Jestem zwolennikiem tzw. bezbolesnego oszczędzania. Polega to na tym, że wcale nie trzeba sobie niczego odmawiać czy rezygnować z obecnego standardu życia. Wręcz przeciwnie, dzięki takim oszczędnościom można sobie pozwolić na więcej przyjemności tu i teraz.

  • Na czym można zaoszczędzić sporo pieniędzy?
  • Jak znacząco podreperować budżet domowy i pozwolić sobie na więcej przyjemności?
  • Jak najlepiej oszczędzać w 2018 roku?

Te pytania zaczyna sobie zadawać coraz więcej czytelników. W 2018 roku zaobserwujemy parę nowych trendów w oszczędzaniu. Zalążki tych trendów rekiny mogły zaobserwować już w tym roku. W kolejnym roku będą bardziej widoczne dla szerszej grupy osób.

Omówię 5 dobrych i złych trendów w oszczędzaniu.

Lokaty bankowe ustępują inwestycjom w pożyczki gwarantowane

Oszczędność: do 12% rocznie

Jak doskonale wiesz dbam o swoje wolne środki pieniężne. Należę jednak do zdecydowanej mniejszości. Większość osób nie robi dosłownie nic z wolnym środkami na rachunku bankowym – tak mówią dane Narodowego Banku Polskiego. Sporo osób trzyma jednak jakieś środki na czarną godzinę – najczęściej na nieoprocentowanym koncie osobistym. Najlepsze promocyjne lokaty są oprocentowane w granicach 2,5-4%,  więc nie tylko chronią przed inflacją (około 2% w 2017) ale także dają zarobić. Wielkość zysku nie jest jednak imponująca.

Odkryciem roku 2017 jest z pewnością inwestycja w pożyczki gwarantowane, które dają zarobić do 12% rocznie.  O ile dziś ten typ inwestycji pozostaje tylko dla rekinów, którzy rozumieją na czym polega pożyczka i fenomen tego produktu inwestycyjnego, to w 2018 roku zainteresuje się nim jeszcze większa osób zniechęcona wysoką inflacją i kiepskim oprocentowaniem depozytów w bankach. Największą zaletą tego sposobu na pomnażanie oszczędności jest wysoki zysk 9-12% i ograniczone ryzyko bowiem z góry z dużą dokładnością można określić zysk. Moje inwestycje w pożyczki gwarantowane można śledzić w tym artykule.

Żeby zrozumieć na czym polega inwestycja w pożyczki gwarantowane trzeba wiedzieć na czym polega kredyt. Firmy pożyczkowe działają w zasadzie na tej samej zasadzie co banki. Model biznesowy jest bardzo podobny. Zarówno bank jaki firma pożyczkowa zarabia na udzielaniu kredytów. Istotne jest natomiast to, że firmy pożyczkowe według polskiego prawa nie mogą gromadzić depozytów tak jak bank. Mogą pożyczyć dokładnie tyle ile wynosi ich kapitał. To ogranicza ich rozwój. Korzystają na tym banki.

Za granicą prawo jest jednak dużo bardziej przyjazne nowoczesnym technologiom i potrzebom rynku pożyczkowego. Tak właśnie powstała gigantyczna platforma pożyczkowa, na której firmy pożyczkowe wystawiają swoje pożyczki z gwarancja odkupu dla inwestorów – również  w złotówkach. W ten sposób firmy pożyczkowe mogą się rozwijać szybciej bo inwestorzy finansują pożyczki dla klientów firmy pożyczkowej. Inwestorzy z kolei cieszą się z wysokich zysków, 3-4 krotnie wyższych niż na najlepszych lokatach bankowych. Zanim w ogóle pomyślisz o inwestowaniu w ten sposób przeczytaj koniecznie mój poradnik.

Programy oszczędnościowe

Strata… – 2400 zł czy więcej?

Nowym trendem w oszczędzaniu są programy oszczędnościowe wielkich firm. Tutaj niestety trzeba być bardzo uważnym ponieważ można więcej stracić niż zyskać. Jak to możliwe?

Konieczność oszczędzania pojawia się w mediach coraz częściej. Sam Minister Rozwoju i Finansów Mateusz Morawiecki zachęca do tego. Firmy bardzo szybko podchwyciły temat, niestety niektóre tylko po to by więcej na tobie zarobić.

Przykładem kiepskiego programu oszczędnościowego jest smartDOM, którego naczelnym hasłem jest to, że można zaoszczędzić do 1000 zł rocznie. Brzmi pięknie. Szkoda, że tylko na pozór. W rzeczywistości korzystając z takiego programu oszczędnościowego wydasz więcej pieniędzy niż zakładałeś, na rzeczy, które niekoniecznie są Ci potrzebne. Dodatkowo firma uwiąże Cię umowami na 2 lata za swoje usługi, z których rezygnacja przed końcem umowy może być kosztowna.

Do rzeczy jednak. Warto abyś przyjrzał się jak niekorzystny dla twojego portfela może być smartDOM czyli program oszczędnościowego, którego warunkiem jest zakup telefonii komórkowej, Internetu LTE i telewizji satelitarnej. Są to główne produkty mogący stanowić zalążek tego programu oszczędnościowego. Program obejmuje usługi firm należących do tej samej osoby – Cyfrowego Polsatu, sieci telefonii Plus(Polkomtel), Plus Bank itp.

Zobacz jak w 3 krokach działa taki pseudo program oszczędnościowy

  1. Na początek musisz dokupić podstawowe usługi Plusa lub Cyfrowego Polsatu: telewizję, telefon i/lub Internet.
  2. Następnie dokupujesz produkty i usługi z oferty smartDom: prąd, gaz, ubezpieczenie, monitoring domu, sprzęt AGD, usługi bankowe Plus Banku.
  3. Na koniec łączysz je i tutaj smartDOM obiecuje, że dostaniesz… rabat.

Jak zapewne zauważyłeś program jest w ogóle sprzeczny z ideą oszczędzania, bo przez taki program więcej wydasz niż zaoszczędzisz. Nie dość, że umowy na poszczególne usługi są w większości na 2 lata, to nie masz absolutnie żadnego wyboru jeśli chodzi o dostawcę usług – musisz kupić to co przewiduje program.

Pójdźmy jednak dalej i zobaczmy przykładowy zestaw, na którym rzekomo można zaoszczędzić 1000 zł rocznie.

Usługatelewizjatelefon internet
LTE
PlusBankPrądUbezpieczeniaAGDMonitoringSuma
Koszt miesięczny bez rabatu60 zł40 zł20 złmin. 300 zł/rok128 złmin. 58 zł1349 zł32 zł
Koszt roczny po rabacie720 zł240 zł12 zł0 zł*125 złmin. 58 zł1214 zł29 złmin. 2398 zł
Rabat rocznybrak240 zł228 zł300 zł36 zł58 zł135 zł36 zł1033 zł

*karta do konta płatna 9 zł/mies jeśli nie zapłacisz 500 zł miesięcznie kartą. Roczny koszt za samą kartę w przypadku niespełnienia warunków 108 zł.

Tabela wskazuje jasno – aby dostać rabat musisz zakupić 8 usług konkretnego dostawcy. Wydasz na to sporo pieniędzy – minimum 2398 zł rocznie. Kwota będzie prawdopodobnie większa, bo koszt usług bankowych, ubezpieczenia czy prądu jest de facto znany dopiero po okresie użytkowania. Do tego musisz uwiązać się do tych usług na 2 lata bo tak przewidują umowy.

Zakup niektórych usług totalnie mija się też z celem. Wydawanie 720 zł rocznie na telewizję Cyfrowy Polsat bez HBO czy meczów piłkarskiej ekstraklasy jest moim zdaniem zbędnym wydatkiem. Po co mi też internet LTE w domu? Mam go przecież na telefonie. W domu dużo lepszy i bez limitu jest internet stacjonarny. Podobna sprawa ma się również z Plus bankiem – nie znajdziesz go w żadnym zestawieniu na moim blogu… bo po prostu cenowo i jakościowo nie warto nawet o nim wspominać.

Co więcej u konkurencji możesz dostać tą samą jakość usług taniej. Pisałem już np. o moich przenosinach z Plusa do NJU Mobile oraz, że jeszcze lepszym rozwiązaniem może być Virgin Mobile, z którego można zrezygnować z miesiąca na miesiąc bez kosztów. Bez żadnych 2-letnich umów jak w Plusie w programie smartDom.

Aplikacja do oszczędzania

Oszczędność: ok 1% rocznie

20 listopada 2017 na blogu zaprezentuje bardzo ciekawą aplikację do oszczędzania. Robiąc zakupy tam gdzie chcesz, na twoje konto w aplikacji będzie wracać określony % kwoty, którą wydałeś. Na blogu będzie także konkurs, w którym jeden z czytelników dostanie ode mnie 4800 zł (!) na opłacenie rachunków przez tą aplikację (400 zł co miesiąc przez 12 miesięcy). Bez kruczków czy jakiś długoterminowych umów. Żywy cash i wolność 🙂

Już dziś zapisz się do newslettera i śledź mnie na facebooku.

Zamiana kredytów na jeden tańszy kredyt

Oszczędność: do 13% rocznie

Załóżmy, że nie oszczędzasz. Wręcz przeciwnie – wydajesz i bierzesz kredyty. Wydaje Ci się, że nie możesz łatwo zaoszczędzić? Nic bardziej mylnego.

Możesz zamienić swoje kredyty na jeden tańszy i to jeszcze z niższa ratą. Zamieniłem kredyt na tańszy już dla ponad 700 czytelników co jest wręcz niebywałym wynikiem z mojej perspektyw zwykłego blogera. 

Jeśli dopiero planujesz zaciągnąć kredyt to weź ten najtańszy na rynku. Na blogu porównuje i pozyskuje dla czytelników najtańsze kredyty gotówkowe i hipoteczne. Możesz za darmo porównać koszty kredytów w moich porównywarkach.

Wymiana pieca grzewczego

Oszczędność: ok. 500 rocznie

Trend oszczędzania na ogrzewaniu domu rozpoczyna się na dobre. To wszystko przez ostatnia zimę, gdzie jakość powietrza był nie do zniesienia. Spowodowało to zmiany legislacyjne i wprowadzenie kar za palenie słabej jakości węglem i śmieciami. Gminy wprowadziły też dopłaty do wymiany pieców na nowe, bardziej wydajne.

Wymiana pieca grzewczego na nowoczesny kocioł kondensacyjny pozwala na uzyskanie oszczędności rzędu 500-600 zł rocznie po 3-4 latach od inwestycji. Oszczędność może być trochę mniejsza lub większa w zależności od konkretnego pieca i jego ustawień. Wymienić piec może nawet ktoś kto nie ma pieniędzy. Najbardziej cieszę się gdy osoby korzystające pożyczek pozabankowych na raty (bez zaświadczeń) przeznaczają takie pieniądze właśnie na zakup nowego pieca. Dzięki temu nawet osoba niezamożna może dobrze spożytkować kredyt i zarobić na nim. Coraz częściej gminy oferują także częściowy zwrot kosztów zakupu takiego pieca. Czysty biznes, który opłaca się każdemu. Cieszy mnie także to, że jakość powietrza w okresie zimowym w Polsce zacznie się poprawiać. Wszyscy dzięki temu będziemy zdrowsi i zaoszczędzimy krocie na leczeniu.

Blog finansowy jest trendy 🙂

Jeszcze więcej oszczędności

Czytanie bloga finansowego jest trendy – statystyki jednoznacznie na to wskazują. Taki blog to prawdziwa kopalnia wiedzy o finansach. Dzięki temu można lepiej oszczędzać dosłownie na wszystkim – nie odmawiając sobie niczego. Wystarczy na przykład, że swoje wolne środki przechowujesz na koncie oszczędnościowym, lokacie bankowej lub inwestujesz roztropnie razem ze mną – możesz zyskać co najmniej 2% rocznie. Przeciętny Polak może oszczędzić przynajmniej 100 złotych rocznie na zmianie konta bankowego na tańsze. To samo dotyczy wielu innych produktów bankowych, które porównuje na blogu. Ponad 1 000 000 czytelników rocznie dodaje mi motywacji i cieszy mnie. Świadczy to także o tym, że Polacy chcą dbać o swoje finanse. Ty już to robisz i zmieniasz swoje życie na lepsze. Jesteś już w rekinowym trendzie oszczędzania 🙂

W 2018 będę nadał pokazywał w co ja inwestuję. Na pewno pojawią się także nowe narzędzia do oszczędzania, także zapraszam do odwiedzania mnie od czasu do czasu 🙂