To koniec Raiffeisen Polbank! Bank został sprzedany. Jego klientów czeka zatem wiele zmian – jak bardzo będą one kosztowne dla ich portfeli?

Saga ze sprzedażą Raiffeisen Polbank trwała parę ładnych lat. W końcu znalazł się kupiec – francuski BGŻ BNP Paribas. Francuzi kupili wszystkie aktywa oprócz tych najbardziej wątpliwych i nieprzyjemnych – kredytów hipotecznych frankowiczów i portfela kredytowego związanego z pożyczkami dla farm wiatrowych.

Cała transakcja przejęcia Raiffeisen Banku w Polsce opiewa na 3,25 mld zł. Due dilligencje czyli audyt finansowy potrwa zapewne jeszcze do lata. Klienci Raiffeisen’a zostaną przeniesieni zapewne dopiero pod koniec 2018 roku. W tym momencie pojawia się pytania – co się zmieni i   kogo czekają zmiany?

Jakich klientów czekają uciążliwe zmiany?

Jak czytamy w komunikacie BGŻ BNP Paribas:

Bank BGŻ BNP Paribas nabędzie podstawową działalność Raiffeisen Bank Polska SA obejmującą MŚP, bankowość korporacyjną, działalność detaliczną oraz Private Banking od Raiffeisen Bank International AG

W wielkim skrócie prawie wszyscy klienci Raiffeisen’a zostaną kupieni przez BGŻ BNP Paribas. Są jednak duże wyjątki (pod względem wartości aktywów)…

Masz konto osobiste w Raiffeisen Polbank? co robić?

Jedno jest pewne już na ten moment. Jakościowo konto w BGŻ BNP Paribas jest wyraźnie słabsze niż nowoczesna bankowość w Raifku. Wystarczy ledwie rzut oka na panel klienta BGŻ – niczym internet z lat 2000. Na ten moment nie wiadomo czy Austriacy sprzedadzą także technologię BGŻ-etowi ale z doświadczenia obstawiam, że nie. Klienci Raifka zostaną zatem przeniesieni do systemów BGŻ. Pytaniem zasadniczym pozostaje jakie konto dostaną dotychczasowi klienci Raiffeisen. Mogą dostać zupełnie darmowe konto optymalne, lub maksymalne, które kosztuje już kilkanaście złotych miesięcznie. Myślę, jednak, że BGŻ nauczony błędami przeszłości, gdzie w 2016 klienci masowo zamykali tam konta, da wybór dotychczasowym klientom Raiffeisen’a.

W każdym razie nie musisz wcale czekać, aż zostaniesz postawiony przed faktem dokonanym. Możesz już teraz założyć konto w innym banku i zamknąć w Raiffeisen zanim zostaniesz przeniesiony. Zawsze możesz skorzystać z moich rankingów:

Myślę, że lepiej nie czekać, aż bank sam zmigruje twój rachunek również z tego względu aby oszczędzić sobie nerwów. Taki proces oznacza sporo niedogodności jak na przykład czasowy brak możliwości zalogowanie się do konta, wykonywania przelewów, niedziałająca karta itd.

Samemu zakładając konto winnym banku i zamykając je w Raiffeisen możesz oszczędzić sobie tych przykrych doświadczeń.

Masz kredyt gotówkowy w Raiffeisen Polbank? co robić?

Trzeba się liczyć z tym, iż warunki kredytowe mogą się zmienić po przejęciu Raiffeisena przez BGŻ BNP Paribas, w zakresie, którego nie obejmuje umowa kredytowa. Jeśli ty nie będziesz chciał dokonywać zmian w umowie np. nie będziesz chciał wydłużać okresu kredytowania to wszystko zostanie na dotychczasowych warunkach. Zmienić może się jeden istotny parametr czyli oprocentowanie kredytu. Zmiana wydaje się być realna. Jeśli jednak w tej chwili twój kredyt w Raiffeisen jest oprocentowany na 10% to wyższego oprocentowania mieć nie będziesz. Jeśli masz niższe oprocentowanie to twój nowy wierzyciel w postaci BGŻ BNP Paribas może podnieść Ci oprocentowanie bez przeszkód – ma do tego prawo. Nie musi oczywiście tego zrobić, ale może to zrobić aby uzyskać szybszy zwrot po wielkim wydatku na zakup Raiffeisen.

Aby zabezpieczyć się przed przykrą ewentualnością wzrostu oprocentowania kredytu gotówkowego można skonsolidować swoje zobowiązania kredytowe w innym banku. Można to zrobić zaciągając kredyt konsolidacyjny w BGŻ BNP Pribas. W tej chwili BGŻ jeszcze zezwala na taką operację co zapewne szybko się zmieni. Nawet jak się to zmieni mogę Ci pomóc skonsolidować twoje zadłużenie przenoszac kredyty do innego banku.  Jedna niższa rata zamiast wielu to ulga dla domowego budżetu.

Masz kredyt hipoteczny w Raiffeisen Polbank?

Hipoteki w złotówkach zostaną przeniesione do BGŻ BNP Paribas, natomiast frankowicze zostaną w Raiffeisen. Austriakom nie udało się podrzucić tego „zgniłego jaja” francuzom.

Co jednak stanie się z obecnymi klientami, którzy mają kredyt na dom w złotówkach w Raifku? Sytuacja analogiczna do klientów, którzy mają kredyt gotówkowy. Może się zmienić oprocentowanie ale nie musi. Jedyną niekomfortową różnicą jest to, że kredytu hipotecznego nie można sobie łatwo przenieść do innego banku. Kosztowo jest to też zazwyczaj nieopłacalne.

Masz lokatę/konto oszczędnościowe w Raiffeisen?

Spokojnie poczekaj, aż zakończy się twoja lokata. Musisz jednak się liczyć z tym, że w międzyczasie twoje konto zostanie przeniesione do BGŻ. W każdym razie zawsze możesz zaglądać na mojego bloga do zestawienie najlepszych lokat bankowych i wybrać coś dobrego dla swojego portfela. Jeśli masz konto oszczędnościowe w Raifku to w moim rankingu znajdziesz wyższej oprocentowane – Najlepsze Konto Oszczędnościowe – ranking ↑↓

Co z kredytami i kontami firmowymi?

BGŻ BNP Paribas słabo radzi sobie w sektorze korporacyjnym i MŚP w stosunku do Raiffeisena, który kiedyś był bankiem typowo nastawionym na klientów firmowych, szczególnie przed przejęciem Polbanku.

Według mnie najbardziej realny scenariusz to taki, że wszystko zostanie po staremu. O ile klientów detalicznych jest stosunkowo łatwo przenieść, o tyle firmowych już dużo trudniej, zwłaszcza, że Raiffeisen ma bardziej zaawansowane usługi i produkty niż BGŻ w tej kwestii.

Wrócisz do mnie jeszcze?

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »

Wrócisz do mnie jeszcze?

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »

Oszczędzaj i inwestuj
RAZEM Z REKINEM

POZOSTAŃMY W KONTAKCIE !
WYŚLIJ »