzystając z kont bankowych dedykowanych dla firm, które oferują rozwiązania ułatwiające prowadzenie działalności np: darmowe programy do fakturowania i zarządzania dokumentacją. Konto „Firma to ja” Idea Banku należy do najpopularniejszych kont dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Jeśli aktywnie korzystasz z konta, możesz otrzymać 600 zł w programie premiowym.

Przeanalizuje opłaty i funkcjonalności konta.

Konto “Firma to ja” Idea Banku oferuje:

 • Premie od banku za aktywne korzystanie z konta do 600 zł rocznie.
 • Wszystkie bankomaty w Polsce za darmo.
 • Debet na koncie do 5000 zł przez 3 miesiące za darmo.
 • Darmowy mobilny wpłatomat.
 • Darmowe biuro tzw. Idea HUB.
 • Duża sieć oddziałów bankowych.
 • Doradztwo w uzyskaniu dotacji unijnych – nawet 100 % potrzebnej kwoty!
 • Opłata za wypłatę w oddziale to zaledwie 0,3% kwoty (min. 5 zł) czyli najtaniej na rynku.

A tak wyglądają pozostałe opłaty za konto:

 • Otwarcie konta: 0 zł.
 • Prowadzenie konta: 0 zł  – przez pierwsze 24 miesiące lub jeśli wykonasz przelew do ZUS-u w danym miesiącu kalendarzowym.
 • Prowadzenie konta po 24 miesiącach lub jeśli nie wykonasz przelewu do ZUSu: 15 zł

Opłaty za kartę płatniczą:

 • Wydanie karty płatniczej: 0 zł;
 • Opłata miesięczna za kartę debetową: 4,99 zł lub 0 zł jeśli wykonasz nią transakcje na 400 zł,
 • Transakcja typu cashback: 0 zł.

Opłaty za przelewy:

 • Opłata za przelewy internetowe: 0 zł.
 • Opłata za przelewy do ZUS i US: 0 zł.
 • Przelew wykonywany w placówce: 4,99 zł.
 • Przelewy wykonywane przez telefon: 4,99 zł.
 • Przelew natychmiastowy: 0 zł za pierwsze dwa przelewy w miesiącu potem 3,50 zł.
 • Przelew SEPA przez internet: 0 zł za dwa piesze przelewy w miesiącu potem 3,99 zł.

Zlecenia stałe i polecenia zapłaty:

 • Polecenie zapłaty: 0 zł.
 • Zlecenia stałe (utworzenie, modyfikacja): przez internet 0 zł; telefonicznie i w oddziale 4,99 zł. Realizacja zlecenia: 0 zł.

Bankomaty:

 • Wypłata gotówki z bankomatów: 0 zł.
 • Wpłaty we wpłatomatach.
 • Wypłaty gotówki z bankomatów za granicą: 2% nie mniej niż 10 zł.

Inne opłaty:

 • Wyciąg elektroniczny: 0 zł, wyciąg papierowy: 4,99 zł.
 • Dokonanie zastrzeżenia dokumentu tożsamości: 14,99 zł.
 • Zmiana PIN karty: 0 zł.
 • Pełna tabela prowizji znajduje się tu.

Funkcjonalność konta

Panel konta „Firma to Ja”

Konto “Firma to Ja” w Idea Banku przeznaczone jest dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Jest najbardziej funkcjonalnym kontem z najtańszych kont firmowych na rynku. Konto obsługuje popularne płatności typu Przelewy24, Payu. “Firma to ja” powiązane jest z usługą Idea Cloud, czyli platforma zarządzania firmą. Idea Cloud to wirtualny oddział banku, bezpłatny program do fakturowania z funkcją budowania baz klientów, wirtualny sejf służący do przechowywania najważniejszych dokumentów. Idea Cloud zapewni Ci też dostęp do dostęp do oferty produktów kredytowych, z decyzją w kilka minut. W przypadku osób chcących skorzystać z dodatkowych środków, istnieje możliwość uruchomienia debetu w koncie.

Ciekawą opcją jest też mobilny wpłatomat, który pojedzie tam gdzie chcesz i będziesz mógł bezpiecznie wpłacić gotówkę. Idea Bank udostępnia też terminale płatnicze Elavon (POS) i SumUp (terminal mobilny). Jeśli chcesz poznać konto Idea z bliska kliknij tu i sam sprawdź jak wygląda jego funkcjonalność (klikasz dwa razy dalej- nie wpisujesz haseł itd). Niestety konto nie ma funkcji przypominania o przelewach do ZUS, VAT czy PIT. Nie obsługuje też mass payment. Przelewy zatwierdzasz kodem sms, nie ma na szczęście żadnych „kart zdrapek”.

Dodatkowe korzyści

Premiowanie za bankowanie

Otrzymasz 600 zł za aktywne korzystanie z konta. Premie dostajesz za:

 • utrzymywanie średniego miesięcznego salda na rachunku w kwocie:

od 5000,00 zł do 10 000,00 zł – premia 10,00 zł,

od 10 000,01 zł do 15 000,00 zł – premia 20,00 zł,

od 15 000,01 zł do 30 000,00 zł – premia 30,00 zł,

powyżej 30 000,01 zł – premia 40,00 zł;

 • wpłaty gotówki we wpłatomacie – premia 20,00 zł (wpłata musi być wyższa niż 1000 zł);
 • realizację przelewów do ZUS lub US na kwotę minimum 250 zł – premia 30,00 zł (tylko od pierwszego przelewu w miesiącu, w którym przystąpiono do promocji);
 • wystawienie faktury przez Program do faktur, na kwotę minimum 100 zł – premia 20,00 zł (za każdą poprawnie wystawioną i opłaconą fakturę). Maksymalna wysokość przyznawanej premii to 50 zł miesięcznie (nie więcej niż 600 zł w ciągu roku), wypłacane przez okres do 12 miesięcy od dnia przystąpienia do promocji.

Debet do 5000 zł na koncie Firma to Ja

3 miesiące nieoprocentowanego, darmowego debetu do kwoty 5000 złotych. Prowizja za przyznanie debetu wynosi 0 zł. Oprocentowanie 0% w skali roku obowiązuje dla wysokości debetu w kwocie 5000 zł zaczynając od miesiąca, w którym nastąpiło uruchomienie kredytu, a także w kolejnych trzech pełnych miesiącach kalendarzowych. Okres bez opłat może zostać przedłużony o kolejne dziewięć miesięcy (łącznie maksymalnie do roku), jeśli zapewnisz comiesięczne wpływy na rachunku Firma to Ja lub innym, na którym masz debet. Decyzja bez zbędnych formalności i zaświadczeń – debet przyznawany jest na podstawie weryfikacji zdolności kredytowej.

Terminale płatniczedla konta Idea Bank „Firma to ja”

Do wyboru są dwa terminale:

 • Terminal Elavon – 0,69 proc. + 0,05 PLN prowizji od transakcji kartami Visa i MasterCard.
 • Terminal bez abonamentu SumUp – prowizja 0 proc. od pierwszych 2 tys. zł, potem 1,49 proc.

Dotacje unijne

Idea Cloud

To bogaty interfejs ułatwiający prowadzenie firmy. Znajdziesz w nim darmowy program do fakturowania. Możesz wystawić nim dowolną ilość faktur, które wyślesz do kontrahenta e-mailem, wydrukujesz lub zapiszesz na dysku. Program posiada też funkcję posiada funkcję szybkiej wystawienie faktury. Dzięki niej nie musisz wypełniać danych do wystawianej faktury. Możesz skorzystać z funkcji importu brakujących danych (np. adresu kontrahenta albo pełnej nazwy) z bazy danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – wystarczy podać NIP kontrahenta, a wszystkie pola z jego danymi wypełnią się automatycznie. Idea Cloud to także kredyt z decyzją online. Wystarczy historia rachunków bankowych za ostatnie 6 miesięcy. Mogą to być również rachunki spoza Idea Banku. Możesz uzyskać decyzję kredytową nawet w 5 minut, a gotówkę nawet w 24h od momentu pozytywnej weryfikacji umowy kredytowej. A płynność finansową sprawdzisz za pomocą modułu CASH FLOW. Ten system powie Ci czy musisz martwić się o zapewnienie dodatkowych środków, czy też możesz powinieneś ich część odłożyć na krótkoterminowej lokacie. W Idea Cloud masz także możliwość skorzystania z sejfu do przechowywania dokumentów. Dzięki temu niezależnie gdzie jesteś masz dostęp do potrzebnych raportów i sprawozdań lub dokumentacji firmy.

Idea HUB

Posiadanie konta Idea daje Ci możliwość korzystania z darmowej przestrzeni biurowej Idea Hub. Będziesz mógł w spokoju skorzystać z WiFi, drukarki, skanera czy zrobić zdjęcia produktów- całkiem za darmo. A także umówić się na spotkanie biznesowe albo wynająć salę konferencyjną.

Dotacje unijne dla przedsiębiorców posiadających konto firmowe Idea Banku

W tym też pomoże Ci Idea bank- ma na swojej stronie informację o dotacjach i kwotach dofinansowania a korzystając z doradcy bez problemu dostaniesz potrzebna kwotę.

Mobilny wpłatomat

Nie musisz nigdzie chodzić z utargiem ani wynajmować konwojentów. Wpłatomat pojedzie pod Twój sklep i bezpiecznie zdeponujesz w nim gotówkę. Usługa jest całkowicie darmowa.

Wady konta „Firma to ja”:

 • Brak mass payment;
 • Brak przypomnienia o płatnościach VAT, ZUS, PIT.

Opinia Rekina o koncie „Firma to ja”:

Jak dla mnie to konto ma przyszłość. Jeśli tylko Idea Bank nie wyskoczy z jakimiś podwyżkami to warto z niego korzystać. Jest darmowe, a niewielka opłata za kartę może być zniesiona, jeśli zapłacisz nią 400 zł. Nawet przy niewielkiej firmie takie wydatki karta to niedużo. Bardzo dobrą opcją jest możliwość udostępnienia klientom terminali płatniczych. Nawet jeśli masz mała budkę z eko-warzywami, możesz przyjmować płatności kartą. W dzisiejszych czasach “plastik” jest coraz popularniejszy. A korzystając z oferty bez opłat, zyskujesz w oczach klientów i to bez dodatkowych kosztów.

Mając Idea Cloud nie musisz też kłopotać się mozolnym wystawianiem faktur. Program do fakturowania zrobi to prawie za Ciebie. Na tym koncie zarobisz 600 zł, więc warto zainteresować się Idea Bankiem. Warunki zdobycia premii nie są trudne do spełnienia przy normalnym korzystaniu z konta. Jednak dwa darmowe przelewy ekspresowe i europejskie w miesiącu tylko wyglądają atrakcyjnie. Przy większej skali działalności to może być za mało. Jednak jeśli Twoja firma nie wymaga transakcji zagranicznych, wszystkie inne przelewy internetowe masz za darmo. Konto “Firma to Ja” jest jednym z najtańszych kont firmowych na rynku i zajmuje pierwsze miejsce w moim rankingu kont firmowych. Najlepiej konto „firma to ja” założyć przez internet – najszybciej i najwygodniej. Rekordziści w oddziale musieli czekać 3 godziny aby je założyć dlatego też zalecam aby tutaj założyć wniosek o konto firmowe Idea Banku.

Złóż wniosek o  konto

Zachęcam do komentowania i dzielenia się plusami i minusami konta. Ważne aby były to komentarze rzeczowe, bo tylko takie mogą pomóc innym. Jeśli spodobała Ci się moja analiza konta i pomogła Ci – udostępnij ją proszę w mediach społecznościowych.

MAM COŚ
EXTRA DLA CIEBIE

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE
WYŚLIJ