BNP Paribas kilkanaście dni temu przejął Raiffeisen. Jeśli jesteś klientem, który przymusowo stał się klientem banku, z którym nie podpisywał umowy to pamiętaj, że zawsze możesz zamknąć swój rachunek i przenieść pieniądze do instytucji, którą sam wybierzesz.

System międzybankowy Ognivo

Pierwszą możliwością na zamknięcie rachunku jest złożenie wniosku w nowo wybranym przez Ciebie banku o przeniesienie rachunku wraz z zamknięciem starego konta. Wzór wniosku znajdziesz na stronie swojego nowego banku. System pozwoli Ci przenieść wszystkie środki, jak i dane przypisane do konta już w kilka dni.

Ręczne zamknięcie konta w BNP Paribas

  1. Otwórz rachunek w nowym banku – Zacznij od znalezienia najważniejszych dla Ciebie usług i produktów bankowych. Zwróć też uwagę na opinie klientów na temat banku, do którego chcesz przejść. By pomóc Ci znaleźć najlepsze z interesujących Cię kont i produktów bankowych przygotowałem kilka rankingów:
  1. Zamknij posiadane karty. Zrób to najlepiej jak najszybciej by uniknąć dodatkowych opłat. Często karta darmowa jest, tylko jeśli zapłacimy nią ustaloną w umowie kwotę. Aby zastrzec kartę dołączoną do konta wystarczy, że zadzwonisz pod numer 801 321 123 lub +48 22 566 99 99 i wydasz odpowiednią dyspozycję. Istnieje również możliwość zastrzeżenia karty przez bankowość internetową, jednak wtedy zostanie Ci wysłany automatycznie duplikat.
  2. Wypowiedz umowę rachunku. BNP Paribas podaje dwie możliwe drogi wypowiedzenia umowy oraz trzecią, dostępną tylko dla klientów Raiffeisen.
    • Wybierz się osobiście do oddziału. Listę najbliższych placówek możesz znaleźć tutaj. Pracownik oddziału zweryfikuje Twoją tożsamość, przygotuje wniosek i wręczy Ci do podpisu. Pamiętaj, żeby zawsze zachować potwierdzenie takiego wniosku, nawet jeśli nigdy się nie przyda. Warto się zabezpieczyć tak na wszelki wypadek. Po spełnieniu wszystkich formalności wypada Ci już tylko czekać 30 dni na zamknięcie konta.
    • Wyślij list do banku. BNP niestety nie udostępnia wzoru wypowiedzenia umowy rachunku jednak możesz skorzystać z takiego, jakie znajdziesz w internecie. Pamiętaj, by zawrzeć w nim wszystkie swoje podstawowe dane wraz z numerem PESEL, numer zamykanego rachunku, jak i konta, na który powinny zostać wysłane pozostałe na rachunku środki oraz własnoręczny podpis. Taki wniosek wyślij koniecznie listem poleconym na adres: BNP Paribas S.A., ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa lub na adres wybranej placówki banku.
    • Zadzwoń na infolinię. Jest to forma dostępna tylko dla klientów byłego banku Raiffeisen. Wystarczy, że zadzwonisz na numer 801 321 123 lub 500 990 500 i złożysz odpowiednią dyspozycję. Zamknięcie konta nie powinno trawać dłużej niż kilkanaście minut.