Zakładasz lokaty w PKO BP lub Pekao ?

Jeśli tak, to jesteś szalony.

Prawdopodobnie tracisz od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych rocznie. „Tracisz” oznacza, iż pozbawiasz się wyższych zysków na własne życzenie. Oprocentowanie lokat w innych bankach jest nawet 2 razy wyższe niż lokat PKO BP.

Nie wierzysz ?

Reklama baner bank Pekao

Zadaj sobie pytanie czy warto zakładać lokaty w PKO BP.

Porównajmy oprocentowanie promocyjnej lokaty PKO z lokatami bankowymi z rankingu Rekina Finansów. Porównania dokonuje regularnie natomiast ten konkretny przypadek miał miejsce 4 lutego 2016.

Tak wygląda "promocyjna" lokata PKO BP

Tak wygląda „promocyjna” lokata PKO BP

 

Ręce można załamać z takiej promocji, mimo to tysiące Polaków codziennie lokuje swoje oszczędności w PKO. Pomimo, że oprocentowanie lokaty PKO wynosi 1,8% brutto w skali rocznej… Standardowe lokaty pko wyglądają jeszcze gorzej.

Najniżej oprocentowana w rankingu lokat bez kruczków Rekina Finansów wyniosła w tym czasie 2,3 % brutto, a najwyżej oprocentowana aż 4% brutto !

Porównanie oprocentowania lokat
Lokata promocyjna PKO BP Lokata na miejscu 5 w rankingu Rekina Lokata na miejscu 1 w rankingu Rekina
1,8% 2,3% 4%

Jeśli założyłeś lokatę promocyjna PKO BP straciłeś od 27% do 122% kwoty odsetek !!! :-?

Niedobrze prawda ?

Zawsze można to zmienić. Codziennie aktualizuje mój ranking lokat bankowych bez kruczków czyli bez konieczności zakładania konta ROR i zakupu innych produktów. Tylko czysty zysk.

Czemu lokaty PKO BP są tak nisko oprocentowane?

Odpowiedź jest bardzo prosta dla tych, którzy choć trochę interesują się biznesem bankowym. PKO BP ma u siebie deponowanych mnóstwo naszych pieniędzy. Nie są to jednak bezpośrednio nasze pieniądze. Są to np. nasze składki ZUS czy publiczne pieniądze z naszych podatków. Jeśli dodamy do tego, że największe państwowe firmy mają zdeponowane środki na rachunkach PKO BP łatwo można dojść do wniosku, że PKO BP ma bardzo łatwy dostęp do taniego kapitału.

Czemu jednak Polacy, indywidualności, zakładają lokaty w PKO BP ?

Są to w bardzo dużej części osoby nieświadome finansowo, wykluczone cyfrowo oraz osoby starsze.

Osobami, które nie mają dostępu do internetu bardzo łatwo manipulować. Nawet tymi, które mają do niego dostęp jest równie łatwo bo największe portale internetowe należą do tych samych grup kapitałowych co gazety. Wystarczy, ze paru Panów w Polsce(lub poza nią) się dogada i już mamy przekaz medialny na całą Polskę taki a nie inny ! Dokładnie tak samo jest  z wielkimi firmami jak PKO BP. Kampania w telewizji, radiu, gazetach i paru mainstreamowych portalach www czyni cuda !

Wystarczy, ze majewski powie 100 razy, że w Pko jest cos za zero i tłum klientów biegiem leci do oddziałów PKO BP

Wystarczy, że mój imiennik Majewski powie 100 razy, że w PKO jest coś za zero i tłum klientów biegiem leci do oddziałów PKO BP.

Ostatnio analizowałem najtańsze konto PKO BP „konto za Zero” – możesz sprawdzić czy w przypadku tego konta zero to naprawdę zero.

Jeśli trafiłeś na tą stronę zaliczasz się do bardzo elitarnej grupy świadomych finansowo osób. Szukasz informacji na własną rękę! Jeśli do tego potrafisz ocenić kto i dlaczego ma taką a nie inna opinię, jesteś bystry i o twoje finanse się nie martwię.

Najbardziej szkoda osób starszych, które nie mogą same poszukiwać informacji o najlepszych lokatach. Często jest tak, że te osoby mają ogromne zaufanie do PKO BP. Traktują ten bank jak ostoję bezpieczeństwa. W pewnym sensie mają rację bo PKO BP wydaje się zbyt dużym bankiem aby mógł upaść. Jednak starsze osoby nie wiedzą, ze istnieją gwarancje Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do 100 tys euro. Dzięki temu lokaty w każdym banku są bezpieczne, nie tylko w PKO BP.

Z drugiej strony wielkie brawo dla PKO BP i dziesiątek tysięcy ludzi, którzy pracowali na taką markę. Nawet dla pociotków, pociotków pociotków i pociotków pociotków pociotków tam pracujących. Sam zaczynałem karierę w 2007 roku właśnie w PKO BP (staż bezpłatny), jednak pociotkiem nie byłem i musiałem szukać miejsca gdzie indziej :-P

Zobaczmy jak wyglądają nie-„promocyjne” lokaty PKO i jak PKO przekonuje swoich klientów do założenia lokaty terminowej.

PKO BP Lokata na 6 miesięcy reklamowana jest jako „bezpieczna”.

No tak, PKO BP wykorzystuje swoją markę, która kojarzy się z bezpieczeństwem u osób starszych. Jest jeszcze jeden szczegół, na który zwróciłem uwagę – BARDZO MAŁA CZCIONKA. Nawet jeśli wybierzemy powiększenie czcionki na maksimum jest ona mniejsza niż na twoim i moim zacnym blogu Rekin Finansów.

Osoby starsze niedowidzą. Niestety śmiem twierdzić, że tak małe czcionki na stronie pko nie są dziełem przypadku :oops:

Spójrzmy co jeszcze pracownicy pko bp przygotowali w ofercie tej lokaty terminowej.

ooo.. jednak nie 1,6% a tylko 1,4%…

 

W moim rankingu najlepsze lokaty do 10 000 zł mają w tej chwili oprocentowanie 4% na 6 miesięcy. Lokata internetowa PKO zaledwie 1,4%… czy ty też widzisz ta różnicę ?

Weźmy jednak pod uwagę większą kwotę. Załóżmy, że wpłacam na lokatę 100 000 zł, przyjmijmy, że na rok.

4.06.2016 roku PKO nie posiada lokaty internetowej na taki okres. Przyjmijmy więc, że jej oprocentowanie jest na identycznym poziomie jak lokaty na 6 miesięcy.

Po roku odsetki na lokacie PKO BP wyniosą:

1400 zł

Natomiast odsetki na lokacie w innym banku wg rankingu Rekina Finansów „najlepsza lokata luty 2016” (oproc. 2,6%):

2600 zł

Różnica:

1200 zł – tyle więcej mógłby dostać odsetek klient PKO BP

Uważam, że lepiej mieć 1200 zł niż go nie mieć. Dotyczy to każdego. Nawet jeśli 1200 zł zarabiasz w godzinę to ta kwota może zmienić bardzo dużo. Na przykład ja zaraz wydałbym je na zakup rozwiązań informatycznych na bloga aby Ci lepiej służył, żebyś go bardziej lubił i żeby przynosił ci jeszcze więcej korzyści materialnych i niematerialnych.

Moja puenta jest taka żeby zastanowić się na swoimi finansami i dbać o nie. Jeśli zakładasz lokaty w PKO BP prawdopodobnie pieniądze wypadają Ci z kieszeni także na wiele innych sposobów.

Co do samego PKO BP…

Szanowny Panie Prezesie,

Możecie mieć mało atrakcyjna ofertę lokat bankowych ponieważ to wystarcza żeby corocznie osiągać zyski powyżej 1 000 000 000 złotych rocznie. Czemu jednak, zarabiając takie pieniądze nie zrewolucjonizowaliście jeszcze polskiego rynku bankowego? Gdzie są wasze rewolucyjne rozwiązania informatyczne, super innowacyjne produkty, znaczne udziały na europejski rynku bankowym? Gdzie super nowoczesne start-upy?

Nie ma.

W każdym razie jestem do usług. Obawiam się tylko, że ustawa kominowa mogłaby nie wytrzymać mojej pensji… chociaż mojego imiennika Szymona Majewskiego wytrzymała. Fakturę na 3,32 miliona złotych też mogę wystawić :-D